NBA Takım Analizleri(08-09)

NBA Takım Analizleri
DOĞU KONFERANSI
Atlantic
Boston Celtics: İlk önce geçen senenin şampiyonları ile başlayalım. Geçen sene şampiyonlukta payı küçümsenmeyecek derecede olan tam bir rol adamı olan James Posey takımdan ayrıldı. Artık Posey?nin rakibi bırakmayan savunması ve ceza şutları yok. Geçen seneki performansı onlardan beklemiyorum. Çünkü geçen sene ??Big Three?? ilk defa bir araya gelmesi ve şampiyonluk heyecanı bir başkaydı. Bu sene normal sezonda geçen seneki performanslarına ulaşacaklarını zannetmiyorum fakat play-off larda yine Big Three devreye girdiğinde şampiyonluğun önemli adaylarından biriler. Bu sene Tony Allen?ı daha fazla süre alırken görebiliriz. Bunun yanında uzun süreden beri sakat olan Miles?ı kadrolarına kattılar. Tabi Miles?ın ne vereceği çok büyük bir soru işareti?
New Jersey Nets: İşe geçen sene Kidd?in takası ile başlamışlardı. Harris?in deliciliği onlar için önemli. Fakat Harris?in artık bir patlama yapması gerekiyor. Burada artık sorumluluk alıp takımı daha iyi yönetmesi gerekiyor. Bunun yanında yazın gerçekleşen takasla takımın önemli oyuncularından Richard Jefferson ile yollar ayrıldı. Takasla gelen Yi Jianlian ise sertlik konusunda sıkıntı çekse de katkı verecektir. Bunun yanında bu sene draftta seçtikleri Brook Lopez ise bende iyi bir intiba bıraktı. Yi bir fiziği var. Henüz 20 yaşında. Ribaundlarda oldukça iyi gördüm. Zaman geçip takıma alıştıktan sonra hücumsal anlamda da işlevi artacaktır. Pota altında Stromile Swift yine iyi bir isim. Bunları yanında Jarvis Hayes ve Hassel de rotasyonda iyi işler yapabilecek oyuncular. Takımın diğer rookie?si ise Douglas o da iyi bir oyuncu fakat istikrar sorunu var sanırım. Dooling?i de Orlando?dan aldılar. Ve takımın ana unsuru Vince Carter. Carter bu takımın ana opsiyonu artık kendini yeniden göstermesi gerekiyor. Artık yeniden yükselmenin zamanı geldi bakalım neler yapacak. Son olarak Nets?in kötü olmayan dengeli bir kadrosu var. Takım kimyası oturunca iyi işler yapabilirler.
New York Knicks: Ve geldik senelerden beri dipten kurtulamayan takıma. Bu sefer önemli bir hamle yapıp Mike D?Antoni?yi takımın başına getirdiler. D?Antoni Suns?da yarattığı takım ve oynattığı basketbol ile zevk veren bir hocaydı. Fakat Suns?da play-off?ta vidaların sıkıldığı anda takımın savunmada yaşadığı sıkıntılar onun zirveye çıkmasına engel olmuştu. Knicks?te yeni bir yapılanma ile bakalım neler yapacak. Pota altında Curry önemli bir oyuncu. Hücumsal anlamda iyi işler yapabilen bir isim. Yanında da Zach var. Fakat Zach savunmada tam bir felaket adamının yanında refakat etmeyken başka bir şey yaptığı söylenemez. Knicks?te sorunlu oyuncudan bol ne var? Marbury bunlardan bir diğeri. Marbury takımdan ayrılmak istediğini, Knicks göndermek istediğini söylüyor. Bakalım nerde bitecek bu olay? Bulls?dan bildiğimiz Duhon iyi bir guard. Hazırlık Döneminde de fena değilmiş. David Lee pota altında ekmeğini taştan çıkartan bir oyuncu. Forvet pozisyonunda Jeffries var. Ayrıca Q.Richardson var. Nate Robinson ve bu sene draft ettikleri İtalyan Gallinari var. Kanımca Gallinari?den daha yiisini seçebilirlerdi. Muhtemelen D?Antoni etkisi vardır bu işte? Bu sene bakalım D?Antoni Knicks?te neler değiştirecek?
Philadelphia 76ers: Emre Abi sayesinde yakından takip ettiğimiz takım. Yazın önemli bir isimi kadrolarına kattılar. Elton Brand pota altında hücum gücü yüksek olan Brand, 76ers?a çok şey katacaktır. Geçen sene 76ers pekte beklenmeyen bir şekilde play-off yapmıştı. Iguodala?nın performansı tabi önemliydi. Yazın Iggy ile yeniden anlaştılar. Andre Miller gibi bir guardları var. Takımı son derece iyi yönetenilen bir guard. Bu takım için avantaj. 76ers?ın iyi bir kadrosu var. Bu sene bakalıp seviye atlayabilecekler mi? Rotasyonda katkı verebilecek tecrübeli Marshall ve Ratliff var. Bunun yanında Young var. Ayrıca Evans ve Green?in katkıları da önemli olacaktır. Pota altında da Dalmebert nasıl bir istikrar tutturacak önemli.
Toronto Raptors: Sam Mitchell?ın takımı bu sene artık daha kararlı olmalı. Kadrolarından TJ Ford?u yolladılar. Calderon ve Solomon guard pozisyonu için oyuncuları. Calderon geçen sene iyi bir sezon geçirmişti. Bence ona güvenilmesi doğru bir karar. Ayrıca Solomon da onu yedekleyebilecek bir isim. Pota altında ise Bosh gibi bir hücum silahı var. Orta mesafe şutu olan ve 2003 draftının yıldızlarından biri. Takım onun üzerine kurulu. O da bunun hakkını veriyor. Bu sene yanına Jermaine O?Neal geldi. JO geçen sene 42 maç oynamış ve 13.6 sayı 6.7 ribaund ortalamaları tutturmuştu. JO, Bosh ile nasıl uyum sağlayacak önemli. Ama sağlam bir ikili olacaklarını düşünüyorum. Bunların yanında geçen senenin bir numarası Bargnani de var. Kapono, Moon ve Parker da gösterecekleri performanslar ile Raptors?ın yerine etki edecektir. Bu sene draftta Ukic?i seçtiler ayrıca?

