Tolga Ciğerci

7083eeaa58cd4fb8a28bc983daecbe7b.jpeg

Galatasaray'ın Hertha Berlin'den transfer ettiği Tolga Ciğerci, Cumartesi günü oynanacak Kayserispor maçı öncesi düzenlenen basın toplantısında medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tolga Ciğerci "Sezon bizim açımızdan çok iyi başladı. Kayseri'ye de 3 puan hedefiyle gidiyoruz" diyerek sözlerine başladı. Tolga, Nigel de Jong'un gelişiyle rekabetin arttığı yönündeki soruya "İyi performansımla takımıma yardımcı olmak istiyorum. İyi başladım ama üzerine koymak niyetindeyim. Nigel de Jong'un gelmesi bizim için daha iyi oldu. Onu gerek City'den gerek Bundesliga'dan uzun süredir takip ediyordum. Bize fazlasıyla yardım edecek" yanıtını verdi.

Gurbetçi futbolcu, 2012'de A Milli düzeyde Türk Milli Takımı'nı seçeceğini açıklamış; Mart 2014'te ise Fatih Terim tarafından İsveç ile oynanan hazırlık maçının kadrosuna davet edilmişti. Ancak sakatlığı nedeniyle aday kadrodan çıkarılmıştı. Son olarak Rusya ve Hırvatistan maçları için milli takıma çağrılan Tolga, "Milli takıma çağrılmak benim için gurur vericiydi. Maçlarda forma giyemedim ama burada oynayarak performansımla kendimi Fatih Hoca'ya göstermek istiyorum" dedi.

Taraftarın ilgisi için; "Böyle bir ilgi beklemiyordum, oyun stilimin beğenilmesi hoşuma gitti" diyen Tolga, kariyer hedefi ile ilgili olarak da "Çocukluğumda Galatasaraylıydım. Benim için Türkiye’de tek takım Galatasaray’dı. Hayallerimden biri burada oynamaktı. Buraya gelerek hedeflerimden birini gerçekleştirmiş oldum. Ama artık içinde bulunduğumuz zamanı düşünüyorum ve Kayserispor maçına odaklandım" ifadelerini kullandı.

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink için, "Oyuncularla diyalogu oldukça iyi. Zaten bu da oyuncular için çok önemli. Burada olduğu için çok mutluyuz" tanımını yaparken Bundesliga ve Türkiye kıyaslaması için, "Bundesliga'da tempo yüksek ama burada taktik daha ağırlıklı" diyerek sözlerini tamamladı.

Çok şaşırtıcı bir oyuncu, beklentilerin çok üstünde bir giriş yaptı, yanında Selçuk olmasına rağmen tek başına hem defansta hem de ofansta topla oyunu var. De Jong ile oyununu çok merak ediyorum.

16 uzatma dakikalı 16. şampiyonluk sonrasında futbol takip etmeyen ve millî takım ile avrupa maçları (onlarıda çok dikkatli izlemedim) dışında maç izlemeyen biriyim. Östersund maçını izledim ve fikrim şu: Şu hâli ile ancak a takıma antrenman verecek, kadro dolduran adam olabilir. Artık yüzü eskimiş, formu düşmüş adamlara yol vermek gerek. Ama bu hâlleri ile bu paraları verecek başka bir enayi, istedikleri gibi at koşturacakları çiftlik nerede bulsunlar. Bende olsam kovulmadan gitmezdim.
Herta Berlin'de 370 bin euro alırken (vergilerle yaklaşık 200bin) biz 2 milyon veriyoruz.Herta satınca bir Berlin gazetesi "Ciğerci'den kurtulduk" diye manşet atmış.Bakalım biz ne zaman atacağız o manşeti...

Son düzenleme:
Oyunda temposu çok yüksek. Girdiği gol pozisyonları Tudor sayesinde diye düşünüyorum. Ama Feghouili gelince yedeğe çekilecek bence.

Ayağı biraz daha düzgün olsa ve biraz da oyun aklı olsa şu piyasada değeri 20 milyon olurdu. Senelerdir Bundesliga'da iyi süreler almış birisi sonuçta. Geçen sene sakatlanmadan önce de iyi katkı veriyordu. Ama sakatlıktan sonra iyi dönememişti. Bu sezon iyi başladı. İnşallah sakatlık falan olmaz da bu performansını devam ettirir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ayağı biraz daha düzgün olsa ve birazcık da beyni olsa şu piyasada değeri 20 milyon olurdu.

O zaman bizde olmaz, dünyanın sayılı takılarından birinde oynardı zaten ;) İyi altyapısı nedeniyse pozisyon bilgisi üst seviyede ve bu yüzden birçok rakip atağı başlamadan bitiriyor. Fizik olarak da onun kadar kuvvetli ve kondüsyonu iyi bir Türk futbolcu olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ben pas özelliğinin kötü olduğunu düşünmüyorum. Yaşı genç ve çalışarak kapatabilecek eksikleri var, daha iyi olabileceğine inanıyorum. Sofiane Feghouli gelince bile Igor Tudor'un ondan kolay vazgeçebileceğini sanmıyorum. Tudor'un oyun felsefesi olan önde baskı ve kaybedilen topu en kısa zamanda geri kazanmada en önemli oyunculardan biri.

Saygılar.

Son düzenleme:
O zaman bizde olmaz, dünyanın sayılı takılarından birinde oynardı zaten ;) İyi altyapısı nedeniyse pozisyon bilgisi üst seviyede ve bu yüzden birçok rakip atağı başlamadan bitiriyor. Fizik olarak da onun kadar kuvvetli ve kondüsyonu iyi bir Türk futbolcu olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ben pas özelliğinin kötü olduğunu düşünmüyorum. Yaşı genç ve çalışarak kapatabilecek eksikleri var, daha iyi olabileceğine inanıyorum.

Saygılar.
Evet bizde olmazdı belki, ayağı pas yönünden iyi ama tekniği ve şut becerisi sıfır. Oyun aklı yok. Sadece pozisyon bilgisi olduğu için öyle gözüküyor yani doğaçlama bir yeteneği yok. Tabi bunlar da olsa Kante yanında halt yerdi :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu oyun yapısının anahtarlarından biridir kendisi. Hücuma da defansa da katkısı var. Top bizdeyken hareketli oynuyor, rakibin dengesini bozuyor, devamlı boşa koşmayı seviyor ve alan yaratıyor. Girdiği pozisyonlar kesinlikle tesadüf değil. Top kapıyor, pres yapıyor, rakibi geçirmiyor. Böyle oyuncu kolay bulunmaz. Hala kazma diyenler var, o kadar kazmalık olmasa zaten bizde işi olmazdı.