2015 ncaa final four indianapolis

Mart çılgınlığının taçlanma haftası olan final four'a geldik.Bu yıl pek sürpriz olmadı.Final four 1 nolu seribaşı takımlardan Kentucky,Wisconsin ve Duke kaldı.Bir tek doğu tarafından 7 numarada michigan st gelebildi.Michigan state dışındaki takımlardan birçok oyuncuyu uzun NBA kariyerleri bekliyor.Kentucky Calipari geldiğinden beri her zaman olduğu gibi en iyi uzunları kapmıştı zaten.Kentucky'de Karl TOWNS 1.sıra seçiminin en önemli iki adayından biri.Yine Willie CAULEY-STEIN ve Trey LYLES'da lotarya seçimi olması beklenen isimlerden.Uzunların dışında SG Devin BOOKER'da 1.turdan kapılacak isimlerden.Karl TOWNS'ın 1.sıra için en önemli rakibiyse DUKE'tan Jahlil OKAFOR.Justice WINSLOW'da süperyıldız potansiyeli olan bu yılki draftın en iyi 4 isminin arkasından seçilebilecek isimlerden.Oyun kurucuları Tyus JONES'ta ilk turdan gidebilecek Duke oyuncularından.Wisconsin'den Sam DEKKER ve Frank KAMINSKY'de lotaryaya göz kırpanlardan.Namağlup Kentucky korkutucu kadrosuyla favori gözüküyor ama Calipari döneminde hemen her yıla favori başlayıp sadece 2012'de şampiyon olabildiler.Bu gece finalin adını belirleyecek maçlar:

01:09 Michigan St-Duke

03:49 Kentucky-Wisconsin

Kentucky Wisconsin galibi alır gibi şampiyonluğu. Aklım Kentucky gönlüm Wisconsin diyor. Kaminsky , Kentucky uzunlarına cevap sertlik konusunda cevap verebilirse Wisconsin bir şansa sahip olabilir.

Wisconsin'de KAMINSKY ve DEKKER aldı götürdü maçı.Ama rolleri neyse onu yaptılar hemde büyük bir özgüvenle.Kentucky'de çok yıldız var ama oyuna girmelerine engel oldular maç boyu.Skorda geride olduklarında da Wisconsin için işler kötü gittiğinden değil Kentucky'nin potansiyel patlamalarından yenik düştüler.Ama oyun olarak çok dar aralıklarda kontrol Kentucky'ye geçti.Willie CAULEY-STEIN, ilk yarıda bir hızlı hücum basketi dışında skor üretemedi.Keza LYLES'TA vasattı.Biraz TOWNS gayret etti.Finalde bence dahada çekişmeli bir maç bizi bekliyor.OKAFOR-WINSLOW ikilisi gayet iyi maç çıkardılar Duke'ta.Ama Wisconsin başka baba:)Net tuttuğum takım Wisconsin.Maçın favorisi olduğunu da düşünmüyorum ayrıca.

Wisconsin'i destekliyorum ben de :) Çünkü cidden keyifli oynuyorlar. Gerçi ncaa basketboluyla alakaları yok. Karşı tarafta da Cook'u takip edeceğim. Batırsın da bize gelsin. Şu adam nasıl draft listesinde yok anlayamıyorum.

Ben ilk kez NCAA Play Off maçı izliyorum. Yaratılan atmosfere hayran kaldım. :) Oynanan basketbol da oldukça tatminkar. Hayatında hiç NBA izlememiş birine şu maçı NBA maçı diye yutturabilirsin. :D

O kadar hevesli ki herkes. Ben yıllardır NBA maçı izlerim, normal sezonda bu kadar enerjili maç görmedim.

NCAA maçlarının en güzel yanı bu zaten. Bu çocuklar çok genç ve heyecanları çok üst düzeyde, izlemesi çok keyifli.

Bu maçlarda özellikle son sınıf öğrencilerinin performansları çok hoşuma gidiyor. Kendilerine kariyer kapısını açacak o formayı son kez giymek, o son maçta şampiyon olmak güdüsü. Ne zaman izlesem imrenirim :/

Mutlaka gelecek olan olacak ama hiçbirinin ilk tercihi Avrupa olmadığı için şimdiden belli değil.

Son sınıf olanlar önce NBA'e bakıyorlar. Orda tutunma ihtimali olmayacak olanlar Avrupa'ya yönelebiliyorlar.

