#13 Stephane Lasme

Lasme transferi büyük başarıdır. Fakat bu transferi taçlandırmak için öncelikle çok akıllı bir oyun kurucu bulmamız gerek. Efes'te bir Diamantidis yoktu ama bence Lasme geçen seneyi çok da kötü geçirmedi. Tabi Lasme'nin yanına en az kendisi kadar bir kaliteli ismi bulmak da gerekiyor. Bu sene transferlerde hata yapma payımız yok. Bu yüzden ince eleyip sık dokumak lazım. Lasme bana N'Dong heyecanını veriyor açıkçası.

Nasıl alırsın Dunston'ı ? Birisi Euroleague final four adayı, diğeri Eurocup takımı.Nasıl Dunston aynı paraya bize imza atıyor? Pana bile Lasme'ye 800 önerse almıştı zaten.300 bin dolar fark vardı bizim ve Pana'nın teklifi arasında.

Senin Dunston'ı Efes'in elinden alman için 1.200 - 1300 teklif etmen gerek.Aynı şey Young için de geçerli. Oly dışında başka bir takım NBA hayali olan bu adamı o paralara ikna edebilir miydin?

1)Oyuncu efeste 2 yıllık sözleşme yaptı 900 binden.
2)Sen dunston'ın yerinde olsan 1.1 den 2senelik sozleşmemi imzalarsın yoksa 2 sene totalinde 400bin daha fazla kazanmayımı tercih edersin.(Ben olsam euroleague takımında oynamayı tercih ederim).Ama dunston kariyerinde basketboldan çok para kazanmadı ve 2 yılda neredeyse yarım sezonunu bedavaya getirmiş olur 1.1 dolardan imza atarsa.
3)P.young zaten 800 e gittiyse olye gsde her türlü 900 e çıkıp oyuncuyu tutabilirdi.Sonuçta Ergin hoca ona güvenip onu avrupaya getirdi.Young'ın gözünde gs'nin böyle bir kredisi vardır.

Öncelikle. Lasme'nin Patric Young'dan iyi olduğunu iddaa edenlerden biri benim. Basketbol bilgimin ne kadar olduğunu da burda herkes Zaza yazarken 2014 Haziran'ında Patric Young'u yazmamdan tartışmıyorum.

Neden iyi konusuna gelirsek, Patric gelişime açık, ancak caydırıcı değil. Ball handlingi düşük, Picklerden sonra yönlendirilmezse devrilemez. Tabi bu sıkıntılarını kolejden direkt olarak Avrupa'ya geldiği için, kapatabilir.

Lasme, Patric'e artı olarak orta mesafe şutuna, caydırıcılığa sahip. İkili oyunlarda her daim elinde bulundurman gereken bir uzun. Pick&Roll savunması gelişmiş. Teori üzerinden gidiyoruz ama ya Patric'e teklif yapıldı, Patric teklifi kabul etmediyse? Adamın kafasında gitmek olduğunu sağır sultan biliyordu zaten.

Lasme'nin tercih edilme sebeplerinden birisi de. 4 numara rotasyonunun darlığı. Rotasyonda zaman zaman Lasme'yi 4'e çekecek ve aldığı ikinci yabancı uzunu da sahada tutacak. İzzet-Ege sadece ismen olacak bir süre.

1 milyon dolar dahi olsa, Lasme isabetli transfer. Dunston'dan da, Young'dan da daha iyi oyuncudur.

Sonuçta burda herkesin fikrine saygımız var.İşin güzel tarfı burda.Ben Young'ın daha iyi olduğunu düşünüyorum lasmeden.Özellikle kalınlığı,ribauntçuluğu ve onun size ina karşı loyan adamı euroleaguede görmediğimden dolayı.Lasmeyi 4 e çekme muhabbeti ancak ve ancak kalıplı bir uzun gelirse yüksek fayda veririr.Ama gelecek uzun 2.01-2.05 boylarında ve kalıpsız olursa bu takımın pota altını bu yıl unutun.Ribauntçu oyuncu kalmaz.

Euroleague ile Eurocup arasında en az 200-300 bin dolar oynuyor.İşin en bariz tarafı Lasme; Dunston'dan da Young'dan da daha tecrübeli bir oyuncu.Ayrıca bize üstü düzey basketbolun oynandığı iddialı bir Euroleague takımından geldi. Basketbol için uygun bir yaşta.Diğer iki oyuncuyu getirmeye kalksan Lasme'den daha maliyetli olacak.

Ayrıca Lasme'nin Dunston kadar etkili, Young'dan da daha iyi oyuncu olduğunu düşünüyorum.Hadi bu önerme tartışmaya açık

Ancak tartışmaya açık olmayan oşudur ki Lasme'yi alarak hem 4 numaraya hem de 5 numaraya aynı anda transfer yapıyorsun. Bu bizim gibi dar rotasyonlu takımlarda olması gereken en önemli unsurlardan birisi

Kimi alırsak alalım rotasyon darlığı konusunda hemfikiriz herhalde Kerem i Ender i bırakmasak çok iyi olacaktı hadi bıraktık hala da yerli transferlerimiz açıklanmadı
almayı geçtim bir kaç yerli daha alın ması lazım lig+eurocup+kupa uzun bir maraton sakatlığı var kazası belası var parası alamaz kaçıp gideni var vs vs
Ergin Hoca nın işi çok zor çok

Afrobasket'te Gabon forması giydi. Son 16'da Cape Verde'yi elediler, Çeyrek Finalde Nijerya'ya farklı mağlup oldular.

Lasme'nin ortalamaları;

11 Sayı 6.6 Ribaund 0.8 Asist, 1.6 Blok, 1.6 Top Çalma , 2.2 Top Kaybı (%48 2FG (20/41), %12.5 3FG (1/8), 12/14 FT (%85.7) - Ortalama 26 dakika sahada kalmış.

Sezon öncesi kilit nokta, kilit transfer derken bu efekti kastediyorduk biraz da. Bizim gibi yapılar için bulunmaz bir kumaşa, savunma bilgisine, mobil oyun uyumuna sahip. Bugün maçın kilit adamı idi. Oyun planını Vesely ve Udoh üzerinden oynanan ikili oyunlar ile kuran bir takıma karşı, öyle dengeli P&R savunmaları yaptı ki, müthişti.