Euroleague 2016/2017 Sezonu

Bence EL ya Daçka gibi para babalarına wild card vermeyi bırakmalı ya da takım sayısını 18'e çıkarmalı. Darüşşafaka nedir Allahaşkına? Ne yerel başarıları var ne uluslararası. Lige bile ağırlık koyamıyorlar ama sırf para için adaletsizce işler çeviriyorlar.

Kuban'ın Final Four oynayıp, onun yerine Daçka'nın olması komedi gerçekten. Top 16'da aynı gruptaydı bu takımlar, fark ortada.Euroleague , ticari müessese, kar amacı gütmesini anlıyoruz ama para için adalet duygusu bu kadar terkedilmemeli.

Bence EL ya Daçka gibi para babalarına wild card vermeyi bırakmalı ya da takım sayısını 18'e çıkarmalı. Darüşşafaka nedir Allahaşkına? Ne yerel başarıları var ne uluslararası. Lige bile ağırlık koyamıyorlar ama sırf para için adaletsizce işler çeviriyorlar.

Her ne kadar buradaki bir çok arkadaş ihtimal veremese de, ben kesinlikle eminim ki eğer Kuban şampiyon olsaydı, bizi değil Daçka'yı alırlardı.

Her ne kadar buradaki bir çok arkadaş ihtimal veremese de, ben kesinlikle eminim ki eğer Kuban şampiyon olsaydı, bizi değil Daçka'yı alırlardı.

VTB lisansının Wild Card'a dönüşmesi ihtimali yok.Çünkü VTB lisansı B lisansı ve VTB'de A lisansı olan tek takım var .B lisansının Wild Card'a dönüşebilmesi için finali A lisanslı iki takım oynaması gerekiyor.Euroleague ve Eurocup şampiyonlarının lisansı ise C lisansı.B lisansı daha öncelikli bir lisans olduğu için C lisanslı bir Kuban'ın final oynayıp B lisansı alacak bir takımın yerini alması ve VTB lisansının wild card'a dönüşmesi gibi bir durum hukuken imkansız.

Çok fazla olayı karıştırmaya gerek yok. Kuban Euroleague şampiyonu olduğu için C lisansı alacak ve dolayısıyla biz C lisansı alamamış olacağız. Eski yönetmelik yeniye uygulanmaz gibi bir durumda yok arkadaşlar.Şu anda geçerli yönetmelik bu ve aslında biraz mantık yürütünce Euroleague şampiyonunun , Eurocup şampiyonun Euroleague'e kaldığı yerde kalamaması daha büyük rezalet olur.Davip Pick ve Basketfaulün haberleri doğru yani.

Ama ben bu durumda kesinlikle Wild Card'ın bize verileceğini düşünüyorum.Euroleague yönetimi hiçbir zaman resmi bir ağzıyla Daçka'ya Wild Card verileceğini söylemedi.Gayri resmi muhabbetlerde söylendi bu genelde.Bunun sebebi de , bu gibi durumlar olması halinde açık kapı bırakılmış olmas diye düşünüyorum.Ayrıca, bizim olduğumuz yerde Daçka'ya bu lisansın verilmesi şu hassas ortamda, Euroleague yönetimine olan güveni oldukça sarsacaktır.

Serdar abi, bunu yazmıştım bu konuya ilişkin.Yıllardır Euroleague'in hukuksal yönünü takip ediyorum ve bu kadar kaygan zeminde hareket eden bir kurum hakkında hiçbir zaman kesinlikle ifadesini kullanmadım.Bunu kullanma sebebim, Wikipedia'da Euroleague sayfalarını Euroleague operatörleri yönetiyor ve çok titizler bu konuda.Galatasaray listeye yazdılar, C lisansında öncelik hakkı Euroleague şampiyonunda olmasına rağmen.Kuban'ın elendiğinin ertesi günde Daçka açıklandı hemen.Bu kadar tesadüf olmaz.Bence bize vereceklerdi. abi.

