Kabadayı (2007)

images

Yapım : 2007, Türkiye
Tür : Aksiyon / Dram / Macera / Suç
Yönetmen : Ömer Vargı
Senaryo : Yavuz Turgul
Oyuncular : Kenan İmirzalıoğlu, Rasim Öztekin, Şener Şen, İsmail Hacıoğlu, Aslı Tandoğan, Tuncay Beyazıt, Kemal İnci, Ruhi Sarı, Süleyman Turan, Candan Sabuncu, Rana Cabbar, Atilla Pekdemir, Dursun Ali Sarıoğlu, Ferdi Akarnur, Ayberk Atilla, Samim Baki, Canan Uzun, Ahmet Ilker Okumus
Yapımcı : Ömer Vargı, Mine Vargı, Murat Akdilek
Görüntü Yönetmeni : Ferenc Pap
Müzik : Benjamin Walken Beladi
Dağıtım : UIP Filmcilik
Süre : 2 saat, 20 dk.
Gösterim Tarihi : 14 Aralık 2007
Filmin Web Sitesi :www.kabadayifilm.com

Özet?Meşhur Kabadayılardan Ali Osman (Şener Şen) eski günlerine veda etmiştir. Beklenmedik bir anda yıllardır görmediği ve aşık olduğu kadının izini bulur ve bir oğlu olduğu haberiyle sarsılır. Oğlu Murat (İsmail Hacıoğlu) sevgilisi Karaca (Aslı Tandoğan) ile bir barda çalışmaktadırlar. Karaca?ya yıllardır aşık olan mafya üyesi Devran ise(Kenan İmirzalıoğlu) kızı geri alabilmek için herşeyi göze almıştır. Ali Osman?ın artık tek amacı oğlu Murat ve sevgilisi Karaca?yı canı pahasına korumaktır. Devran için hayattaki tek amaç Karaca?dır ve yoluna çıkan herşeyi ve herkesi yok etmeye hazırdır....?

Son yıllarda yükselişte olan Türk Sinemasının en güzel örneklerinden bir tanesiyle daha karşı karşıyayız.Oyunculuk bakımından kötü var mı diye düşündüm gerçekten bulamadım.Özellikle Sürmeli rolü ve Rasim Öztekin süper oynamışlar.Kenan Imırzalıoğlu'da ilk kez kötü adamı oynamasına rağmen bu işinde altından çok başarılı şekilde çıkmıştır.

Şener Şen'e ayrı bir paragraf açmak gerekir.Yıllar geçtikçe oyunu herkesi daha da büyülüyor.Şarap gibi yıllandıkça değerleniyor bu nasıl oyunculuktur bu nasıl birşeydir Allah başımızdan eksik etmesin demek istiyorum...

Filmde tek beğenmediğim şey İsmail Hacıoğluydu her nedendir bilinmez itici geliyor bana :?

İMBD puanı : 7.9
Burak Barut Puanı : 9.5

Re: Kabadayı(2007)

izlediğim en iyi yerli film.kenan imirzalıoğlu nu birkez daha takdir ettim bu filmle.her rolün üstesinden gelebiliyo.bu kez yine silahlıydı gerçi ama bu sefer kötü rolündeydi.bu filmi hala izlemeyenlere tavsiye ederim. pişman olmazsınız.

burak 0.5 puanı nerden kırdığını merak ettim. :)

0.25 puan İsmail Hacıoğlu'nun kötü oyununa :)

0.25 puanda Kenan Imırzalıoğlunun patronuna.

Filmde sırıtan iki isim bence onlardı.İsmail Hacıoğlu'nun yerine kim konulurdu bilmiyorum fakat o patronun yerine çok daha şık bir adam konulabilirdi.

Kabadayı kuşkusuz 2007'nin en iyi Türk filmiydi. Özellikle Kenan İmirzalıoğlu'nun oyunculuğu tartışılacak gibi değildi gerçekten.

Burak İsmaili yakınen tanıyorum sakin biridir iyi oyuncu olduğunu düşünüyorum ama bu filmde bencede rol ona tam uymadı tıpkı Aslı Tandoğana uymadığı gibi çok güzel bir kız ama oyunculuk için yeterli değil. Buarada İsmailin babası Mehmet abi Fenerin paf antrenördür İsmailse fanatik ötesi bir Galatasaraylıdır eklemeden edemem: )

çok güzel bir film olmasının yanında christopher nolan'ın memento'suna yaptığı göndermeler filmi daha da ilgi çekici kılmıştır şahsım adıma.bizim belki al pacino'muz robert de niro'muz yok ama kendi sinemamızda onlar kadar ses getirmiş şener şen usta ile yeni nesil aktörlerinden kenan imirzalıoğlu'nun buluşmasından çıkan süper bir film.fimle ilgili son not: Eğer bu alemde ali osman'a meydan okuyacaksan, onun kaç tabanca taşıdığını bileceksin.

Türk sinemasının son zamanlarda kendini aştığının göstergesi olan filmlerden birisi ama ilk 5´e koyarmıyım, zannetmiyorum.

Murat İnal' Alıntı:
Memento ya gönderme hangi kısımdaydı ?

ali osman'ın hafıza kaybı yaşadığı için etrafındakileri tamamen unutmamak adına resimler çekip altlarına adlarını yazıyordu.memento'daysa yanlış hatırlamıyorsam leonard'da da tedavisi olmayan bir hafıza kaybı yaşıyordu ve bu yüzden yanlış hatırlamıyorsam vücuduna dövmeler yaptırıyor ve resimler çekip altlarına notlar yazıyordu.ben oradan bir gönderme hissettim.

