Home / Erkek Takımı / Galatasaray Odeabank – Anadolu Efes Maç Önü Analizi

Galatasaray Odeabank – Anadolu Efes Maç Önü Analizi

Sportoto Basketbol Ligi 2015 – 2016 Sezonu
Galatasaray Odeabank – Anadolu Efes
Tarih :
19 Ekim 2015 Pazartesi / Saat : 20:00

Yayın : Ntv Spor

Bilet: http://www.biletix.com/etkinlik/SBG37/ISTANBUL/tr

Sportoto Basketbol Ligi 2. Haftada Galatasaray Odeabank evinde Anadolu Efes’i ağırlayacak. İki takım da hafta içi oynadıkları Avrupa Kupası maçlarını kazandı, iki takım da şu ana kadar oynadığı iki resmi maçı da kazandı. Dolayısıyla bu olumlu gidişi doğal olarak galibiyet serisine çevirmek isteyecektir iki takım da. Rakip Anadolu Efes’in son ahval ve şeraitine göz atacak olursak;

RAKİP İNCELEMESİ

Cumhurbaşkanlığı maçında limoni oyunuyla Karşıyaka’yı deviren, hafta içi Fransa deplasmanında ilk 3 dakikada zorlanmadan maçı kazanan Efes cephesinde asaiş berkemal gibi görünse de kapısında bekleyen sorunlar her an başlarını yakabilir.

EKSİLER :

  -Thomas Huertel ilk iki maçında 9 top kaybı yaptı ve Karşıyaka maçında oyuna her dahil olduğunda takımın iyi işleyen düzenine baltayı indirerek tekrar kenara geldi. Yetenekleri ve yapabilecekleri tartışılmaz, Limoges deplasmanında yaptığı 15 asist de bunun göstergesi olabilir belki fakat istatistik hanesine bakmaya devam ettiğimizde yaptığı 6 top kaybı onun oyun tarzını özetler gibi. Mental olarak diri kalması Efes’in geleceği açısından önemli.

  -Aynı şekilde Dario Saric’  de mental olarak sahada kaldığında Efes basketboluna farklı boyut kazandırıyor, ama bunu sezon geneline nasıl yayacağı koca bir muamma.

  -Guard rotasyonunda topa yön verecek oyuncu konusunda hem nitel hem nicel manada sorunlar var. Bu sorun da zaman zaman onları kaos basketboluna sürükleyebiliyor.

  -İlk iki resmi maçında 69 kere iki sayılık atış kullanırken 62 kere üç sayı çizgisinin gerisinden atış kullandılar. İç/dış dengesi konusunda sorunları olduğu bir gerçek.

ARTILAR :

  -BryantDunston gibi bu sezon lige damga vuracak bir oyuncuya sahipler. İçeriyi muazzam kapatıp savunma sertliği sağlıyor, iki oyunlarda iyi devriliyor, iki pota altında da hakimiyet kurabilecek bir isim.

  -Guard rotasyonunda oyunu yönlendirecek isim sorunu yaşasalar da JaysonGranger tam bir saha içi lideri gibi oynuyor. Özellikle oynadığı ikili oyunlar rakibe ters gelecek nitelikte ve ribaund katkısı önemli.All-Around performansıyla organizasyon kabiliyeti takdir edilecek nitelikte.

  -Diebler eski takımına karşı tutuk bir oyun sergilese de Limogesdeplasmanında 10/6 3 sayı performansıyla göz ardı edilemeyecek bir tehdit olduğunu tekrar tekrar gözümüze soktu.

  -Özellikle pota altı rotasyonları ligin en atletik ve en caydırıcısı olmaya aday. İkili oyunları güzel oynayıp, iyi savunuyorlar.Dunston,Tyus ve Brown yıllarca Efes’in yumuşak ve motion fakiri olan pota altına direniş ve isyan getirdi.  Hücum bazında da zorlanan hücum ribaundları ve ikili oyunlar ekseninde bu üçlüden her maç minimum 25 sayı çıkacak gibi bir görüntü var.

NASIL OYNAMAK LAZIM?

  • Maça Göksenin ile başlayıp, su kaynatmaya meyilli Huertel’in aklına girerek onu kafaca maçın dışına çıkarmak ve topa baskı uygulamak önemli olacak.
  • Mümkün olduğu kadar Dorsey-Lasme ikilisini yan yana oynatıp pota altındaki sertlik savaşında geri adım atmamak gerekiyor.
  • İlk iki maçta olduğu gibi rakibin elini kolunu sallayarak pota gitmesine izin verirsek hem içerden hem dışarıdan feci şekilde cezalandırılma tehlikesi göz ardı edilmeyecek durumda.

  Benim yorumlamam  bu kadar, bu benim ilk yazımdı arkadaşlar sürç-ü lisan ettiysem affola, sonraki rakip analizlerinde görüşmek üzere hoşçakalın.

   Furkan ŞİMŞEK

  https://twitter.com/simsekfurkan

 

About GSbasket.Org

GSbasket.Org
Son topa kadar!

Check Also

CAN TOPSAKAL – ERMAN KUNTER İKİLİSİNİN BIRAKTIĞI ENKAZ

Bazen yazıyı yazar, başlığı atmak için uzunca düşünürsünüz. Hangi başlık yazının içeriğini yansıtır ve ana fikir hakkında …