Central
Chicago Bulls: Oldukça iyi bir kadroları var fakat bir türlü oturtamadılar. Luol Deng geçen sene önemli bir gelişim göstermişti. Bulls?un ana parçalarından biri. Ben Gordon dayine çok önemli bir oyuncu. Bu takımın ana skoreri olabilecek kapasitede. Ve bir türlü tam verim oynamayan Kirk Hinrich var. Nocioni gibi bir görev adamları var. Hughes gibi tecrübeli yetenekli oyuncuları var. Pota altında geçen sene Cavs?ten takasla gelen Gooden ve Noah var. Bunların yanında Thomas var? Bu sene artık bir şeyler yapmaları gerek. Bizim deyimimizle un,şeker,su var artık helvayı yapmaları lazım?
Cleveland Cavaliers: Geldik benimkinin takımına. Cavs?in LeBron gelmeden önceki halini bilmeyen yoktur. LeBron geldikten sonra konferans finalleri, NBA finali ve Doğu?nun önemli takımlarından biri oldular. Fakat bir türlü LeBron?un yanına birini ekleyemediler. Artık bir adım daha atmak lazım. LeBron fırsatını değerlendirmek gerekir. Bu sene guarda çare olsun diye Mo Williams?ı aldılar. Bu guard konusunda iyi bir hamle. Pota altında Ben Wallace ve Ilga var. Fakat bu ikilinin ne kadar iyi olduğu tartışılır. Ben?in hücumsal işlevi 0. Ilga ise fiziğini kullanmıyor. Bunların yanında Lorenzen Wright?ı kadroya kattılar. Varajeo, Delonto West, Wally, Gibson rotasyonda katkı sağlayacaktır. Fakat LeBron?un yanına istikrarlı bir 2. ve 3. adam bulmaları lazım. Kinsey?i kadrolarına kattılar? Bu sene de yine bir yarı final yapacaklarını düşünüyorum. Eğer LeBron?un yanına istikrarlı yardımcılar bulabilirlerse daha ileri gidebilirler?
Detroit Pistons: Yıllardan beri bir Spurs gibi bir istikrar ile gidiyorlar. Kadrolarında yine ana isimleri aynı. Billups, Rip, Prince, Sheed, McDyess, Maxiell? Michael Curry?i takımın başına getirerek yeniden zirveye çıkmak için hamle yaptılar. Yine ne olursa olsun bir takımlar. Birbirlerini tanıyorlar. Geçen sene rookie sezonda fena işler yapan Stuckey bu sene daha tecrübeli. Acker?i kadrolarına kattılar. Kwame Brown?da kadrolarında? Onlarda bu sene yine istikrarlarını bozmayacaktır?
Indiana Pacers: Pacers, JO ile yollarını ayırdı. Guard konusunda sorunlar yaşadığından Jarret Jack ve TJ Ford?u kadrolarına kattılar. Jarret Jack, Portland ?da 27 dk. Süre ile 10 sayı 4 asist ortalamaları tutturmuştu. TJ ise geçen sene Calderon?un gölgesinde kamıştı. Takımın 1 numaralı ismi ise Granger. Takımda sorumluluk alacak oyuncuların başında geliyor. Geçen sene 19.6 sayı 6.10 ribaund ortalamaları tutturmuştu. Nesterovic, Dunleavy, Murphy, Graham, Daniels ve Baston kadronun diğer isimleri?
Milwaukee Bucks: Bucks bu yaz kadrosuna R-Jeff?i kattı. Bu önemli bir hamleydi. R-Jeff bu takımın bir numaralı skor opsiyonu. Bakalım neler yapacak? Bunun yanında Mo?yu Cavs?a gönderdikten sonra Lue ile anlaştılar. Lue da NBA?in iyi guardlarından biri. Bunun yanında bu sezon artık kendini göstermesi gereken Bogut, Charlie Villanueva var. Bunun yanında NBA?in en iyi şutörlerinden biri olan Redd var. Redd bu kez takımda yalnız değil. Yanın Jefferson gibi bir oyuncu. Bu onu da rahatlatacaktır. Ayrıca eski Seattle yeni Oklahoma?dan da yine Mo?nun yerini doldurmak için Luke Ridnour?u kadrolarına kattılar?

