En iyi Beş - MVP kimlerden oluşmalı ?

Basketbol Dünya Kupası pazar günü final maçıyla sonlanıyor. Final haricinde MVP'nin ve turnuva beşinin nasıl şekilleneceği de merak konusu.Siz olsanız oyunuzu kime veya kimlere verirdiniz ?

En iyi 5 :

MVP :

Genelde ilk 5'ler yarı finale çıkan takımlar arasından seçiliyor.Şampiyondan 2 oyuncu olmak üzere eğer alternatiflerinden çok önde bir oyuncu yoksa yarı final dışında kalanlar ilk 5 dışında da kalır.Yarı final biraz final four gibi olur.Pau GASOL toplam sayıda kral olma ihtimalinin yüksekliği ve evsahibi ülkenin oyuncusu olması nedeniyle avantajlı olabilir.Ama benim tercihlerim:M.TEODOSIC,K.THOMPSON,B.DIAW,K.FARIED,J.VALANCIUNAS.ABD'nin favori ötesi şampiyon olma durumu olduğundan MVP Kenneth FARIED olur.Ayrıca hakkını vermem gereken oyuncular;

A.BLATCHE,G.AYON,F.GARCIA,A.BAYNES,G.DRAGIC,Z.DRAGIC,G.DIENG,P.KAPONEN,M.RADULJICA,N.BATUM,A.DAVIS,E.PRELDZIC,O.ASIK,G.PRINTEZIS,D.SARIC,B.BOGDANOVIC,N.BJELICA,S.CURRY,K.IRVING,M.GASOL,I.FOTU,R.SEIBUTIS,T.HEURTEL,J.LAUVERGNE,G.BOUROUSIS,L.SCOLA,A.VAREJAO.N.HILARIO,E.JETER,F.CAMPAZZO,X.DALMEIDA,D.ROSE.

Milos Teodosic- Kyrie Irving-Nicola Batum-Kenneth Faried-Pau Gasol

MVP : Irving

İlk 5teki 4 oyuncu Irving hariç benim beşimde de olan olması gerkeen oyuncular. Ama MVP ve 2.numara tercihinin Irving olmasını anlayamadım. MVP final maçındaki performans ölçeğinde mi seçiliyor turnuva geneli performansa göre mi önce burada anlaşalım.Harden bana göre daha verimli bir turnuva geçirdi.Buraya Faried-Davis'in çok ekstra katkısı sayesinde rahat geldiler , kısaların düzensiz şut performansının olduğu gün sayısı fazlaydı. Son maç MVP olma yarışına girip içeri top indirmeyen ABD kısaları Faried'i ödüllendirmeliydi.

Tarafsız Gözle Şampiyonanın 1. , 2. ve 3. (Altın Kadro, Gümüş Kadro, Bronz Kadro) en iyi takımları:

ALTIN KADRO:

* Milos TEODOSIC (Sırbistan)
* James HARDEN (ABD)
* Boris DIAW (Fransa)
* Kenneth FARIED (ABD)
* Pau GASOL (İspanya
)

GÜMÜŞ KADRO:

* Kyrie IRVING (ABD)
* Nicolas BATUM (Fransa)
* Nemanja BJELICA (Sırbistan)
* Miroslav RADULJICA (Sırbistan)
* Jonas VALANCIUNAS (Litvanya)

BRONZ KADRO:

* Thomas HUERTEL (Fransa)
* Klay THOMPSON (ABD)
* Emir PRELDZIC (Türkiye)
* Anthony DAVIS (ABD)
* Andray BLATCHE (Filipinler)

Plase: Renaldas SEIBUTIS, Gustavo AYON, Ömer ASIK, Stephen CURRY, Bogdan BOGDANOVIC, Bojan BOGDANOVİC, Luis SCOLA, Facundo CAMPAZZO, Petteri KOPONEN, Aron BAYNES, Nikola KALINIC, Anderson VAREJAO, Goran DRAGIC, Jose BAREA

Son yapılanlar daha çok akılda kaldığı için Irving'in son maç mvp'ye oynaması prim yaptı.Faried'in hakkı bariz yendi.Pau GASOL'un takımı çeyrekte elendiğinden bireysel-takım başarısı indeksinde denge görmüyorum ve bu yüzden haketmedi.Adam evsahibi olduğundan seçilmesi bekleniyordu ve bu yüzden saşırmadım.Neticede pivot posizyonunda mvp adayı bir oyuncu kesilmedi.Irving'in ilk 5 seçilmesi bile tartışma konuşuyken mvp seçilmesi üzerine yerine harden yada k.thompson seçilmeliydi desek yanlışı yanlış yerde aramış oluruz.Teodosic final oynayan takımının lideri olarak fazlasıyla haketti.Batum'un son iki maçtaki skor patlamasıyla Diaw'ın oyun aklı ve herşeyini veren performansını geçmesi doğal ama haksız.Faried 5'linin en hakedeniydi zaten.

Daha öncede söylemiştim şampiyondan 2 oyuncu alırlar ve geri kalanları yarı finalistlerle veya finalist takımın yeri garanti olmak üzere çeyrek yapan 1 özel oyuncuyla doldururlar diye.Ancak o özel oyuncu Pau değildi.Kosova'nın maç sırasında abd'den 3 oyuncu seçerlermi sorusuna Bayülken'in"Bu oyuna daha bile fazla olabilir"yanıtına fazlasıyla saşırdım.Hadi 3 oyuncu belki olurda 4 demek geri kalan oyunculara haksızlık demektir.Neticede 5 kişilik yer var kimi çıkarıcaksın.Finalistten birini alman lazım.Fransa'dan Batum ve Diaw gibi 2 özel performans varken ve belki finale çıksalar 2'side seçilecekken hangi birini keseceksin.