Jon Diebler

Yıllarca Caroll ü özenerek izledik. Keşke bizde olsa dedik şimdi o tarzda birini aldık ben de çok verimli olacağını düşünüyorum hele ki smith istenilen seviyelerde katkı verirse. Onun deliciliği ile boşalttığı alanlarda çok boş şut buluruz.

CqZeIZ9WYAAEDTz.jpg

iste karsinizda keskin nisanci Diebler- bazi arkadaslar savunmaya katkisi olur felan demiste ben o konuda pek umutlu degilim acikcasi. ama rakibi defans konusunda onlem aldirmaya zorlayacaktir. benim dieblerden anladigim bu. sende hos geldin beyaz cobra :)

Yine herkes ateşe atılmış bu adama kimse dokunmamış. Schilbe yükleniyoruz, kızıyoruz ama o en azından sorumluluk almaya çalışıyor, takım oyun kurarken faydası var, Diebler denen eleman köşede boş kalacak da 3 lük atacak diye bütün sezon bekleriz, euroleuge seviyesinde 30 maçın 20 tanesinde de o şutu göstermezler adama. Savunması zaten kabus, Teodosici savunmaktan kurtulmak için sanki bilerek perdeye takılıp oyuncu değiştirdi adam, Büyükşehir maçında çıkıp 5 tane üçlük atacak diye adam aldık resmen...

Yine herkes ateşe atılmış bu adama kimse dokunmamış. Schilbe yükleniyoruz, kızıyoruz ama o en azından sorumluluk almaya çalışıyor, takım oyun kurarken faydası var, Diebler denen eleman köşede boş kalacak da 3 lük atacak diye bütün sezon bekleriz, euroleuge seviyesinde 30 maçın 20 tanesinde de o şutu göstermezler adama. Savunması zaten kabus, Teodosici savunmaktan kurtulmak için sanki bilerek perdeye takılıp oyuncu değiştirdi adam, Büyükşehir maçında çıkıp 5 tane üçlük atacak diye adam aldık resmen...

Diebler'dan ne beklediğiniz ile ilgili bu durum bu.Adamın lakabı sniper zaten ve sistem oyuncusu.Karşıyaka'da Ufuk Sarıca'nın takım kimyasına cuk oturan bir oyuncuydu.Ama geçen sene Efes'te üzerine çok fazla set çizilmediği için sıradanlaştı.Eğer Ergin hoca onun üzerinden oyunlar çizmezse adamın yapabileceği birşey yok.Dünkü maçta tek bir şut bile atamadı.Lakabı sniper olan bir adamdan savunma yapmasını,oyun kurmasını, kendi şutunu yaratmasını ya da daha başka ekstra işler bekleyemezsiniz.

Diebler'dan ne beklediğiniz ile ilgili bu durum bu.Adamın lakabı sniper zaten ve sistem oyuncusu.Karşıyaka'da Ufuk Sarıca'nın takım kimyasına cuk oturan bir oyuncuydu.Ama geçen sene Efes'te üzerine çok fazla set çizilmediği için sıradanlaştı.Eğer Ergin hoca onun üzerinden oyunlar çizmezse adamın yapabileceği birşey yok.Dünkü maçta tek bir şut bile atamadı.Lakabı sniper olan bir adamdan savunma yapmasını,oyun kurmasını, kendi şutunu yaratmasını ya da daha başka ekstra işler bekleyemezsiniz.

Eyvah ki ne eyvah.Bende talibim Diebler'ın oynadığı pozisyona o zaman.Üstelik onun aldığının 10 da 1 ne tüm sezon oynarım.Savunma yapmam,kendi pozisyonumu yaratmam,rebounda girmem,asist zaten yok,başka ekstra işlerde yapmam;üzerime set çizilip boş bırakıliyim şut atiyim bomboş.Çok daha ucuza yaparım,banada sniper derdi arkadaşlar tek pota maçlarda,demişmiydim çok daha az paraya da oynarım ben.