Southwest
Atlanta Hawks: Hawks bu seneye daha iddialı girdi. İlk etapta yıldızları Josh Smith?in sözleşmesini yenilediler. Smith gerçekten onlar için önemli bir oyuncu. Bunun yanında kendini geliştiren de bir oyuncu. Geçen sene 17. Sayı 8 ribaund ortalamalrı ile oynaıtı. Takımın diğer bir önemli ismi ise Joe Johnson? Joe önemli bir skorer. Geçen sene o da 21.7 sayı ortalaması tutturmuştu. O da bu sene önemli roller almaya devam edecek. Bunun yanında Bibby?i kadrolarına kattılar. Bibby de önemli bir guard. Ayrıca sorumluluk alabilen bir isim. Speedy de iyileştiğinde iyi bir guard rotasyonu olacaktır. Bu sene 2. Sezonu yaşayacak olan Horford geçen sene play-off ta 2.6 sayı 10 ribaund ortalamalrı ile oynamıştı. Bu sene o da daha iyi olacaktır. Ayrıca Marvin Williams da rotasyonda önemli işler yapacaktır? Bu sene can yakacak bir takım oldular?
Charlotte Bobcats: Bobcats benim fazla bir şey beklediğim bir takım değil fakat takımda iki tane müthiş atlet var. J-Rich ve G-Wall. İkisini de izlemek keyif. Ayrıca Okafor da takımın önemli isimlerinden. Benim pek takip ettiği bir takım değil. Ayrıca Morrison ve Mohammed de kadroda yer bulan isimler. Ray Felton takımın guardı. Ayrıa Sean May de genç bir oyuncu.
Miami Heat: 3 sene öncenin şampiyonu. Fakat o günlerini mumla arıyorlar. Geçen sene çok kötü bir sezon geçirdiler. Shaq?ı Marion karşılığında Suns?a takas ettiler. Kadroları zayıf. Wade yavaş yavaş kendini topluyor. En büyük yardımcısı Matrix olacak. Matrix?in Suns performansını beklemek hayalcilik olur. Çünkü orda Nash faktörü ve koş-koş oyunu vardı. Burda ise bu faktörler yok. Ama yine Matrix elinden geleni yapacaktır. Fakat çok yetenekli bir oyuncu olmadığından bir tamamlayıcı olduğundan çok üst beklentiler yersiz. Bu sene draftın 2 numarası Beasley onlar için önemli bir faktör. Beasley?nin iyi bir orta mesafe şutu, atletik özellikleri ve savaşçı bir yapsı var. Uyumu zamanla görülecektir. Shaun Livingston?ı kadroya kattılar ama uzun süre tam rim almaları zor. Açıkçası bu sene yine onlardan çok fazla bir şey beklenemez?
Orlando Magic: Ah şu takımda bir guard olsa ne olurdu? Guardı Nelson olan takımdan fazla bir şey bekelenemez. Hedo geçen sene yaptığı çıkışı sürdürürse bu sene bir All-Star yapabilir. Ve bunu hak etti. Geçen sene 15+ sayı 5+ ribaund 5+ asist gibi istatistikler yaparak çok iyi bir sezon geçirdi. İçerde Howard gibi bir uzun var. Lewis gibi bir şutör var. İyi bir takımlar. Geçen seneyi tekrarlayabilirler. Hido-Lewis-Howard takımın yine ana dişlileri olarak devam edecektir.
Washington Wizards: Bu seneye şanssız başladılar. Arenas yine uzun bir süre yok. Arenas gibi bir stardan yoksun oynamak zor onlar için. Arenas çünkü çok farklı bir oyuncu. Skor olarak yetenekleri çok fazla olan bir oyuncu. Eli ısındığında ne yapacğı belli olmayan bir oyuncu. Her yerden sokabilecek bir adam. Böyle birinin olmaması zor. Bunun yanında Jamison ve Butler önemli oyuncular. Jamison ve Butler geçen sene iyi bir sezon geçirmişti. Arenas?sız takımı iyi taşımışlardı.Bu sefer ne yapacaklar bakalım. DerMarr Johnson, Stevenson, Daniels ve Dee de kadrolarında? Uzun rotasyonunda da Haywood var. Etan Thomas da rotasyonda yer alıyor. Onların bu sene play-off şanslarını zor görüyorum.
Kısa zamanda yazdığım kendi görüşlerimdir. Biraz uzun oldu ama? Bir hatam ve kusurum olduysa şimdiden özür dilerim. Şimdilik Doğu Konferansı'nı yazabildim. Eğer vakit bulabilirsem Batı Konferansı ile ilgili de yazacağım.

Uğur güzel toparlamışsın, eline sağlık.. Boston ile ilgili beklentilerine ve Jameer Nelson'ın oyuncu olmadığı fikrine tamamen katılıyorum.. Bir de kimse bu Darius Miles'tan, Stromile Swift ten falan bişey beklemesin.. Yani oynarlar ama öylesine işte.. Onların takımda var olması olumlu bir faktör değil.. Tabii bana göre..

Uğurcum eline sağlık kısaca herşeyi anlattığın ve bilgi sahibi ettiğin için.
Buradan da anlaşılıyorr ki bu senenin Doğu Şampiyonu 'Detroit' olacak.
Doğu'da pek bir heyecan yok, gene heyecan batı da bu sene bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hido ve Orlando bu seneki en büyük favorilerimden eğer iy ibir yere sahip olurlarsa ve konferans finaline giden yolda Detroit ile karşılaşmazlar ise Detroit-Orlando finali bekliyorum.

Burak Barut' Alıntı:
Uğurcum eline sağlık kısaca herşeyi anlattığın ve bilgi sahibi ettiğin için.
Buradan da anlaşılıyorr ki bu senenin Doğu Şampiyonu 'Detroit' olacak.
Doğu'da pek bir heyecan yok, gene heyecan batı da bu sene bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Hido ve Orlando bu seneki en büyük favorilerimden eğer iy ibir yere sahip olurlarsa ve konferans finaline giden yolda Detroit ile karşılaşmazlar ise Detroit-Orlando finali bekliyorum.

Doğu da heyecan yok mu bu sene :shock: Benim yetiştiğim zamanlar arasındaki en kuvvetli doğuyu izleyeceğiz. Doğu için tahmin yapmak batıdan daha zor bence. Batıda hiç değilse ilk beş sırayı yerleştirebiliyorsun. Doğu da ise yalnızca ilk iki sıra garanti gibi. 1)Boston; 2)Detroit olur yine. Orta sıralardaki çekişmeyi düşünün bir de. Orlando-Toronto-Philadelphia-Miami-Cleveland-Milwaukee-Washington-Atlanta ve hatta bu yıl New York' u da play-off' ları zorlarken görebiliriz. Bu takımlar play-off' a iyi bir sıradan girmek için kıyasıya bir yarışa girecek. Müthiş bir doğu izleyeceğiz gibime geliyor. Doğu artık eski sıkıcı doğu değil. Batı kadar zevkli olacak bence.

1 ve 2'nin garanti olduğu yerde nasıl bir heyecan bekliyorsun ki?
Batı'da kim birinci olur desem cevap verebilir misin? Benim heyecan kriterim budur.

