Euroleague Fantasy Challenge (2016-17)

Fantasy challange için başlık açılmamış, buraya yazayım.

oyuncuların kredileri açıklanmış; 2016-17 EuroLeague Fantasy Challenge coming soon! - Latest - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

De Colo 100, Bourousis 93, Teodosic 90 ile zirvedeler.
Spanoulis in 84 kredi olması enteresan. Schilb ve Micov aynı değerdeler, 55 :)
Bu sene Datome power forward&centre olarak seçilebilecek....

Edit: Başlık açılmış oraya kopyalıyorum. Admin arkadaşlar silebilir bu mesajı.

Edit 2 : Başlık tekrar kayboldu :)

GALATASARAY

J.Dentmon 56
R.Smith 49
C.Korkmaz 15
B.Schilb 55
V.Micov 55
J.Diebler 48
E.Preldzic 46
S.Güler 42
G.Köksal 26
A.Tyus 53
D.Thompson 50
A.Daye 48
T.Pleiss 46
E.Arar 9
O.Haciyeva 8

Daye ve Pleiss dikkat çekiyor. Emir de uygun gibi ama riskli.

Dixon, Lojeski, Coty Clarke, Bryce Cotton, Zirbes, Augustine, Young, Claver, Birch bana iyi gibi göründüler.
Doncic, Draper, Ulanovas da ilk hafta maliyetlerini çıkartabilir gibi. Tabi daha çok erken, rakiplerine de bakmadım hiç

Daye ve Pleiss dikkat çekiyor. Emir de uygun gibi ama riskli.

Dixon, Lojeski, Coty Clarke, Bryce Cotton, Zirbes, Augustine, Young, Claver, Birch bana iyi gibi göründüler.
Doncic, Draper, Ulanovas da ilk hafta maliyetlerini çıkartabilir gibi. Tabi daha çok erken, rakiplerine de bakmadım hiç

Lojeski'nin geçen seneki performansından sonra kendisini baya bir kanıtlaması gerekiyor. Lojeski demişken Spanoulis'in kredi de tam bir komedi. Yine Oly demişken de Patric Young da sezon hazırlıklarını sakat geçiriyor sanırım.

Daye sanırım Türkiye'deki her oyuncunun kadrosunda bulunur.

Pahalı oyunculardan Bourousis ve De Colo ilk haftadan değerlerini arttırır ayrıca. Yanlarına 2 tane 30 civarında değeri olan oyuncu bulunursa bu riske girilir ama ben girmem. :)

Arkadaşlar kusura bakmayın çok cahilim bu konuda. Nasıl oynanıyor biraz anlatır mısınız ? Point guards bölümünden iki, diğerlerinden dörder mi oyuncu seçiliyor ?

Aynen.

10 oyuncuyu ilk etapta 500 kredi ile alıyorsunuz.

İlk haftalarda önemli olan puandan çok kredi arttırmak.

İlk hafta basit olduğu için şöyle açıklayalım. 80 krediye sahip bir oyuncunun değerini koruması için 20 verimlilik puanı (RKG) elde etmesi gerekiyor. 20'den fazla yaparsa değeri artar, az yaparsa azalır. Bu yüzden az kredili oyuncular yakalamak çok önemlidir.

Arkadaşlar kusura bakmayın çok cahilim bu konuda. Nasıl oynanıyor biraz anlatır mısınız ? Point guards bölümünden iki, diğerlerinden dörder mi oyuncu seçiliyor ?

2+4+4 şeklide seçiyorsun oyuncuları.
Geçen senenin başlığında bayağı bir bilgi var. Benim en çok faydalandıklarım şunlar ;
http://gsbasket.org/forum/galatasar...tasy-challenge-2015-2016-a-12.html#post652309
http://gsbasket.org/forum/galatasar...tasy-challenge-2015-2016-a-12.html#post652310
http://gsbasket.org/forum/galatasar...tasy-challenge-2015-2016-a-13.html#post652548 (bu benim mesajım :) )

Larkin, Pangos ve Jovic oyun kurucular için baya uygun. Qolom'da belki düşünülebilir. Real'in rakibine göre Doncic'de alınıp çıkarılabilir. Rahat maçlarda süre alacaktır. Hatta zamanla Draper'dan formayı alırsa baya iş yapabilir fiyatına göre. Az paranız kalırsa yine Lo düşünülebilir. Wanamaker'ın yerine geldi. Alman milli takımında falan oynuyordu. Başka oyun kurucu almadıkları için süre alacaktır.

