Eurocup Yarı Final 1. maç | Galatasaray OB 89-75 Gran Canaria

Maçtan önce pekçok yorum yazdık. Herkes düşüncesini söyledi. Ancak bu iki takım sahada oynamadan birbirine nerelerde üstünlük kurabileceği belli olmaz. Dün bunu açıkça gördük. Canaria yüzdeli atıyor ki dün de attı, bunun dışında birkaç kez potaya kat ederek Mc Collum'u geçip Omic'i yardım savunmamız sayesinde topla buluşturdular. Bu ilk devre epeyce işledi ancak burada Jerells devreye girdi ve özellikle Göksenin'le birlikte ikinci devre hemen hemen hiç geçilmediler. Hatta hoca hiç yapmadığı kadar sık oyuncu değiştirip hücumda Mc Collumu savunmada Jerrels'i kullandı. Bu badireyi böyle atlatabileceğimiz de görüldü. İkinci maçta da Jerrels'tan faydalanmamız gerekecektir. Şut ve kat dışındaki tek çareleri Omic'in size üstünlüğü ancak size dışında çok da bir numarası yok. Lasme erken üçlemese tecrübesi ve kalitesi ile Omic'i zaten denize dökerdi ancak Omic'İn oyunda kalması bizim için de iyi oldu bir bakıma. Pota dibinden ayrılmaya cesareti yok çünkü ayakları çok yavaş bizim takımın hepsi kat ederek delik deşik ediyorlar. Bazı basit şutları da kaçırdık. Chuck'ın sırtı dönük oyununu savunmaktan aciz, hem oyun zekası hem de çabukluğu buna müsait değil. Böyle olunca çok skorer bir takım olan Canaria özellikle 2. devre kitlendi kaldı.
Gelelim bizim hücumlara karşı yaptıkları savunmaya. Topa baskı yapmak dışında çok bir numaraları yok. Bazen bunda da başarılı oldular ancak bizden daha fazla top da çalamadılar. Asist/Tk oranında dümdüz ettik. Yine ribauntlarda etkili bir takım oldukları düşünülüyordu ancak özellikle Blake'in bariz size üstünlüğü ribauntlarda da onları dağıtmamıza yetti. Zaten konuyu size meselesine getireceğim. Canaria 5 numara dışında size olarak bizden çok geride. özellikle 2-3-4 numaraları bizim vasati boylu takımımız ile eşleşebilecek size da değil. Bizim 2-3-4 numaralar ise neredeyse Omiç hariç karşısına çıkan herkesi savunabilecek kadar atlet. İlk devre Eric'in geçildiği pozisyonlara çare bulunca 2-3-4 numaraları kiminle eşleşse tıkandı. Onlar için en büyük sorun da Chuck oldu tabi. Zaten yıllardır bizde oynasa dediğimiz Chuck ı neden istediğimiz ortada. Hücumda bu kadar çok yönlü bir oyuncu iddia ediyorum Avrupa'da yok. Form tuttuğu anda durdurmak neredeyse imkansız. Çok ağır sakatlık yaşadı, risk aldık, paramız yoktu ama nasip böyleymiş. Kendine geldikçe büyük katkı veriyor. Gelelim Chuck'ın Canariaya yarattığı ölümcül soruna. Onunla size olarak sadece Omic eşleşebiliyor ancak o da yukarıda yazdığım gibi ne çabukluk olarak ne de zeka ve tecrübe olarak sırtı dönük veya yüzü dönük birebirini savunacak kapasitede değil. Asıl sorun da burada başlıyor ve Omiç dışında Chuck ile eşleşecek size da oyuncusu da yok canaria'nın. Baez tutmaya çalıştı ancak hem boyu hem de kolları kısa ve Chuck onun üzerinden de yağmur gibi attı. Burada tek çare var ki ikinci maçta bunu bence sık sık göreceğiz çünkü Renesesin başka çaresi yok. Yardım getirecek. İşte Blake ve Green'in şutları bundan dolayı önemliydi. Zaten sokabilseler 25 leri konuşuyor olurduk. O yüzden 2. maçta da bu boş şutlar Chuck'ın post up ı üzerinden gelecektir. Reneses şu anda eminim yardım getirmek üzerine kafa yoruyordur. Ben Gerek Green'in gerekse Blake'in 2. maçta bu cezaları keseceğine inanıyorum. zaten o şutları sokarsak maçı da orada da kazanırız.