F4 yapan Lokomotiv Kuban wildcard almıyorsa ve bir şekilde gelecek sene Euroleague'de olmayacaksa yine skandal bir karar gelmiş olur Euroleague yönetiminden..Bizim kadar Kuban da hakediyor Euroleague'de olmayı.Kuban varken Daçka'nın ne işi var Euroleague'de..Euroleague bu tarz şeylerde çok sınıfta kalıyor,A lisansı wildcard neredeyse parayla satın alınan şeyler gibi gösteriliyor insanlara..Sporda bütçe elbette ki çok önemli ama herşey değil.

Takımları bir sezon öncesinin sportif başarısına göre değil bütçe ve organizasyon kriterlerine göre seçmek baska birsey bir takımı sponsorluk kisvesi altında bizzat organizasyona verdiği para için organizasyona dahil etmek baska birsey ben FİBA'nın yerinde olsam bu Daçkaya verilen vild kart olayını kaşır ve gündemde tutardım izahı yok

Daçka düşmanlığı ile yazılan 1-2 yorum var. Arkadaşlar, daçka kuban ın hakkını yemiyor, acb liginden bir takımın hakkını yiyor. F4 yapan takımların katılacağı hiç söylenmedi. Daçka olmasa yada sizin tabirinizle o wild card ı "satın almasa" gene kuban gidemeyecekti. Tıpkı sonraki sene olacağı gibi, ispanyadan bir takım daha gidecekti, malaga, valencia, bilbao vs gibi.

Yil 2006 :) Bir Cska Moskova-fenevbahce sampiyonlar ligi maci oncesi. Tum Turkiye'deki febelileri cildirttigimiz gun. Ve o gun hazirlamis oldugumuz Moskova'li Aslanlar olarak pankartimizi yeniden bugunun anlam ve onemine istinaden burada paylasiyorum...

Kalbimiz seninle CSKA MOSKOVA ! Mactan sonra fenev aglama sarkisinin ruscasini hep beraber soyleyecegiz,

moskova-li-aslan-lar-cska-ya-basarilar-diler--i435055-1200x630.jpg

Daçka düşmanlığı ile yazılan 1-2 yorum var. Arkadaşlar, daçka kuban ın hakkını yemiyor, acb liginden bir takımın hakkını yiyor. F4 yapan takımların katılacağı hiç söylenmedi. Daçka olmasa yada sizin tabirinizle o wild card ı "satın almasa" gene kuban gidemeyecekti. Tıpkı sonraki sene olacağı gibi, ispanyadan bir takım daha gidecekti, malaga, valencia, bilbao vs gibi.

"Daçka düşmanlığı" ifadesi kıymeti kedinden menkul subjektif algı yönetimine yönelik bir etiket makesef .Daçka Doğuş denilen oluşumun yaptıllarına karsı sebep sonuc ilişkisi içersinde haklı bir tepki var bunu düşmanlık diye nitelemek oldukça manidar .Doğuş holding birçok farklı sponsorluk ile EL'ye direk para aktardı ve bunun sayesinde vilt kartı aldı para karşılığı alınan birşey satın aınmış birşeydir lidyalılardan beri bu böyle.Bu sadece benim ya da bizim (biz kimsek) yorumunuz değil bağımsız basketbol siteleride Doğuş holdingin EL 'ye (yanlış hatırlamıyorsam yılda 4 milyon avro) para aktardığnı ve vilt kartın bununla ilişkili olduğunu hatta vilt kart verilmesse bu paranın riske gireceğini yazdı.Daçkanın satın aldığı vilt kartın kime verileceği ayrı bir konu vilt kartı bu şekilde satmasınlar da Kuban yerine ACB'den bir takıma versinler o da olumlu yani vilt kartın daçka yerine ACB takımına gitmesi Daçkanın vilt kartı sponsırluklar yolu ile dolaylı yoldan satın almasına yönelik eleştirinin özüne zeval vermiyor.

