Jon Diebler

Euroleague takımlarından teklif almadığını nerden biliyorsunuz ?
Euroleague tarihinin en yüksek yüzde ile üçlük atan oyuncusunu beğenmeyene de Erman Kunter gibi vizyonsuz bir hoca da çok güzel denk gelmiş.
Erman Kunter de sizin gibi vizyonsuz olduğu için birbirinize iyi denk geldiniz.
Vizyonsuz vizyonsuz takılın bakalım...
,

Dört cümlenin üçünde vizyon kelimesi kullanınca vizyonlu olduğunuzu falan mı sanıyorsunuz onu da anlamadım ki :D Koçluk meziyetleri tartışılır ama Elinden Causeur, Gobert, De Colo, Seraphin gibi adamlar çıkmış hocaya vizyonsuz demek için baya farklı kafalar yaşamak lazım. El takımından teklif almadığını nerden biliyorsun demişsin akıl var mantık var hangi oyuncu haziran ayında el'den teklif alma ihtimali varken şampiyonlar ligine gitsin?

Bütün sezon pota altından köşelere koşturmaktan başka üzerinden oynanmayan bir takımda iyi bile performans gösterdi. Onun dışında ya hızlı hücumlarda ya da el üstünden üçlük atıp durdu. Adam zorda kalıp dribblingini bile geliştirdi, daha ne yapsın? Bence tutmalıydık. NBA takımı ya da CSKA falan olmadığımız için hem eli titremeden yüksek yüzdeli şut atan, hem ribaund alan, hem içeri penetresi olan, hem vasatın üstünde savunma yapan, hem topu yere vurabilen, hem ikili oyun oynayan vs. vs. ya da bunların birkaçını bir arada üst düzey yapabilen kısalar getiremiyoruz. Diebler fazla para da almıyor. Belki de biz tutmak istedik ama o eski hocası ile çalışmak isteyip Beşiktaş'a gitti bilemiyoruz ama düşük beklentili bir sezonda ve koçu yüzünden kaos içinde olmayacak bir takımda iyi katkı verecekti, buna eminim.

Düşüncenize saygı duyuyorum ama son çeyrekte Jordan Theodore'la eşleştirip rezil rüsva edecek kadar kafası saha içinde olmayan bir koçla nasıl bir savunma performansı bekliyorsunuz ki? (Banvit'le oynadığımız kupa maçında, Göksenin üç çeyrek Theodore'u sindirmiş, son çeyrekte Ergin hoca ne hikmetse onu yanında oturtup Theodore'u Diebler'la savunmuştu ve adam coşunca kupadan elenmiştik. Böyle çok maç oldu bu sezon.)

Dripling zorda kalınca geliştirilmez oyununu farklı alanlara yığmak için her şutörünü driplingini geliştirmesi zorunlu bi şey. Jaycee Caroll bile 30'undan sonra topu yere vurup çembere gitmeye başladı kendi şutunu yaratamayan kısa Avrupa'da nerdeyse yok.

Son düzenleme:
Karşıyaka'nın mucizevi şampiyonluğunun mimarlarından biriydi. Şu sistemsiz rezil takımda bile bence iyi katkı verdi. Herşeyden önemlisi de ahlaklı bir sporcu. Seneye BJK de iyi iş yapar...

Diebler'ı seversiniz sevmezsiniz ayrı konu ama "sözde şut atmaktan bir işe yaramayan" Diebler'ın bu sezonki savunma performansı, savunmacı geçinen Sinan Güler'in kat be kat üstündedir. Birileri yürürken Diebler elinden geldiğince mücadele ediyor, adam kovalıyordu. Sevginiz yok bari saygınız olsun.

Karakterini ben de beğeniyorum, savunmadaki gayretini ben de beğeniyorum, 5 maçta bir coşup üçlük yüzdesi kastığında onunla beraber ben de coşuyorum, hatta kalbime göre hareket etsem takımda kalmasını isterim çünkü biraz önce yazdığım nedenlerle kendisini çok seviyorum.

Ama gerçeklere dönersek 1- savunma yapmaya çalışsa da o yavaş ayaklarla hiç beceremiyor, 2- topu yere vuramıyor,3- ilk sutunu kaçırdığında o maç bir daha atamıyor, 4- tek becerisi şut atmak olsa da aşırı istikrarsız, 5maçta bir 5/5 atıyor kalanlar yerde.

Bunun için Dairis Bertans Euroleague'de 2 senelik kontrat bulurken Diebler Şl'ye gidiyor. 40 sayı fark attığın Maccabi maçında 6/7 üçlük atması çoğu önemli maçta 0/1, 0/2, 1/4 atmasını gölgeleyemiyor.

Üstelik diyelim ki kalmasına karar verildi, geçen sezon aldığı 600 bin dolar hiç de ucuz değil.

Vizyon durumumuzu Euroleague'de en yüzdeli üçlük atan sıfatı belirliyorsa vay halimize, aynı listede %2-3 daha az atıp taş gibi savunma yapan oyuncular da elit pasörler de skorerler de var.
Sadece smaç basıp şut, turnike denemeyen savunma yapamayan bir pivotumuz da olsa Euroleague'in en yüzdeli ikilik atan oyuncusunu istemeyen vizyonsuz derdiniz herhalde.