BATI KONFERANSI
Southwest
Dallas Mavericks: Gerçekten iyi bir kadroları var. Bundan 3 sen NBA Finali yaparak tavan yapmışlardı. Ondan sonraki sezonda iyi bir normal sezon ve ardından play-off?larda Warriors faciasını yaşamışlardı. Ondan sonra gözle görülen bir düşüş yaşadılar. Takımda o hava ve belki de inanç kayboldu. Avery Johnson?ın takımı normal sezonda fırtına gibi eserken play-off ta kurşunu bitmiş bir silahşör gibi ortada kalıyordu. Ve son sene bu havayı biraz olsun değiştirmek ve takıma bir lider kazandırmak için Kidd?i kadroya katmışlardı. Fakat Kidd takası gereken etkiyi yaratmadı ve geçen seneden bir şey çıkmadı. Bunun faturası da benim görüşümde haklı olarak Avery Johnson?a kesildi. Johnson?ın yerine Rick Carlisle?ı getirdiler. Kadrolarında Nowitzki gibi bir makine var. Benim görüşüme göre NBA Tarihinin en iyi oyuncularından biridir. Her zaman elinden gelenin fazlası ile oynamaya çalışan bir adam. Onun gibisi zor bulunur. Guard pozisyonunda eski Kidd olmasa da yine NBA Tarihi?nin en iyi guardlarından biri var. Josh Howard gibi bir tamamlayıcı var. Stackhouse, Terry, Diop, Dampier vs. gibi oyuncuları kadrolarında var. Ama şahsi fikrim bu sene de şampiyonluk tadamazlar. Sanki o 3 sene önceki hava yok gibi. Ama Carlisle?ın takıma etkisini bekleyip görmek lazım. Hiçbirşey belli olmaz.
Houston Rockets: Forumda taraftarları bulunan bir takım daha. Bir türlü sezon boyunca T-Mac, Yao ikilisini yan yana görememiştik. Hep biri sakattı ve takımını yalnız bırakıyordu. Bu sene sakatlıksız bir yıl geçerse onların da hatrı sayılır bir yerde sezonu bitirebileceklerini düşünüyorum. Onlarda iyi bir kadroya sahip. Bu sene T-Mac ve Yao?nun yanına sorunlu da olsa bir 3. İsmi aldılar. NBA?in çılgın çocuklarından Ron Artest. Artest iyi bir savunmacı ve iyi bir oyuncudur. Fakat sorunlu kişiliği ile her zaman problem yaratmıştır. Eğer takım kimyasına uyum sağlarsa bir şeyler çıkabilir. Bunların yanında Arjantinli Scola, geçen senen iyi isimlerinden Landry, guard pozisyonunda Alston, tecrübeli Barry ve bir diğer sorunlu kişilik Francis? Bunun anında Battier de önemli bir savunmacı. Eğer kimyayı oturtur ve sakatlıksız bir sezon geçirirlerse iyi bir yerde play-off?a girebilirler.
Memphis Grizzlies: Geçen sene Gasol takasında yedikleri kazık hala aklımda. Gasol?u bir hiç uğruna Lakers?a takas ettiler. Onların pek bir şey beklemiyorum. Takipte edeceğim bir takım değil. Fakat sadece bu sene draftta seçtikleri OJ Mayo?yu takip etmek için maçlarına bakılır. Geçen sene kaybettikleri Gasol?un yerini bu sene kardeşi Marc ile doldurmaya çalışacaklar. Benim NBA oyunlarında almayı sevdiğim Hakim Warrick kadrolarında bulunuyor. Warrick atlet bir isim. Kadroda bir diğer atletik özellikleri üst seviyedeki isim Rudy Gay. Geçen sene 20 sayı 6 ribaund ortalamaları ile oynamıştı. Bu takımın Mayo ile sürükleyicisi olacak. Walker ve geçen sene draft ettikleri Conley diğer bir isim. Ayrıca bu yaz gündemi meşgul eden İranlı Haddadi?de kadrolarında bulunuyor.
New Orleans Hornets: Benim sempatimin olduğu takımlardan biri. Tabi bu sempatide yeni neslin en önemli guardı Chris Paul?un katkısı büyük. Paul önderliğindeki bir takım. Paul geçen sene takımı çok iyi yönetmiş ve oynadıkları oyun ile izleyenlere haz vermişlerdi. Paul oynadığı oyun ile MVP adayları arasında gösterilmişti. Ayrıca bu yaz ABD Milli Takımı ile de iyi bir dönem geçirdi. Yani Paul bu takım için çok şey ifade ediyor. Geçen sene 24.1 sayı 11.3 asist 4.9 ribaund gibi ortalamalar tutturmuştu. Ama bunun yanında diğer oyuncularda takımın parçalarını tamamlıyor. Takımın çok ama çok iyi bir sutörü var. Peja Stojakovic. Geçen seneki performans ile kendini tekrar hatırlatmıştı. Peja da bu takımın önemli parçalarından biri. Bir diğer önemli isim ise geçen seneki performansı ile All-Star olan Dvid Wt. West geçen sene gösterdiği performansla beğeni kazanmıştı. 21 sayı 8 ribaund gibi ortalamalar tutturmuştu. Bir diğer pota altı ismi ise Tyson Chandler. Geçen sene o da Paul?un asistlerinden çok faydalandı. Paul ile alley-oop?larını sık izledik. O da kariyerinin en iyi sezonlarından birini geçirdi. Bunun yanında geçen sene Boston?ın şampiyonluğundan pay sahibi olan Posey de kadroya dahil oldu. Posey?nin tecrübesi ve savunmaya getireceği sertlik çok katkı sağlayacaktır. Bunun yanında Peterson, Mike James ve Devin Brown da diğer isimler. Bu sene umarım daha da üstlere çıkarlar. Tahmin ediyorum ki herkeste bir sempati oluşturmuş bir takımdır?
San Antonio Spurs: İstikrar, başarı vs. kelimelerin NBA?deki son yıllardaki karşılığı istikrarlı bir şekilde hep başa oynuyorlar. Fakat artık ellerindeki kadro artık yaşlandı. Bunun yanında oynadıkları sistemi rakipler çözmeye başladı. Artık rakiplere karşı yeni çözümler bulmaları gerekli. Bunun yanında da yeni ve taze kanlara da ihtiyaçları var. En büyük yıldız NBA Tarihi?nde de önemli yer edinmiş Tim Duncan. Her zaman belli bir standartta oynayan bir oyuncu. NBA?in sayılı uzunlarından. Ginobili kadronun fark yaratan adamı. Benim gözümde değeri Parker?dan fazladır. Spurs?de hep ekstrayı yaratan adamların başında geldi. Bowen? Ligin en iyi dış savunucularından biri. Parker hızı ile her zaman iş yapacaktır. Ayrıca göz yaşı damlasını da en iyi o yapmaya devam ediyor. Milli Takım?da yine tek başına bir şeyler yapmaya çalıştı. Finley, Oberto, Vaughn diğer oyuncular. Spurs her ne kadar çoğu kişi tarafından sevilmese de yine zirvedeki mücadelesini sürdürecektir. Ayrıca unutmadan eski bir dostta kadrolarında. Charles Wayne Gaines?e başarılar?

