Draft 2015

Bu gece nba'in "yeni umutlar" gecesi.Birçok takım kendini sırtlayacak yada yapılanmakta ki takımının bir parçasını tamamlamak isteyecek.Kimiside belki değeri sonradan anlaşılacak bir piyango peşinde.Bu yıl üst düzey 2 pivot var.Stilleri farklı olsa da renk getirecek 2 yıldız.Bir tarafta Karl TOWNS var.Belki hemen büyük katkı veremez ama bir Anthony DAVIS olabilir.Diğer tarafta da Jahlil OKAFOR var.NBA'e hazır ama TOWNS gibi yıkıcı bir etkisi olmaz.Takımın önce 1'ini ve 5'ini belirle demişler.Draftında yıldızları 1 ve 5'ler.Sıra geldi 1 numaralara.Gerçi D'angelo RUSSELL bir combo gard.Adı Lakers için bile geçmeye başladı.Eğer Cousins konusunda yol almadıysalar bu OKAFOR kadar "büyük" hata olur.MUDIAY ise Çin'in ekmeğini yemeden NBA'e gelmek istemeyenlerden.Paragöz görüntüsü vermek ne derece doğru bilmiyorum.Üst sıralardan seçilmesi beklenen ikide avrupalı var.Litvanyalı PORZINGIS son dönemde draft tahminlerinde oldukça yükseldi.Bir 4 numaraya göre oldukça uzun.Potansiyelli ama yinede riskli bir tercih.HEZONJA, NBA'e hemen uyum sağlamaz ama çok rahat tutunur.Draftta bizdende Cedi olacak.2.turun ilk 15 sırasından seçilmesi bekleniyor.Minnesota,Boston,Lakers,Philadelphia,Detroit,Indiana ve Phoenix ilgileniyor.Gelelim benim lotarya tahminlerime;

1.Minnesota:Karl TOWNS(Kentucky)-Center

2.Lakers:Jahlil OKAFOR(Duke)-Center

3.76'ersD'Angelo RUSSELL(Ohio St)-PG,SG

4.New York:Kristaps PORZINGIS(Sevilla)-PF

5.Orlando:Justice WINSLOW(DUKE)-SF

6.Sacramento:Emmanuel MUDIAY(Guangdong)-PG

7.Denver:Mario HEZONJA(BARÇA)-SG,SF

8.Detroit:Stanley JOHNSON(Arizona)-SF

9.Charlotte:Frank KAMINSKY(Wisconsin)-PF

10.Miami:Myles TURNER(TEXAS)-Center

11.Indiana:Cameron PAYNE(Murray St.)-PG

12.Utah:Trey LYLES(Kentucky)-PF

13.Phoenix:Willie CAULEY-STEIN(Kentucky)-Center

14.OklahomaDevin BOOKER(Kentucky)-SG

Bu gece sabahlayacağım.Draftı takip edecekler buradan yorumlarını paylaşabilir.

Cedi için çok sevindim. 2. tur 1. sıradan Timberwolves tarafından seçilip, Cleveland'a takas edilmiş. Nba'e gidene kadar durum değişmezse, şampiyonluğa oynayacak takımın parçası olan Türk oyuncuyu izlemek keyifli olacak tekrardan. Yolu açık olsun.
Şüphesiz en karlı takım 10. sıradan Winslow'u seçen Miami olmuş.

ASlında başlık açıp baya baya inceleme yapacaktım oyuncularla ilgili. Ama gerek yoğunluktan biraz üşenmekten az da unutkanlıktan yapamadım. Bütsüz , işsiz güçsüz bi günde 20 -25 adam yazacağım. Fakat şunu biliyorum ki çok karışık bir draft oldu.

Timberwolves beklendiği gibi 1 numaradan Karl-Anthony Towns'u seçti.

Lakers muhtemelen kadrosuna bir uzunu (Cousins, LMA, Love) katma konusunda belirli bir yol aldı ki Okafor'u değilde D'Angelo Russell'ı 2 numaradan seçti.

76ers; Nerlens Noel ve Joel Embiid ardından yine bir 5 numara Jahlil Okafor'u 3. sıradan seçti. Ne düşünüyorlar acaba, takımı sadece uzunlarla kurmayı mı? Ki daha takıma Saric gelecek. Ayrıca yine alt sıralardan İspanyol pivot Willy Hernangomez'i de seçtiler.

