NBA 2015/2016 Sezonu

Yeni sezona girerken bu güzel kardeşiniz yemedi içmedi ve Nba yazısı hazırladı siz değerli GSBasket halkı için. Her ne kadar sezon başlasa da adettendir ; sezon hayırlı olsun. Sacramento playoff yapsın. Amin.

Atlanta : Sezon sona ererken Atlanta'nın iyi bir takım olduğunu ama sahaya koyabilecekleri en yüksek performansın bile şampiyonluk için yeterli olmadığını görmüştük. Hawks bu gerçeğin ışığında Carroll'ı tutmayarak boşa yatırım yapmama yolunu seçti. Splitter ile biraz daha fizikli bir takım olmayı hedefleyip bir de kanatlara Tim Hardaway JR. eklemesi yaptılar. Buraya kadar kulağa hoş gelse de durum aslında pek de öyle değil. Atlanta hücumu artık daha iyi tanınıyor ve bu onların geçen seneki kusursuz hücumlarını dizginleyecektir. Splitter güzel bir ekleme olarak gözükse de Splitter - Horford ikilisi yanyanayken basketbol mantalitelerini değiştirmek zorunda kalacaklar ve Splitter için bu değişime bence gerek yoktu . Ek olarak da Carroll'ı tutmamak doğru bir hamle olsa da yerini Bazemore, Tim hardaway JR. , Sefolosha ile filan doldurmak imkansız. Carroll hem iyi bir 3&D oyuncusuydu hem de savunmada ıfıl tıfıl bir fiziği olan Teague'in ve ayakları yavaş olan Korver'ın açığını kapatıyordu. Sezonu yine iyi bir yerde bitirebilirler ancak en uca gidebileceklerini sanmıyorum.
As A Result : Geçen seneki yerlerine gelirlerse öpüp başlarına koysunlar.

Boston : Yazın pek birşey kaybetmediler ancak halen daha etrafına birşeyler kuracakları oyuncuyu bulabilmiş değiller. Üstelik dombili Sullinger'ın gelecek için ümit vermediği , Marcus Smart'ın öyle aman aman bir oyuncu olmadığı da görülmüş durumda. Amir Johnson iyi bir takviye denebilir ancak bu takıma kademe atlatacak bir oyuncu asla değil. Genç çaylakları oldukça ilginç oyuncular ancak yan parça olabilecek oyuncular oldukları da gerçek. Stevens geniş rotasyon kullanmayı sevse de bu oyuncu grubuyla takımın kaydedebileceği aşama sıkıntı. Bass'in gelecek planlarında olmadığı için gönderilmesi doğruydu ancak önünü açtığın adamlar da Sullinger ve Zeller. Bradley ise şu ana kadar geliştirdiği şutuyla göz dolduruyor.
As A Result : Belki playoffa girersiniz ama ; siz yine de bu sene yatın be hacı.

Brooklyn Nets : Prokhorov bir sabah bana mail atsa ve mailde de '' hacı al şu 20k$'ı ve bizi forumdaki yazında öv'' yazsa vallahi parayı hakedecek kadar övgü bulamam. Canı sıkılınca ay kıçım , ay başım ben sakatım diyecek Bargnani , küçük enişte Shane Larkin , belki bu sefer NBA'e tutunacak olan Thomas Robinson ve bir adet ultra hoplak zıplak çaylak ile transferi kapattılar. Takımda iyi kötü birşeyler yapmaya çalışan Plumlee , Anderson , Teletovic üçlüsünü de kaybettiler. Ha bir de Deron Williams'ı kaybefjkhsdfısfs . Şaka şaka kurtuldular sonunda Willliams'tan. Bu sene de sahaya çıkacaklar ve oynamak zorunda oldukları 82 maçı oynayacaklar. Tek derdim Lopez'in bu organizasyonda harcanması.
As A Result : Ay Ne bok Bi Takım https://www.youtube.com/watch?v=v-GqqqYJ3PQ

Charlotte Hornets : Ligin enteresan isimlerinden MKG'nin sezonu büyük ihitmalle kapamasıyla sezona buruk başlayan Charlotte yine playoff adayı olarak sezona giriyor. Stephenson ile olan evlilikleri şiddetli geçimsizlik nedeniyle bitti ve Gerald Henderson'ı gönderip Batum'u aldılar. MKG varken Batum'u ne yapacaklar diyordum ama bu olay artık ortadan kalktı. Arada Noah Vonleh'i gönderip ''biz hedef takımıyız abicim , Charlotte çocuk parkı değil'' havalarına girdiler ama öyle bir şey yok işte. Jefferson - Hawes - Kaminsky 3lüsüyle nasıl bir savunma yapacakları meçhul. Kemba Walker ile ilerlemeye çalışmaları garip. Hakikaten güzel bir yapı kurduklarına inanmaları ise ironik.
As A Result : Kemba Walker akıllanırsa , Big Al savunma yaparsa , Batum eski günlerine dönerse , Lamb Potansiyelini gösterirse ; e yine anca playoff.

