2016/2017 Transfer Dönemi ve Kadro Yapılanması

Oyuncu Havuzu ; izlediğimiz beğendiğimiz oyuncular hakkında birşeyler karalayabileceğimiz bir platform arkadaşlar. Dünya basketbolunda oyuncu havuzu artık çok genişledi , her ligden değerli oyuncular çıkıp Euroleague seviyesinde boy gösterebiliyor. Forumda basketbolu takip eden kişi sayısı oldukça fazla keza transfer dönemlerine girerken sıkça oyuncu önerilerinde bulunabiliyoruz. Gözümüze çarpan performansları ve istatistikleri ara ara yazarak güzel bir havuz oluşturabiliriz.

Bu yıl yoğun olduğum için farklı liglerden çok fazla maç izleyemiyorum eskiye nazaran. Ama not edip takip ettiğim bazı oyuncular var tabi. Oyuncuları takip ederken sadece istatistiklere bakmak aldatıcı oluyor mutlaka maçlarını da izlemek gerekiyor az çok . Şimdilik Euroleague ve Çin taraflarına pek girmedim , orada da takip ettiğim oyuncular var.

Brad Wanamaker ( Guard ) - Brose Baskets
Raul Neto (Guard ) - UCAM Murcia
Walter Hodge ( Guard ) - Zenith
Antoine Diot ( Guard ) - Strasbourg
Dj Kennedy ( Swingman 2-3) - Ludwigsburg
Donta Smith ( Swingman 2-3) - Hapoel Jerusalem
Will Clyburn ( Kısa forvet 3 ) - Ulm
Walter Tavares ( Pivot 5 ) - Gran Canaria
Sharrod Ford (4 - 5 ) - Paris Levallios

Wanamaker ve Dj Kennedy'nin çok iyi yerlere gelebilecek potansiyelde olduğunu düşünüyorum. Mutlaka izlemenizi öneririm bu iki oyuncuyu. Wanamaker oyun bilgisi anlamında geçen seneye göre yol aldı , üzerine koyarak gidiyor . Dj Kennedy de birebirde etkili çok özel bir skorer olma potansiyeline sahip Euroleague için. Walter Tavares eksikleri çok fazla olan bir oyuncu ama işlenebilirse çok değerli silah haline gelir. Yaşının genç olması sebebiyle ilerleyen kariyerini merak ediyorum , fiziğine ihanet etmemeli. Donta Smith istatistik kağıdında her yere birşeyler yazar , bu yaşa kadar nasıl Euroleague'de oynamadı bilmiyorum bu performansla. Geçtiğimiz yaz adı bazı EL takımlarıyla anılmış fakat maddi anlaşmazlıklar sebebiyle transfer yatmıştı sanırım. Euroleague oynamak isteyen bir oyuncu mutlaka bir şekilde atardı kendini , öncelikleri farklı diye düşünüyorum. Antoine Diot nun adı dönem arasında F.Ülker ile de anılmıştı , gayet iyi pasör. Sorumluluk ve skor anlamında sıkıntıları olsa da yanına ekleyeceğiniz kısaların özelliklerine göre takıma katılabilir , diğer oyuncuların performansını da üste çeker. Sharrod Ford Paris'te çok iyi bir yıl geçiriyor açıkçası İtalya ve Fransa liginden çıkan oyunculara pek güvenemesem de Ford Eurocup'ta da çok etkili bu sene.

Yaz aylarına doğru daha detaylı yazarız,şimdilik takip.Listeye eklenecek daha çok oyuncu var.

David Blu, Jaycee Carrol, Rudy Fernandez, Sergio Rodrigez, Vasilis Spanuolis, Kith Langford, Can Maxim Mutaf , bu arada eski litvanyali basketbolculari ve eski italyan basketbolunu cok özlüyorum

Tavares pota altında çok iyi istatistikler yapıyor.
Ama şutu var mı ? Savunması nasıl ?
Bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.
Çok ucuza alinabilir bence.

Tavares pota altında çok iyi istatistikler yapıyor.
Ama şutu var mı ? Savunması nasıl ?
Bilen arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.
Çok ucuza alinabilir bence.