Basketbol tarihinin en erken ıslıklanmalarından birini Knicks'in 4. sıradan tercihi Kristaps Porzingis adı açıklandıktan 2 saniye sonra yaşadı. Son dönemde yükselişteydi ama bencede Knicks büyük risk aldı, çok erken seçildi.

Magic 5. sıradan Mario Hezonja'yı seçti. Bence buda çok büyük risk. İlk 10'dan bekliyordum ama 5 erken oldu sanki.

Kings 6. sıradan Pivot Willie Cauley-Stein'i seçti. Yine erken bir seçim olduğunu düşünüyorum. Çok iyi bir savunmacı ama hücumu kısıtlı. Cousins'ın ayrılığının bir işaretimi acaba?

Nuggets 7. sıradan Emmanuel Mudiay'i seçti. Daha önlerden seçilmesini bekliyordum. 7. sıradan kaçırılmayacak bir seçim. Nuggets Draft'in kazananlarından.

Pistons 8. sıradan Stanley Johnson'ı seçti. "Bu draftın en iyi oyuncusu benim."dedi Johnson, göreceğiz :). Normal sıralardan bir seçim.

Hornets 9. sıradan Frank Kaminsky'i seçti. Değişik bir uzun. Nba'de neler yapabilecek çok merak ediyorum.

Ve bence Draft'ın piyangosu Heat'e vurdu. Heat 10. sıradan Justise Winslow'u seçti. Çok daha yukarılardan seçilmesini bekliyordum. Bence çok büyük bir piyango oldu Heat için. Çok potansiyeli olduğunu düşündüğüm bir oyuncu, çok iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum.

1. Timberwolves | Karl-Anthony Towns
2. Lakers | D'Angelo Russell
3. 76ers | Jahlil Okafor
4. Knicks | Kristaps Porzingis
5. Magic | Mario Hezonja
6. Kings | Willie Cauley-Stein
7. Nuggets | Emmanuel Mudiay
8. Pistons | Stanley Johnson
9. Hornets | Frank Kaminsky
10. Heat | Justise Winslow
11. Pacers | Myles Turner
12. Jazz | Trey Lyles
13. Suns | Devin Booker
14. Thunder | Cameron Payne
15. Hawks | Kelly Oubre
16. Celtics | Terry Rozier
17. Bucks | Rashad Vaughn
18. Rockets | Sam Dekker
19. Wizards | Jerian Grant
20. Raptors | Delon Wright
21. Mavericks | Justin Anderson
22. Bulls | Bobby Portis
23. Trail Blazers | Rondae Hollis-Jefferson
24. Cavaliers | Tyus Jones
25. Grizzlies | Jarell Martin
26. Spurs | Nikola Milutinov
27. Lakers | Larry Nance Jr.
28. Celtics | R.J. Hunter
29. Nets | Chris McCullough
30. Warriors | Kevon Looney

Draft gecesi yine sürprizlerle doluydu.Kimisi hayal kırıklığı, kimisi coşku, kimisi şaşkınlık yarattı.Kısaca yapılan tercihleri incelersek;

1.Minnesota T'WOLFES:Karl-Anthony TOWN(KENTUCKY)(C)
Wiggins'in yanına bir başka süper yıldızı adayını getirdiler.Sağlam tercihi kuşkusuz yapmaktan başka ihtimal yoktu zaten.Artık bir zahmet PEKOVIC'i iyi bir takıma gönderin:)

2.L.A.Lakers:D'Angelo RUSSELL(Ohio St.)(PG)
Son günlerde RUSSELL'ı seçmeyi düşündükleri konuşulur olmuştu.O yüzden seçilmesinden çok salondaki lakers taraftarının coşkusuna şaşırdım.OKAFOR orada hala otururken kaçan fırsata sevindiler neredeyse.Ama lakers için bir mantık var olayda.Önemli uzunların peşindeler.Artık NBA'de işler değişti.İstediğin adamı ben lakers'ım boston'ım diye getiremezsin.Drafta önem vermek lazım.Ölü sezonda işler yolunda gitmezse ne yapacaklar merak ediyorum.Yinede Sacramento'nun tercihini de gördükten sonra Cousins'ın lakers'a gitmesi ciddi favori oldu.

