Euroleague 2016/2017 Sezonu

Euroleague 2016/2017 sezonu 16 takımın katılımıyla gerçekleşecek.

1-Fenerbahçe Ülker (TR)
2-Anadolu Efes (TR)
3-Real Madrid (ISP)
4-Barcelona (ISP)
5-Laboral Kuxta (ISP)
6-Zalgris Kaunas (LIT)
7-CSKA Moskova (RUS)
8-Olympiakos (YUN)
9-Panathinaiokos (YUN)
10-EA7 Milano (ITA)
11-Maccabi Tel Aviv (ISR)

A lisanslarıyla (11) katılım gösteren takımlar olacak.

Kalan 5 bilet ise şu şekilde;

1-Adriyatik Ligi Şampiyonu
2-Almanya Ligi Şampiyonu
3-VTB(Rusya) Şampiyonu
4-Wild Card
5-Euroleague veya Eurocup şampiyonu

Final Four öncesi son 1 haftaya girilirken VTB Ligi'nde eşleşme ağacında Kuban-Khimki ve CSKA'nın aynı tarafta olması kafaları karıştırdı, Kuban çeyrek finalde Khimki'ye elendi. VTB Ligi'nde yarı final eşleşmeleri CSKA-Khimki ve U.Kazan-Zenith şeklinde oldu. Yani CSKA finale çıkarsa Kazan veya Zeniht VTB kontenjanından katılmaya hak kazanıyor. Khimki şampiyon olursa bu hakkı elde etmiş olacak. Kuban ise VTB kontenjanından katılamıyor yani Euroleague'i almaları halinde şansları doğacak.

Olası bir Kuban şampiyonluğunda ortalık fena halde karışacak.

Kuban EL'yi kazanırsa ortalık fena karışacak gibi. Umarım CSKA eler bunları yarı finalde yoksa finalde ciddi ciddi Fener'i tutacağız. :(

İhtimal doğru da Eurocup şampiyonunun 1 numaralı kupaya alınmaması demek El için inanılmaz zor bir durum olur. Şirket olarak yönetiliyor farkındayım ama takımların Eurocupta oynamalarının bir mantığı yok o zaman. Ve şöyle bir durum da var 15 takım+davetle gelecek bir takım var. Bu Daçkanın olacak gibi duruyor ama Kuban kazanırsa bize dönmesi gerekir mantıken. Kuban ilk maçta eleneceği için dert etmeyin bence :). Daçka gider biz gidemezsek çok ciddi sonuçları olacaktır.

İhtimal doğru da Eurocup şampiyonunun 1 numaralı kupaya alınmaması demek El için inanılmaz zor bir durum olur. Şirket olarak yönetiliyor farkındayım ama takımların Eurocupta oynamalarının bir mantığı yok o zaman. Ve şöyle bir durum da var 15 takım+davetle gelecek bir takım var. Bu Daçkanın olacak gibi duruyor ama Kuban kazanırsa bize dönmesi gerekir mantıken. Kuban ilk maçta eleneceği için dert etmeyin bence :). Daçka gider biz gidemezsek çok ciddi sonuçları olacaktır.

Yani o zaman eurocupın hiçbir anlamı olmayacak,çok saçma bir durum.Neyse ki dediğiniz gibi kubanın şampiyon olması çok zor..

Şu Teodosicin tam bir loser oluşu beni tedirgin etmiyor değil F4 de Fb'yi yenebilecek tek takım kuban bana göre bir saçmalıga kurban gitmeyiz inşallah çok yazık olur ...

Ntvspordaki programda Ergin hoca EL için UlebCup şampiyonu katılır ifadesi var, konuşulanlar eski durumda çıkan yönetmeliklerden kaynaklı, katılmama durumu yok dedi ama. Bu durumda Uleb kendi eliyle Fiba Avrupa'nım ekmeğine yağ sürer.

Ergin Ataman'ın cümlesi doğru, resmi açıklamada eurocup şampiyonu yazıyor, regülasyonlar eski tarihli olduğu için onlara bakamayız, biz kesin gidiyoruz yani.
Wild card'ın doğuşun elinden alınacağını düşünmüyorum, teknik olarak "satın aldılar". Ancak herhangi bir şekilde alınırsa da şu anki sisteme göre biz c lisansıyla gideriz kuban wild cardı alır.
Benim için kubanın şampiyonluğu durumundaki en olası senaryo, cska'nın vtb şampiyonu olmasıyla vtb lisansının da bu senelik wild carda dönüşmesi. Yani kuban bizim yerimize değil de unics-zenit galibinin yerine gelecek, benim fikrim bu.

