Home / Erkek Takımı / Martynas Pocius Değerlendirmesi

Martynas Pocius Değerlendirmesi

Galatasaray Erkek Basketbol Takımı’nın yeni transferi, 28 Nisan 1986 doğumlu Litvanyalı Martynas Pocius; şutör guard ve kısa forvet olarak görev yapabiliyor. Pocius’un basketbol kariyerinde çok önemli bir artısı var, o da Amerika’nın sayılı kolejlerinden biri olan Duke mezunu olması. Duke’ta pek arzuladığı süreleri bulamasa da yetenekleri ile dikkat çeken Pocius, bu yetenekleri ilk kez 2006 U20 Avrupa Şampiyonası’nda çıkarmıştı. Mantas Kalnietis ile birlikte o jenerasyondan öne çıkan isimler olmuştu. O turnuvada Litvanya’nın en skorer ismiydi. Duke’tan sonra Avrupa’ya dönen Pocius, Zalgiris Kaunas’ta iki sezon geçirdi. Yetenekleri ile dikkat çeken Pocius, başarılı geçen sezonların ardından Real Madrid tarafından transfer edildi. Real Madrid’de ilk yılı iyi geçse de ikinci yılında sakatlıklar nedeniyle pek arzuladığı performansı gösteremedi ve geçen sene tekrar Zalgiris Kaunas’a geri döndü. Top 16’da iki maçta rakibimiz olan Pocius, bu maçların birinde 14 Sayı 4 Ribaund 3 Asist ile oynarken Abdi İpekçi’deki maçta 26 Sayı 4 Ribaund ile bizi en çok zorlayan oyuncu olmuştu.

Martynas Pocius’un Geçen Sene Euroleague İstatistikleri

2013 – 2014 (Zalgiris Kaunas) : 10.8 Sayı 2.9 Ribaund 2.5 Asist ( 2P %48.7; 3P %35.8; 1P %78 )

Martynas Pocius, içinde bulunduğu jenerasyonun değerli isimlerinden ve Litvanya Milli Takımı’nın sürekli isimlerinden biri. Onu tanımlarken söylenebilecek en önemli şeylerden biri sanırım oyunun her alanına dair bir şeyler yapabilmesi. Her özelliği kusursuz değil, ama hücumda repertuarı geniş. Bunun yanı sıra bir beyaz kısaya göre atletizminin de ekstrem seviyede olduğunu söylemek lazım. Kariyerinin başlangıcında öne çıkarken bu topa hakimiyeti ile içeri penetreleri sivrilmişti. Ayrıca şut konusunda da Litvanya genlerinin genel özelliklerini uygun olarak iyi bir şutör olduğunu söylemek zor değil. Pocius’un en önemli artılarından biri de ikili oyun oynayabilmesi, bu açıdan oyunu yönlendirebilen bir adam olması. Hücumda opsiyonlarının sınırlı olmaması onun adına çok önemli bir avantaj. Yani onun için ne sadece şutör diyebiliriz, ne sadece pasör diyebiliriz, ne sadece penetreci diyebiliriz.. Bu özelliklerinin hepsini max. seviyede olmasa da bünyesinde barındıran bir oyuncu. Pocius hem takım oyununa uyum sağlayıp, adapte olabilecek, hem de oyun içinde kendi de bir şeyler yaratabilecek bir oyuncu.

Martynas Pocius
Martynas Pocius Değerlendirmesi

Ergin Ataman’ın bu sene Carlos Arroyo’ya oyunu yönlendirme konusunda daha çok yardım edecek isimlere yönelmesinin ürünlerinden biri olarak Pocius, potansiyelini zaten herkesin bildiği bir oyuncu. Onu sadece bir ceza şutörü olarak görmeyeceğiz. Mevcut planlanan kadronun en önemli penetrecilerinden biri olacak gibi gözüküyor. Bu özelliğinin yanı sıra daha önce de söylediğimiz gibi ikili oyun oynama kabiliyeti de olduğundan faydalı olacaktır ki bunları gerektiğinde şutla kendi de bitirebiliyor. Top hakimiyeti ve pas kabiliyetinin de gelişmişliği göz önünde tutulursa, hücumda daha akıcı bir takım olmamız adına da önemli bir yapı taşı olacaktır. Ayrıca takımın önemli skor opsiyonlarından da biri olacaktır. Bir beyaz kısaya göre atletizminden dem vurduğumuz Pocius’un savunmada da bu ölçüde değerli bir isim olacağını söyleyebiliriz.

Martynas Pocius’un Euroleague “EN”leri

  • Index rating | Galatasaray vs. Zalgiris Kaunas| 27
  • Sayı | Galatasaray vs. Zalgiris Kaunas| 26
  • Toplam Ribaund | Maccabi Electra Tel Aviv vs. Zalgiris Kaunas| 7
  • Asist | Zalgiris Kaunas vs. Partizan NIS Belgrade| 7

Martynas Pocius’u sarı-kırmızı forma altında başarılarla dolu sakatlıktan uzak bir kariyer dileriz.

Forum bağlantısı: http://www.gsbasket.org/forum/erkek-takimimiz/10159-martynas-pocius.html

About Burak Uğur Yılmaz

Check Also

Oyuncu Listesi

Oktay Mahmuti’yi zor bir yaz dönemi bekliyor çünkü Galatasaray basketbolu büyük bir itibar kaybı yaşıyor. …