Yeri gelmişken Chuck'ın sakatlığı neydi? Ben kişisel nedenlerle sezon başında sözleşme yapmadı kimse ile sanıyordum ama daha yenilerde bir prpgramda duydum sakatlıktan çıktığını

dün gece shilb ve greenin 1-2 sutu girseydi bu mac cok daha farkli olurdu. sunuda gördük ne zaman tempoyu biz ayarladik gran canaria bize ayak uyduramadi. farkin dahada acilmamasinin tek sebebi bu dönemde yüksek yüzde ile 3lük attilar. 2 mac kesinlikle tempoyu onlarin istedigi seviye cikarmamaliyiz. ve avrupa son 2-3 mactir cok bos 3lük kaciriyoruz. insallah finale cikip turu gececegiz

Dün muhteşem bir zafer yaşadık salonda olan bütün taraftarı tebrik etmek lazım.Fakat 201 nolu blokta en arkada bir kız vardı farklı bir forumda takılıyordu bir ara da abisiyle konuştu üzerinde mor gömlek vardı buralardaysan bir ses versen:(

Bir avrupa maçında ülkendeki en büyük rakibine küfür etmek tek kelime ile ezikliktir.Onların eline koz verirsin.Eminim Fenerbahçe forumlarında alay konusu olmuştur.
Anladık reisiniz seviyorsunuz rahatsızlanmış pankartları asmışsınız maçın başında tezahüratınızı da yapmışsınız son 1,30 Dk varken her sayı önemliyken tekrar reisinize pankart açmak bağırmak neden.O dev pankart yüzünden maçı göremeyenlere tepki vermek küfür etmek neden.Fener küfürlerine ve reislerine bağırdıklarında ortadaki grup dışında salondan çok da büyük katılım yoktu zaten.Bir şeyi anlamaları gerekiyor evet salonda çok büyük etki yapıyorlar harika atmosfer oluyor ancak herkes UltrAslan değil herkes orada Galatasaray'lı.Onların bağırdığını bağırmak pankartlarını tutmak zorunda değil.Ve senin koçun sana neden küfür ediyorsun dediğinde karışma o işlere diyemezsin.Bu zamana kadar Ergin Ataman bu tür olaylardan çok karşı karşıya kaldı taraftarla ve bence hepsinde de haklıydı.Hele bir Uşak maçı hatırlıyorum geçen sene idi herhalde seyircinin orda yaptıklarının takıma ne faydası oldu biri açıklasın.Diyorlar ya herkes gider biz kalırız diye bence bir siz gidin o diğer herkes kalsın bakalım nasıl olacak.Ergin hocanın yerinde olsam ben bu işlere hiç girmem aslında ama adam sonuna kadar haklı bence de yapsın takımı alsın kupaları gerisine karışmasın ama doğrusunu yapıyor.

Devam edip etmemesi ile ilgili olarak da dünyanın en iyi koçu gelse namağlup Euroleage de alsak eleştirecek bir şey her zaman bulunur.Kötü olduğu zamanda yazılır söylenir nomaldir.Bence de çok maçı vardır koçun kenardan bizim izleyip benim de çok sinirlendiğim mola diye oturduğum yerden bağırmışlığım.Ama koç bence Avrupa'nın en iyi koçlarından biridir.Galatasaray'da olması gerektiği gibi iddalı başarıya aç her kupayı hedef gören bir koçtur.

