#24 Jewell Loyd

Hocanın çalışma isteği vs vız gelir opsiyon her zaman oyuncudadır iyi para verilirse oyuncu gider bunun ne hocayla ne de yönetimle alakası yok bana göre +1 opsiyon balon sözleşme Loydun denenecek oyuncu olmadığı gün gibi aşikar.

Daha geçen sene $100.000 kazandık. Kaldı ki bonservis bedeli basketbolda çok nadir görülür. Hele ki kadın basketbolunda. Buna rağmen biz oyuncudan para kazanma işini en son geçen sezon yaptık.

Konunun çehresini giderek değiştiriyorsunuz. Konunun özüne dönerek şu sözlerimi tekrarlayarak kendi adıma bu konuşmayı sonlandırıyorum:

Netice olarak koçun 1+1 sözleşme istemesinin vizyonsuzluk ve inançsızlık olduğunu düşünmüyorum. Canla başla mücadele eden, takımdan ayrılması için çeşitli oyunlar oynanan Ekrem Memnun'a karşı 1+1 sözleşme istiyor diye bu kadar acımasız ve vefasız olmayınız! Koç olmasa bu takım şuan altyapı sporcuları ile devam ediyordu.

Sn Memnun sadece basketbol camiasında değil tüm spor kamuoyunda taraflı tarafsız herkesin takdir, sevgi ve saygısını kazanmış bir değerdir. Ama 1+1 sözleşme yaparım demek tartışılır bir tercihtir. Jewell Loyd gibi bir yeteneği bulup ikna edip kulübe kazandırmak nasıl bir başarı ise onunla uzun vadeli sözleşme yapmak da o kadar değerli bir iş olur. Yoksa her sene sil baştan yeni kadrolar kurar yeni kumarlar oynarsınız. Takım sporlarında devamlılık ve istikrar esastır. Ya altyapıdan sporcu yetiştirir birarada oynatır başarılı olursunuz, ya genç yetenekleri bulur ekibinize katarsınız ya da paranız bolsa tecrübeli ve yıldız sporcuları alır oynatırsınız. Ama esas devamlılık ve sistemdir. Üstelik bu sporcular sizin kulübünüze de değer katarlar. 1 yıllık sözleşmelerle dolu kadronun değeri sezon sonunda 0 (sıfır) olur.
Ben konunun özünden hiç ayrılmadım. Kısa dönem sözleşmeler yapmak takım olmanın ruhuna aykırıdır, Tekrar yazıyorum. Zelious, Fowles, Bone uzaydan gelmedi. Üstelik Zelious Türkiye'de bir takımdan transfer edldi. Eğer bu strateji yönetimin tercihi ise yönetimi, hocanın tercihi ise hocayı, her iki tarafın ortak görüşü ise hepsini eleştiriyorum. Her sezon başında "biz yeni bir takımız, sistemin oturması için zamana ihtiyacımız var, zamanla daha iyi olacağız" gibi klişeleri duymaktan bıktık. Kizer, Whalen, Bone skandallarını yaşamaktan bıktık.
100.000 USD kimin satışından kazanıldı onu da yazıp bilgilendirirseniz memnun oluruz.
Bir not da naçizane, yazı dilinde bold ya da büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelir ki bence hoş değil.

Genelde 4 çeşit opsiyonlu sözleşmeye rastlarız:

1- Taraflar opisyonu kullanma konusunda anlaşırsa sözleşme önceden belirlendiği şekilde uzar.
2- Opsiyonu kullanma hakkı kulübe bırakılabilir. Kulüp istediği anda sözleşme uzar.
3- Opsiyonu kullanma hakkı sporcuya bırakılabilir. Sporcu istediği anda sözleşme uzar.
4- Şarta bağlı (örneğin şu kadar müsabakada görev alırsa yada şu kadar süre ortalaması olursa) olarak otomatik uzar.

Dolayısıyla "opsiyon her zaman oyuncudadır" cümlenize katılmak mümkün değil.

Opsiyonun illa ki çeşitleri vardır benim anlatmak istediğim bu gibi durumlarda yazmış olduğunuz 3 maddeden başka örnek görmedim,görmedik varsa böyle bir durum örnek gösterin bizde bilelim.

5 yıllık sözleşme yapsaydık ve J.Loyd şu anki halinin tam tersi çıksaydı neler denirdi acaba? Bazen sadece eleştirmiş olamk için eleştiriliyor. Eleştirilecek bir sürü de şey varken...

5 yıllık sözleşme yapsaydık ve J.Loyd şu anki halinin tam tersi çıksaydı neler denirdi acaba? Bazen sadece eleştirmiş olamk için eleştiriliyor. Eleştirilecek bir sürü de şey varken...