Sizin ne menfaatiniz var acaba.Kendiniz diyorsunuz hak yiyor diye. EL'de olmayı haketmeyen bir takım

Takımları bir sezon öncesinin sportif başarısına göre değil bütçe ve organizasyon kriterlerine göre seçmek baska birsey bir takımı sponsorluk kisvesi altında bizzat organizasyona verdiği para için organizasyona dahil etmek baska birsey ben FİBA'nın yerinde olsam bu Daçkaya verilen vild kart olayını kaşır ve gündemde tutardım izahı yok

Kesinlikle olayın özeti bu.Bütçe ve organizasyona dayalı seçimlerin izahı var.Ama, sponsorluk karşılığı sıranın en arkasındaki takımı en öne alma , dünyanın her yerinde insanlardaki adalet duygusunu zedeler. Daçka'nın organizasyon olarak ne Kuban'a ne de ACB'deki takımlara üstünlüğü var.Şu yorumu . Doğuş geçen sene bizim yerimize wild card aldığında yapsak, düşmanlık konusunda haklı olurdunuz Ayhan Bey.Ama, çoğumuz olgunlukla organizasyona ilişkin eksilerimizi ifade ederek (bütçe, BAT'teki dosyalarımız vs.) bize verilmemesi normal dedik. Ama bu yılki, bambaşka bir durum.Bunu düşmanlık olarak yorumlamak, biraz Daçka sempatizanlığından ileri geliyor olabilir.

Doğuşun sponsorluğu herkesin sempati duyduğu Darüşşafaka ya biz dahil herkesin nefretini kazandı. Sporda herşey para değildir. Parayla satın alınan sportif başarı (el katılımını başarı olarak görüyorum) nefreti doğuruyor. Biz Karşıyaka yıda sevmeyiz. Ama geçen sene kimse katılmalarına laf etmedi. Ergin Ataman bizzat tebrik etti. Aradaki farkı algılayamıyorsanız spor ahlakından ve sporun ruhundan anlamıyorsunuz demektir.

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Darüşşafaka, evime yakınlığı sebebiyle eskiden bol bol maçlarına gittiğim ve sempati duyduğum bir klüptü.Fakat ne zaman Darüşşafaka Doğuş oldu ve eski yapılanması değişti,benim de sempatimi kaybetti.Ben bu takımın eskiden maçlarına gittiğim Darüşşafaka'dansa,artık Doğuş olduğuna inanıyorum.

Darüşşafaka çok özel bir kurum olmasına karşın Doğuş ile birleşmesi ve sonrasında sergilediği tutumdan ötürü birçok basketbolseverin nefretini kazandı, bunda bu kadar sorgulanacak bir şey yok.

Ancak Euroleague'in wild card'ı Daçka'ya vermesini de bu kadar eleştirmemek lazım. THY haricindeki ana sponsorların tamamı Doğuş Grubu'na ait. Sonuçta Euroleague'de çok para dönmüyor, bu çarkın da işlemesi için böyle sponsorlara ihtiyaç var. Parayı veren düdüğü çalar olayı çok çirkin, sonuna kadar katılıyorum ama geçen sezon Daçka'nın Euroleague'e katılması ne kadar normalse bu sene de o kadar normal. Yani asıl anormal olan kendi liginin play-offlarında çeyrek finalde elenmiş, Eurocup'a dahi katılmamış bir takımın bam diye Euroleague'e girmesiydi :)

Neyse ki onların da son senesi, Euroleague açıkladığı formatın üzerinde bir değişiklik yapmazsa Daçka'nın -daha doğrusu Fenerbahçe ve Anadolu Efes haricindeki herhangi bir Türk takımının- önümüzdeki yıllarda katılabilmesi için Eurocup ya da Euroleague'i alması gerekecek. 2017-2018 sezonuyla wild card kavramı kalkıyor.

Darüşşafaka çok özel bir kurum olmasına karşın Doğuş ile birleşmesi ve sonrasında sergilediği tutumdan ötürü birçok basketbolseverin nefretini kazandı, bunda bu kadar sorgulanacak bir şey yok.