Chicago Bulls : Yeni koçlarıyla daha hızlı oynayalım hacı moduna giren Chicago sessiz bir off-season geçirdi. Bobby Portis yeni nesil strach four geleneğine uygun bir oyuncu olsa da , Chicago mid level'ı kullanmayacak kadar iyi bir takım mı diye sormadan edemiyor insan. Dunleavy bir süre sahada olmayacak ve MCDermott'u merakla bekliyorum. Mirotic artık daha yüksek bir rolde olsa da Nba atmosferinde Gasol Avrupa'daki kadar çözümsüz bir uzun değil ve onun daha yüzdeli oynayıp akışa dahil olması lazım. Noah biraz unutuldu gibi ve bunu tersine çevirebilecek olan da sadece kendisi. Rose bence hiçbir zaman eski Camel pardon eski Rose olamayacak ama yine de yarattığı algı bile hücumu kolaylaştıracaktır. Yalnız Butler'ın '' benden pg de olur abi valla bak '' tarzı açıklamaları saçmalıktan öte değil. Rose sessiz bir karakter ve polemiğe girecek bir adam değil ama Butler'ın bu kafasına birinin dur demesi lazım. Bir de tabi herşeyin başı sağlık.
As A Result : halk icinde muteber bir nesne yok devlet gibi,olmaya devlet-i cihanda bir nefes ''sıhhat'' gibi

Cleveland Cavaliers : Lebronspor olarak playoffu tamamlamak zorunda kalan takım bu sefer tam kadro sezona giriyor. Varejao'nun dönüşü , Love'ın daha net bir role kavuşması onları daha güçlü kılacaktır. Maarion , Miller gibi adı yaşayan kendisi ölü 2 Lebron kadrolu memurundan da bu sene kurtuldular. Üstüne eski kadrolu memurları Mo'yu tekrar camiaya kazandırdılar. Bir de Timofey Mozgov'un ön kamerası daha iyi , 4.5g uyumlu versiyonu olan Sasha Kaun'u aldılar. Kendisi iyi bir bilgisayarcı fakat bu kalabalık rotasyonda ana görevi Lebron'un tabletini formatlamak olabilir. Tristan ise çingene pazarlığının sonucunu aldı ve güzel bir kontrat aldı. Ancak bence doğru yaptılar çünkü Nba organizasyonunda zırt pırt şampiyon olma şansın olmuyor ve veteran minimuma da Thompson ayarında adam bulmak imkansız .
As A Result : E bi zahmet şampiyon olun artık.

Dallas Mavericks : Jordan'dan acaip bir kazık yediler ve daha sonra da buldukları her uzuna saldırdılar. Hatta işi abartıp Salah Mejiri'yi bile aldılar. Sakat olarak alınan Matthews ''benim dizim geçmiş ki lan'' dedi ve sahalara döndü. Deron ise hala kafadan sakat. Yine bi oynayıp 3 yattığı bir sezon geçirecek. Dirk artık eski Dirk değil ve artık herkes bunun farkında. Cuban mutlaka sezon içinde takas kovalayacaktır ancak ne kadar işe yarar bilinmez. Parsons tam olarak sağlığına kavuşursa ondan bir sıçrama bekliyorum. Çünkü Ellis ve Rondo gibi 2 ball hogger artık yok ve oyuna daha fazla yön verebilecek. Sezonu ortalarda bir yerlerde bitirme ihtimalleri yüksek . Playoff süpriz olur.
As A Result : Malesef ; Those Were the Days My Friend

Denver Nuggets : Şu yazıyı 2 kişi hazırlıyor olsak diğer arkadaşa kitleyeceğim ilk takım Denver olurdu. Ne yazıyım diye durdum düşündüm. Bir sürü ortalama oyuncu , 2 yıldır oturmayan bir rotasyon ve artık olmayan Ty Lawson . Bir de büyük ümitler beslenen okula yeni gelen havalı çocuk olan Mudiay. Bu sene babalar gibi drafta yatacaklar ve yatmasalar bile yatırılacaklar rakipler tarafından. Garibim Mike Malone yine sıkıntılı bir takımın başında bir şeyler yapmaya çalışacak. Mudiay ise Denver taraftarı adına izlemesi keyif veren tek şey olacak. Randy Foye izlemekten mutlu olacak olan varsa orasını bilemem tabii ki. Bir de Nikola Jokic geçen sene iyi bir sezon geçirdi Avrupa'da. O çocuğu oynatmaları lehlerine olacaktır. Nurkic ise gelişim gösterebilmek için harika bir fırsata sahip olacak. Faried'i birilerine kitlemeyi başarırlarsa iyi iş yaparlar.
As A Result : Gelecek sene drafta giren iyi adam var mı be hacı ?