2-3 için Cedi'yi kesin alacağım. Hazırlık maçlarında da baya iyi geliyordu. Bu sene geçen senelere göre süresi ve sorumluluğu artacaktır diye tahmin ediyorum. Yine Clyburn düşünülebilir. Oda hazırlık maçlarında baya iyiydi. Coty Clarke ile Sanders da fiyatlarına göre güzel puanlar getirebilirler.

Pota altında ilk alınması gereken isim direk Daye. Deon'dan bile ucuz. Ribaundlara katkısı falanda düşünülünce çok çok kötü bir gününde olmazsa en kötü 20 puan getirecektir her maç. Aynı şekilde Moerman'da düşünülebilir. Belki ilk hafta değil ama Milano'da süre dağılımı nasıl olacağına baktıktan sonra Pascolo alınabilir. Yine Zalgiriste alacağı süreyi düşünürek Lima alınabilir. Bourisis'ten ilk başta uzak durum bence.

Bu sene ilk defa oynamayı düşünüyorum. Ama tabi neye göre oyuncu alınır, neye dikkat edilir vs gibi şeyler hakkında sıfır bilgi sahibiyim. Kör topal takılacağım.

Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak en azından ona göre takım kurayım: Oyuncu bazında iyi oyuncularla bireysel olarak iyi getiri almak mı önemli yoksa krediyi iki oyuncuya bölmek mi? Misal oyun kurucu kısmını 90 Teodosic 15 Can şeklinde 105 ile geçerek her şeyi Teo'dan beklemek mi yoksa Colom ve jovic gibi iki ortalama oyuncuya 105 kredi vermekle geçmek mi? Hangisi oyunda daha faydalı ve mantıklı bir yaklaşım olur?

İşte bu oyun olmadan Euroleague'e hep eksik bakanların oyunu geldi. Sonbahar nasıl gelir? Turşular meydana çıkar, yağmurlar yağar, sokaklara okullu çocuklar dolar; bir de işte Euroleague Fantasy başlar.

Her şeyden önce; forvetleri geç, oyunun can damarı gardlar ve center'lardan alınacak/kazanılacak kredilerin forvetlere yatırılması gibi duruyor tıpkı geçen sene olduğu gibi bu sene de.
Oyunu bilenler dediklerimi anlayacaktır.
Avrupa basketbolunda bir forvet kıtlığı yaşanıyor, bu fantasy oyununa da sirayet ediyor. Şimdi bakınız, Nando De Colo hariç her hafta ne yapacağı belli bir oyuncu yok 2-3 numarada. Hep kumar. Belki bu sene oyunca Langford geldi, bir de form durumuna göre Weems ve Anderson (geçen sene yoktular) amacımız bu oyuncuları almak olacak. Spanolulis, Fernandez'in kredileri şişrilmiş kredilerdir bu oyuncular 50 kredilere düşecektir. Bogdanovic dersek, istikrar yok. Datome'yi de kalkmış uzun bölgesine kaydırmışlar.

İşte özetle amaç: özellikle mantıklı uzun tercihlerinden kazanılacak kredilerle forvet bölgesini iyileştirip(nando de colo, langford, weems, gentile, anderson alıyoruz yani), sattığımız uzunlar yerine de (uzun her zaman bulunur) yine bize kar ettirecek uzunlar alacağız.

Şimdi dikkatinizi çekecektir, forvetlerde James Anderson isminden bahsettik. Kendisi örneğin 58 kredi. Bu da demek oluyor ki fazla beklemeden hatta ilk hafta bu oyuncu tüm kadrolara katılmalı. Zira; 80-90 kredi falan değil, beklemeye hacet yok. Uygun kredide kendisi. 58 demek, kendisinden her hafta 15 pırlık oyun beklenecek demek. Daruşakafaka'da Anderson'un her hafta 15 kredi yapmasını sağlayacak her türlü imkan var.