Erman Kunter goygoyu da sıktı artık, transfer görüşmelerini basına sızdırmayıp, spiker tavsiyesiyle oyuncu almayınca vizyonsuz oluyor herhalde bir adam. Ya da play-off yapamayacak kadro kurup f4 bizi kesmez kupaların takımıyız demek vizyon belirtisi.
Beşiktaştaki sezonunda şöyleydi de böyleydi de diyenler var bir de 2.5m bütçesi vardı adamın, el top16 yaptı, son 5 sezonda 10-15m bütçelerle kaç kere daha iyisini yapmışız sanki.
4m kariyerinde gördüğü en büyük bütçe olacak bir bekleyin kadroyu kursun ona göre eleştirin. Ben de isterdim genç gelecek vaadeden bir koçumuz olsun ama olmayınca yeni geleni gömmeye de gerek

Son sözlerim Aykut Kadıoğlu'na;
Burada mevcut koçumuz konusunda neler neler söylenirken Ergin Ataman konusunda Mr.Bütçe ifadesi geçen bir mesaj paylaşılınca burada Ergin Ataman'a saygısızlık yapılamaz denilerek mesaj silmek nedir, yönetici olunca kafana göre at koşturuyorsun herhalde, mevcut Türkiye sistemine çok uygun işine gelmeyeni sansürlemek tabi. Madem ortam bu, ben artık bir parçası olmama kararı alıyorum Atamanbasket forumunuzda takılabilirsiniz siz.

Diebler konusundan bağımsız çok şey yazdım, doğru yer olmadı ama nasıl olsa silinecek yazdıklarım o nedenle çok önemli değil, forumda görüşlerine önem verdiğim insanların yazma oranı da iyice düştü zaten, sağlıcakla kalın.

Gününde olduğunda çok keskin bir şutör ve çok iyi mücadele ediyor. Ufuk Sarıca onu en iyi şekilde kullanacaktır ama olmazsa olmaz gözüyle bakılmamalı. Çok önemli bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Zaten şutu dışında kaydadeğer başka bir özelliği olmadığı için Euroligte tutunamıyor. Ne Efeste ne de bizde iyiydi. Sezon geneline bakıldığında çok iyi oynadığı maç sayısı çok azdır. O maçları da Dieblerın verdiği önemli katkılarla kazandığımız için abartılıyor. Eurocupta oynarken kalması olumlu olabilirdi tabi bunu da belirteyim. Ancak hiçbir zaman bir Jaycee Carroll olamayacak. Potaya gidemiyor, topu yere vuramıyor vs.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pearson,Gelabele,vasat antrenör Erman Kunter ve düşük bütçenin konuşulduğu, Beşiktaş' ı, Efes'i geçtim Uşak' ın bile kaliteli kadro kurduğu şu dönemde gitmesine sevinilmesi vizyonumuzun ne kadar yükseldiğinin ! bir işaretidir.

Geldiği günden beri olumlu bakmıyordum ama karakter olarak bana kendini sevdirmişti. Gitmesi gerekiyordu ve gitti.

İsterse bütçemiz 20 milyon olsun yine de kalmasını istemezdim. Sonuçta o bütçeyi 7-8 oyuncuya kullandığın müddetçe sadece şut atan bir oyuncuya para ödemek çok saçma. Real Madrid gibi 9-10 oyunculuk rotasyon kullanırsan süre verebilirsin ama orada bile Carroll iyi kötü topu yere vurabiliyor.

Janning ve Diebler isimlerinin her geçişinde de dediğim gibi bu adamlar bizden mümkünse uzak dursun. Toolson, en kötü Rochestie gibi oyuncular biraz daha para verilerek alınabilecekken bunlara hiç gerek yok. Ufuk Sarıca da eski oyuncu ve Efes ten çöp toplama gibi atraksiyonlarla Ergin Hoca sını yakından takip ediyor. Başarılar dilerim Diebler a, emekleri için teşekkürler.

euroleague de 29 maçta 49/91 ile %53.8 ile oynamış, lakin

5/5
6/7
4/4
5/5
5/6

gibi sürrealist maçlarını çıkarırsak (4/5 ve 3/3 gibi maçları dahil etmedim)

geriye 24/64 kalıyor ki, %37.5 eder

sürrealist takılmadığı hemen her maç kaybedilmiş
varlık sebebi 3'lük olmasına rağmen, 5 maçta üçlük atış dahi kullanamamış (1 maçı çıkarabiliriz, 2.5dk oynamış)

iddianın kaybedilği son 6 maçta 15/23 ile %65.2
son 8 maç 19/29 ile %65.5

ilk 10 maçta 12/29 ile %41.4
ilk 15 maçta 18/42 ilw %42.9
ile oynamış, (%40 üzeri iyi bir orandır)

koca sezonda 5-6 maçlık sürrealist performansını çıkardığımızda, geriye çok fazla bir şey kalmıyor.
istatistiği son derece yanıltıcı. Carroll ile kıyaslanması talihsizlik. (carroll ile antremanda yarışabilirler, ve büyük ihtimal Diebler geçer)
ayak yavaşlığı, savunma zaafiyeti ve top ile arasının iyi olmaması da ayrı

karakteri, spor ahlakı, gayreti iyidir, doğru, iyi bir sporcu
ama euroleague de Galatasaray'ın ihtiyacı olan oyuncu değildi

Son düzenleme:
Beşiktaş ile kaça anlaştı merak ediyorum geçen yıl bizden 600bin $ almıştı yanlış bilmiyorsam Beşiktaş daha düşük bir rakama anlaşmıştır tahminim 400-450bin $ civarı bilgisi olan var mı konu hakkında...