BSL 14. Hafta | Anadolu Efes - Galatasaray

Fcnblog'dan alıntıdır.

Beş oyuncu mükemmel oynadı. Fitipaldo, Schilb, Sinan, Micov, Pleiss beşi sahada olduğunda ciddi bir üstünlük sağladık, iyi savunma yaptık, doğru atışlar bulduk. Ama ne zaman ki yoruldular, kenardan sıfır katkı aldık. Katkı alamadığımız gibi zarar gördük. Her şeye rağmen maça tutunduk.

Heurtel’in üç dakikada 14 sayılık performansını durduramadık ve maçın kontrolünü elimizden kaçırdık. Tibor’un basit birkaç hatası da var. Efes dirençli bir takım, geniş rotasyonlu kadrosuyla her oyuncudan katkı alıyor. Cedi son anlarda kritik şutlar soktu. Öyle olunca da iyi oynadığımız maçı kaybettik.

Son transfer hakkımızı şimdilik kullanmak istemiyoruz. Micov’u zaman zaman dörtte kullanıyoruz. Ege’den ciddi katkılar bekliyorduk ama o da maça tutuk başladı. Tyus çok istikrarsız oynuyor. Göksenin’de konsantrasyon eksikliği var. Kendisini de uyardım. Sonuçta Göksenin A Milli Takım oyuncusu. Gerekli çalışmaları yapacak. Bizim burada artık bir dönem katkı alamadığımız oyuncuları gerekirse sert tedbirlerle hazırlamamız gerekiyor.

Hahaha bu seferde Göksenin, Tyus ve Daye hedefte..Vallahi oyuncuların yerinde olsam toplanır yönetime gider bu hocayla çalışmak istemiyoruz diye söylerdim..Bu iş kabak tadı vermeye başladı artık!! Kardeşim bir günde sen çık hata bende de artık..Merak etme koç bir şey olmaz en azından sonunda itiraf etti deriz..

Zaten çalışmıyorlar bence hocam. Bir kaç tanesi hariç oyuncular sahada idareten duruyor. Koça inanmadıklari çok belli.

Biz ne güzel en başta kabullenmiştik mağlubiyeti, niye umutlandırıp utandırdınız ki..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üst üste kaçıncı mağlubiyet oldu sayan var mı..?
ve bir tane spiker/gazeteci de çıkıp istifa etmeyi düşünüyor musunuz..? gibi bir soru soramıyor mu..? Rezalet eurolegue'de 0-3'ken söylemiştik istifa etmesi gerektiğini, üst üste bir iki galibiyet alındığında da söyledik, basketbol namına sahada bişey olmadığını, istifanın kaçınılmaz olduğunu ama maalesef ki sonuç ortada..Hep söyledim,yine söylüyorum bu gerek iş hayatında gerekse de özel hayatta da geçerli..Yeri geldiğinde gitmesini bilmek gerekiyor, ısrar etmek, kafayı kuma gömmek hiçbir şey değiştirmiyor, değiştirmez de..sadece zaman kaybı olur. Bazı şeyler bitmişse bitmiştir, ısrar etmenin kimseye faydası olmaz.

Ergin hocanın Random üç açıklaması var sanırım. ve üçü de acayip şekilde kabak tadı veriyor artık.
1) Oyuncuları taraftarın önüne atmak, faturayı oyuncu ya da oyunculara kesmek
2)Hakem çok kötüydü, maçı katlettiler ama biz yine de fena değildik hakem sebebiyle kaybettik
3) X bizden iyi takım, bizden daha çok bütçeleri var, daha geniş rotasyonları var minvalinde olan bir nevi 'yenilmemiz normal' açıklaması

ve şu üçüne de inanan kaldı mı..? biat kültürü içerisinde kafalarını kuma gömen bir kesim taraftar hariç, ben pek zannetmiyorum inanan kaldığını. Daha da kötüsü kendisinin de inanmaması gerekiyor, Eğer kendisi şu açıklamalara inanıyorsa durum maalesef ki klinik düzeyde vahim demektir.