Şimdilik sözlerime son veriyorum. Devam edeceğim.

Bu yıl iş değişti. Euroleague'in yeni formatı dolayısıyla uzun top16 efc'si oldu. Yani şöyle ki önceden ilk haftalarda bir ara 70-80'likleri zorluyorduk ve atıyorum Turow-Sassari maçında Turow'un uzununu ucuzdan alıp dengeliyorduk. Top16'ya gelince ise rakibe göre oyuncu seçmek zorlaşıyor, olay biraz daha kemik kadrolara bürünüyordu.

Bu yıl için ilk haftalar çok seçici olmayacak bence. Takım sayısı dolayısıyla oyuncu sayısının azalması, star'ların ilk haftadan >70-80 oluşu kullancıları 45-60 bandındaki oyunculara fazla yöneltecek. Bunlar da aşağı yukarı belli. Çok benzer kadrolar olacak, küçük farklar artık daha önemli. Haftalar geçtikçe yapılacak stratejiler ve mevcut krediler işin rengini değiştirir bu yıl.

Bu sene ilk defa oynamayı düşünüyorum. Ama tabi neye göre oyuncu alınır, neye dikkat edilir vs gibi şeyler hakkında sıfır bilgi sahibiyim. Kör topal takılacağım.

Tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak en azından ona göre takım kurayım: Oyuncu bazında iyi oyuncularla bireysel olarak iyi getiri almak mı önemli yoksa krediyi iki oyuncuya bölmek mi? Misal oyun kurucu kısmını 90 Teodosic 15 Can şeklinde 105 ile geçerek her şeyi Teo'dan beklemek mi yoksa Colom ve jovic gibi iki ortalama oyuncuya 105 kredi vermekle geçmek mi? Hangisi oyunda daha faydalı ve mantıklı bir yaklaşım olur?

İlk haftadan 70 ve üzeri oyuncu almamanızı öneririm.

Bir başka farklılıkta maç takviminden dolayı olacak. Zira geçen sene, cuma akşamı maçlar bitiyordu ve 5-6 gün vaktimiz oluyordu. Bu sene ertesi gün bile başlayacak dönem olacak sanırım. Dolayısıyla biraz daha ileriye yönelik plan yapmak ve olası alternatifleri hesaplamak gerekecek.

Uzunlara gelirsek. Uzun çok, mause'u sallasan uzuna denk geliyor. Hatta bu kadar uzun bolluğundan sıkılıyorum.

- Maccabi pota altı örneğin ilk 5; Zirbes ve Rudd'a emanet(yedekleyecek uzunlar iverson ve joe). Bir bakalım kredileri neymiş:

Zirbes: 60 (her hafta 15 pır bekleniyor)
Rudd: 51(her hafta 13 pır bekleniyor)

Bu kredilere bu iki oyuncu da sudan ucuz oluyor.

- Olympiakos Pota altı keza(printhezis'i geçelim) 5 numarada Birch ve Young'a emanet. Hadi Young sakat, tam istediği gibi başlayamayacak diyelim.

Birch: 44 kredi (her hafta 11 kredi bekleniyor, 5 numarada en fazla süre alacak oyuncu gibi duruyor.)

- Daruşşafaka pota altı; sadece hazırlık maçlarına bile bakılırsa burayı 4 numaradaki Moermann domine edecek.

Moermann: 46 kredi (her hafta 11,5 kredi bekleniyor. Keza bu oyuncu da sudan ucuz.)

Sonra tek tek yazmayayım:

- Randolph 63 kredi
- Agustine 58 kredi şaka gibi:)
- Radulijica 62 kredi
- Claver 53 kredi
- Mclaen 51 kredi
- Daye 48 kredi
- Pleiss 46 kredi

İnsan hangisini alacağını şaşırıyor gerçekten.