Avrupa Futbol Ligleri 2021-2022

europe.png

Bu başlık altında Avrupa'daki futbol ligleri hakkında konuşalım. :)

İngiltere Premier Ligi

Fikstür belli oldu. 8 Ağutos 2015'te başlayacak ve 15 Mayıs 2016'da sona erecek. İlk hafta maçları şu şekilde:

Manchester United - Tottenham
Bournemouth - Aston Villa
Everton - Watford
Leicester City - Sunderland
Norwich City - Crystal Palace
Chelsea - Swansea City
Newcastle United - Southampton
Stoke City - Liverpool
West Bromwich - Manchester City

Almanya Bundesliga

Fikstür belli oldu. Maçlar 14 Ağustos 2015'te başlayacak. İlk hafta maçları şöyle:

Bayern Münih - Hamburg
Wolfsburg - Eintracht Frankfurt
Borussia Dortmund - Borussia Mönchengladbach
Bayer Leverkusen - Hoffenheim
Stuttgart - Köln
Augsburg - Hertha Berlin
Werder Bremen - Schalke 04
Mainz - Ingolstadt
Darmstadt - Hannover

Fransa Ligue 1

Fikstür belli oldu. Maçlar 8 Ağustos 2015'te başlayıp, 14 Mayıs 2016'da sona erecek. İlk haftanın maç programı şu şekilde:

FC Girondins de Bordeaux - Stade de Reims
FC Nantes - En Avant de Guingamp
GFC Ajaccio - ESTAC Troyes
Montpellier Hérault SC - Angers SCO
OGC Nice - AS Monaco
Olympique de Marseille - SM Caen
Olympique Lyonnais - FC Lorient
SC Bastia - Stade Rennais FC
Toulouse FC - AS Saint-Etienne

Hollanda Eredevisie

Fikstür belli oldu. Maçlar 7 Ağustos 2015'te başlayacak. İlk haftanın programı şu şekilde:

Heerenveen - De Graafschap
PEC Zwolle - SC Cambuur
Roda JC - Heracles Almelo
ADO Den Haag - PSV Eindhoven
Feyenoord FC - Utrecht
AZ Alkmaar - Ajax
NEC Breda - Excelsior
FC Groningen - FC Twente
Willem II - Vitesse

İspanya La Liga fikstürü 14 temmuz'da, İtalya Serie A fikstürü ise 28 Temmuz'da açıklanacak.

İspanya La Liga

Fiktür belli oldu. Maçlar 22 Austos'ta başlayıp 15 Mayıs 2016'da sona erecek. İlk hafta maçları:

Athletic Bilbao - Barcelona
Malaga - Sevilla
Rayo Vallecano - Valencia
Levante - Celta de Vigo
Espanyol - Getafe
Deportivo La Coruna - Real Sociedad
Granada - Eibar
Sporting Gijon - Real Madrid
Atletico Madrid - Las Palmas
Real Betis - Villareal

Derbi Tarihleri:
3. Hafta Atletico Madrid - Barcelona (12-13 Eylül)
7. Hafta Atletico Madrid - Real Madrid (3-4 Ekim)
12. Hafta Real Madrid - Barcelona (7-8 Kasım)
22. Hafta Barcelona - Atletico Madrid (30-31 Ocak)
26. Hafta Real Madrid - Atletico Madrid (27-28 Şubat)
31. Hafta Barcelona - Real Madrid (2-3 Mart)

Geçen sezon 1. lige çıkan ve aynı sezonda küme düşmemek için mücadele veren Leicester City bu sezon 2 hafta kala Premier Lig şampiyonu oldu. Gerçekten muazzam bir başarı.

Ranieri gibi bir looserla kazanmaları da ayrı hikaye. Güntekin Onayın çok güzel ifade ettiği gibi" bu şampiyonluk endüstriyel futbola vurulan en büyük darbe". Chelsea City Arsenal United hatta Liverpool gibi dünya devlerini aşıp şampiyon oldular hem de 3 sene önce 3.ligde oynayan Vardyle.. Tottenham da çok başarılı onları tebrik etmek lazım

Leicester dünya futbol tarihinde inanılmaz birşey basarmıstır gercekten helal olsun kolay değil mükemmel ve muazzam birsey.

Uygun başlık bulamadım ya da ben göremedim. O yüzden buraya yazayım dedim. Gece dünya futbolunda tarihi bir darbe bildirisi yayınlanmış. Bu konudaki fikirlerinizi merak ettim.

Yani olanları hayretle izliyorum. Uzun zamandır böyle bir proje konuşuluyordu ama bir gecede ilan etti adamlar resmen. Birçok yerel ligin bitişi demek bu ama bir o kadar da bazı ligler için şans olabilir. Türkiye'den hiçbir kulübün mevcut yapısıyla katılması mümkün değil. FFP genelde bu takımlar lehine işliyor ama UEFA bu takımların gelirlerinden çok ciddi kesintiler yapıyor.

Bir yandan da futbolun geldiği yer üzücü. Amerikalılar, Ruslar, Araplar teker teker kulüpleri satın alıyor. Yapacak bir şey yok neticede bu ipin ucu baştan kaçtı. Birileri yine futbol üzerinden kendi parasını aklayacak ki 4 milyar euro gibi bir rakam konuşuluyor katılımcılara. Sonumuz hayrolsun.