2014 yılı scout raporları :

https://www.youtube.com/watch?v=zJotAdtzHEI
https://www.youtube.com/watch?v=ShQ1pUJsdcU&spfreload=10

92 doğumlu 2.20 boyundaki bir oyuncu için asla yeterli seviyede değil oyunu ama geliştirilmeye çok müsait . Mejri'nin Obradoiro yıllarını hatırlatıyor biraz bana , Mejri daha iyi bitiriciydi ama daha olgun dönemindeydi Tavares'e göre.

Oyuncu Havuzu

Bu Sayfayı biraz daha aktif kullansak daha iyi olmaz mı? Oyuncu önerilerimizi buraya yazsak ve onlarla ilgili bulabildiğimiz video istatistik falan paylaşsak daha güzel olur bence.

Adriyatik Ligi takımlarından Mega Leks'in yaklaşık 30'ar dakika süre verdiği genç oyuncuları Jokic ve Miljenovic'in gelişimi mutlaka takip edilmeli .

2.09 boyunda 95 doğumlu Jokic(C) bu yıl maç başına 29.8 dakika süre alıp 14.6 sayı , 8.9 ribaund , 3.7 asist ve ortalama 21.3 verimlilik puanıyla oynuyor. Ayak çabukluğu ve 3 sayı yüzdesiyle(%34.9) 4 numaraya da kaydırılabiliyor. Maçlarına yayın bulmakta zorlanıyorum , fırsat buldukça izlenip değerlendirilmeli.

https://www.youtube.com/watch?v=mOKre4wTEh4
https://www.youtube.com/watch?v=TfiEZnYQx6k

1.94 boyunda 93 doğumlu Miljenovic(PG) maç başına 31.8 dakika sahada kalıyor ve 13.2 sayı 8.2 asist 4.8 ribaund ortalamalarıyla oynuyor . 3 sayı yüzdesi ve şutunun bir tık öne atabilirse Avrupa'nın aranan guardlarından birisi olma ihtimali hayli yüksek.

https://www.youtube.com/watch?v=2I_jlHbjygk

Bu 2 oyuncunun Adriyatikteki kalbur üstü takımlara karşı olan performanslarına göz atalım .

Union Olimpija maçları :

Nikola Jokic : 14 sayı / 9 ribaund / 3 asist / 14 verimlilik puanı . 5 top kaybı ve 5 faul yaptığı için verimlilik puanı sayı/ribaund/asist performansına göre standart altı.
Nenad Miljenovic : 11 sayı / 8 ribaund / 6 asist / 4 top kaybı / 19 verimlilik puanı.

Nikola Jokic : 16dk / 5 sayı / 8 ribaund / 4 asist / 6 verimlilik puanı
Nenad Miljenovic : 36dk / 17 sayı / 7 ribaund / 11 asist /34 verimlilik puanı

Kızılyıldız maçları :

Nikola Jokic : 35dk / 17 sayı / 7 ribaund / 3 asist / 23 verimlilik puanı
Nenad Miljenovic : 31 dk / 14 sayı / 2 ribaund / 14 asist / 26 verimlilik puanı

Nikola Jokic : 33dk / 7 sayı / 8 ribaund / 4 asist / 17 verimlilik puanı
Nenad Miljenovic : 35dk / 14 sayı / 1 ribaund / 6 asist / 19 verimlilik puanı

Partizan maçları :

Nikola Jokic : 24dk / 13 sayı / 6 ribaund / 15 verimlilik puanı
Nenan Mİljenovic : 34dk / 14 sayı / 4 ribaund / 5 asist / 23 verimlilk puanı

Cedevita:

Nikola Jokic : 23dk / 6sayı / 6 ribaund / 1 asist / 8 verimlilik puanı
Nenad Mİljenovic :27dk / 9sayı / 4ribaund / 10 asist / 19 verimlilik puanı

Buducnost :

Nikola Jokic : Yok
Nenad Miljenovic : 6 sayı / 2 ribaund / 14 asist / 13 verimlilik puanı

Nikola Jokic : 15dk / 8sayı / 5 ribuand / 1 asist / 7 verimlilik puanı
Nenan Miljenovic : 34 dk / 8sayı / 3 ribaund / 9 asist / 14 verimlilik puanı

Cibona :

