Londra 2012 Basketbol Erkekler Finali

Maç sonunda Abd milli takım oyuncularının Pau Gasol'la tokalaşmak için sıraya girmesi inanılmazdı... Olimpiyat ruhu asıl budur. Calderon filan umarım bu görüntüleri iyi okur...

Kimilerine çirkef, antipatik gelseler de Avrupa Tarihi'nin belki de en iyi, en komple takımını yendiler. Ve bunu yaparken de benim gördüğüm en ciddiyetsiz, en savruk ABD vardı. Bir de başlarında onları daha da baltalayan Coach K var.

Ben zaten söylüyordum ancak bir kez daha gördük ki NBA ile Avrupa arasındaki fark hala fazla ve ben bu farkın hiçbir zaman kapanmayacağını düşünüyorum. Kimilerinin ''hoplayıp, zıplayan oyuncuların bulunduğu show'dan ibaret bir lig'' diye tanımlayıp, küçümsedikleri NBA'in oyuncuları, hiç kasmadan, hatta sallamadan gelip altın madalyayı alıyor. Kaldı ki onları en çok zorlayan takım diyeceğimiz İspanya'nın yıldızları Marc&Pau veya Litvanya'nın yıldızı Kleiza.

Maç sonunda Kobe ve Gasol'un sarılmaları çok güzeldi görülmeye değer karelerden. Maça gelirse zevkli bir maç oldu ama ABD ciddiyetten yoksun oynadı yine. İspanyayı tebrik ediyorum çok iyi mücadele ettiler. Sonuç olarak yine bir olimpiyat klasiği izledik.

Kimilerine çirkef, antipatik gelseler de Avrupa Tarihi'nin belki de en iyi, en komple takımını yendiler. Ve bunu yaparken de benim gördüğüm en ciddiyetsiz, en savruk ABD vardı. Bir de başlarında onları daha da baltalayan Coach K var.

Ben zaten söylüyordum ancak bir kez daha gördük ki NBA ile Avrupa arasındaki fark hala fazla ve ben bu farkın hiçbir zaman kapanmayacağını düşünüyorum. Kimilerinin ''hoplayıp, zıplayan oyuncuların bulunduğu show'dan ibaret bir lig'' diye tanımlayıp, küçümsedikleri NBA'in oyuncuları, hiç kasmadan, hatta sallamadan gelip altın madalyayı alıyor. Kaldı ki onları en çok zorlayan takım diyeceğimiz İspanya'nın yıldızları Marc&Pau veya Litvanya'nın yıldızı Kleiza.

Kasmadılar mı? Kazanmak için ellerinden geleni yapıp öyle kazandılar. Ha şu var ABD milli takımı diğer takımlar gibi sürekli bir arada oynayan oyunculardan kurulu değil. İspanya'nın bu kadrosunda beraber en az 7-8 turnuva geçirmiş 7-8 oyuncu var. Ve avrupa amerika basketbolu arasındaki fark tamamen kalkacak yakında. Avrupalı oyuncular oyun bilgisinde zaten üstündüler atletik özelliklerle de yakalamaya başladılar. 10 yıla fark tamamen kapanır.

İspanya tamamen sinir bozarak oyunda kalmaya çalıştı zaman zaman da bunu başardılar. Amerika savunma yapmayı değil atarak kazanmayı seçti. Abd ne zaman ritim yakalasa İspanya oyuncuları oyunu gerdi kavga çıkarmaya çalıştı ama yetmedi. Amerikalı oyuncular İspanyol oyuncuların tahriklerine kapıldılar takım oyunundan uzaklaştılar. Diğer maçlardaki akıcı oyun yoktu ama Abd çok kötü gününde dahi İspanya'ya haddini bil dedi...