Yaptırımlar kısmında kafam karıştı benim. O lige katılanlar milli takıma gidemiyormuş. Şimdi Haaland, Mbappe gibi süperstar oyuncuları alamayacak o zaman büyük kulüpler? Çünkü bu çocuklar milli takıma yüz çevirmezler. İlaveten başta İspanya milli takımı olmak üzere büyük ülke milli takımlarının kadroları ciddi anlamda dağılacak. Ve o lige katılan takımlardaki futbolcular başka takıma transfer olamayacaksa misal sözleşmesi biten Benzema emekli mi olacak?
Bir de şunu merak ediyorum; cidden sürekli bu takımların maçlarını izlemek keyifli mi olacak? Eurolig bile yeni yapılanmadan sonra sarmıyor beni yıllardır. Eskiden CSKA-Barcelona maçı olduğunda heyecanlandırdık haftanın maçı diye. E şimdi her hafta büyükler birbiriyle maç yapıyor zaten, bi esprisi kalmadı.
Ben asıl taraftar kitlelerinin tepkilerini merak ediyorum. Sanırım geneli karşı çıkmış bu duruma dünyada.
Yani revizyon iyidir hoştur da, bazı dinamikler stabildir, onlarla oynamamak ve ruhu öldürmemek lazım diye düşünüyorum. Ki ben zaten yıllardır futboldan keyif almadığım için takip de etmiyorum pek. O yüzden beni çok da alakadar etmeyen bir konu aslında, ne halleri varsa görsünler.

Kısaca, pastayı artık baba takımlar olarak biz kendi aramızda yiyeceğiz dedi kulüpler. Seyirci olarak benim işime gelir büyük takımları her hafta birbirine karşı oynarken görmek. Ortada o kadar büyük bir para var ki, UEFA ve FIFA'nın zırlamaları bu yüzden.

Büyük takımları oynarken görmek hepimize zevkli gelebilir ama bence bu işin tıkandığı bir nokta milli takım diğer nokta da oyuncuların diğer liglere transferi. Yani Messi Ronaldo değilseniz aynı takımda 15 yıl oynamanız zor, istisnaları da kabul edelim 500 kişilik oyuncu grubunun en iyi ihtimal %10'u aynı takımda sağlıklı olarak 11 oyuncusu olup futbol kariyerini bitirebilir ama bu geri kalan %90 ne olacak. Aralarında transfer bir yere kadar olur zaten uçuk paralar kazanıyorlardı ama artık hesaplarken beynimiz yanacak belki. Bir de 28-30 yaşında futbolu mu bırakacak bu insanlar.

Büyük takımları oynarken görmek hepimize zevkli gelebilir ama bence bu işin tıkandığı bir nokta milli takım diğer nokta da oyuncuların diğer liglere transferi. Yani Messi Ronaldo değilseniz aynı takımda 15 yıl oynamanız zor, istisnaları da kabul edelim 500 kişilik oyuncu grubunun en iyi ihtimal %10'u aynı takımda sağlıklı olarak 11 oyuncusu olup futbol kariyerini bitirebilir ama bu geri kalan %90 ne olacak. Aralarında transfer bir yere kadar olur zaten uçuk paralar kazanıyorlardı ama artık hesaplarken beynimiz yanacak belki. Bir de 28-30 yaşında futbolu mu bırakacak bu insanlar.
Uefa ve fifanin yaptırım gücü kalmadığını görüyor kulüpler bence bu adamlar eurocup gibi alt liglerini de oluşturacaklar ve dusme kalma olacak milli maçlar formaliteye döndüğünde hangi futbolcu oynamak isteyecek işte basketbol ortada eskisi gibi dünya ve avrupa basketbol şampiyonalarının heyacanı yok görüyorsunuz

Globalleşmeden bahsedip futbolu 20 takım arasına yıkmaya çalışmak da ne biliyim biraz çelişkili bence. Milli takım konusu çözülür bence çünkü oyuncular mağdur oluyor ama yerel ligler ciddi anlamda dibi görecektir. Seyir zevki açısındanda zamanla izleyicelere heyecanını yitirtecektir özellikle premier ligden altı takımın olması bence çok gereksiz. Bunun benzerini aslında Avrupa uluslar liginde denendi ve bence başarılı olunmadı. Transfer konusu başka bir saçmalık konusu olacak bilmiyorum bence futboldan daha da uzaklaştıracak insanları.

Underdog bir takımın kalkıp UCL'de yarı final oynaması gibi (2019 Ajax) ya da beklenmedik şampiyonlar gibi (2016 Leicester) durumlar ortadan kalkacak çünkü zaten büyük paralar kazanan büyük kulüpler daha büyük yatırımlar ve kazançlar ile dünyadaki yetenek havuzundaki en iyileri fahiş ücretlerle kadrolarına katacaklar. Kalan kulüpler de kendi yağında kavrulmak durumunda kalacak. Üstelik futbol yerel rekabetlerle güzel. Örneğin bir Liverpool taraftarını kalkıp Bayern ile zoraki bir rekabete sokamazsınız. Liverpool'lu için rakip Everton'dır, Manchester United'dır.

Yerel liglerin tamamen bitecek. Yerel ligde şampiyon olmanın bir anlamı kalmıyor ki. Şampiyonlar Ligi'nin mantığı yerel şampiyonların birbirleriyle oynayıp kıtanın en iyisini belirlemesi demek değil mi? Burada Fransız şampiyonunun seviyesini İngiliz liginin yedincisine karşı mı ölçeceğiz o zaman? Böyle saçma iş olmaz.

İş, Avrupa basketbolunda ne olduysa ona doğru gidiyor bence. Tek fark, burada konuşulan paralar basketbola göre çok daha yüksek meblağlar.

Şu katılan kulüplerin arasında City dışında adam gibi bir takım göremiyorum zaten. United, Barça, Real zaten eskisi gibi olmayan bitik takımlar. İtalyan kulüpler zaten figürandan öte geçemiyorlar. Organizasyon dışında kalan takımlar daha güçlü bence. Ama tabi onlar için bunlar zerre kadar mühim değil.