Northwest
Denver Nuggets: Kadrolarında Carmelo, The Answer, JR Smith, Kenyon Martin gibi yıldızlar var. Carmelo ve Iverson gibi iki oyuncuyu aynı takımda tutmak zordur. İkisi de topu elinde ister. Ama mecburiyetten de olsa aynı takımda bulunuyorlar. Iverson hakkında takas dedikoduları çıkmıştı bu yaz. Iverson çok uzun bir süre daha Denver?da kalacağını zannetmiyorum. Benim de sevdiğim oyunculardan biridir Iverson. Artık bir şampiyonluk yaşama vakti geldi galiba. Senelerce 76ers da mücadele etti. Ama bir türlü yüzüğü alamadı. Denver?da da alamayacağı ortada. Umarım takas olursa gideceği takımda bir yüzük alır. Carmelo için ise fazla söylenecek bir şey yok. O da 2003 Draftının yıldızlarından biri. Fakat karakter olarak hala eksikleri fazla. Linas Kleiza benim beğendiğim oyunculardan biri. Litvanyalı Denver?da aldığı sürelerde iyi işler yapıyor. Smush Parker, Nene, Juan Howard, Atkins kadronun diğe isimleri. Play-off yapsalar bile çok şey beklenemeyecek bir takım?
Minnesota Timerwolves: Takımın en önemli ismi Al Jefferson. Minnesota?nın Boston?dan Garnett karşılığı aldığı elle tutulur belki de tek oyuncu. Geçen sene 21 sayı 11 ribaund ortalamaları tutturmuştu. Oyun stilini beğendiğim bir oyuncu. Bu sene draftta Kevin Love?ı seçtiler. Mike Miller, Telfair takımın diğer önemli isimleri. Ayrıca Randy Foye, Brewer ve McCants de takımda rotasyonda rol alacak oyuncular. Kendi görüşüm play-off yapamazlar.
Portland Trail Blazers: Ligin en genç takımlarından biri. Takımın ana opsiyonu geçen seneki performansı ile All-Star olan Brandon Roy. Geçen sene 17 sayı 4 ribaund 4 asist ortalamaları ile oynamıştı. Yine takımın sorumluluğun önemli kısmı onun olacak. Bunu kaldırabilecek bir oyuncu. Geçen sene draftın bir numarası olan fakat geçirdiği sakatlık nedeni ile hiç oynamadan sezonu kapatan Greg Oden bu sene NBA?deki ilk sezonunu geçirecek. Savunması ve fiziği ile kolejde dikkat çeken Oden, bakalım sakatlıktan nasıl dönmüş? Bunun yanında geçen sene Avrupa?da Badalona ile ULEB şampiyonluğu yaşayan İspanyol Milli Takımı?nın da önemli oyuncularından Rudy Fernandez de kadroya katıldı. Outlaw, Frye, Webster takımın diğer önemli oyuncuları. Ayrıca genç Lamarcaus Aldrige de takım da önemli rol oynayacaktır. Bende sempati uyandıran bir takım. Play-off yapabilirler?
Oklahoma City Thunder: Aslında bildiğimiz Seattle fakat adı, logosu ve şehri değişti. Takımın en önemli oyuncusu geçen sene draftın 2 numarası Kevin Durant. Durant geçen sene 20 sayı 4 ribaund 2 asis ortalamaları ile oynamıştı. Pota altında Wilcox var. Wilcox da geçen sene 13 sayı 7 ribaunt ortalamaları ile oynamıştı. Bu sene draftta Westbrook?u seçtiler. Onlarda ligin alt sıra takımlarından biri. Play-off yapamazlar?
Utah Jazz: Utah?da bir takım görüntüsü çiziyor. Takımın hemen her bölgede gerekli parçaları var. Deron, Memo, Boozer ve Kırılenko takımın en önemli parçaları. Deron ve Boozer?ın oynadığı oyunlar zaman zaman Malone-Stockton ikilisini hatırlatıyor. Takım savunması da gayet iyi. Kırılenko gibi bir joker var. Her tarafı kapatabilecek bir oyuncu. Bunun yanında Memo geçen sene eski performansında uzak olsa da yine eski formuna ulaşıp, All-Star seviyesine gelecektir. Korver?ın her ne kadar savunması kötü olsa da şutları ile takıma ivme kazandırabiliyor. Millsap, Harpring, Brewer, Almond da takımın diğer parçaları? Takım olarak iyi bir kadroya ve ekibe sahipler. Artık bir kademe daha üste atlama zamanı geldi onlar için. Bu sene onlar için önemli bir şans. Gerekli hamleyi yapmaları gerekli. Yine Batı?da yarı final oynayacaklardır. Daha üstü için bazı şeyleri iyileştirmeleri gerekli... Memo?ya başarılar?