Bir avrupa maçında ülkendeki en büyük rakibine küfür etmek tek kelime ile ezikliktir.Onların eline koz verirsin.Eminim Fenerbahçe forumlarında alay konusu olmuştur.
Anladık reisiniz seviyorsunuz rahatsızlanmış pankartları asmışsınız maçın başında tezahüratınızı da yapmışsınız son 1,30 Dk varken her sayı önemliyken tekrar reisinize pankart açmak bağırmak neden.O dev pankart yüzünden maçı göremeyenlere tepki vermek küfür etmek neden.Fener küfürlerine ve reislerine bağırdıklarında ortadaki grup dışında salondan çok da büyük katılım yoktu zaten.Bir şeyi anlamaları gerekiyor evet salonda çok büyük etki yapıyorlar harika atmosfer oluyor ancak herkes UltrAslan değil herkes orada Galatasaray'lı.Onların bağırdığını bağırmak pankartlarını tutmak zorunda değil.Ve senin koçun sana neden küfür ediyorsun dediğinde karışma o işlere diyemezsin.Bu zamana kadar Ergin Ataman bu tür olaylardan çok karşı karşıya kaldı taraftarla ve bence hepsinde de haklıydı.Hele bir Uşak maçı hatırlıyorum geçen sene idi herhalde seyircinin orda yaptıklarının takıma ne faydası oldu biri açıklasın.Diyorlar ya herkes gider biz kalırız diye bence bir siz gidin o diğer herkes kalsın bakalım nasıl olacak.Ergin hocanın yerinde olsam ben bu işlere hiç girmem aslında ama adam sonuna kadar haklı bence de yapsın takımı alsın kupaları gerisine karışmasın ama doğrusunu yapıyor.

Devam edip etmemesi ile ilgili olarak da dünyanın en iyi koçu gelse namağlup Euroleage de alsak eleştirecek bir şey her zaman bulunur.Kötü olduğu zamanda yazılır söylenir nomaldir.Bence de çok maçı vardır koçun kenardan bizim izleyip benim de çok sinirlendiğim mola diye oturduğum yerden bağırmışlığım.Ama koç bence Avrupa'nın en iyi koçlarından biridir.Galatasaray'da olması gerektiği gibi iddalı başarıya aç her kupayı hedef gören bir koçtur.

Güzel tespitler. ultrAslan bence beste yapmayı denesin.Bir taraftar grubunun öncelikli görevlerinden biri de beste yapmaktır.15 senedir aynı besteleri söylemek ve lalaalalal saldır Galatasarayyy kimseyi baymadı herhalde.

Bu kufurlu tezahurat ve pankart konularinda benim gorusum çok keskin. Sorunu genel olarak ele alirsak "tribun lideri" diye bir sey olmasi bile saçmalik. Tribun lideri ancak bir grubun lideri olabilir, o gruba uye insanlar ona uymayi kabul etmisse sorun yok ama ben Ultraslan uyesi olmayarak bir maça gittigimde ve tribunde bana nasil tezahurat etmem gerektigini tahkir edercesine dayatan bir insan / guruh gorunce ifrit oluyorum. Gruplari, ne kadar atesleyici olurlarsa olsunlar belirli bir yere konumlandirmak gerekiyor. Arena'da da, Ipekçi'de de, gittigim birçok Avrupa deplasmaninda da koltuk kavgasina, insanlarin parasini vererek birlikte oturmak adina bilet aldiklari yerden kovulmalarina, bu grup denen fakat aidiyet yaratayim derken tum mantikli dusunme yetisini yitirecek derecede tek duzelesen olusumlarin insanlari rahatsiz etmesine taniklik etmekten biktim açikçasi. Koordine tezahurat konusuna elbette duyarliyim ama kendi (bazen saçma sapan, maçla alakasiz) bestelerini soylemek adina salonun / stadin ateslenecegi dogaçlama tezahuratlari bastirmalari mi dersin, tribunun ve Galatasaray'in sahibiymis gibi davranip teror estirmeleri mi dersin, bunlar insani bazen tribunden uzaklastiriyor. Açikçasi bu kufur, pankart, kavga olaylarini azaltmanin formulu basit ama yonetimlerin bazen goze alamayacagi bir cesaret gerektiriyor: gruplara ayricalik tanimamak veya toplu yer verilecekse bunlari diger taraftarlara daha az zarar verebilecekleri yerlere konuslandirmak.

Surekli ayakta kalmak, sirti donuk tezahurat organize etmek, tepinmek, bunlar her zaman "iyi tribun" anlamina gelmiyor. Spontane gelisen bazi sevinç, baski, tezahurat girisimleri yeri geldi mi çok daha etkili olabiliyor. Hepsini geçtim, bana "Galatasaray'i nasil sevecegimi soylemek" kimsenin haddi degil.

Gençlik marsi Avrupa maçlarında her zaman atesleyici unsur olmustur , yeter ki dogru yerde soylensin. Dün de tam zamanında girildi ve müthis cosku getirdi.