Son düzenleme:
Şu an elimizdeki malzeme şu:

Fitipaldo-Sinan-Can
Göksenin-Diebler
Micov-Schilb-Emir (sakat)
Daye-Ege-Orhan
Pleiss-Tyus

Emir dışında 12 sağlam oyuncumuz var ve biz nedense hemen her maçı o gün iyi olan 5 kişiye 30-35 dakika arası süre vererek oynuyoruz. Yahu tamam zaten klasik bir beşin olur ya da o gün beş bulursun ve bunlarla yüksek süreler oynarsın eyvallah da haftada 3 maç oynayan takımda düzenli oynayan 5 ya da 6 oyuncun olursa bu yorgunluk çok normal, sürekli olarak çok çok kötü oynamıyoruz, kalitesiz bir rotasyonumuz yok ama hemen her maçı 3 ve 4ncü çeyreklerde kaybediyoruz. Ya rakip çok diri kalıp oyunu sürklase ediyor ya da çok yorulup rakibe fırsat yaratıyoruz/hücumda etkili olamıyoruz.

Madem hiç oynamayacaklar Can, Orhan ve Ege bu takımda neden varlar? Can ya da Orhan ligde 8-10 dakika almayacak oyuncu değiller en azından biriyle maça başlarsın falan bakarsın iyi gidiyor devam edersin, ana oyuncun dinlenir falan filan, bunun denenebileceği 21387 tane versiyon var, neden denemiyoruz?

Madem 4 numaraya transfer yapmayacaktık, Deon neden gitti Daye yarı sakatken ve Emir uzun süreli yokken?

Oyunculara da cidden kızamıyoruz, adamlar çıkıyor oynuyor birşeyler üretmeye çalışıyor ama hepsinin dili dışarda hepsi orasını burasını tutuyo maç sonunda. Farkındaysanız bu maç sonunda rakiple tokalaşmaya mecali yoktu bazı oyuncuların. Bunun yanında psikolojik olarak oyuncuları düşünün. En ufak hatasında kenarı alınan, yüzüne bakılmayan bir oyuncu grubumuz var, bu adamlar nasıl oynasın allah aşkına?

Bir takımda Winner' lık namına hic mi bir şey olmaz . 12 sayı ile önde kapattıgımız devreye ragmen macı kazanma konusunda kafamda ciddi şüpheler vardı . Şimdi mac skorunu ögrendim ve yine maglup olmuşuz . Besiktas-Fenerbahce macını izlerken ; bitime beş dakika kala mac kafa kafaya olmasina ragmen Fenerbahce'nin kazanacagina adım gibi emindim. Gerek beden dili , gerekse mac sonu tecrübesi ve kalite farkı ile kazanmayı bildiler . Dürüst olmak gerekirse o kadar heyecan vermekten uzak , sıradan bir takımız ki son 1 aydır macları bile izlemiyorum . Bizi bu duruma düşürenler artık bir şeyler yapmali...

Atamanın yine büyük hataları mevcuttu, bence kırılma noktası 3.çeyrekte Huerteli durdurabilecek Göksenini tek hatayla dışarı alması oldu.

Buna rağmen uzun süredir ilk defa oynadığımız oyunu beğendim, sahada yeterliliği şimdilik tartışılsa da bir guard olunca doğru basketbolu oynayabildik çoğu zaman. Micov kendisinden beklenmeyecek hatalar yaptı, biraz gününde olsa almıştık maçı.

Hiç yoktan 4 numarada da kriz yaşamaya başladık, Deon'u yollamanın mantığı neydi biri açıklasa da öğrensek...