Ancak Euroleague'in wild card'ı Daçka'ya vermesini de bu kadar eleştirmemek lazım. THY haricindeki ana sponsorların tamamı Doğuş Grubu'na ait. Sonuçta Euroleague'de çok para dönmüyor, bu çarkın da işlemesi için böyle sponsorlara ihtiyaç var. Parayı veren düdüğü çalar olayı çok çirkin, sonuna kadar katılıyorum ama geçen sezon Daçka'nın Euroleague'e katılması ne kadar normalse bu sene de o kadar normal. Yani asıl anormal olan kendi liginin play-offlarında çeyrek finalde elenmiş, Eurocup'a dahi katılmamış bir takımın bam diye Euroleague'e girmesiydi :)

Neyse ki onların da son senesi, Euroleague açıkladığı formatın üzerinde bir değişiklik yapmazsa Daçka'nın -daha doğrusu Fenerbahçe ve Anadolu Efes haricindeki herhangi bir Türk takımının- önümüzdeki yıllarda katılabilmesi için Eurocup ya da Euroleague'i alması gerekecek. 2017-2018 sezonuyla wild card kavramı kalkıyor.

Geçen sene Euroleague 24 takımlıydı.Önemli liglerin tüm şampiyonları ve hatta finalistleri Euroleague'de yer aldı.Türkiye liginden bakacak olursakta, yarı final oynayan Euroleague'e katılamayan tek takım Trabzonspor oldu.Bu sene Final Four oynayan, yıllardır düzenli bir organizasyona sahip Kuban varken Doğuş'un alınması durumu tam bir facia.Tabikii geçen yılda, adaletli bir durum yoktu ortada .Ama bu yılki durumla mukayese dahi edilmez.

Sevgili Cem Şentürk kardeşim bir konuda düşüncelerini almak istiyorum. Bunu epeydir merak ediyorum. Biliyorsun geçen sene Euroleague de epey bir finansal rezalet yaşadık ve bu Euroleague yönetimini baya rahatsız etti. Hatta bizim bu durumumuz yarışmayı bile etkiledi. Bu yüzden bu sene Euroleague yönetiminin bizden herhangi bir finansal garanti isteme durumu söz konusu olabilir mi? Bunu geçen sene Karşıyaka' ya yaptılar yanlış hatırlamıyorsam.

"Daçka düşmanlığı" ifadesi kıymeti kedinden menkul subjektif algı yönetimine yönelik bir etiket makesef .Daçka Doğuş denilen oluşumun yaptıllarına karsı sebep sonuc ilişkisi içersinde haklı bir tepki var bunu düşmanlık diye nitelemek oldukça manidar .Doğuş holding birçok farklı sponsorluk ile EL'ye direk para aktardı ve bunun sayesinde vilt kartı aldı para karşılığı alınan birşey satın aınmış birşeydir lidyalılardan beri bu böyle.Bu sadece benim ya da bizim (biz kimsek) yorumunuz değil bağımsız basketbol siteleride Doğuş holdingin EL 'ye (yanlış hatırlamıyorsam yılda 4 milyon avro) para aktardığnı ve vilt kartın bununla ilişkili olduğunu hatta vilt kart verilmesse bu paranın riske gireceğini yazdı.Daçkanın satın aldığı vilt kartın kime verileceği ayrı bir konu vilt kartı bu şekilde satmasınlar da Kuban yerine ACB'den bir takıma versinler o da olumlu yani vilt kartın daçka yerine ACB takımına gitmesi Daçkanın vilt kartı sponsırluklar yolu ile dolaylı yoldan satın almasına yönelik eleştirinin özüne zeval vermiyor.

Düşmanlığı ifadesi yanlış olmuş, öfkesi diyelim.
Benim yorumum daha çok kuban üzerinden yapılan eleştirilere. Yoksa ben de yazdım gelecek sene haketmediklerini.