Detroit Pistons : Geçen seneki garip kadro yapısından bu sene güzel bir noktaya evrildiler. Monroe'yu beleşe kaptırmaları onlar adına bence kötü oldu ama en azından arzuladıkları düzeni kurabilecek bir kadroya artık sahipler. Ersan ve Marcus Morris gibi sistemleri için önemli oyuncular aldılar. Araya Aaron Baynes'e verdikleri saçma kontratı sıkıştırdılar ama yine de çok üstünde durulacak bir miktar değil. Çaylak Stanley Johnson da benchten gelerek iyi katkı verebilir. Arizona'daki pısırık yapısını üstünden atıp biraz daha güvenli oynarsa Marcus Morris'in yerini alıp ilk 5e yerleşebilir. Jennings dönene kadar eldeki malzeme ile güzel şeyler yapabilirler ama asıl Jennings döndükten sonra onu sisteme ne derece dahil edecekleri önemli olacaktır. Bir de KCP'den beklentileri çok yüksek ve KCP'nin sezonu nasıl geçireceği çok önemli. Herşeye rağmmen izlemesi keyifli bir takıma dönüştükleri çok net ortada.
As A Result : Derinden playoff kokuları alıyorum.

Golden State Warriors : David Lee gibi artık eski halini mumla aratan birini gönderip pek de ekleme yapmadan yazı geçirdiler. Şampiyon takım olunca yazı transferle uğraşmak yerine aquaparklarda geçirme şansınız oluyor. Fakat bu sene Durant'li bir Thunder ile karşılaşma ihtimalleri var ve işleri hiç kolay değil. Üstelik karşı tarafta da tam kadro bir Cavs duruyor. Yine de herşeye rağmen daha güvenli oynayacaklar ve yaşlı bir çekirdek olmadıkları için hala gelişebilirler. Fakat Bogut sağlıklı olmazsa işleri çok zorlaşır. Tamam playoffta işler iyi gitti ancak takımı kısaltmak herkese sökmeyebilir. Yine batının ağır favorileri arasındalar ve şampiyonluk şansları oldukça yüksek. Curry sezona başka bir boyutta girdi ve o iyiyken fazla da takımı kurcalamanız gerekmiyor zaten.
As A Result : İstikrar sürsün ; Golden State büyüsün.

Houston Rockets : Sezona rezalet girdiler ve en başta da Harden rezalet girdi. Fakat elinizde Lawson , Harden , Howard varsa bir yerlerde illa ki işleri yoluna sokarsınız. Harden'ın Kardashianlar ile takılmaya başladığından beri oyun olarak batırması çok da garip değil. Khloe'nin son manitasını 2 hafta önce genelevden alıp hastaneye zor yetiştirdiler sonuçta. Lawson'ı nasıl kullanacaklarını çözebilmiş değiller. Jones- Motejunas ikilemi de hala devam ediyor . Josh Smith onlar için göründüğünden daha kritik bir parçaydı ve bence onu arayacaklar. Darly Morey'nin saçma sapan oyun ruhundan bağımsız analizleri ile oluşturduğu bu takım yine baya ilerleyecek olsa da asla sonunu getiremeyecektir. Montezl Harrell gibi drafta doğru birden kötülenmeye başlayan fakat dedikleri kadar da kötü olmadığını düşündüğüm bir çaylağa sahipler ve onu işleyebilirlerse iyi bir kazanç elde ederler. Dekker ise rotasyonda kaybolabilir. Lawson - Harden uyumu sağlanabilirse önleri açık olacaktır ancak bu uyum sağlanabilecek mi göreceğiz .
As A Result : Şampiyonluk mu ? İnş cnm yha...

Indiana Pacers : Bak herkes koşuyor biz de koşalım kafasıyla West'i tutmaya gönüllü olmadılar ve Hibbert'ı da postaladılar. Şu an ise Mahinmi'nin yanına George'u koyalım düşündesindeler. Ve bence ağır saçmalıyorlar. Hill- Ellis - Gee üçlüsüyle , zaten arkanda zayıf bir pota altı varken nasıl savunma yapacakları çok büyük bir sorun. Üstelik George gibi dış savunmayı 2-3 level yukarı çıkaran bir adamı , takımın savunma zaafiyeti haline getiriyorsun sırf koşmak için. Üstelik George'un öyle aman aman bir 4lük fiziği de yok. Joseph Young gibi en sevdiğim gençlerden birini aldılar ve Myles Turner da gelecek için çok büyük bir umut. Şut atabilen 2.11 boyunda yetenekli bir adam diyorum bak. Sen git bu 2 adamı o sıralardan bul ve sonra George'u 4 oynatacağım diye tuttur. Cidden aklım almıyor. Bu inat sezon içinde elbet kırılacaktır diye düşünüyorum hezimetlerden sonra. Umarım bu durum George takasını istedikten sonra olmaz. Yenilikçi yaklaşım genelde faydalıdır ama iyi giden bir şeyi kurcalamak da bana aptalca geliyor.
As A Result : Şu George'u fazla kurcalamayın beyler bak bozulursa hepiniz yanarsınız.

