#16 Dusan Cantekin

Kendisine o kadar inanmamışız ki, aylardır takımda olmasına rağmen hala adına başlık açılmamış.
Halbuki 2.21 boyunda, basketbolcu fabrikası Sırbistan'da doğup büyümüş ve daha sadece 25 yaşında olan bir isim Dusan Cantekin.
Sezon başında yaşadığı uzun süreli sakatlık olmasa belki de farklı bir performans izletebilirdi bizlere, fakat o sakatlığa rağmen yine de, kadro şişince kendisinin yerine İzzet Türkyılmaz'ı takımdan gönderdi Ergin Ataman. Demek ki kendisinden ümitvar, ben de öyle.
Dusan basketbol kariyerinin geleceğini kendisi belirleyecek. Eurocup'ta transfer sezonunun kapandığı ortamda, şampiyonluk iddiası ortaya koyan takımlardan bir tanesinin 5 numaralı rotasyonundaki sadece iki adet opsiyondan bir tanesi.
Bu yolda vereceği 5 dakikalık katkılar dahi, gelecek sezonun kadrosu içinde yer edinmesine vesile olacak ve belki Avrupa'nın üst düzey basketbolunda tutunmasını sağlayacaktır.
Daha fazla efor ve konsantrasyon, gerisi zaten Allah vergisi fiziği ile peşinden gelecektir,
Yürüyedursun..

Avrupa basketbolu öyle bir hal aldı ki 2.10'un üzerindeki her pivot az çok fark yapmaya başladı çünkü yetenek havuzu daraldı. Dusan fiziğinin farkında olur ve buna göre çalışır umarım.

Ayakta dengeli durmakta bile zorlanan bir görüntüsü var. Ben boyunun uzun olmasından başka bir özelliğini görmedim. Bu haliyle süre alması çok zor. Ataman'a falan kızmayın yani bu yüzden. Çok çalışırsa belki bir şeyler olur..

Boy uzunluğu avantaj sağlamakla birlikte vücut koordinasyonunda problemleri olabilir (boy-kilo gibi durumlardan bağımsız), kendisini çok fazla izleyemediğimiz için bu değerlendirme yetersiz ama kısa süredeki hareketlerinden çıkarılabilecek bir sonuç. Vücut koordinasyonu ile ilgili bir sıkıntı varsa da bu yaştan sonra toparlama daha yavaş olur. Buradaki sıkıntıyı basketbola has bir takım yetenekleri ve teknik donanımı kazanarak aşabilir, çünkü bahsedildiği gibi 2.20 boy ile fark yaratır. Bunun için de sıkı çalışması gerekiyor.

Bende umutluydum ilk başlarda ama maalesef sakatlığın da etkisiyle pek gelişemedi. Umarım dorsey in gittiği ve yerine başka uzun gelmediği şu günlerde kendini biraz olsun gösterir.

Boyuna göre kulaç uzunluğu yani kolları kısa. Ayrıca hem güçsüz hem de ağır şu anda. Tabi 2.20 bi adamın diz sakatlığı daha ağır oluyor ama bu sene çok katkı vereceğini düşünmüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Boyu uzun olduğu için bu spora yönlendirilmiş sanırım.Herhangi bir yeteneği yok.İkinci pivotumuz falan tamam da katkı vermesi mümkün değil

Ne kadar yeteneksiz olursa olsun, eğer çalışkan olsaydı basketbolun temel gerekliliklerini yerine getirip bu boyla belli bir seviyede tutunabilirdi.Basketbol kariyeri çok da uzun sürmeyecektir lakin bu arkadaş bunun farkında değil zannedersem..."Bu boyla 30 yaşıma kadar ekmek yerim" kafasında.Yazık olacak.

Parkedeyken elinden geldiğince çabaladığını görüyorum, doğru yerlerde top alınca zamanla daha da olgunlaşır , faydalı olur. Hele ''paramı alıyım'' kafasında olduğunu hiç ama hiç düşünmüyorum ki vücut dili ve hareketleri de bunu destekler nitelikte.

Parkedeyken elinden geldiğince çabaladığını görüyorum, doğru yerlerde top alınca zamanla daha da olgunlaşır , faydalı olur. Hele ''paramı alıyım'' kafasında olduğunu hiç ama hiç düşünmüyorum ki vücut dili ve hareketleri de bunu destekler nitelikte.

Ya yetenekli değilse bu iş için? Bugüne kadar yetenekli diyenlerin tek argümanı boyuydu maalesef.Herhangi bir oyun zekası yok,şut-pota altı bitiricilik yok,post yok,ayakları kağnı,karakter olarak yırtıcı-ısırgan değil çekingen,çok zayıf güç neredeyse hiç yok.Rakip pg bile omuzunu dayasa daha güçlü geliyor,blok tehditi de yok oluyor.

Maalesef herhangi sivrilen bir özelliği yok parkede.

Ya yetenekli değilse bu iş için? Bugüne kadar yetenekli diyenlerin tek argümanı boyuydu maalesef.Herhangi bir oyun zekası yok,şut-pota altı bitiricilik yok,post yok,ayakları kağnı,karakter olarak yırtıcı-ısırgan değil çekingen,çok zayıf güç neredeyse hiç yok.Rakip pg bile omuzunu dayasa daha güçlü geliyor,blok tehditi de yok oluyor.

Maalesef herhangi sivrilen bir özelliği yok parkede.

Yetenek var-yok konusunda birşey diyemem o ayrı ama ''çabalamıyor, yatıp paramı alayım'' gibi düşüncelere de katılmıyorum çünkü bişeyler için çabaladığını görüyorum. Dediğim gibi yeteneği yoktur orası ayrı ama hücumda bu adamın eline hiç top verildiğini de görmedim. Verildiyse de doğru yerde verildiğini görmedim. En azından bazı rahatladığımız maçlarda özellikle onun üzerine oynayıp çalışmak lazım, olmuyorsa olmuyordur zaten.

beyler, iki yirmi boyunda kaç tane oyuncu var ve kaçı gerçekten oynayabiliyor? Bu forumda 2.00 üzerinde kaç kişi var yorum yapabilecek?, bilemeyiz ki dinamiği nasıl bu adamların? Adam yapabilse Avrupada ne işi var, direk NBA ya da Çin. 2.08 ve üstü kalıplı olarak Tamer Oyguç, Mariç geliyor aklıma, kaya gibi ama hareket edemiyorlar . ya da çelimsiz Manute Bol, Emir Turam, rahmetli Bambam, hatırlarsınız o boyla hareket etmek kolay değil. Duşan da bazı işleri becerebilse yetecek ama gerçekten zor. Beyne kan pompalanması bile zor, CPU saati yavaş. Umarım olur.

Neden yerli oyuncular özelliklede genç olanlar fitnessa önem vermiyor? Göksenin A takıma geldiğinde fiziksel gücüyle takıma tutundu ve takımında liginde bir parçası oldu kendilerini sorgulamalılar yeterli calıstıklarına inanmıyorum sadece boş şut calısmakla olmuyor bunlar Ege içinde geçerli