Ankara 'da üniversite öğrenciliği zamanlarımız, haftasonları Sakarya Caddesi 'ndeyiz.. Gri takım elbise, beyaz kolalı yaka gömlek ve elinde kehribar tesbihi ile saçı kırlaşmış, gür bıyıklarının altında hüzün kokan gülümsemesi ile kendine ait kahvenin önünde oturuyor İdris Amca..

Herzaman vakit geçirmeye gittiğimizden bir süre sonra amca - yiğen ilişkisine dönüşmüş aramızdaki bağ ve öyküsünü öğreniyoruz.. Zamanın en büyük Kabadayı 'larından iken kahpe bir kurşunla vurulan 8 yaşındaki oğlunun ardından elini eteğini çekip temiz bir hayata başlamış ve yatağında eceli ile öleceğine and içmiş.. Şimdiki zibidiler gibi sahtekarca kısa yoldan şöhret olup para kazanma yoluna değil, bileğinin gücüyle düşmanıyla mücadeleymiş o dönem yaşadıkları.. 60 'ların 70 'lerin halen kulağımdan silinmeyen nidası ile uğurlardı bizi her veda edişimizde :

" evlat unutma, en büyük kabadayılık efendiliktir..! "

Şener Şen 'in adeta devleştiği filmi izlediğimde usuma düştü İdris Amca ve gerçek Kabadayılar, düzenin kirli çarklarından beslenmeyen, mazlumun yanında olan, fukaraya kol kanat geren ama yeri geldiğinde gözünü kırpmadan düşmanın alnının çatına mermiyi adrese teslim yollayan adamlar.. Yumurta topuk ayakkabılarının üzerinde dünyaya küçümseyerek ama insanlara hörmetle bakan çizgi ile dolu kenarlarıyla kısık gözler..

Birçok sahne geliyor gözümün önüne filmden kareler geçerken; rahmetli babamın tesbih kokusu, annemin " susun kuşlar ötmeyin susun.. " ninnisi, devlet - işadamı - mafya ilişkilerini afişe eden gazete manşetleri, susurluk, kötülüğün ve günahın sarıp sarmaladığı dünya..

Ders niteliği taşıyan oyunculuk gösterisi ile Şener Şen Türkiye 'nin tartışmasız en büyük jönü olduğunu bir kez daha ispatlamış bizlere, alışageldiğimiz güldüren rollerinin dışında izleyenlere parmak ısırtan karakter filmlerindeki kusursuz akışkanlığı ile ola ki günün birinde Türk Sineması Oscar ile ödüllendirilirse söz konusu proje içinde Şener Şen 'in yer alması kuvvetle muhtemel görünüyor.. Ömer Vargı ve Yavuz Turgul 'un usta ellerinde, Eşkıya filminin benzeri Anadolu kokan motiflerle işlenmiş büyük ustanın Kabadayı 'lığı.. Rasim Öztekin 'in sıradışı feminen rolünü muhteşem denecek zirve noktasında uygulaması takdire şayan, özellikle kafasına silah dayanmışken sevdiklerini ele vermek yerine meydan okuması tek kelime ile insanlık dersi.. Psikopat aşık- karanlık adam rolünde Kenan İmirzalıoğlu 'nun usta olma yolunda attığı büyük adımlar ise asla gözardı edilecek gibi değil..

Yakışmış genç adam büyük ustasının yanına!

Kabadayı; unutulmaya yüztutmuş kahramanlara övgü niteliğinde adam olmanın ağırlığına dair masalımsı bir hüzün anlatısı adeta..

Filmden alınan sinemasal keyif bir yana hayata dair notlar düşülmeli belki de bolca :

- Bazen evladınızdan bir kez duyacağınız ' Baba ' sözcüğünün hayata bedel olduğunu unutmayın.. ve hayattayken ailenizin özellikle anne-babanızın kıymetini bilin..
- Aşk 'ın bazen hayatınızın en önemli konusu olabileceğini ezberleyin..
- Şükretmeyi unutmayın..

ve ola ki eski bir Kabadayı ile çatışmaya girecekseniz mutlaka kaç silah taşıdığını öğrenin..

Kişisel Not 'um : 9 / 10

Kerem

Evet neden hatırlamadığımı anlamış olduk. Bu filmi Eşkıyayla karıştırmışım. Aslında doğru olmuş çünkü gölgesinde kalmış bir film bence.
Oyunculuklar çekimler güzeldi diyelim ama yok kurtarmıyor filmi.
Bir iki efsane kayıtlarına geçebilecek söz de var. Etkilemedi mi etkiledi tabi ama asla bir Eşkıya filmiyle aynı cümle içinde bile geçmem bu filmi.
Kenan İmirzalıoğlu artık kendine yeni pencereler bulmalı. Aptal dizilerden ziyade büyük projelerde yer almalı.
Şener Şen.... Yorumsuz. Sadece saygı.

Puannım : 7

Eşkıya'yla kıyaslanamayacak bir film olması fikrine kesinlikle katılıyorum...
Öylesi bir daha..?
zor...
imkansıza yakın...
ya da istemiyorum...