Abartarak eleştirmeye çalışmak hiç gerçekçi değil. 5 yıl sözleşme örneği herhangi bir takımda varsa söyleyin biz de bilelim. Kaldı ki bakkaldan sürpriz yumurta almıyorsunuz,1. sıradan draft edilmiş bir yıldız adayından bahsediyoruz. Bizim hocalarımız WNBA otoritelerinden daha iyi bilir derseniz ben birşey diyemem zaten.

"Yeni transferleri Loyd’tan büyük beklentileri olduğunu kaydeden Ekrem Memnun, ”Jewell Lloyd’u 2 yıldır takip ediyorum. Açıkçası gelecek senelerin dünyada en iyi kadın basketbolcusu olabilme kapasitesi var. Jewell Loyd ile sözlü olarak 11-12 Nisan’da anlaşmıştık.Loyd’un büyük hedefleri var. Çok ciddi bir sporcu. Loyd’dan çok şey bekliyorum. Ama başlarda sabretmek lazım. Çok büyük skorer ve atlet. Tek dezavantajı; yaşı ve tecrübesizliği” dedi.

Hoca 2 yıldır takip ediyor, her türlü inanıyor ve güveniyor. Ama 1 senelik sözleşme yapmak istiyor. Ne diyelim ki?

Amatör şubelerden bihaber, sokakta Galatasaray oyuncusunu görse tanımayacak bir başkan ve yönetim varken çok şey bekliyoruz. İlgisizlik, vurdum duymazlık oyuncuların sabır taşını çatlatmışken değil 5 sene sezon sonuna kadar bile kalırsa büyük şanstır.

Loyd gerçekten izlemesi keyif veren, ve kadın basketboluna damga vuracak bir isim. Salona gidip canlı izleyip keyfini çıkaralım.

"Yeni transferleri Loyd’tan büyük beklentileri olduğunu kaydeden Ekrem Memnun, ”Jewell Lloyd’u 2 yıldır takip ediyorum. Açıkçası gelecek senelerin dünyada en iyi kadın basketbolcusu olabilme kapasitesi var. Jewell Loyd ile sözlü olarak 11-12 Nisan’da anlaşmıştık.Loyd’un büyük hedefleri var. Çok ciddi bir sporcu. Loyd’dan çok şey bekliyorum. Ama başlarda sabretmek lazım. Çok büyük skorer ve atlet. Tek dezavantajı; yaşı ve tecrübesizliği” dedi.

Hoca 2 yıldır takip ediyor, her türlü inanıyor ve güveniyor. Ama 1 senelik sözleşme yapmak istiyor. Ne diyelim ki?

Hadi 5 değil 3 yıl olsun. Şimdi hocanın takip etmiş olması ya da potansiyeli gelip burada başarılı olacağı anlamına gelmez. Kız Türkiye'yi sevmeyecek belki? Ya da bu büyük beklentileri karşılayamayacak? Var mı bunların garansiti? O yüzdendir ki 1+1 (ki +1 de ne gibi opsiyonlar olduğunu bilmiyoruz) sözleşmeye yapmaya vizyonsuzluk demek olmuyor.

İzledikten sonra demekte işin kolayı. Eğer tersi bir durum olsa '' bu oyuncuyla 3 yıllık sözleşme yapmak da nasıl bir kafa ürünüdür'' diye eleştiri gelecek. Eleştirmek dünyanın en kolay şeyi. Her türlü bir sebep bulabiliyorsun.

Önder abi ne güzl yazmış; sen bu oyuncularla uzun vadeli imzalasan ne olur böyle ilgisiz olduktan sonra. Eleştiri noktası bu olmalı. Sözleşme süresine gelene kadar....
Anlatmak istediğim bu sadece.

Hadi 5 değil 3 yıl olsun. Şimdi hocanın takip etmiş olması ya da potansiyeli gelip burada başarılı olacağı anlamına gelmez. Kız Türkiye'yi sevmeyecek belki? Ya da bu büyük beklentileri karşılayamayacak? Var mı bunların garansiti? O yüzdendir ki 1+1 (ki +1 de ne gibi opsiyonlar olduğunu bilmiyoruz) sözleşmeye yapmaya vizyonsuzluk demek olmuyor.

İzledikten sonra demekte işin kolayı. Eğer tersi bir durum olsa '' bu oyuncuyla 3 yıllık sözleşme yapmak da nasıl bir kafa ürünüdür'' diye eleştiri gelecek. Eleştirmek dünyanın en kolay şeyi. Her türlü bir sebep bulabiliyorsun.