LA Clippers : Artık benchleri var. Playofflarda Doc Rivers çıkıp '' Bugün Hawes'ı oynatacağım çünkü ansızın onun birşeyler yapabileceğini hissettim'' gibi şeyler demeyecek artık. Pierce gibi elit bir playoff oyuncusu , Smith gibi bütün sıkıntılarına rağmen hala iyi bir 4 numara , Wes Johnson gibi enerjik bir 3 numara , Prigioni gibi yararı olur zararı olmaz bir oyun kurucu aldılar benchlerine. Lance Stephenson pasör özelliğiyle organizasyon yükünü Paul'ün üzerinden biraz bile olsa alacaktır. Jordan'ın kontratını da binbir katakulliyle bile olsa uzattılar ve planları artık devam edebilir bir hal aldı. Bu sene artık o kritik eşiği geçmeleri gerekiyor ve Griffin sezona bunu hazırım mesajı vererek girdi. Kadro geniş , koç iyi sayılır ve Chris Paul ile Griffin'in var. Artık bahanen yok küçük Los Angeles.
As A Result : Spurs'ü eliyorsan git şampiyon ol arkadaş , bedavaya Spurs elemek de ne demek ?

LA Lakers : Kobe'nin veda turu başladı gibi gözüküyor ve sezona da rezalet girdi. Bu beni üzse de artık buna alıştırmaya çalışıyorum kendimi. Kidd-Shaq yokken , Garnett okeye dönüyorken ve Nowitzki'nin de artık 3G'sini kapatıp ekran parlaklığını da düşürme zamanı gelmişken Kobe'nin eskisi gibi olmasını beklemek fazla iyimser olurdu. Bayrağı teslim alabilecek kişiler bence Russell veya Clarkson değil ancak yine de onların gelişimini izlemek bu sene Lakers taraftarının ana hedefi olacaktır. Randle eski tip bir 4 numara ve lige ısınınca seri double double'a bağlayabilir. Hibbert kontrat sezonunda olduğu için ondan şaşalı rakamlar görebiliriz. Arada bir yerde çaktırmadan Nick Young'ı kitlerlerse iyi iş yaparlar. Lou - Kobe- Young beraber bu takımdayken o genç elemanların topu eline almasına imkan yok çünkü. Bir de geride adam mı bırakırsınız , geri koşmayı mı denersiniz bilmiyorum ama şu transition defence olayını çözün artık. Ayrıca param olsa camianın çocuğu Byron Scott'ın en geç sezon sonunda kovulması bahsine yüklü girerdim.
As A Result : https://www.youtube.com/watch?v=NxVuySQT-eY Bu adamı seviyorum.

Memphis Grizzlies : Yine alçak posta top indirip oradan üretecekler ve yine Conley sezon boyu kendini parçalayacak. Üstelik bir sezon daha yaşlandılar ve Jeff Green'in uymadığı anlaşıldı. Gerçi bana göre Jeff Green hiç bir düzene uyamaz ama yine de sanırım Green'i deneyecekler. Koufos'un yerini Brandan Wright ile kapattılar ve bence uzun rotasyonuna çeşitlilik kattılar. Koufos Gasol'ün arkasında çin malı iphone gibi kalıyordu biraz. Barnes ise Fisher mevzusunda bence sonuna kadar haklı ancak bunun basketboluna pek bir katkısı yok. Her ne kadar doğru basketbol dediğimiz şeyi oynasalar da bence bu oluşum gelebileceği en üst noktaya geldi ve artık inişe geçecekler gibi. Bu sene yine playoff yaparlar ama en uca gidebilecek benzinleri yok. Yalnız sezon ortası ''başlarım geleceğe'' diyip Green'in yanına Adams'ı da ekleyip skorer ve şutu olan bir 2-3 alabilirlerse işler değişir. Değişsin de zaten ; sıkıldık .
As A Result : İçerde 2 tosun , Memphis neden üçlük atamıyorsun ?

Miami Heat : Öncelikle çok güzel 2k takımı kurdular. Çünkü 2kda Wade maç kaçırmıyor ve Chris Bosh'un da akciğerleri gayet normal. Üstelik Gerald Green herkesin üstünden smaç vurabiliyor. Gerçekte ise durum 2k kadar iyi olmasa da yine de güzel bana göre. Dragic geçen seneden daha iyi olacaktır ve Wade de sezona daha motive giriyor. Whiteside takıma ısınmış durumda ve Winslow piyangosu onlara çıktı. Burada krtik durum , bu güzel gelişmelerin sahaya yansıma oranı olacaktır. Wade maç kaçırır mı , Deng eskisi gibi olur mu , Bosh 4 numarayken de öyle boş şut bulur mu , Whiteside böyle devam eder mi gibi bir de madalyonun diğer yüzü var. Madalyonun hangi yüzünü göreceklerini merakla beklediğim , çaktırmadan gelen iyi bir takım olabilirler diye düşünüyorum . Chalmers'ı da bi yerlere ittirseler bence iyi yaparlar. McRoberts'ın Charlotte'ta tutkal etkisi aptığı söyleniyordu ve bu açıdan bu takımda da etkili olabilir.
As A Result : Aç karnına günde 3 doz sağlık ve uyum

