Home / Erkek Takımı / Analiz | Genç Yetenekler: Nenad Miljenovic, Mateusz Ponitka ve Hugo Invernizzi

Analiz | Genç Yetenekler: Nenad Miljenovic, Mateusz Ponitka ve Hugo Invernizzi

Transfer döneminde kısa rotasyonunu neredeyse tamamladık sayılır. Sadece oyun kurucu hamlesini bekliyoruz. Uzun olarakta Lasme sonrası bir tane daha yabancı uzun oyuncu transferi yapılabilir. Ancak yerli pivot Semih Erden ile de bir görüşmemiz olduğu biliniyor. Eğer Semih Erden transferi gerçekleşirse 6. yabancı olarak bir kısa oyuncu daha alabiliriz. Bu durumda ise bütçe problemimiz de göz önünde bulundurulursa daha genç, geleceğe yatırım olarak düşük maliyetli bir kısa transferi yapmamızın bizim için daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bunu göz önüne alarakta birkaç oyuncuyu inceledim;

Nenad Miljenovic

Nenad Miljenovic1993 doğumlu, 1,93 boyunda 78 kg, oyun kurucu. Son yılında Mega Leks takımında oynadı. 2011 yılında U18 Avrupa şampiyonasında gümüş madalya alan takımın önemli bir parçasıydı. Ayrıca turnuvanın en iyi beşine de seçilmişti. (9 maç 25 dakika 11.2 sayı-3.9 ribaund-4 asist- 2 tk) Miljenovic için söyleyebileceğimiz en önemli şey saha görüşü ve pas yeteneği. Sahada herşeye hakim ve takımı oynatabiliyor. Pick and roll sonrası hem uzunları hem şutörleri besliyor. Ayrıca pick and roll sonrası orta mesafeden etkili bir şut tehdidi var. Dış şutunu istikrarlı hale getirmeli. En önemli eksisi fizik dezavantajı. Çok ince bir oyuncu ve bu hücumda üst seviyelerde sorun yaratabilir. Baskılı savunmalara karşı sinebiliyor. Savunmada da fiziği sorun yaratıyor. Ancak hızlı elleri ile top çalma yeteneği olan bir oyuncu. Mutlaka fiziğini güçlendirmeli. Ayrıca topun değerini daha çok bilerek oynamalı. Basit top kayıpları yapabiliyor bunları azaltmalı. Son yıl Adriyatik ligi istatistikleri; 24 maç 31.7 dakika 13.3 sayı-8.4 asist-1.5 top çalma-3.3 top kaybı.

Mateusz Ponitka

nenad1993 doğumlu, 1.98 boyunda, 93 kg, şutör guard-kısa forvet. Polonyalı swingman altyapılarda oldukça önemli bir oyuncuydu. Daha 19 yaşında Euroleague’de 10 maçta 22 dakika 8.8 sayı-3.5 ribaund %32.3 üçlük (10/31) istatistikleri ile oynadı. Son 3 yıldır Avrupa kupalarında oynuyor ancak kendisinden beklenen gelişimi bir türlü gösteremedi ama istikrarlı oyununu da sürdürdü yani üst seviyede sinmedi. Ponitka için doğal bir skorer diyebiliriz. Sayıya gitmeyi biliyor. Yüzdeli olmasada istikrarlı bir dış şutu var. (Son 3 yılda %32-%35-%33) Statik ve perdeden çıkıp hareketli şut atabiliyor. Penetresi var. Bir beyaza göre atletik bir oyuncu. Potaya gittiğinde dengeli bitirebiliyor. Savunması ile öne çıkan bir oyuncu değil. Birebir savunmada çok etkili değil ama savunmada da kara delik oluşturan bir isim değil daha çok takım savunmasında kendini gösteriyor. Son yıl Belçika ligi istatistikleri; 29 maç 21.5 dakika 11.8 sayı-3.2 ribaund %35 üçlük (32/91)

Hugo Invernizzi

ponitka1993 doğumlu, 1.96 boyunda, kısa forvet. Fransız oyuncu altyapılarda yıllarca Fransa’nın vazgeçilmez oyuncularından biri oldu. 2013 U20 Avrupa şampiyonasında 9 maç 33 dakika 12.7 sayı-3.8 ribaund-3.1 asist-1.9 top kaybı ile oynadı. Son iki yıldır Le Havre’da istikrarlı süre bularak gelişimine doğru yolda devam etti. En önemli özelliği ise çok önemli bir dış şutör. Statik olarak çok yüzdeli dış şut atıyor. Son yıl %44 (74/168) ile üçlük attı. Perdelerden çıkıp hareketli olarakta şut atabiliyor ama set şutörü olarak yüzdesi çok daha yüksek. Hücumda sadece 3 sayılık atış deniyor. Mutlaka potaya ve serbest atış çizgisine gitmeli. Penetre ederse eğer savunulması daha zor olur. Riabund yönünü mutlaka geliştirmeli. Savunmada ise çok etkili bir oyuncu değil, atletizm eksikliği var ve savunma yönünü geliştirmeli. Son yıl Fransa ligi istatistikleri; 34 maç 22.8 dakika 8.4 sayı-2.4 ribaund %44 üçlük(74/168)

About Mehmet Beygirci

Check Also

CAN TOPSAKAL – ERMAN KUNTER İKİLİSİNİN BIRAKTIĞI ENKAZ

Bazen yazıyı yazar, başlığı atmak için uzunca düşünürsünüz. Hangi başlık yazının içeriğini yansıtır ve ana fikir hakkında …