Home / Erkek Takımı / KESKİN NİŞANCI; JON DIEBLER

KESKİN NİŞANCI; JON DIEBLER

Galatasaray’da en son ‘set şutörü’ sözcük öbeğini 3 yıl önce Markoishvili’de tam olarak kullanmıştık. O günden bugüne eline güvenebileceğimiz net ceza kesici bir şutörümüz olmadı. Geçen sene de bu sorunu özellikle Canaria ve Münih serilerinde çok fazla hissetmiştik. JonDiebler… Belki de ülkemize son 4-5 yıl içersinde gelen en keskin ceza atıcılarından birisi ve o bu yıl Yenilmez Armada için ter dökecek. Detaylı analizine geçmeden önce Diebler’ın kariyerine bir göz atalım.

JON DİEBLER VE KARİYERİ

2007-2011 yılları arasında Ohio State Koleji’nde forma giyen Diebleryine 2011 yazında 2.tur 51.sıradan PortlandTrailBlazzers tarafından draft edilmesine rağmen NBA’de forma şansı hiç bulamadı. Ağustos 2011’de Yunan Ligi ekiplerinden Panionios’a transfer olan Diebler böylece Avrupa’ya da adımını atmış oldu. 20 Temmuz 2012’de NBA draft hakları Houston Rockets’aüç takımında dahil olduğu takasla devredildi.

2012 yazında Türkiye Basketbol Ligi takımlarından Pınar Karşıyaka’yla kontrat imzaladı. Pınar Karşıyaka ile 2013-2014  yılları arasında Türkiye Kupası ve 2014-2015 yıllarında ise Türkiye Basketbol Ligi şampiyonlukları yaşadı. Ufuk Sarıca ile beraber kariyerinin en zirvesine çıkan Jon bir sonraki sezon için, Ivkovic’in önderliğindeki Anadolu Efes ile anlaşma sağladı. Böylece kariyerinde ilk defa Euroleague arenasına çıkmış oldu.Euroleague’de 21 maçta forma giyen Diebler %49.5 ile üçlük isabeti buldu.

2007-2011 Ohio State (NCAA) : 10.6 Sayı , 1.8 Asist , 2.8 Ribaund

2011-2012 Panionios  : 10.8 Sayı , 3.5 Ribaund , 0.9 Asist

2012-2015 Pınar Karşıyaka 12.3 Sayı , 3.2 Ribaund , 1.4 Asist

2015-2016 Anadolu Efes :  7.8 Sayı , 1.8 Ribaund ,  1.3 Asist

 

HÜCUMDA JON DİEBLER

Diebler’ın hücum anlayışı çok fazla çeşitlilik göstermez. Herkesin bildiği üzere neredeyse tek opsiyonu set oyunları üzerinden olan dış atışlardır. Ancak Ufuk Sarıca ile birlikte Pınar Karşıyaka yıllarında dribling üzerinden şutları ve potaya yönelimleri de baya gelişti ancak hücum repertuarında bu özellikleri çok fazla kullanmaya yeltenmez. Genelde seti iyi takip ederek doğru yerde topun kendisiyle buluşmasını bekler. Yani Diebler’ı hücumda özetlersek ‘İyi ceza atıcısı ve diğer yönlerinden de azar azar’ demek doğru olur diye düşünüyorum. Diebler’ın bu hücum varyasyonlarını biraz açalım.

1-SET ŞUTÖRÜ: Yukarıda da çok fazla belirttiğim üzere Diebler genelde set temposunda, topun başarılı bir şekilde döndüğü zamanlarda istediği şut imkanlarını bulan bir oyuncu. Bu yüzden pas akışını sağlayabilecek guard oyuncularının oyun görüşünde Diebler gibi oyuncular olmazsa olmazdır.

Genelde sağ ve sol köşelerde, oynanan setin sırasının kendine gelmesini bekler ve kendisine doğru imkanı yaratarak şutu gönderir. Diebler’ınburdaki en önemli meziyetlerinden bir tanesi de topu aldıktan saliseler sonra şut pozisyonuna kalkmasıdır. Kendini şut atarken hızlı olmaya koşullandırarak geliştirmesi, onu belki de elit şutörlerden birisi kıvamına getirmiştir.

2-TRANSİTİON HÜCUM: Diebler’ın topu aldıktan sonra hızlı bir şekilde potaya şut atmaya yeltenmesi onu hızlı hücumlarda da özellikle iç saha maçlarında çok fazla önemli kılıyor. Burda da yine tempoyu seven guard ve forvet rotasyonlarıyla, pivottaki oyuncunun ribaundu aldıktan sonra oyunu hemen başlatması bu tempolu geçiş oyununda Dieblar’a sayı imkanı sağlayacaktır. Geçen seneden örnek vermek gerekirse özellikle Heurtel ile oynadığı dakikalarda set oyununda birbirleriyle iyi anlaşmasının yanı sıra yine bu geçiş oyunlarıyla yayın gerisinden de skor katkısı bulabildiler.

