Bench arkası lüks koltuklar bi’ gece önce sökülüp yerine plastik -kırılacak- yerleştirilmiş. Bu zihniyet Avrupa-başarı Obradovic-saygı dedi. Özellikle o bölge için holiganlar seçilmiş ve normal koltuk kapasitesinin 2-3 misli kişiyi oraya konmuş. Amaç belli kenar yönetimi taciz.

Pota altı-arkası koltuk düzeni değiştirilmiş ve kapasite artırımına gidilmiş. Buraya gelenler saha içi gibi, 1-2 metre mesafede parkeye. Bu grup Cenk Akyol’a topu oyuna sokarken fiziki müdahalede bulundu. Kennerman ile eğlenceli diyaloga girdi. Reklam panosunun üstüne çıktı. Yan arkadan tribünün bench yakınlık etkiyle icadı tükürük furyası oldu. Üstü başı tükürük dolan oyuncular tiksintiden kusma noktasına geldi.

Markoishvili’nin korku kaplı kaçış anı (4. fotoğraf). Neden air ball atıyor sizce, savunmadan mı bilinç altından mı? Sporcu robot-makina değil. Teknik taktik geçiniz. Bu tür fiziksel temas olan atmosferlerde sonucu psikoloji belirleyebilir. Ara ara toplu, sürekli bireysel küfürün yanı sıra çaprazdan maç boyu madde atıldı benche. Parkeye gelmeyince oyun durup anons yaptırılmadı.

Maç sonu dehşet anları vardı tünel önü. Arka tribünden yüklenip demirleri kırdı fanatikler, korumalıklar benchte kalanların üstüne devrildi. Arbede yaşandı oyuncular koridora girerken. Sahaya yağmur gibi cisim fırlatıldı -hazırlanılmış- ve bazısı isabet edip yaralanmaya yol açtı. Ataman’ı polis şapkası giydirip -cinayet zanlısı gibi- yaka paça götürdü emniyet. Milli Takım hocası korunamıyorsa orada basketbol oynatmayın. Daha vahimi: Koç tünele geçtiği an parkeye girmiş 5-10 Fenerbahçe taraftarı oraya hareketlendi ama ilerleyemedi. Başka bi’ maçta bu da ihtimal. Kısaca NBA konseptli salonu bi’ maçlığına eski bildikleri Abdi İpekçi atmosferine çevirmeye çabalamış yönetimleri. Acınası.

Bütün yaşananlar Fenerbahçe açık farkla galipken oluyor. Galatasaray kazanırken düşünün bi’ de. 2009 Efes faciası tekrarlanabilir önüne geçilmezse olayların. Yapılanlar ortada ve planlı olduğunu -organize- görmek için spordan anlamaya da gerek yok. Galatasaray kafilesinin can güvenliği tehlikedeydi. “Ölecek, ölecek, öleceksiniz” tezahüratlarıyla karşılama yapılan yerde bu nefreti körükleyen birileri elbette kıs kıs gülerek seyretti her şeyi.

Fenerbahçe’ye saha kapama cezası gelmek zorunda, aynı esaslarla. Yaptırım olmaz ve Galatasaray seriyi 3-3 yaparsa Ataşehir’e gidilmesin. Şampiyonluk önemsiz.

Beğen, beğenme Gezi figürlerinden biri Cenk. Ali İsmail diye bağıranlar ağızlarından salya akıtarak ona sinkaf çekti. Samimiyetsizlik akıyor. Ayrıca Sinan Güler’in “Geçen hafta anlattıklarımı hiçbir yerde okuyamadım” serzenişi de medya kulağına küpe. Penguen belgeseline son verin. Abdi İpekçi’de skorborda yazılan yazıya “çirkin-rezalet” diyip Ülker Arena’da yaşananı (Cenk-pandik vs) olay-hareket kalıbıyla hafifletme. Olma taraf.

Algı yönlendirme örnek: Yıldırım’ın şike getirme ifadesi başlık yapılıp söyledi yazılır. Ataman’ın, Uslu pantolon söylemi iddia. Milliyet.

TBF’nin sıkıyönetim kararlarına inat 5000 x 2 (çocuk+kadın) = 10.000 Galatasaraylı olmalı 6. maçta destek için. (KSK kısıtlanmadan tüm salona oynadı)

Otopark kullanımı yasaklanması insan haklarına aykırı. Kadınlar araba kullanamaz mı? Evine nasıl dönecek 22.00’den sonra?

Yorumlar Eren Loğoğlu’nun twitter hesabından alınmıştır.

Fotoğraflar Salim Tolan’a aittir.

Yoruma kapalı.

İlginizi Çekebilir

GSBasket Konferans #1

GSbasket.org yazarları olarak erkek basketbol takımımızın sezon başından bugüne kadar oyna…