Bu sene Wild Card normalde ACB'den gelecek bir takıma aitti, önümüzdeki yıldan itibaren onlara ait olacak tekrar. Daha önce de konuşulduğu gibi Wild Card Daçka'ya söz verildi muhtemelen, bence Daçka her türlü EL'ye alınacak ki EL yönetimi de ana sponsorlardan birini kaybetmek istemez.
Bizi ilgilendiren madde ise EL veya(!) EC şampiyonu maddesi. Açıkçası CSKA'nın şampiyon olması için dua edeceğiz. Kuban şampiyon olursa bizim yerimize Kuban'ı alırlar. Ortalık çok da karışmaz bence. EC takımlarına "Bu çok istisna bir durum, daha önce yaşanmadı, tekrar yaşanma ihtimali çok düşük, Galatasaray mağdur oldu ama yapacak bir şey yok" derler. Önümüzdeki yıllarda statü ile ilgili bir madde eklerler ya da değiştirirler. Bize de mahcup olduklarını ifade ederler. Kısaca Kuban şampiyon olursa Kuban ve Daçka bizim bir adım önümüzdeler.

Tabi böyle bir durumda biz ne yaparız orası soru işareti.

Ergin Ataman'ın cümlesi doğru, resmi açıklamada eurocup şampiyonu yazıyor, regülasyonlar eski tarihli olduğu için onlara bakamayız, biz kesin gidiyoruz yani.
Wild card'ın doğuşun elinden alınacağını düşünmüyorum, teknik olarak "satın aldılar". Ancak herhangi bir şekilde alınırsa da şu anki sisteme göre biz c lisansıyla gideriz kuban wild cardı alır.
Benim için kubanın şampiyonluğu durumundaki en olası senaryo, cska'nın vtb şampiyonu olmasıyla vtb lisansının da bu senelik wild carda dönüşmesi. Yani kuban bizim yerimize değil de unics-zenit galibinin yerine gelecek, benim fikrim bu.

VTB lisansının Wild Card'a dönüşmesi ihtimali yok.Çünkü VTB lisansı B lisansı ve VTB'de A lisansı olan tek takım var .B lisansının Wild Card'a dönüşebilmesi için finali A lisanslı iki takım oynaması gerekiyor.Euroleague ve Eurocup şampiyonlarının lisansı ise C lisansı.B lisansı daha öncelikli bir lisans olduğu için C lisanslı bir Kuban'ın final oynayıp B lisansı alacak bir takımın yerini alması ve VTB lisansının wild card'a dönüşmesi gibi bir durum hukuken imkansız.

Çok fazla olayı karıştırmaya gerek yok. Kuban Euroleague şampiyonu olduğu için C lisansı alacak ve dolayısıyla biz C lisansı alamamış olacağız. Eski yönetmelik yeniye uygulanmaz gibi bir durumda yok arkadaşlar.Şu anda geçerli yönetmelik bu ve aslında biraz mantık yürütünce Euroleague şampiyonunun , Eurocup şampiyonun Euroleague'e kaldığı yerde kalamaması daha büyük rezalet olur.Davip Pick ve Basketfaulün haberleri doğru yani.

Ama ben bu durumda kesinlikle Wild Card'ın bize verileceğini düşünüyorum.Euroleague yönetimi hiçbir zaman resmi bir ağzıyla Daçka'ya Wild Card verileceğini söylemedi.Gayri resmi muhabbetlerde söylendi bu genelde.Bunun sebebi de , bu gibi durumlar olması halinde açık kapı bırakılmış olmas diye düşünüyorum.Ayrıca, bizim olduğumuz yerde Daçka'ya bu lisansın verilmesi şu hassas ortamda, Euroleague yönetimine olan güveni oldukça sarsacaktır.

Eurocup şampiyonu Euroligde olmayacaksa Eurocupın ne anlamı kalıyor?Onca takım yerel federasyonlarla bir hiç uğruna mı karşı karşıya gelecek?

Neyse şu Kuban belasından kurtulduk. Artık kesinlikle Euroleague'de oynayacağız. Şimdi büyük ihtimalle CSKA- Fenerbahçe finali olacak. Eğer seneye yatırım olursa biz de buralarda olabiliriz. Buralarda olmamız gerekiyor. Eurocup bize yakışmıyor. Bizim yerimiz Euroleague.

Euroleague'in şartnamesini dikkatli okuyunca Kuban'ın 3.lük maçını kazanması durumunda da gidemiyormuşuz! :(

Arkadaşlar boşuna stres yaptınız :) Eurocup şampiyonunun Euroleague'e alınmaması gibi bir opsiyon olmadı, olamaz da. Neyse tadını çıkarın hadi, biz 27 Nisan gecesinden beri çıkarıyoruz zaten :)

**

Bu arada bir de ciddi soru sorayım, salt geyik yapmış olmayayım.

Önümüzdeki sezona 1 Euroleague deplasman hedefim var, düşük bütçe belirlediğim için Zalgiris'i düşünüyorum. En son 2015 Şubat'ta deplasmanda oynamıştık, deplasmanda taraftarımız var mıydı hatırlayamadım. Ona göre fikstür belirlenince Litvanya'ya bilet alacağım.