Pasific
Golden State Warriors:
Oynadıkları oyun ile ligin süprize en açık takımlarından biri. Ama bu sefer Baron Davis yok. Yani takımın 1 numarası yok. Maggette?yi kadrolarına kattılar.Maggette onlara katkı sağlayacaktır. Bunun yanında Jackson, Harrington da önemli isimler. Savunmayı pek düşünen bir takım değiller. Yine zevk vermeye çalışan, attıkça atan bir takım olamaya çalışacaklardır. Monta Ellis?in sakatlanması onları zor duruma soktu. Çünkü Monta?ya güveniyorlardı. Bunun yanında uzun olarak Biedrins ve ilk önce İtalya?ya transfer olup sonra NBA?e geri dönen Dickau var. Kadrolarında 3 tane çaylak var. Koç Don Nelson ile neler yapacaklarını bu sene de merakla izleyeceğim?
Los Angeles Clippers: Los Angeles?ın iki takımından biri ama her zaman Lakers?ın arkasında kalan takım. Bu seneye önemli bir oyuncuyu kadrolarına katarak başladılar. Baron Davis?i. Davis ligin önemli guardlarından biri. Yıldız oyuncu hem atletik özellikleri hem de yetenekleri ile izlemesi zevk veren bir oyuncu. Onun oynattığı takımlarda izlenmeye değerdir. Clippers bunun yanında Maggette ve Brand gibi iki önemli oyuncusunu kaybetti. Özellikle Brand çok önemli bir pota altı oyuncusuydu. Eğer kalsaydı Baron ile iyi işler yapabilirdi. Onun yerine Denver?dan Camby geldi. Camby ligin en iyi savunmacılarından biri. Denver?de deyim yerindeyse tek başına bir kaleyi savunmaya çalışıyordu. Clippers?ta da iyi işler yapacaktır. Ayrıca Ricky Davis?i de kadrolarına kattılar. Davis de önemli bir oyuncu. Bunların yanında Alman(!) Kaman, iyi bir şutör olan ve Francis ile Houston?daki günlerini arayan Mobley, Skinner, geçen sene iyi bir çaylak sezonu geçiren Al Thornton( 12 sayı 5 ribaund), Thomas takımın diğer isimleri?
Los Angeles Lakers: Geçen sene Gasol?un gelişi ile oynadığı oyun ile zirvede tekrar söz sahibi olan Kobe önderliğindeki Lakers?ın bu seneki parolası da belli. Lakers bu sene de zirvenin önemli adaylarından biri. Kobe iyi bir sezon ardından bir de Olimpiyat geçirdi. Kobe bu sezon bir yüzük daha almak isteyecektir. Lakers?ın iyi bir kadrosu var. Geçen sene sakatlığı neden ile sezonun önemli bir kısmını sakat geçiren Bynum geri döndü. Bakalım Bynum eski gücüne ne kadar zamanda kavuşacak. Geçen sene inalde gösterdiği performans ile tartışılan Odom da takımın önemli isimlerinden biri. Eğer Bynum sağlam dönerse o da 3 numaraya kayabilir. Böylece Lakers fiziki avantajı eline geçirebilir. Gasol ise geldikten sonra gösterdiği performansla beğeni topladı. Fakat finalde KG karşısında varlık gösteremedi. Ariza, Fisher, Farmar, Walton, Vujanic gibi rotasyonda rol alacak oyunculara da sahipler?
Phoenix Suns: Suns geçen senelerde yakalamayan şampiyonluk üzerine değişikliğe giderek Mike D?Antoni?nin yerine Terry Porter?ı getirdi. Suns oynadığı zevk veren oyun ile sempati uyandırsada işlerin sıkıştığı anlarda, play-off?larda yaşadığı sıkıntılar ile bir türlü zirveye çıkamamıştı. Nash gibi guardın yönettiği bir takım. Nash çok önemli bir yıldız. Takımını çok iyi yöneten bir oyuncu. Suns kadrosunda Shaq, Amare, Barbosa, Bell, Diaw, Hill gibi oyuncular var. Shaq?ın eskisi gibi olmadığını biliyoruz. Fakat yine de belli düzeyde katkı verecektir. Amare takımın ana skor opsiyonu olacaktır. Atletik özelliklerinin yanına geliştirdiği şutunu da ekleyince çok önemli bir hücum silahı olduğu aşikar. Brezilyalı Barbosa?da kadroda önemli rol alan isimlerden biri. Ama uan birçok şey belli değil. Porter ile yeni bir yapılanmaya gittiler. Bunun sonuçlarını zamanla göreceğiz?
Sacramento Kings: 2000?li yılların başında Lakers ile çekişmeleri hala daha aklımızda. O yıllardaki Sacramento?dan oldukça uzaklar. Kadrodan Ron Artest ayrıldı. Artest her ne kadar sorunlu bir kişilik olsa da önemli bir oyuncuydu. Bunun yanında takımın guardı Bibby Atlanta?ya gitti. Bibby de sorumluluk alan ligin üst seviye guardlarından biri. Kevin Martin kadronun ana skoreri ve sorumluluk alan oyuncusu. Son sene oldukça iyi bir gelişme gösterdi. 24 sayı 4 ribaund ortalamaları tutturdu. Bu sene de bu çizgide devam edecektir. Kendini geliştirebilen, yetenekli bir oyuncu. Bunun yanında Francisco Garcia da takımın önemli oyuncularından biri. Geçen sene 13 sayı ortalaması vardı. Defansif anlamda zayıf olsa da tecrübeli Brad Miller kadrolarında var. O da geçen sene 13.4 sayı 9.5 ribaund ortalamaları ile oynadı. Takımda sorumluluk alacak oyunculardan biri. Eski Spurs oyuncusu Beno Udrih de geçen sene 13 sayı 4 asist ortalamaları ile oynamıştı. Onların da play-off yapması çok zor?
Elimden geldiğince, takımlar hakkında ufak ufak bilgiler vermeye çalıştım. Umarım az çok başarabilmişimdir. Yazıyı kısa bir zamanda yazdığımın hatalar için şimdiden özür dilerim?
Umarım bu sezon zevkli bir NBA izleriz?