Nİkola Jokic : 29dk / 19 sayı / 13 ribaund / 4 asist / 30 verimlilik puanı
Nenad Miljenovic : 34dk / 15 sayı / 5 ribaund / 7 asist / 24 verimlilik puanı

Az önce sona eren kupa finalinde Kızılyıldız, Mega Leks'i 74-80 yenerek kupayı kazandı. Miljenovic 37 dakika süre alıp 21 sayı üretti. Maçın tamamını seyretmedim. Ama izlediğim bölümde performansı ile parkede en dikkat çeken oyuncuydu. Fiziği çok gösterişli değil, ama penetresi iyi... Kendi şutunu yaratabiliyor. Asist yapma özelliği de var.

Seneye KSK, Banvit ayarında bir bütçe ile devam edersek, Miljenovic'i transfer listemize alabiliriz. Ancak bu seneki gibi +10 M$ bütçe ve EL'de Top 8 hedefiyle yola çıkarsak Miljenovic bize yeterli gelmeyebilir. Tabi bunlar benim şahsi fikrim.

Oyuncudan bizleri haberdar eden Oğuhan Bey'e teşekkürler. :)

Darius Johnson-Odom - Cantu (1-2)

Gelecek sene Lega A'da Amerikalı oyuncu sayısında düşüşe gidilebilir. NBA Patentli oyuncunun seneye çizeceğimiz yola göre önemli bir alternatif olacağını düşünüyorum

İtalya Ligi : 30.8 dakika - 14.9 sayı - 4.2 asist - 2.9 ribaund - 3.1 top kaybı (52.7 2 sayı - 33.7 3 sayı)
Eurocup : 30.3 dakika - 16.2 sayı - 3.6 asist - 2.9 ribaund - 3.1 top kaybı (59.1 2 sayı - 35.6 3 sayı)

Yüzdelerine bakacak olursak boyalı alanı son derece iyi kullanan bir oyuncu ancak tercih hataları sebebiyle top kaybı ortalaması biraz göze çarpıyor. İlk tercih olmasa bile mutlaka değerlendirilmesi gereken bir oyuncu.

Bradley Wanamaker - Brose Basket Bamberg

Takıma sezon başında katılan Wanamaker'in seviye atlama zamanının geldiğini düşünüyorum.Saha görüşü son derece iyi.

BBL : 29.4 dakika - 13.7 sayı - 3.7 ribaund - 4.8 asist (53.2 2 sayı 44.4 3 sayı)
Eurocup : 30.20 dakika - 12.4 sayı - 3.9 ribaund - 6.8 asist (56.4 2 sayı 17.9 3 sayı)

Kyle Kuric - Gran Canaria

3 sezondur ACB'de forma giyen 89 doğumlu guard. Önemli bir şutör ve iyi bir atletizme sahip.

Eurocup : 26.3 dakika - 13.9 sayı - 2.2 ribaund - 1.8 asist (60.3 2 sayı - 46.5 3 sayı)
ACB : 27 dakika - 12.6 sayı - 2.6 ribaund - 1 asist

Kyrylo Fesenko - Avtador

Bu sezon Avtador'a transfer olan NBA patentli oyuncu. 2.uzun olarak iyi bir katkı verebileceğini düşünüyorum

VTB : 26.1 dakika - 14.3 sayı - 9.1 ribaund - 1.1 asist - 1.7 blok

Miro Bilan - Cedevita Zagreb

Bu sezon EL'de önemli işler yapan önünün açık olduğunu düşündüğüm hırvat uzun.

Euroleague : 25.2 dakika - 12.5 sayı - 6.6 ribaund - 1.2 asist

Jordan Taylor - Hapoel Holon

Bu sezon kolejden Avrupa'ya gelen junior guard. İyi kabul edilebilecek şutu var.