Milwaukee Bucks: Kendi oyuncularının bile '' içerde şöyle skor bulacak bir adamımız olsa ne iyi olurdu be '' dediği bir sezondan sonra bu sezona Monroe takviyesiyle giriyorlar. Monroe kesinlikle büyük etki yaratacaktır. Middleton'ı tuttular ve Jabari - Greek Freak - Middleton gibi harika kanat oyuncularına sahipler. Bu oyuncuların dribbling ile ceza sahasına taşıyacakları toplarla ; yok bu yanlış oldu . Bu oyuncuların getirdiği dinamizmle Monroe'nun potaaltı skorerliği birleşirse tehlikeli bir takım olabilirler. Ancak MCW - Jabari - Greek Freak 3lüsünden en az birinin şut sokması gerekiyor . Jabari kolejde asla kötü şutör değildi fakat bu sezon nasıl döneceği muallak. MCW - Greek Freak - Jabari - Middleton - Monroe gibi bir beşi yanyana göreceğimiz dakikalar olabilir ve bu 5 bir aradayken 4 kısanın acaip fiziksel özellikleriyle Monroe'nun savunma zaafiyeti absorbe edilebilir. Ancak koşamadıkları vakit nasıl hücum edecekler orası çok karışık. Yine de hala büyümek için zamanları var ve playoff yapıp yapmamaları öyle aman aman da önemli değil. Fakat bu senenin MCW ile devam edip etmeme kararı açısından kritik bir sezon olacağı da bir gerçek .
As A Result : Giannis şut at , at şutu at , at şu şutu at , ulan şu şutu at.

Minnesota Timberwolves: Ellerinde Towns ve Wiggins gibi 2 büyük potansiyel var ve bu onlara zaten harika bir çekirdek vermiş oluyor. Üstüne Payne , Lavine , Dieng , Tyus Jones gibi iyi bir rol oyuncu veya fazlası olma potansiyelli oyuncuları da var. Üstüne Rubio gibi iyi kötü bu adamları besleyecek , olmadı rahat takas edebileceğin bir oyun kurucuları var. Üstüne Pekovic gibi azıcık sahaya çıkabilse çok rahat takaslayıp çekirdeğini genişletme imkanı bulabileceğin bir pivotları var. Üstüne bir de bu genç uşaklar yamuk yaptığı anda kafalarına vurup ''adam olun'' diyecek bir Garnett var. Bu takıma resmen '' you will choosen one '' diyesi geliyor insanın. Towns yazı güzel geçirdi ve Wiggins şut menzilini geliştiriyor. Martin gibi topu fazla mıncıklamadan skorunu üreten bir adama sahipler ve Bjelica gibi xfactor olabilecek bir oyuncuları da var. Bu sene playoff için erken olabilir ama bağıra bağıra geldiklerini duymamak için sağır olmak gerek.
As A Result : Makara yapmıyorum bak harbi harbi geliyorlar

New Orleans Pelicans : Sezona çok sıkıntılı giriyorlar. Evans Christmas'a kadar yok ve Ömer de bir türlü sağlığına kavuşamadı. Üstelik stres kırığından çıkan Holiday'e doktorlar maç başına 15 dakika izin veriyorlar. Bu da zaten çok geniş bir kadrosu olmayan Pelicans'ı daha da sıkıntıya sokuyor. Holiday'in demo versiyonu tam sürüme dönene kadarki guard rotasyonları oldukça komik gözüküyor. Öyle ki Arroyo'dan daha iyi hiçbir guardları olmadığına kefil olabilirim. Bu sakatlık problemi bence sezonlarını yiyecek ve aralığa geldiklerinde herşey için çok geç olabilir. Vahşi batıda sakatlığa da kötü gidişe de hiç tölerans yok malesef. Herşeye rağmen iyi bir haberse Eric Gordon'ın kontrat sezonuna girmesi. Erişkin bir Eric Gordon kontrat sezonunda az maç kaçırır ve genelde iyi oynar. Ryan Anderson da bütün travmalarını atlatırsa iyi katkı verecektir. Ama işte ; ya bu güzel şeyler playoffa yetmezse ? Ya Anthony Davis'e rağmen playoffa giremezseler ? Bir de Alvin Gentry takımını koşturmayı sever ama Ajinca o kontrattan sonra öldürsen koşmaz.
As A Result : Bİr hastane önünde incir ağacı portresi olarak Anthony Davis

New York Knicks : Yazın takımdaki bütün yılışıkları temizleyen Zen Master , takıma Ro-Lo ve Affalo gibi 2 harbi delikanlıyı getirerek daha üsturuplu ve düzenli bir takım kurgusu oluşturdu. İsmen İrlandalı Kyle O'Quinn ve Erman Kunter'in eski talebesi Seraphin yedek uzunluk görevini üstlenecekler. Bütün bunlar olurken takımda bir de manyak olsun hesabı Derrick Williams'ı aldılar ve memnun da gözüküyorlar Williams'tan. Herşeye rağmen savaşacak bir takım kurdular ancak playoff için yeterli olur mu soru işareti. Porzingis ise bence o sıradaki en iyi doğru seçimdi ve Jerian Grant ile birlikte oldukça umut vaadediyorlar. Bİr kere herşeyden önce oldukça azimli ve çalışkan çaylaklar. Melo eğer sağlıklı kalıp iyi bir sezon geçirirse bu takım çok keyifli maçlar izletecektir.
As A Result : Yenil ama Vazgeçme