eveeet şimdi benim yorum sıram geldi.elim fena halde kaşınmaya başladı :) .alfabetik sıraya göre takımları yorumlayacağım ilk takım Atlanta Hawks
ATLANTA HAWKS:Zor dostum zor
KADRO YAPISI:Oyun Kurucu:Mike Bibby,Speddy Claxton,Acie Law
Pota Altı:Solomon Jones,Othello Hunter,Al Horford,Zaza Pachulia,Randolph Morris,Marvin Williams
Kanatlar:Mario West,Joe Johnson,Josh Smith,Maurice Evans,Ronald Murray
Tahmini İlk 5:Mike Bibby-Joe Johnson-Josh Smith-Al Horford-Zaza Pachulia
Editörün Yorumu:2008 draft haklarını zekat dağıtır gibi dağıtan Atlanta Josh Smith'e verdiği astronomik kontrat yüzünden Childress'ın yerine önemli bir oyuncu alamadı.Draftta seçilmeyen Hunter'ı ve Evans'ı alıp bench'i güçlendiren Hawks'ı zor günler bekliyor.Takımın bütün kontrat opsiyonlarını kapatan Josh eğer süperstar kontrarının hakkını veremezse Hawks'ın play-off şansı oldukça azalır.Hatta dürüst olmak gerekirse Hawks'ın play-off şansı yok.

BOSTON CELTİCS:"Herşey bundan sonraki yıl başlayacak[ya da bitecek]"
KADRO YAPISI:Oyun Kurucu:Gabe Pruitt,Rajon Rondo,Eddie House
Pota Altı:Leon Powe,Glen Davis,Kevin Garnett,Brian Scalabirne,Kendrick Perkins,Patrick O'Bryant
Kanatlar:Bill Walker,Darius Miles,Tony Allen,Ray Allen,Paul Pierce,J.R. Giddens
Tahmini ilk 5:Rajon Rondo-Ray Allen-Paul Pierce-Kevin Garnett-Patrick O'Bryant
EDİTÖRÜN YORUMU:Şampiyon Boston bu yaz yapabileceği en verimli hamleleri yaptılar.Draftta sg ve sf pozisyonuna Walker ve Giddens'la güçlendiren Celtics PJ'in gidişiyle boşalan pota altına O'Bryant'ı alarak eksik bir mevki bırakmadı.Posey tabiki önemli bir kayıp ama draftta aldıkları oyuncularla o açığı bir şekilde kapatırlar.Glen,Brain ve Eddie hariç kadrodaki her oyuncu anormal atletik ve bu takıma heyecan katıyor.Şu an için bir sorun yok.Bu yıl en kötü doğu yarıfinali oynarlar.Asıl tehlike gelecek yıl başlayacak.6 oyuncunun kontratı gelecek yıl bitiyor.[Pruitt,Davis,Allen,Allen,Pierce,Perkins]

çok güzel değerlendirmeler keyifle okudum eline sağlık valla Uğur..

lakin şöyle bi sorun var bu sene Lakers şampiyon olur gerek kalmaz böyle değerlendirmelere,şampiyonu belli bi lig bu sezon.. 8)

Kobe-Gasol-Bynum rulez.. :)

Levent ÖKTENER' Alıntı:

lakin şöyle bi sorun var bu sene Lakers şampiyon olur gerek kalmaz böyle değerlendirmelere,şampiyonu belli bi lig bu sezon.. 8)

Önemli değil. Elimden geldiğince birşeyler yazmaya çalıştım...
Abi ben Lakers'ı fazla sevmem ama açık söylemek gerekirse kadro yapıları oldukça düzgün. New Orleans, Utah ve Chicago ile birlikte ligin parçaları en iyi takımlarından birine sahipler. Bu takımları saymamın özel nedeni kadrolarının daha yeni yeni oturtmaları ve henüz bu kadroları ile zirveye çıkmamaları. Şahsi görüşüm Lakers eğer bu sene şampiyon olursa işi hanedanlığa çevirebilir. Çünkü buna uygun bir kadroları var. Onları Utah ve Hornets zorlayacaktır. Tabi ki Spurs, Mavs, Suns, Houston da işin içinde olacaktır. Ayrıca abi galiba Odom'u dışlamışsın...

Uğur YILMAZ' Alıntı:
San Antonio Spurs: İstikrar, başarı vs. kelimelerin NBA?deki son yıllardaki karşılığı istikrarlı bir şekilde hep başa oynuyorlar. Fakat artık ellerindeki kadro artık yaşlandı. Bunun yanında oynadıkları sistemi rakipler çözmeye başladı. Artık rakiplere karşı yeni çözümler bulmaları gerekli. Bunun yanında da yeni ve taze kanlara da ihtiyaçları var. En büyük yıldız NBA Tarihi?nde de önemli yer edinmiş Tim Duncan. Her zaman belli bir standartta oynayan bir oyuncu. NBA?in sayılı uzunlarından. Ginobili kadronun fark yaratan adamı. Benim gözümde değeri Parker?dan fazladır. Spurs?de hep ekstrayı yaratan adamların başında geldi. Bowen? Ligin en iyi dış savunucularından biri. Parker hızı ile her zaman iş yapacaktır. Ayrıca göz yaşı damlasını da en iyi o yapmaya devam ediyor. Milli Takım?da yine tek başına bir şeyler yapmaya çalıştı. Finley, Oberto, Vaughn diğer oyuncular. Spurs her ne kadar çoğu kişi tarafından sevilmese de yine zirvedeki mücadelesini sürdürecektir. Ayrıca unutmadan eski bir dostta kadrolarında. Charles Wayne Gaines?e başarılar?