Eyvah ki ne eyvah.Bende talibim Diebler'ın oynadığı pozisyona o zaman.Üstelik onun aldığının 10 da 1 ne tüm sezon oynarım.Savunma yapmam,kendi pozisyonumu yaratmam,rebounda girmem,asist zaten yok,başka ekstra işlerde yapmam;üzerime set çizilip boş bırakıliyim şut atiyim bomboş.Çok daha ucuza yaparım,banada sniper derdi arkadaşlar tek pota maçlarda,demişmiydim çok daha az paraya da oynarım ben.

Bunu Ataman'a söyleyeceksiniz o zaman. Diebler'i alan o. Nasıl bir oyuncu olduğunu da almadan önce biliyordur sanırım.

DIEBLER, JON - Welcome to EUROLEAGUE BASKETBALL

Arkadaşlar bu adamın özelliklerini herkes biliyor.İstatistiklerine bakın, her sene kullandığı üçlük ikilikten fazla.Adamın en iyi taptığı iş bu.Antrenör sizce bu adamı takıma alırken olağanüstü bir savunma ya da her maç 4 asist-5 rebound yapar diye almış olabilir mi? Buna yapması için Emir alındı zaten. Diebler'dan verim alacağın bir sistemin yoksa kadroda ya da sahada olmasını mantığı yok zaten. Real Madrid'de Carroll 6. senesine girdi.İyi savunma yapar mı? Hayır.Kendine şut imkanı yaratır mı?Çok nadir.Ne yapar peki? Perdelerden çıkar ve üçlüğü atar. Diebler da aynı tarz adam, daha fazlası değil.

Bu adamın en büyük, hatta belki de tek özelliğinin şut olduğunu bilerek kadroya kattığımızı düşünüyorum, ama sanırım düşünmekle kalıyorum çünkü ne kendisine çizilen bir oyun var ne başka birşey.

Bunu Ataman'a söyleyeceksiniz o zaman. Diebler'i alan o. Nasıl bir oyuncu olduğunu da almadan önce biliyordur sanırım.

Zaten yanlış transfer diye buradaki arkadaşları suçlayan yok, tabi ki Atamanın tercih hatası. Diebler efendi de zahmet edip perdeden çıkma çabasında bile bulunmuyor. Arkadaşın dediği gibi oyunun hiç bir yönünde olmayacaksın, bütün sistem sana çalışacak, sen arada köşede boş şut yakalayıp sokacaksın, benden geçti de benim velet ısınırken 10 da 8 den aşağı atmıyor üçlüğü, Diebler kardeşime de o rahatlıkta pozisyon hazırlarsak atar herhalde 10 da 8 i.

Yılın fiyaskolarından biri.Bazı arkadaşlar yok set cizilmiyor sistem yok gibi yorumlarda bulunurken sanırım dieblerin bir ton perdeden çıkıp topu sağ tarafına vurup yine ortadaki sinana geri verdiğinin yani set hazırlandığının fakat dieblerin bir perde üstü şutör olmadığının ayrıca adam degişmeli savunmada bir vasfının olmadığının farkına Ergin Ataman gibi varamıyor sanırım.Dieblerin bir statik şutör olduğu gerçeği ortadayken aynı şutu hadi 3/4 değil de 2/4le atabilecek Göksenin gibi savunması da vasat üstü olan bir adam varken alınması tamamen Ergin Ataman fiyaskolarından biridir.

Diebler bir ceza şutörü. Rakibin alan savunmasına mecbur kaldığı dakikalarda hızlı top çevirerek veya uzunların dışarı çıkardığı toplarda kullanılması gereken bir silah. Aktif oyundaki katkısı yok denecek kadar az.

Şut soksaydi NBA de oynardı ne farkı var ki Klay Thompson ve Kyle Korver dan..;) Yalnız topu bile yere vuramıyor, potaya drive nedir bilmiyor. Göksenin bile topu alınca potaya penetre ediyor.. Göksenin bile ya

Zaten bu yüzden savunulması en kolay oyunculardan birisi. Bunu tolere edebilmek için ince işler yapman lazım double pick ya da değişik setler gibi ama Diebler genel bağlamda yeteneksiz bir oyuncu. Topu yere vuramayan oyuncunun şut yeteneği arşa da çıksa ben yetenekli olarak görmüyorum. Topu yere vuramamak enteresan bi durum gerçekten.