Oklahoma City Thunder : Sezona bir nevi Durant transferiyle başlayacaklar. Zaten çaylaklar hariç takviye de yapmadılar. Koç değişikliği takımı nasıl bir yapıya büründürecek merak konusu. Donovan zamanında Orlando ile anlaşmış fakat ben hazır değilim diyerek Florida'ya geri dönmüştü. Bu bilinçteki bir adam takıma mutlaka birşeyler katacaktır. Çok iyi ve başarıya hazır bir kadroları var. Üstelik Durant bilenmiş bir şekilde sezona başlıyor. Westbrook ve Durant arasında liderlik savaşı olacağı öngörülüyor ancak ben böyle olacağını düşünmüyorum. Durant'in bu sene kontrat senesi ve bu da çıkacak binlerce söylenti demek. Thunder'ın ve Durant'in bunlarla baş etme gücü onların yerini belirleyebilir. Bir de Roberson'da birşey göremeyen bir tek ben miyim ?
As A Result : O sene belki de bu sene

Orlando Magic : GÜzel bir çekirdeğe sahipler ve yazı da fazla uğraşmadan yata yata geçirdiler . Vaughn'u kovduktan sonra bu sezona Scott Skiles ile giriyorlar ve Skiles ile bu gençler nasıl uyum sağlar hiç bilmiyorum. Yıllar önce Skiles Chicago'nun başındayken bir nba action'da Bulls oyuncuları yaz antremanları için ''bu adam manyak hacı sülalemizi şeediyor insafsız'' tadında konuşmuşlardı. Çalışmak tabii ki iyidir ancak Skiles'ın oyuncu ilişkileri konusunda başarılı olmadığı da bir gerçek. Yine de camianın çocuğu kontenjanından geldiği Orlando'dan kolay kolay kovulmayacağı da bir gerçek. Elfrid Payton şut stilini değiştirdi ve artık daha güvenli çıkarıyor topu. Zaten kendisi evladımdır ve azcık şut soksa bambaşka bir adam olacak. Oladipo oyununu bir üst seviyeye çıkarma sinyallerini geçen sezonun ikinci yarısında vermişti ve bu sene patlama yapabilir. Hezonja ve egosu Orlando semalarında görüldü fakat ben bu kafa yapısıyla bocalayacağını düşünüyorum. Hele Skiles gibi bir adamla çalışırken asla olmaması gereken bir kafa yapısına sahip. Şöyle Garnett gibi bir adamın olduğu bir takımda oynasa ağzını burnunu kırarlardı bunun. Frye olmayınca Jason Smith denemesine girdiler ama o da olmaz valla. En iyisi Gordon'ı artık sahaya çıkarma vakti diye düşünüyorum.
As A Result : Evet Hezonja'yı sevmiyorum

Philadelphia 76ers : Geleneklere bağlı olarak bir uzunu oynatmama haklarını bu yıl 2. kez Embliid'den yana kullandılar. Drafttada yine geleneklerden vazgeçmeyerek uzun seçtiler. Sacramento'nun capini boşaltma operasyonu altında Landry - Thompson - Stauskas'ı alıp karşılığında da draft hakkı aldılar. Bu sene de kötüler ve bu kafayla iyi olmalarına da imkan yok. Embliid giymesi gereken ayakkabıları erken çıkarttı ve bu yüzden bu sezonu da kapattı demek aslında bu takım rezalet yönetiliyor demektir. 20 yaşında daha sahaya çıkmamış bir veleti koskoca bir organizasyon yönetemiyorsa burada problem var demektir. Embliid seneye dönse bile olası bir Saric - Embliid - Noel - Okafor 4lüsünden nasıl bir proje yapılacak çok merak ediyorum. Kendall Marshall'ı biraz oynatırlarsa en azından takıma benzer bir şey olabilirler. Zengin bir adam olsam parası neyse verir Hollis Thompsonların Jakarr Sampsonların arasına karışıp ben de Nba'de oynardım.
As A Result : Yok size rizult mizult

Phoenix Suns : Yazın parayı Chandler'a bayıldılar ve buna ek olarak Teletovic takviyesi yaptılar. Len olmayacak mı acaba düşüncesiyle Chandler'ı aldılar ve Len de yazı çok iyi geçirdi. Bir süredir Markieff'in kezbanlıklarıyla uğraşıyorlardı fakat Markieff şu an akıllanmış gözüküyor. Markieff'in bu hareketlerini çok çocukça ve iş ahlakından yoksun buluyorum. Kimse kardeşini senin yüzünden takımda tutmak zorunda değil. Susns ise bence Chandler hamlesiyle takımı fazla baskıya soktu. Çünkü bu takım daha olmadı. Knight hala bir soru işareti ve ligin en şanssız adamı. Bütün gariplikler bu adamı buluyor. Bledsoe çok iyi bir oyuncu ancak ipleri eline verip sırtına binebileceğin biri halen değil. Ve en önemlisi de Suns çekirdeği hala tam olmadı. BU takımdan playoff beklemek çok da mantıklı olmayabilir. Sezon içinde dalgalanma yaşamaları halinde bu organizasyondan bir takım sıkıntılar çıkmasını bekliyorum açıkcası. Knight takası , Markieff takası , Len takası , Hornacek'in kovulması hep olabilecek senaryolar.
As A Result : Belki de olmamış meyveyi dalından kopardınız.