14.5 sayı - 3.0 ribaund - 4.2 asist - 2.1 top çalma (44.6 iki sayı - 43.1 üç sayı)

Gece gece bu kadar oluyor, birkaç tanesi hakkında detaylı analizler yapmaya çalışacağım. :)

josh carter-turk telekom.
martynas gecevicius-lietuvos rytas
keith langford-unics kazan
luke harangody-valencia
tibor pleis (takimsiz dige biliyorum suanda)
krunoslav simon-lokomotiv kuban
robert lee dixon-karsiyaka

beyendiğim oyuncular.

benim bu sezon alınabilir diye düşündüğüm oyuncular :
1- kyle kuric( grain canarıa) iyi skorer bu sene 4-5 maçını izledim aradoriden sezon başı beklenen etkiyi ya da daha önce domercanttan beklenen 2 numara skor katkısını yapar gibi geliyor bana.
2- ryan broekhoff (beşiktaş) sözleşmesi bitiyor. bence çok faydalı oyuncu kesinlikle almalıyız ercegden çok daha iyi olur.
3- kostas kaimakoglou ( kazan) kazandaki sözlesmesini bilmiyorum ama faydalı olacak bir oyuncu bence kaimakoglou. ya da kyle hines (cska moscow) kirilenkonun gelmesiyle cskada 4 numara rotasyonu fazla kalabalık olacak khryapa da iyileşince, sözleşme durumunu bilmiorum ama savaşçı oyuncu pozisyonuna göre kısa ama faydalı oyuncu.
4- alexey shved( new york knicks) shved nbade tutunamayacak gibi. euroligde ise fark yaratacak oyuncu olur. pahalı olur ama bütçe durumumuz el verirse alsak arroyo yerine cuk oturur.

Zoran Dragic, F. Garcia, James Anderson, Gary Neal, K. Simon şu an için aklıma Helen isimler Zoran'ın şözleşmesi var ama seneye büyük ihtimalle gönderirler. Diğerlerinin yanlış hatırlamıyorsam sözleşmesi bitiyor.

Başlığı sabote etmek istemem ama Enign Kennerman, Emin Moğulkoç Son dönemde özellikle dikkatimi çekiyor. Sözleşmeleri bitiyorsa seneye düşünebiliriz.

Brad Wanamaker (vs. Kuban) - (30 dakika 5/8 2 sayı 1/2 3 sayı 1/1 SA) - 14 sayı 1 ribaund 6 asist
Kyle Kuric (vs. Cedevita) -(28 dakika 2/4 2 sayı 2/3 3 sayı - 2/2 SA) - 12 sayı 3 ribaund 1 asist
Miro Bilan (vs. Gran Canaria) - (23 dakika 5/8 2 sayı 6/6 SA) - 16 sayı 6 ribaund 2 asist
Darius Johnson-Odom (vs. Unics) - (30 dakika 2/6 2 sayı 3/5 3 sayı 2/2 SA) - 15 sayı 3 ribaund 1 asist
Kyrylo Fesenko (vs. Minsk) - (28 dakika - 7/9 2 sayı 9/11 SA) - 23 sayı 6 ribaund 1 asist

Trevor Mbakwe (vs. Kuban) - (28 dakika 4/7 2 sayı 1/1 SA) - 9 sayı 12 ribaund 1 blok

Brad Wanamaker (vs. Kuban) - (30 dakika 5/8 2 sayı 1/2 3 sayı 1/1 SA) - 14 sayı 1 ribaund 6 asist
Kyle Kuric (vs. Cedevita) -(28 dakika 2/4 2 sayı 2/3 3 sayı - 2/2 SA) - 12 sayı 3 ribaund 1 asist
Miro Bilan (vs. Gran Canaria) - (23 dakika 5/8 2 sayı 6/6 SA) - 16 sayı 6 ribaund 2 asist
Darius Johnson-Odom (vs. Unics) - (30 dakika 2/6 2 sayı 3/5 3 sayı 2/2 SA) - 15 sayı 3 ribaund 1 asist
Kyrylo Fesenko (vs. Minsk) - (28 dakika - 7/9 2 sayı 9/11 SA) - 23 sayı 6 ribaund 1 asist

Trevor Mbakwe (vs. Kuban) - (28 dakika 4/7 2 sayı 1/1 SA) - 9 sayı 12 ribaund 1 blok

Furkan bi sinerji yap şurda da el birliğiyle getirelim Wanamaker'ı :)

Nenad Mİljenovic bu hafta 20 sayı 6 ribaund 12 asist ile 38 verimlilik puanı toplayarak haftanın oyuncusu oldu.
Nikola Jokic 19 sayı 8 ribaund 3 asist ile 24 verimlilik puanına ulaştı.