Basketbol Tarihimizden İlginç Olaylar

Fener Çekildi, Çifte Şampiyon Çıktı…

19-25 Nisan 1955’te İstanbul Spor ve Sergi Sarayı’nda yapılan 10. Türkiye Basketbol Şampiyonası’na şehir şampiyonları Fenerbahçe, Ankaragücü ve Altınordu ile Federasyon Kupası grup birincileri Galatasaray, Modaspor ve Harp Okulu olmak üzere 6 takım katıldı. İstanbullular’ın ilk kapışmasında Modaspor, Galatasaray’ı 67-62 yenmeyi başardı. 23 Nisan’da Fenerbahçe, Modaspor’u 55-47 yenince şampiyonluk ibresi sarı-lacivertlilere döndü. Yine de şampiyon Fenerbahçe-Galatasaray arasında oynanacak son maçta belli olacaktı. Fenerbahçe kazanırsa veya 6 sayı ile kaybetse bile şampiyondu, Galatasaray’ın şampiyon olması için en az 7 farkla kazanması gerekiyordu. 25 Nisan 1955 gecesi Galatasaray, ezeli rakibi karşısında ilk yarıyı 25-20 önde kapadı, ikinci yarıda fark 13 sayıya kadar yükseldi. Bu arada Fenerbahçe’nin en iyi oyuncularından Altan ve Sacit beşer faulle oyun dışı kaldı. Maçın bitmesine 44 saniye kala ise, 40-27 geride olan Fenerbahçe, Modaspor’u şampiyon yapmak için sahadan çekildi. Çünkü hükmen mağlubiyetten Fenerbahçe 1 puanı alamayacaktı ve Modaspor ile Galatasaray’ın arasındaki maça bakılarak Modaspor şampiyon, Galatasaray da ikinci olacaktı. Basketbol Federasyonu bu durum üzerine aynı gece yaptığı toplantıda, Türkiye şampiyonluğunu kupayı ortadan keserek 9’ar puan toplayan Modaspor ve Galatasaray olmak üzere 2 takıma birden ilk ve tek defa verdi. Fenerbahçe 8 puanla üçüncü sırayı aldı.

Fenerin nasıl bir camia olduğu o zamandan belliymiş

yok o amaçla açmadım başlığı. fenerbahçe olmasına da vurgu yapmak istemedim. ama yıllardır maçlara giden büyüklerimizin arkadaşlarımızın hatırladığı ilginç olaylar, hakem skandalları, veya lehimize çalınan düdükler sonucunda kazandığımız(ben pek hatırlamıyorum ama) maçlar, yabancı oyuncularımızın taraftar ilişkileri gibi örnekler verilmesi açısından açtım başlığı ilk örnek olarak da efes pilsen'in sitesinde türkiye basketbol tarihi ile ilgili bu kısmı aldım bizimle alakalı olduğu için. açılmasında sakınca olan bir başlık mıdır tam olarak onu da bilemedim. yani amacım buradan şu takım şöyle bu takım böyle demek değildi, galatasaray basketbol taraftarı olarak yaşadığımız her türlü olay olabilir.