Blood Diamond(2006)

Blood Diamond(Kanlı Elmas)

blooddiamond.jpg

Filmin Konusu
1990?larda Sierra Leone?yi kuşatan karmaşa ve iç savaşın oluşturduğu arka planda geçen ?Blood Diamond/Kanlı Elmas?, Zimbabweli eski bir kiralık asker olan Danny Archer?ın (Leonardo DiCaprio) ve bir Mendeli bir balıkçı olan Solomon Vandy?nin (Djimon Hounsou) öyküsü. İki adam da Afrikalıdır ama geçmişleri ve tarihleri olabildiğince farklıdır; ta ki kaderleri nadir bulunan pembe bir elması geri almak için ortak bir görevde birleşene kadar. Bu elmas, insanın hayatını değiştirebilir? ya da sona erdirebilir.
Ailesinden koparılan ve elmas madenlerinde çalışmaya zorlanan Solomon, bu olağanüstü mücevheri bulur ve büyük bir risk alarak saklar. Yakalanırsa anında öldürüleceğini bilmektedir. Ama aynı zamanda elmasın sadece karısını ve çocuklarını mülteci olarak sürdükleri hayattan kurtarmak için gerekli şartları sağlayacağını değil, çocuk asker olarak daha kötü bir kaderin pençesinde olan oğlu Dia?yı da kurtaracağını bilmektedir.
Geçimini elmas karşılığı silah ticareti yaparak sağlayan Archer, kaçakçılık nedeniyle hapiste yatarken Solomon?un sakladığı taştan haberdar olur. Böyle bir elmasın hayatta bir kez bulunacağını, Afrika?dan ve isteyerek katıldığı şiddet ve yozlaşmayla dolu oyundan uzaklaşmasını garantileyecek kadar değerli olduğunun farkındadır.
Burada, elmasların ardındaki gerçeği açığa ve kâr etmeyi ilkelere tercih eden elmas sektörü liderlerinin ipliğini pazara çıkarmak için Sierra Leone?de olan Amerikalı idealist gazeteci Maddy Bowen (Jennifer Connelly) devreye girer. Maddy yazacağı makale için kaynak olarak Archer?a ihtiyaç duymaktadır ama kısa zamanda Archer?ın Maddie?ye daha da muhtaç olduğunu anlar.
Maddy?nin yardımıyla, Archer ve Solomon isyancıların bölgesinde tehlikeli bir gezintiye çıkarlar. Archer pembe elması bulup almak için Solomon?a ihtiyaç duymaktadır ama Solomon çok daha değerli bir şeyin peşindedir? oğlunun.
Edward Zwick?in yönettiği ?Blood Diamond/Kanlı Elmas? adlı aksiyon/dram, Akademi Ödülü adayı Leonardo DiCaprio (?The Aviator?), Akademi Ödülü sahibi Jennifer Connelly (?A Beautiful Mind/Akıl Oyunları?) ve Akademi Ödülü adayı Djimon Hounsou (?In America?). Senaryo, Charles Leavitt ve C.Gaby Mitchell?in bir öyküsünden, Leavitt tarafından uyarlandı.
Warner Bros. Pictures Virtual Studios işbirliğiyle, bir Spring Creek / Bedford Falls ve Initial Entertainment Group ortak yapımı, bir Warner Bros. Entertainment şirketi olan Warner Bros. Pictures tarafından dağıtılan ?Blood Diamond/Kanlı Elmas?ı sunar. ?Blood Diamond/Kanlı Elmas?ın yapımcılığını Paula Weinstein, Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Graham King ve Gillian Gorfil üstlendi. Yardımcı yapımcılar Len Amato, Kevin De La Noy ve Benjamin Waisbren.
Filmde ayrıca Michael Sheen, Arnold Vosloo, David Harewood, Basil Wallace ve Dia rolüyle ilk kez izleyici karşısına çıkan Kagiso Kuypers yer alıyor.
Zwick?le kamera arkasında işbirliği yapan isimler, görüntü yönetmeni Eduardo Serra, set tasarımcısı Dan Weil, kostüm tasarımcısı Ngila Dickson ve editör Steven Rosenblum. James Newton Howard filmin müziklerini hazırladı.

Oyuncular
Chris Astoyan (Billy) , Leonardo DiCaprio (Danny Archer) , Jennifer Connelly (Maddy Bowen) , Djimon Hounsou (Solomon Vandy) , Francois Grobbelaar (Mercenary) , David Harewood (Captain Poison) , Caruso Kuypers (Dia)

imdb puanı: 8/10
Şahsi puanım: 9/10

kesinlikle katılıyorum, o filmi izledikten sonra çocukları çok daha iyi algılayabildim..

çocuk psikolojisi denen olayı çözebiliyor insan..
sonra Leonardo di caprio'nun oynadığı en güzel filmdi diyebilirim..yani o bebek yüzlü adam olayını yıkmış..
10 üzerinden 10 verebilirim..

Djimon Hounsou'nun tavan yaptığı film diyebilirim.Solomon Vandy rolüne ancak bu kadar yakışabilirdi.Bende kesinlikle 10/10 veriyorum.Ayrıca Hounsou'nun hayat hikayeside çok ilginç.Fransa'da sokakta yaşayan biriymiş.Bir gün sokaktaki havuzlardan birinde yıkanıyormuş ve o sırada keşfedilmiş ve manken olmuş.Ne vücut varmış abide :) :)

Djimon Hounsou'dan çok ben de Titanic'deki bebek yüzlü, "parlak çocuk" Di Caprio'nun bu filmdeki olumlu değişimden etkilendim. Zaten bunu "Body of Lies"da da gördük. Son filmi Revolutionary Road'daki performansını merak ediyorum açıkcası.