Ultraslan'ın savunmada bile tezahürat yapması, her yeri Ultraslan pankartları ile donatmasından ben de rahatsız oluyorum. Maçlarda da mümkünse onlara uzak yerlere gidiyorum ama suçu sadece Ultraslan'a atmak da doğru değil, tribün kültürü ne yazık ki yok bizde. O yüzden hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum saçmaladıkları zamanlar olsa da.

"Dağ başını duman almış" UEFA kupasını getirmişti 2000 senesinde Kopenhag'da...Avrupa maçlarında çok inanırım uğuruna ve ateşleyici gücüne.O'nu ayrı tutuyorum amaaaaaa dediğiniz gibi maçı vurup geçeceğimiz anlarda sebep ne olursa olsun rakibine yapılan FAA tezahüratı kadar saçma birşey olamaz.

Umut'a yapılan tezahürat ne kadar hoş ve şıksa yukarıda ki olayda bir o kadar yakışmadı.

Kastim gençlik marsi degildi ki onu zaten tum tribunler soyluyor, bazen inisyatif de "tribun liderleri"nden degil baska yerlerden gelebiliyor. Tribun kulturu konusunda eksikligin genele yayildiginin da farkindayim, benim yorumum daha çok kufurlu tezahurat ve diger tribunlerin bastirilmasiyla ilgiliydi.

Bir taraftar grubunun sanki tüm taraftarları temsil ediyormuş gibi görünmesi çok üzücü. Tribünde resmen istedikleri gibi at koşturuyorlar, stadın salonun bir bölümünü parselliyorlar, saçma sapan küfürlü tezahüratlar yapıyorlar, oraya insan gibi maç izlemeye gelmiş taraftarlarımızı rahatsız ediyorlar. Ama lafa geldiğinde en büyük taraftar grubu çok demokratik bir platform zırvalarıyla uğraşıyoruz. Yaptıkları olumlu işleri takdir ediyoruz tabi ama bir tribün grubunun kendini tüm tribünlerin lideri gibi görmesi ve medya tarafından da böyle görülmesi olacak gibi değil. Üstelik çoğu basketboldan anlamıyor koç tepki verince onlar da tepki koyuyor, bir oyuncu itiraz edince hakem yuhlanıyor vs. Dün son 1 dakika yaptıkları rezilliğin daniskasıydı bu da onların ne kadar oyundan kopuk olduklarını kanıtlamaya yeter. Tribün grupları olmalı ve olacaktır da ama böyle değil

Ultraslan desteği önemli ama dün maçta yaptıkları bazı hareketler hiç yakışmadı bence. Fenere küfür edilmesinin hiç bir esprisi olmadığı son dakikalarda pankart açmak falan. Evet önemli maçlarda tribünlerimiz doluyor ama ben böyle dolcağına 5000 kişi olsun basketten anlayan kişi olsun yeter artar bile.

Galibiyet sonrası Ataman'ı eleştiren gruba (bende dahil) laf sokmaktan bir türlü vazgeçmiyorsunuz.
Burda kimse Ataman'ın anasına bacısına sövmedi. Deplasmanlarda uyuyor mola almıyor Jerells yanlış hamle gibi eleştiriler yapıldı çokta doğruydu. Uyumayan ve iyi konsantre olan bir Ergin Ataman'ın neler yaptığını iyi biliyoruz eleştiriler bunaydı.

Bu sorunlar yarında devam eder biz yine konuşuruz ama yeri geldiğinde hakkını veririz kimsenin şüphesi olmasın.

İyice Akp mitingine çevirdiniz Ataman'ı sevmeyen herkes paralel yapı'dır deyin tam olsun.

Umarım Ergin Hocamız bu etkili performansını sene sonu at kafası ayıoğlu ayı Harun'a Milli takım siktiri çekerek süsler bizde Terim gibi paraya biat edip şikecilerle bir olmadı adam gibi adammış deriz Ekrem Memnun'un yaptığı gibi.