3.Philadelphia 76'ERS:Jahlil OKAFOR(Duke)(C)
Draft kurasında lakers'a kaptırdıkları 2.sırayı lakers'ın piyango biletini yırtmasıyla bir bakıma geri almış oldular.Evet pivota ihtiyaçları yok ama OKAFOR varken seçilebilecek başka oyuncu kalmamıştı.Draftta en iyi oyuncu mu yoksa takımın ihtiyacı olan oyuncu mu ikilemi vardır.Burada sixersın tercihi çok doğru.EMBIID veya OKAFOR'dan birini takas edersin olur biter.Şu anda OKAFOR'un takas değeri daha fazladır.Ama sezon başlayıp EMBIID'ide herkes gördükten sonra yapılacak tercih daha doğru olur.

4.NY KNICKS:Kristaps PORZINGIS(Sevilla)(PF)
Lakers taraftarı ne kadar coştuysa KNICKS taraftarı da o kadar tepkiliydi bu tercihe.Ama her yıl benzer tepkileri görüyoruz New York taraftarından.Tanımadıkları bir oyuncuya önyargılı yaklaştılar.İki top sektiren amerikalı olsa alkışlarlardı.Riskli ama doğru bir tercih yaptılar.Yinede gelen tepkilere panik takasıyla 19.sırayı alıp Jerian GRANT'i (pg) aldılar.Bu kadar mı eliniz ayağınız birbirinr dolaşır be kardeşim:)

5.Orlando MAGIC:Mario HEZONJA(BARÇA)(SG)
Orlando'nun Justice WINSLOW'u seçeceği kesin gibiydi ama yaptıkları tercihle hem draft sıralamasını karıştırdılar hemde Florida'lı komşularının kalbini kazandılar.Hezonja çok iyi oyuncu ama gelip fark yaratabilir mi soru işareti.

6.Sacramento KINGS:Willie CAULEY-STEIN(Kentucky)(C)
Kısalara yönelecekleri kesin gibiyken STEIN'ı seçmeleri COISINS'ın ayrılmasına işaret.İyi pivotların onlara kalmaması üzerine daha aşağıdan seçilmesi beklenen bir oyuncu seçtiler.Hezonja'nın onlara kalmaması da kafalarını karıştırdı biraz.Yinede WINSLOW yada MUDIAY çok daha iyi tercihlerdi.Büyük risk aldılar.Yeni bir Thomas ROBINSON vakası olabilir.

7.
Denver NUGGETS:Emmanuel MUDIAY(Guangdog)/PG)
Denver büyük ihtimalle bu yıl temizlik operasyonu yapacak.Herşey yerli yerine oturduğunda direksiyonu bu adama verecekler gibi.Ama daha bir süre draft takımı olacaklardır.

8.Detroit PISTONS:Stanley JOHNSON(Arizona)(SF)
S.JOHNSON konusunda çok kararlıydılar.WİNSLOW'da akıllarını çelemedi.Stan Van Gundy istediği takımı kurmaya başladı.

9.Charlotte BOBCATS:Frank KAMINSKY(Wisconsin)(PF)
Kendilerine hiç uygun olmayan bir oyuncu seçtiler.KAMINSKY'nin NBA'de başarılı olup olamayacağını merak ediyordum.İlk adımı talihsiz oldu.Onu BOBCATS performansıyla değerlendiremeyeceğim.

10.Miami HEAT:Justice WINSLOW(Duke)(SG)
Üst sıradakiler seçeceklerinden vazgeçmeyince WINSLOW Miami'nin kucağına düştü.Draftın net kazananlarından birisi olmalarını sağlayan bir tercih.

Ayrıca Cedi Osman'da 2.tur 31.sıradan Cleveland tarafından seçildi.24.sıradaki hakkını Minnesota'ya verip 31.ve 36.sırayı almışlardı.Cedi 2 yıl daha avrupada kalıp NBA'e gidecek.Umarım başarılı olur.Bu arada Gelecek yıl drafta girmesi beklenen Egemen GÜVEN ve Furkan KORKMAZ'ın ilk turdan seçilmesi beklendiğinide belirteyim.

Sixers'ın Okafor tercihi garip değil bence. Tamam ellerinde zaten uzun var ama Okafor'u pas geçseler daha büyük sorun olurdu bence. 3 isimden birini takaslamaları muhtemel. He şunun da bir handikapı var; karşı taraf takas için köşeye sıkıştığını bilecek. Yine de Okafor 3'e düşmüşken pas geçmek olmazdı.

Knicks'te garip bir tercih yaptı. Winslow'u beklerken seçmediler. Porzingis'e de yazık oldu. Baya yuhalandı.

Heat karlı çıktı işten.

1-2 büyük takas beklentim vardı ama bir şey çıkmadı.