Ama tabii NCAA finali izleyip oyuncu beğenmek ve teklif götürmek gibi bir olay yok :)

Bu adamların hepsi mentörlerin, menajerlerin elinde şu an. Seneye kimin ne yapacağı %99 bellidir, son anda fikir değiştiren çok az.

Mesela Winslow'un NBA'de gelebileceği en üst nokta Gerald Wallace. O da çok uzak hedef. Hiç denemeden gelmez Avrupa'ya ama en fazla 1-2 sene deneyecektir, sonra onu izleriz Avrupa'da. Hatta Türkiye'de kesin oynar diye düşünüyorum, herifin babası Rickie Winslow :)

63-68 Duke kazandı. Tyus Jones MVP seçildi. Wisconsin kazansa MVP Kaminsky olurdu heralde. :)

Tyus Jones: 23 sayı 5 rebound 1 asist

Grayson Allen: 16 sayı 2 rebound

Justise Winslow: 11 sayı 9 rebound 1 asist

Jahlil Okafor: 10 sayı 3 rebound

Frank Kaminsky: 21 sayı 12 rebound 2 asist

Nigel Hayes: 13 sayı 1 rebound

Sam Dekker: 12 sayı 8 rebound 2 asist

Wisconsin için her şey yolunda giderken son darbe vurulamadı maalesef.OKAFOR dışarıdayken avantaj yeterince kullanılamadı ve girince gazabı derin oldu.MVP Tyus JONES'ta draft öncesi winner olduğunu gösterip iyi prim yaptı.Maçın kritik anı WINSLOW'ın 4.faulünü alması gerekirken lehine faul çalınmasıydı.Orada maç wisconsin lehine kopabilirdi.Wisconsin'de KAMINSKY'nin stabil oyunu bu kez yeterli olmadı.Bu tip maçlarda olağanın dışına çıkıp olağandışı oynayanlar ekstra şeyler yapıp bir adım öne çıkabiliyor.Bu açıdan Wisconsin biraz zayıf kaldı.
Wisconsin'de DEKKER'ın atletizmi ve posizyonuna göre uzun olması onu uzun bir NBA kariyerinin beklediğinin göstergesi.OKAFOR'da doping maddelerle iyice güçlenip Anthony DAVIS vari dominant bir oyuncu olabilir.

İsmail Şenol Wisconsin amigosu gibi maç anlattı. Maçı ben anlatsam aynı şekilde anlatırdım :D Rahatsızlığım yok ama çok dikkat çekti.
Sam Dekker için söylenen güzel şeylerin bir kısmına katılıyorum ama öyle temiz şutu filan yok arkadaş. March Madness'ta parladı ancak bariz eksikleri var . Bi kere fiziğinin adamı değil ve patlayıcılığı düşük. Pozisyon sıkışması yaşayabilir klasik Ncaa çıkışlı 3 buçuk numaralar gibi.
Kaminsky şu Atlanta'nın 2 sene öncesi ultra modern 5 dışarda sistemine uyacak bir oyuncu. Oyuna kattığı elastikiyetin tarifi yok. Fakat Nba'de işin penetre karşılama kısmında ne yapacağı belirsiz. Mesela aynı problem abi Gasol'de de var. Birebirde Gasol öyle kolay geçilip sayı bulunacak bir oyuncu değil ama penetre karşılarken yavaş ayaklar ve eksik atletizm ortaya çıkıyor.
Winslow Avrupa'ya filan gelmez kolay kolay. Şutu güvenilir değil ama draft için önemli olan şut mekaniğidir. Örneğin Smart'ın bu seneki şut gelişimi ortada. Mevzu şutun geliştirilebilirliğidir ve Winslow'un şutu gelişebilir bir eksende. Ayrıca Nba için bile çok çok iyi bir savunma kumaşı var. Geri adım atmıyor ve hiç korkusu yok. Bu adamı ben de sene başında pek tutmadım ama bu adam scout turnasolu bana göre. 6-7 için çok iyi tercih.

Bu seneki F4'te finalin adı North Carolina - Villanova olmuş. Maçı nasıl izleyebiliriz, fikri olan var mı? Geçen seneki Wisconsin - Duke maçı çok güzeldi. : ))

Son saniye basketi ile şampiyon Villanova oldu. Harika bir maç olmuş ama izleyemedim. :(

[video=youtube;yTThyQPoXxY]https://www.youtube.com/watch?v=yTThyQPoXxY[/video]