Portland Trail Blazers : Algridge gitmeye yakın Batum'u gönderdiler. Ro-Lo ve Matthews'ı tutmayı hiç düşünmediler. Şimdi ise ellerinde Lillard , Mccollum ve potansiyelli uzunlar var. Hem Lillard'ın taşıyıcı rolündeki performansını test edecekler , hem uzunlarının gelişimini görecekler hem de babalar gibi drafta yatıp üstlerden bir pick çekecekler. Kısacası playoff takımı olabildiğince iyi dağıttılar. Ellerinde Henderson , Aminu , Ed Davis gibi her an takas edebilecekleri rol oyuncuları da var. Bu sezon az maç kazanacaklar ama izlemekten sıkan bir takım olacaklarını sanmıyorum. Lillard'ın çılgın atacağı geceler bizi bekliyor. Vonleh biraz daha ısınınca ondan da bir çıkış bekliyorum.
As A Result : Damian az atma da yukardan oyuncu seçelim be kardeşim

Sacramento Kings : Çalkantılı sezon sonundan bu sezonun başına kadarki süreçte baya değişiklik oldu Kings'te. Bİr çok şey değişti ama değişmeyen tek şey 4 numara problemiydi. Yeni velet WCS ve Koufos ; Cousins ile daha uyumsuz bir ikili oluşturmak için büyük bir rekabet içerisindeler. Rondo ise sezona garip bir şekilde çok iyi girdi. Mclemore toptan kaçarak eline gelen fırsatı kaçırıyor. Belinelli topla fazla oynamadığı sürece güzel. Cousins rolünü öğrenmeye çalışıyor ve bazen bu yüzden bocalıyor. Gay ise bildiğiniz gibi. Yine de herşeye rağmen bu takımın kadrosunu bir üst seviyeye çıkardığı bir gerçek. Rondo cozuttuğu vakit Collison'ı oyuna sokma şansları var ve takım artık daha savunmacı oyunculardan kurulu. Bu takımın pek ortalarda olma şansı yok gibi. İşler ya çok iyi ya çok kötü gidecek. Ama ben yine de bir sezon ortası takasıyla beraber bu takımın playoffa gireceğine inanıyorum.
As A Result : Playoff mu ? Ay hadi inşallah...

San Antonio Spurs : Aaron Baynes ve Splitter'ı 3-4 model üstleriyle değiştirdiler. Algridge ve West aldılar. Tarifeye ek ayda 12 liraya da Marjanovic aldılar. Bunlar kulağa hoş geliyor ; nasıl gelmesin ki ? Ama bu oyun kurgusundan Parker'ı çıkardığımız an bütün sistem çöküyor yine de. Çünkü Spurs'ün başka delicisi yok. Algridge'i sağ tarafa Duncan'ı sola atıp post up tabiki oynatırsın ama bu da seni daha kaliteli bir Memphis yapar ancak. İşin kötüsü Parker da pek iyi sinyaller vermiyor. Daha da kötüsü Joseph gibi ona benzeyen bir adamı kaybettiler. Mills o fiziğiyle Parker gibi asla pota altını delemez. Delmeye kalkarsa da delinen rakip potaaltı değil , bizzat Mills'in kendisi olur . Spurs'ün yapması gerken gerekirse 8den girmeyi göze alıp Ginobili ve Parker'ı olabildiğince diri bir şekilde playoffa sokmak. Ve tabii ki Parker'ın sağlığı için bol bol dua etmek. Yalnız o bu değil de Duncan'ın yanına Algridge almak ne demek lan ?
As A Result : Unutmayın artık çift sayılı yıllarda da şampiyon olabiliyorlar

Toronto Raptors : Yazın Amir Johnson'ı tutmaya pek de gönüllü olmayıp onu Boston'a kaptıran Raptors , parasını DeMarre Carroll'a yatırmayı tercih etti. Kalan paralarını da Parker'ın değerli yedeği Cory Joseph ile Charlotte'ın oyununu tekdüzelikten çıkaramayan pivotu Biyombo'ya harcadılar. Scola ise benim fazla beklenti duymadığım fakat onların fazlasıyla beklentiye sahip oldukları bir transfer oldu. Fakat bütün bu gelen giden hareketliliğine rağmen takımda bir değişiklik göze çarpmıyor. Yine Lowry - Derozan üstünden dönen setlere biraz da Valenciunnas dahil olacak ve diğerleri de birşeyler yapmaya çalışacak. E biz de bu filmi 2 yıldır izliyoruz ve daha bir sonuç göremedik. Ancak ve ancak bir takas ile daha koşabilen bir 4 numara buldukları taktirde bu film değişir. Yoksa daha fazla para harcayıp yine aynı yere gelecekler.
As A Result : Sen mevzuyu playofflar mı sandın ?