Yapıcı eleştiri olmalıdır olacaktır ana bacı girmiyoruz kimseye ama maç sonrası yok ergen yok bilmem ne diyerek yazmaya ne gerek var ? Canaria galibiyetinin zevkini çıkaralım zaten Allah dursun gibi bi bela vermiş başımıza.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Bu muhabbeti yapmanın belki de ne yeri ne zamanı; ama cevap vermeden tutamayacağım kendimi. Kardesim, benim senin gibi gerçekten eleştirmek için eleştirmeyen gördüğü sıkıntıyı doğru üslupla dile doğru getiren hiç kimseye lafım yok ki senin gibilerin en büyük destekçisi de benimdir, bizi ileriye taşıyacak faktöründe eleştiri olduğunun farkındayım. Ama neler gördük şu forumda Ergin Atamana dair. Maç bitmeden yerden yere mi vurulmadı. İki yıldır içinde bulunduğu rezilliğe rağmen verdiği emeğe saygı mı gösterilmedi. Sporun doğasında olan kaybetmek kavramını unutulup maç sonları derhal gönderilmeli mi denilmedi. Gönderilmeden yerine adaylar mı belirlenmedi. Mola almasını bilmeyen , skoru görmeyen adam mı denilmedi en ağırı da hiç unutmam İvkoviç yarısı Obradoviç yarısı olmaz muhabbetleri döndü benim lafım da öfkem de onlara. Ne hikmetse bu aralar sesleri çıkmıyor zahmet olmazsa uğramasınlar zaten.

uAmed

Bu muhabbeti yapmanın belki de ne yeri ne zamanı; ama cevap vermeden tutamayacağım kendimi. Kardesim, benim senin gibi gerçekten eleştirmek için eleştirmeyen gördüğü sıkıntıyı doğru üslupla dile doğru getiren hiç kimseye lafım yok ki senin gibilerin en büyük destekçisi de benimdir, bizi ileriye taşıyacak faktöründe eleştiri olduğunun farkındayım. Ama neler gördük şu forumda Ergin Atamana dair. Maç bitmeden yerden yere mi vurulmadı. İki yıldır içinde bulunduğu rezilliğe rağmen verdiği emeğe saygı mı gösterilmedi. Sporun doğasında olan kaybetmek kavramını unutulup maç sonları derhal gönderilmeli mi denilmedi. Gönderilmeden yerine adaylar mı belirlenmedi. Mola almasını bilmeyen , skoru görmeyen adam mı denilmedi en ağırı da hiç unutmam İvkoviç yarısı Obradoviç yarısı olmaz muhabbetleri döndü benim lafım da öfkem de onlara. Ne hikmetse bu aralar sesleri çıkmıyor zahmet olmazsa uğramasınlar zaten.

uAmed

İvkovic ve Obra ile kıyaslama saçmalık ötesi şartlar eşit değil herşeyden önce ama bu şartlarda bile öndedir Ataman.

Araya sızmış troller olabilir bazen çıkıyor FB'liler sonra ihraç ediliyor forum adminleri tarafından. Hiç sevmeyen nefret eden bir grup var tabi ama ben onlardan değilim iyi olana iyi kötü'ye kötü diyorum. Ne Fan'ı ne düşmanıyım deyim. Neyse anlayıp dinledin sağolasın.

14 sayı gayet yeterli ve değerli bir fark. Daha iyisi olabilir miydi? Evet, ancak özellikle 2. periyodun ortasında düştüğümüz krizden sonra bu sonuç harika bizim için. Hatırlarsanız, Sinan ve Lasme 3'lemiş, Canaria 32-31 öne geçmişti. Oradan takım ve tribün çok iyi tepki verdi ve son periyodun bir kaç dakikası haricinde maçın kontrolü hep bizdeydi.

İspanya'da Schilb, Sinan ve Green'in de mutlaka katkı vermesi gerekiyor. Özellikle Green, 2-3 maçtır berbat bir şut yüzdesiyle oynuyor. Toparlanması gerek.

14 sayı Canaria için de baya ciddi bir baskı yaratacak haftaya. Sakin kalmamız, Pangos ve Oliver'ın Omic'le ikili oyunlarına dikkat etmemiz gerekiyor, Lasme'ye büyük iş düşecek tabii. Hücumda topu iyi dolaştırıp Schilb, Micov ve Chuck üstünden katkı alabileceğimizi düşünüyorum. Omic'in savunma zaafiyetinin de üstüne gitmeliyiz. Ve elbette Sinan ve Green'in hem savunma hem hücumdaki rollerini hatırlaması gerek artık...

Allah yardımcımız olsun. Finale son bir adım...

Gsbasket forum olarak deplasmandaki maçı istanbuldakiler olarak toplu izlesek bir organizasyon yapılamaz mı ? Adminlerden cevap bekliyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk