Basketbolda Değişen Kurallar

Ülkemizdeki 2010 Dünya basketbol şampiyonasından sonra FIBA basketboldaki yeni kuralları yürürlüğe koyacak. Buna göre:

3 saniye koridoru olarak bildiğimiz kısıtlamalı alan dikdörtgen şeklinde olacak.

Üç sayı çizgisi 6.75 metreye çekilecek.

Hakem masasının karşısındaki kenar çizgiye, dip çizgiden ölçüldüğü zaman 8.325 metre (3 sayı çizgisinin tepe noktasına eşit) iki çizgi çizilecek. Dördüncü periyotun ve uzatma periyotunun son 2 dakikasında kendi sahasından topu oyuna sokma hakkı olan takım mola alırsa, ön sahadaki bu yeni çizgilerden oyuna başlayacak.

Çemberin altı, yarım daire şeklinde işaretlenecek. Bu yarım dairenin uzaklığı, çemberin orta noktasından 1.25 metre olacak. Eğer savunma oyuncusu bu yarım dairenin içinde ise hücum oyuncusu savunma oyuncusuna şarj (hücum faul) yaparsa, hiçbir zaman hücum faul çalınmayacak.

Eğer geri sahadan ya da ön sahadan top oyuna sokulurken kurallara göre 24 saniye başa alınması gerekiyorsa başa alınacak. Oyun durduğunda 24 saniye cihazında 14 saniye yada daha fazla bir süre varsa 24 saniye cihazı başa alınmayacak, kaldığı yerden devam edecek, 13 saniye ve daha az varsa 24 saniye cihazı 14 saniyeye ayarlanacak.

FIBA, 2008 Pekin Olimpiyatlarından sonra da yeni kurallar getirmişti, onlar da kısaca:

Yeni kurallar kapsamında oyuncular formalarının altına hiçbir şey giyemiyor.

Bir oyuncu, maç içerisinde top kontrolündeyken, yere düşerse, yerde kayarsa bu hatalı yürüme sayılmıyor.

Dripling yapan bir oyuncunun geri sahasından, ön sahaya geçmiş kabul edilebilmesi için, oyuncunun her iki ayağının da ön sahaya temas etmesi gerekiyor.

Oyun esnasında; oyuncu, kendi sahasından sıçrayıp, havada yeni bir top kontrolü sağlarsa, kendi sahasına düştüğünde bu geri pas ihlali olmaktan çıktı.

Eğer bir oyuncu, çemberin altına elini sokup topa temas ederse, bu topa müdahale sayılıyor ve sayı rakip takıma veriliyor.

Eğer bir savunma oyuncusu, maç içerisinde arkadan veya yandan fast break'e giden oyuncuya temas ederse ve hücum oyuncusu ile çember arasında herhangi bir başka savunma oyuncusu yoksa bu tür temaslar sportmenlik dışı faul kabul ediliyor.

Bir oyuncu, maç içerisinde dirseklerini hızlı bir şekilde sallarsa, rakip oyuncuya temas olmasa bile, bu pozisyon teknik faul olarak değerlendiriliyor.

Değişen ve değişecek kurallarla ilgili ne tür değişiklikler, ne tür durumlar ortaya çıkacak. Buradan yorumlarımıza devam edelim

Re: Basketbolda Değişen Kurallar, Getirdikleri Ve Götürdükleri

Artık 3 ve 4 numaralar sürekli 3'lük atmaya çalışmayacak. 3 sayı çizgisi geriye alındığı için orta mesafeli şutların önemi artmış oldu. Son zamanlarda herkes 3'lük atmak için dışarı koşuyordu. Ya da pota altına giriyodu. Orta mesafeli şutlar baya azalmıştı. Bu düzenleme iyi olmuş sanırım.

basketbolun incelikleri ve doğru oyun ortaya çıkacak. Deli dana gibi koş hemen bi üçlük at devri bitecek. Şutu olan yastık karakterli pota altı oyuncularının zevksiz oyunları sona erecek.
Doğru düzgün penetre edilen , sırtı dönük oyunlar oynanan gerçek basketbolu izleyeceğiz.

Antrenörlerin işine yarayacak bu mesele, zira nefret ederler üçlük atan pota altı oyuncularından. :)

3lük çizgisi mesafesi ne kadardı ki ? birde ben şu 1,25metreden hücüm faul yapılırsa çalınmayacak işini anlamadım ? adam itip kaksada çalınmayacak mı :)

Onur Karakuzu' Alıntı:
3lük çizgisi mesafesi ne kadardı ki ? birde ben şu 1,25metreden hücüm faul yapılırsa çalınmayacak işini anlamadım ? adam itip kaksada çalınmayacak mı :)

NBA'de de uygulanıyor bu kural, 1-2 maç izlesen bile görmüşsündür mutlaka kuralın nasıl uygulandığını..

o kadar maç izliyorum hatta kaçırmıyorum derken bunu gözden kaçırmışım :) 3lük çizgisinde durum ne kaç metreydi ? :)

Saim Karakuzu' Alıntı:
o kadar maç izliyorum hatta kaçırmıyorum derken bunu gözden kaçırmışım :) 3lük çizgisinde durum ne kaç metreydi ? :)
6,25 metre olan 3 sayılık atış çizgisi mesafesi, 50 santimetre uzatılarak 6,75 metreye çekilecek.

Ayrıca, takım bençlerinin karşı tarafındaki kenar çizgiye, dip çizgiden 8,325 metre mesafeli birer çizgi çekileceği, 4. periyotların son 2 dakikasında kendi sahasından oyuna başlayacak takımın, mola aldığı durumlarda topu buradan oyuna sokacağı aktarıldı.

Bençlerin orta sahaya olan mesafelerinin 5 metre olmasına, kısıtlamalı alanı da dikdörtgen olmasına karar verildiği belirtildi.

Bu Ermal ve onun tarzı oyuncuların işine gelecektir.Messina , Oktay Mahmudi gibi hocaların sistemlerine önemli artılar getirecektir.İçeriden oynamayı seven takımlar bundan sonra hem içeriden hem dışarıdan çok daha iyi oynacaklar.

Bence bu değişiklikler çok yerinde oldu ama merak ettiğin bir şey var. Oda çizgi değişikliği oyun alanının büyümesini gerektirir bu durumda alan-tribün yakınlığı nasıl değişecek; İpekçi gibi büyük salonlarda sorun olmaz da daha küçük salonlarda acaba tiribünlerden on sıralar kaldırılacak mı?
Malum bizde spor alanı yapmak gibi bir alışkanlık yok. Alt TBL de bi şekilde çözüm bulunur da alt liglerde ne yapılacak acaba?

Değişiklikler oyuna heyecan gelmesi ve her an her şey olabilir düşüncesinin yerleşmesine yönelik. Oyunu daha çekici hale getirdiği için güzel hamleler.

Yalnız herkesin dilinde 3 sayılık atışların zorlaştığı, dolayısıyla bu atışlarda azalma olacağı yönünde ama bana kalırsa çok da bir şey değişmez hele de bizim yerli oyuncular için.

Huylu huyundan vazgeçer mi, bence vazgeçmez.

Cüneyt Erden'e anlatamazsın çizgi 6.75 oldu diye .Eskiden 7 metreden atıyordu şimdi çizgiye yaklaştım diye korkup 7 buçuk metreden atar :p

Önceden çizgiye 50 cm. gibi bir uzaklıktan 3 sayı isabeti yapıldığında "nba üçlüğü" tabiri vardı. Şimdi normal çizgi oraya geldi. Artık orta sahayı geçen yaratana sığınıp sallar.