Utah Jazz : Enes takası sonrası çehresi değişen ve sempatikleşen bir takım olan Jazz , sezona büyük beklentilerle giriyor olsa da işler öyle o kadar da tozpembe değil. Çünkü geleceklerinde hep planın merkezi olarak gördükleri Exum çaprazlarını koparttı ve yüksek ihtimalle sezonu kaçıracak. Bu da onların en tatlı sorunu olan Burke mü Exum mı sorununu en trajik şekilde çözmüş oldu. Yazın transfer bölümünde de öyle aman aman birşeyler yapmadılar. Trey Lyles ile pota yakınından skor üreten oyuncu sayılarını 1 arttırıp Tibor Pleiss ve Whitney ile de Utah beyaz pivot geleneğini devam ettirdiler. Utah hala çok sempatik , halen çok savaşçı ancak üstünde büyük şüphe olan Burke , underrated olduğunu düşünsem de daha yeni yeni piyasalara dönecek olan Burks , ne kadar değerli olsa da oyunun gelişim yönüyle ters özellikleri bulunan Hayward , pota dibinde kaliteli bir skorere dönüşse de mesafe arttıkça verimi baya düşen Favors ve ofansif yetenekleri halen çok sınırlı Gobert 5iyle Utah'ın playoff yapması çok zor gözüküyor. Bütün bunlara rağmen hala çok gençler ve playoff yapamasalar bile oralarda bir yerlerde olacaklardır. Üstelik kimse de ''ya Quin Snyder bi playoff yap kardeşim bee'' demeyecektir.
As A Result : Olmadı seneye yine gelirsiniz.

Washington Wizards : Pierce hariç birşey kaybetmeyen ve transfer anlamında öyle aman aman bir transfer yapmayan Wizards için bence oyun tarzı değişikliği yeterince efektif bir ilerleme olacaktır. Geçen sezon playofflarında Otto Porter'ın ilk 5e yerleşmesiyle akıcılığa kavuşan Wizards'ın bunu devam ettirmesi gerekiyor. Zira elinizde ligin en hızlı guardı var. Üstüne ligin en iyi eski nesil 2 numaralarından biri var ve 5 numaranız da tam bir beton. Kelly Oubre tarz olarak tuttuğum ve birşeyler beklediğim bir isim ancak Wittman'ın ona süre vermeyi düşünecek kadar cesur olmadığı herkesin malumu. En azından Dudley'yi rotasyona daha fazla sokup daha koşan ve transition kökenli sayılar bulan bir takım yaratılabilir. Fakat Wittman Nene'yi kesip Humphries'e süre vererek ne şiş yansın ne kebap demeyi tercih ediyor. Bu gidişle Wittman'ın kovulacağını düşünüyorum. Ve biz yine potansiyelini sahaya yansıtamayan , uyuşuklaştırılmış bir Wizards seyretmeye devam edeceğiz .
As A Result : Yarış atına sütçü beygiri muamelesi yapma Wittman efendi.

EL varken NBA ilgimi çekmedi bir türlü ama Oğuzhan´ın uyarısı ile Deniz´in yazısını okudum.

Çok keyif aldım, hele de "As A Result" bölümü apayrı bir hava katmış.

Deniz çok güzel yazmış, özellikle Knicks kısmı olmayan ümitleri yeşertmeme vesile oldu.
Takım play-off yapsın, Aslanım'da bira sözüm olsun.

Deniz emeğine sağlık arkadaşım. Şahane yazi olmus zevkle okudum. Bence o sene bu sene degil. Ayrica tek kaşa ağır ayıp ediliyor adamın çevresine iyi bi takım kuramadılar. Spursü eliyorsan şampiyon olcan hacı :) ne kadar katakulli ile jordanı tutmus olmalari bi antipati yaratsa da(rick carlisle hocama ağır ayıp etmiş olmalarına rağmen) ee artik bi sampiyon olun canim.

Sacramentoda hareketli saatler yakindir. Houstonda kocu kovdular mchale zaten parti halindeki bu takim icin cok rahat bi koctu kimle anlasacaklar ya da anlastilar mi bilmiyorum ama benzer seyi george carl icin bekliyorum. Hazir divac kocun arkasindayiz aciklamasi da yapmisken :D

10 gün öncesine ait, All Star oylarının güncel listesini yayınlamışlar.
Yine hatır gönül işlerinin döndüğü ve bir ton saçmalıklarla dolu oylamayla karşı karşıyayız anlaşılan.

attachment.php

Ekli dosyalar

• CXFUaDEWMAAqzRd.jpg
    CXFUaDEWMAAqzRd.jpg
    83 KB · Görüntüleme: 72
NBA i bu sezon pek takip edemiyorum daha önce SAS-GSW karşılaşması oldu mu bilmiyorum ama bu maç diğerlerinden farklı 2 takımın karşı karşıya geleceği ilginç bi maç olacak. Sonucu kestirmek gerçekten zor, umarım Spurs kazanır :D