Sevgili Cem Şentürk kardeşim bir konuda düşüncelerini almak istiyorum. Bunu epeydir merak ediyorum. Biliyorsun geçen sene Euroleague de epey bir finansal rezalet yaşadık ve bu Euroleague yönetimini baya rahatsız etti. Hatta bizim bu durumumuz yarışmayı bile etkiledi. Bu yüzden bu sene Euroleague yönetiminin bizden herhangi bir finansal garanti isteme durumu söz konusu olabilir mi? Bunu geçen sene Karşıyaka' ya yaptılar yanlış hatırlamıyorsam.

Evet abi.Maalesef bizim sezon ortasında yaşadığımız oyucu kayıplarından sonra, Euroleague bir takım önlemler aldı.Bunlardan biride,Adem Bey'in söylediği gibi 4m euroluk minimum bütçe. Bunun duyurusunu şu şekilde yaptılar.

Financial Fair Play coming to Turkish Airlines Euroleague next season - Latest - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

Teknik detaylarla ilgilenenler açısından, bundan sonraki aşamada yine yönergelerini şu şekilde güncellediler :

http://www.euroleague.net/rs/6dobfc...688d29aaa2/527/filename/2015-16-el-bylaws.pdf 31.sayfa ve devam eden kısımda beklenen ekonomik kriterler ve bu bağlamda istenilen dökümanlar detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Yine, bunların yanında hakeden takımlara bir ön kayıt durumu başlattılar (kesin kayıdın yapılan görüşmeler sonrası yapılacağını açıkladılar) ve katılım öncesi bilgi isteme ve bilgilendirme toplantıları yaptılar.Galatasaray , Doğuş ve Karşıyaka bu sunumu yapmıştı.Karşıyaka bunu çok büyük bir ekiple ciddi bir şekilde yapmıştı :

Euroleague Sunumu Gerçekleştirildi | KSK HABERKSK HABER

Yine, yönergeye bu kriterlere uymayanların disiplin kuruluna sevk edilmesi konusunda yönergeye yeni maddeler eklendi.

Özetle, bizden, bu sene ön kayıt sonrası, bu konuda bir toplantı talep hakları var.Ama, sorun olacak bir durum olmayacaktır.Ama sezon içinde benzer sıkıntılar yaşanırsa, bu sefer çok ciddi cezalar verebilecek, hukuki alt yapıyı oluşturdular.

Düşmanlığı ifadesi yanlış olmuş, öfkesi diyelim.
Benim yorumum daha çok kuban üzerinden yapılan eleştirilere. Yoksa ben de yazdım gelecek sene haketmediklerini.

Ben resmi yazışmalara bakarım Ayhan Bey.Kapalı kapılar ardında ne konuşuldu, hukuki anlamda gerçersiz hangi anlaşmalara imza atıldı onu bilemem ve spekülasyon yapamam.Resmi anlamda da bu yıl açıklanan konu bir takıma wild verilecek olması ve bunun dün itibariyle Doğuş'a verilmiş olması.Yoksa, Doğuş para vermeseydi bu sene wild card olacak mı , olmayacak mı bu konuya ilişkin resmi bir kaynak yok.Bildiğimiz şey bu yıl bir wild card olacağı önümüzdeki seneden itibaren wild card olmayıp, İspanya'dan bir takıma daha Euroleague'de yer verileceği.Zaten mesele oda değil. Bizim demek istediğimiz Kutay Bey'in ifadesindeki gibi, bütçe ve organizasyon kriterlerine göre seçmek başka bir şey bir takımı sponsorluk kisvesi altında bizzat organizasyona verdiği para için organizasyona dahil etmek başka bir şey.Konunun ne Daçka düşmanlığı ile ne de öfkesi ile ilgisi var. Fenerbahçe'nin A lisansı olmasa ve bu akşam yenilse ve önümüzdeki sene Euroleague'e katılamayacak olsa, ve resmi anlamda wild card olan şu ayrıcalık Doğuş'a verilse o zaman büyük ihtimalle sizde farklı değerlendirme yapmayacaktınız.