3- PERDE SONRASI ŞUT: Diebler’ın dış şut repertuarları oldukça geniştir. Daha çok set temposunda topun kendisiyle buluşmasını beklemesine rağmen özellikle skor ve oyun anlamında kışır geçen dakikalarda 5 numaradan gelen perde ile topu yere vurup şuta rahat bir şekilde kalkabilir ancak kendisini tutan oyuncunun Diebler’ı savunmasında zaman hatası yapması lazım ki Diebler hem switch sonrası karşı karşıya geldiği 5 numara ile arasındaki mesafeyi rahat ayarlayabilsin hem de rahat bir şekilde şuta kalkabilsin. Bu, top kendisindeyken 5 numarası ile yaptığı perde boşalt oyunu. Oyun içinde hareketli olduğu zamanlarda da (top kendisinde olmadığında) 5 numaranın perdesinden çıkıp yayın gerisinden şut imkanı bulabiliyor.

Diebler’ın hücum yönünde bir Euroleague oyuncusuna göre eksik kaldığı noktalar da var. Her ne kadar yukarıda belirttiğim gibi Ufuk Sarıca ile bu yönlerini geliştirse de yeterli değil. Mesela Diebler kendi pozisyonunu kendi yaratmada oldukça başarısızdır. İlla ki oyundaki oyun kurucunun eline bakmak zorunda kalıyor. Diebler ile beraber forvetlerden topa yön veren oyuncu sayımız azalacağı gibi dış yüzdemiz de geçen seneye göre çok daha iyi noktalara gelebilir. Bu, kadro tamamen şekillendikten sonra konuşulacak konulardan bir tanesi.

 

SAVUNMADA JON DİEBLER

Diebler’ın savunma yönünü hücum yönünden daha fazla konuşacak olursak ona haksızlık etmiş oluruz. Ancak şu anda Schilb-Micov-Diebler ile var olan forvet hattını düşünecek olursak Euroelague için aşırı yumuşak, ikili oyunlardaki savunmadan ödün veren ve ileride guardlara baskı yapamayacak bir savunma rotasyonu olması bizi ciddi anlamda düşündürüyor. Hücumdaki çeşitliliği arttırma amaçlı kurulan rotasyonumuzda savunma gücünü çok fazla düşünmüyoruz. Şu anda varsayımlarla bu paragrafı yazıyorum çünkü Schilb’in de geleceği henüz belirsiz ancak kalması durumunda savunmamızda oluşacak durum az önce yazdığım gibi şekillenecek.

Karşısındaki oyuncunun önünde kalabilen, birebirde çabuk yenilmeyen bir savunma yönü var Diebler’ın. Maç konsatrasyonunun arttığı bazı anlarda savunma performansını da artırıyor özellikle iç sahada. Schilb gibi savunma konsantrasyonunun kolay bir şekilde dağılmasına sebebiyet vermez. Çok iyi bir savunmacı olduğunu söylemiyorum ancak çok kötü de değildir kesinlikle.

En başta da belirttiğim üzere Ergin Ataman en son bu kadar keskin bir şutörle 3-4 yıl önce oynamıştı. Markoishvili’yi alırken sistem ve oynatan belli olduğu için Marko hemen uyum sağlamıştı takıma. Hatta Markoishvili birebirleri Diebler’a göre çok daha iyi olan bir oyuncuydu. Bu durumu da göz önüne alarak oyunu yönlendiren ve pas akışını sağlayabilecek iyi bir guard kesin olarak gerekiyor. Hem iç ve dış dengeleri yakalayabilmek, 4-5 ile p&r oyunlarını oynayabilmek hem de Diebler gibi bir dış skoreri oyuna sokabilmek adına. Doğru oyuncular alındığı ve sistem yerine oturduğu takdirde Diebler çok verimli bir dış rol oyuncusu olacaktır.

Geçtiğimiz sezonu sakat ve formssuz geçirmesi yanlış algıları beraberinde getiriyor doğal olarak ancak bu sene kurulacak doğru sistem ve transfer yapısıyla Diebler çok iyi bir rol oyuncusu olabilir. Sadece beklemek gerekiyor. Umarız zirve sezonunu Ergin Ataman ile yaşar.

 

Diebler’ın geçtiğimiz sezonlardaki performansından kesitler

1-Anadolu Efes

https://www.youtube.com/watch?v=xsHsVirxsGs#t=201.587664

2-Panionios

https://www.youtube.com/watch?v=3H7K0V5cxiI

3-Şut Antrenmanı

https://www.youtube.com/watch?v=s3EJhGcwFU8

 

 

 

 

 

 

 

About Umut Kaan Arslan

Check Also

Galatasaray Erkek Basketbol Takımında Neler oluyor?

1- Galatasaray gerçekleri camiaya doğru anlatılmadı. Rakiplerimizle aramızdaki bütçe farklılığı, mevcut borç yükü, transfer tahtasının …