Hakikatten de NBA'in ''en iyi'' dış savunucusudur Bowen !!!

http://www.vtunnel.com/index.php/101011 ... 20e3f17628

En iyi savunmayı en sona bıraktım ...

CHARLOTTE BOBCATS:"Tarihinde ilk defa"
KADRO YAPISI:Oyun Kurucu:DJ Augustin,Raymond Felton
Pota Altı:Alexis Ajinca,Emeka Okafor,Jermareo Davison,Sean May,Ryan Hollins,Nazr Mohammed,Jared Dudley
Kanatlar:Gerald Wallace,Adam Morrsion,Shannon Brown,Jason Richardson,
Matt Carroll
Tahmini İlk 5:Raymond Felton-Jason Richardson-Gerald Wallace-Emeka Okafor-Nazr Mohammed
Editörün Yorumu:Jordan'ın olduğu her yerde mutlak 1 başarı isteği ve azim vardır.Bunu Bobcats'e de yansıtıyor.Ama geçen yıl hem tecrübesiz koçun hataları hemde pota altı zaafları yüzünden bırakın play-off oynamayı play-off potasına giremediler.Bu yıl ümitlenmeleri için çok sebep var.Kurt koç Larry Brown'ıb değişik kadroları kullanabilme yeteneği,pota altında her türden oyuncunun bulunması ve bu takımın hemen hemen her oyun stilini oynayabilmesi ümitlenmek için yeter de artar.Gerald Wallace ,Larry Brown ve Micheal Jordan önderliğinde Bobcats tarihinin ilk play-off'unu oynamaya hazır.

Levent ÖKTENER' Alıntı:

şu şampiyonluk artık ait olduğu yere ,yani batıya geri dönsün...sacramento arkanda levent abi :p

Burak Barut' Alıntı:
1 ve 2'nin garanti olduğu yerde nasıl bir heyecan bekliyorsun ki?
Batı'da kim birinci olur desem cevap verebilir misin? Benim heyecan kriterim budur.

Her şey normal sezonda 1. ya da 2. bitirmek mi? Play-off savaşı NBA' de her zaman daha önemli olmuştur. Play-off' lara katılmak için daha doğrusu iyi bir yerden katılmak için bütün takımlar kıyasıya bir savaşa girecek ve bana göre de heyecan bu.

Bu arada batıda da bence ilk iki belli. Lakers ile Hornets batıyı götürür.

Veysel Kaya' Alıntı:
bence bu yıl new orleans şampiyon olacak chris paul alacak takımı şampiyon yapcak
O iş tek başına olmaz. Tek başına olsaydı geçen sene ve NBA Finali oynadıkları sene LeBron yapardı. Ama Hornets'in şansı var. Çünkü parçaları olan bir takım. Bunu da oynatabilecek yeni neslin ve geleceğin en önemli guardlarından biri var...

CHİCAGO BULLS:"İç dış dengesini yine bulamadılar"
KADRO YAPISI:Oyun Kurucu:Kirk Hinrich,Derrick Rose
Pota Altı:Aaron Gray,Drew Gooden,Tyrus Thomas,Joakim Noah,Cedric Simmons
Kanatlar:Luol Deng,Ben Gordon,Larry Hughes,Andres Nocionid,Demetris Nichols,Thabo Sefalosha
Tahmini ilk 5:Derrick Rose-Ben Gordon-Luol Deng-Andres Nocioni-Joakim Noah
Editörün Yorumu:Chicago draftta 1 numaralı yeri alırken dolduması gereken boşluk çok fazlaydı ama yalnızca 1'ini doldurabildiler.İşin kötü tarafı Kirk Hinrich'i takasla gönderemedikleri için pota altı yine [hücum bakımından] zayıf kaldı.Dış oyuncular skor üretmek için bire bir ama top pota altına indiğinde tehdit yaratabilecek tek uzun Gooden o da işin savunma kısmında hiç yok.Joakim Noah,Cedric Simmons ve Tyrus Thomas'ın yaptıkları şey genelde aynı.Savunma.Ama iş hücuma gelince heyecan verici smaçlar hariç hiçbirşey yapamıyorlar.Bu problem artık Bulls için kabak tadı verdi.Son olarak Ben Gordon'da zoraki aldığı kontatın karşılığını yürekten oynamıyarak verecektir.

CLEVELAND CAVALİERS:"Ya pota altı?"
KADRO YAPISI:Oyun Kurucu:Maurice Williams-Eric Snow-Delonte West
Pota Altı:JJ Hickson-Zydrunas Ilgauskas-Darnell Jackson-Andesron Varejao-Ben Wallace-Lorenzen Wright
Kanatlar:Daniel Gibson-LeBrın James-Tarence Kinsey-Sasha Pavlovic-Wally Szczerbiak
Tahmini lik 5:Maurice Williams-Sasha Pavlovic-LeBron James-Anderson Varejao-Zydrunas Ilgauskas
EDİTÖRÜN YORUMU:LeBron'ı draft ettikten sonra her yıl şampiyonluk için oynayan Cavs bu yıl yine boş durmadı kadroda değişime gitti.Baktığımızda 1,2 ve 3 numaralarda çok iyi oyuncular var ama ya pota altı?Eldeki pota altı oyuncularını ya çok yaşlı ve mücadele etmekten bıkmış durumdalar ya da "size" açısından çok kötü durumdalar.Bu 2 özelliğinde de sorun bulunmayan JJ ve Anderson ise basketbolu hiç bilmiyorlar.Bu LeBron'ın yüzüğe ulaşmasındaki en büyük engel.Ama kendi başına aşması çok zor gözküyor.