Kendi kendinizle çelişkiye düşüyorsunuz. Sırf benim söylediklerimi eleştirmek için son derece değerli, kaliteli, gelecek vadeden ve kalitesi tescilli bir oyuncuyu yermeye çalışıyorsunuz.
Öyle sözleşmeler yaparsınız ki Türkiye'yi sevmezse bedelini öder. Yöneticilik başarısı da budur zaten. Yoksa bu kız burada parladıktan sonra arkasından bakar bakar dertlenirsiniz, hele ki paraları bol Rus takımları pusuda beklerken.
Bu kadar fiyasko, skandal ve ilgisizlik ortada dururken Galatasaray Basketbol şubelerinin yönetim tarzını ve yöneticilerini ısrarla savunmak nasıl bir motivasyondur anlamak güç gerçekten.

Kendi kendinizle çelişkiye düşüyorsunuz. Sırf benim söylediklerimi eleştirmek için son derece değerli, kaliteli, gelecek vadeden ve kalitesi tescilli bir oyuncuyu yermeye çalışıyorsunuz.
Öyle sözleşmeler yaparsınız ki Türkiye'yi sevmezse bedelini öder. Yöneticilik başarısı da budur zaten. Yoksa bu kız burada parladıktan sonra arkasından bakar bakar dertlenirsiniz, hele ki paraları bol Rus takımları pusuda beklerken.
Bu kadar fiyasko, skandal ve ilgisizlik ortada dururken Galatasaray Basketbol şubelerinin yönetim tarzını ve yöneticilerini ısrarla savunmak nasıl bir motivasyondur anlamak güç gerçekten.

Abi senin yazılanları tam okumadığını düşünüyorum. Şu yazılanlardan ''Galatasaray Basketbol şubelerinin yönetim tarzını ve yöneticilerini ısrarla savunmak'' bunu çıkartmak kolay değil çünkü. Bravo.

Ben yönetimi ya da koçu savunmak bir şey yazmadım. yapılan bu sözleşömenin vizyonsuzluk gibi bir yafta ile yakıştırılmasının yanlışlığını söylüyorum. sen nasıl anlıyorsan anla artık.

Abi senin yazılanları tam okumadığını düşünüyorum. Şu yazılanlardan ''Galatasaray Basketbol şubelerinin yönetim tarzını ve yöneticilerini ısrarla savunmak'' bunu çıkartmak kolay değil çünkü. Bravo

Bakın öyle "bravo" falan demekle fikrinizi anlatamazsınız. Ben WNBA'de 1. sıradan draft edilmiş bir oyuncuyu ikna edip takımınıza transfer etmişsiniz. Bu kızın geleceğinin parlak, potansiyelinin yüksek, karakterinin sağlam olduğunu da hem hocanız hem tüm basketbol kamuoyu görmüş. Neden bu oyuncuya yatırım yapmıyor/yapamıyor yönetim diye soruyorum. Eleştirim çok basit ve anlaşılır. Bunun cevabı yok Türkiye'yi sevmezse, yok başaramazsa falan değil. Ona göre sözleşme yapar yönetim diyorum. Önemli olan günü kurtarmak değil, geleceğe yatırım yapmak. Bu kulüp hiç oynatmadığı futbolculara milyon eurolar ödedi, hala ödüyor. Genç ve başarılı, potansiyelli bir kıza mı ödeyemeyecek?

Bakın öyle "bravo" falan demekle fikrinizi anlatamazsınız. Ben WNBA'de 1. sıradan draft edilmiş bir oyuncuyu ikna edip takımınıza transfer etmişsiniz. Bu kızın geleceğinin parlak, potansiyelinin yüksek, karakterinin sağlam olduğunu da hem hocanız hem tüm basketbol kamuoyu görmüş. Neden bu oyuncuya yatırım yapmıyor/yapamıyor yönetim diye soruyorum. Eleştirim çok basit ve anlaşılır. Bunun cevabı yok Türkiye'yi sevmezse, yok başaramazsa falan değil. Ona göre sözleşme yapar yönetim diyorum. Önemli olan günü kurtarmak değil, geleceğe yatırım yapmak. Bu kulüp hiç oynatmadığı futbolculara milyon eurolar ödedi, hala ödüyor. Genç ve başarılı, potansiyelli bir kıza mı ödeyemeyecek?

Ben sana ne desem fikrimi anlatamayacağım için sorun yok abi.

Müthiş ilerliyor, her geçen gün büyüyor. Müthiş yerlere gelecek Loyd. Müthiş azimli, istekli. İzliyorum ve keyifleniyorum. Umarım uzun yıllar canlı canlı izleriz.