Maç içinde ne kadar reaksiyon verirsek verelim rakipler son 15 dakikada oyundan düşeceğimizin bilincindeler. Öncelikle rotasyonu iyi ayarlamak gerekiyor. Bu rotasyonda da Göksenin ve Tyus gibi savunma direnci biraz daha yüksek oyuncuların daha fazla süre alması gerekiyor. Yoksa hep düşüyoruz bir şekilde.

bana göre maçı kaybetmemizdeki en büyük etken sinan dı. tam takım ritmini kaybetmeye başlıyorken, hücümdan boş dönüp sayı yedikten sonra gereksiz zorlamayı yapıp blok yedi. efesi havaya soktu. yanlış hatırlamıyorsam sonraki 2 veya 3 hücümda da aynı şeyi yapıp boş döndük. ivme tamamen efese döndü. ondan sonra da yetişmeye gücümüz yetmedi.

Takım maçlara iyi başlıyor.3. periodda yoruluyor ve doğal olarak fark ya kapanıyor ya da daha fazla açılıyor.3-5 oyuncudan katkı alıyorsun ve sürekli onları sahada tutuyorsun.Sinan ve Micov 38 dakika oynuyorlar.Pleiss 30 üstü oynuyor.Schilb,Fitipaldo v.s..takımda Daye’den sakatlığı nedeniyle katkı alamıyorsun.çocuk aksayarak oynuyor.Diebler’ı kullanamıyorsun.eeee bütün yük belli başlı oyuncularda.bunlarda insan ! Can dayanmaz ! 3 günde 1 mac yapıyorsun ve üst düzey takımlarla oynuyorsun.Lig de zor.valla Fitipaldo katkı vermeye başladı.öyle leş bir çocuk değil. ne zaman Emir döner ve 4 numaraya da oyuncu takviyesi yapılır o zaman takım düzelir.bu rotasyonla bu kadar.cacık olmaz bu şekilde devam edilirse.Gelelim ergin bey’e..Can Korkmaz’ı hiç oynatmıyor.keza Orhan’ı da.oynat kardeşim.5 dakikada olsa oynat.diğer oyuncuların yükünü hafiflet,dinlendir.kötü de oynasa çıkarma oyundan.hemen bir hatada oyundan çıkarıyorsun yapma.fark 15 olmuş dinlendir oyuncularını.bırak fark o zamanlar kapansın.ama sen as oyuncularında ısrar edip farkı kapattırırsan maçın sonunda böyle olur,sıçarsın ! Tamamıyle coching hatası ! Maçın sonunu diri as oyuncularla oynasa dünkü maçı kaybetmeyecektik ! Neyse Allah bize sabır versin ne diyim !

Takım maçlara iyi başlıyor.3. periodda yoruluyor ve doğal olarak fark ya kapanıyor ya da daha fazla açılıyor.3-5 oyuncudan katkı alıyorsun ve sürekli onları sahada tutuyorsun.Sinan ve Micov 38 dakika oynuyorlar.Pleiss 30 üstü oynuyor.Schilb,Fitipaldo v.s..takımda Daye’den sakatlığı nedeniyle katkı alamıyorsun.çocuk aksayarak oynuyor.Diebler’ı kullanamıyorsun.eeee bütün yük belli başlı oyuncularda.bunlarda insan ! Can dayanmaz ! 3 günde 1 mac yapıyorsun ve üst düzey takımlarla oynuyorsun.Lig de zor.valla Fitipaldo katkı vermeye başladı.öyle leş bir çocuk değil. ne zaman Emir döner ve 4 numaraya da oyuncu takviyesi yapılır o zaman takım düzelir.bu rotasyonla bu kadar.cacık olmaz bu şekilde devam edilirse.Gelelim ergin bey’e..Can Korkmaz’ı hiç oynatmıyor.keza Orhan’ı da.oynat kardeşim.5 dakikada olsa oynat.diğer oyuncuların yükünü hafiflet,dinlendir.kötü de oynasa çıkarma oyundan.hemen bir hatada oyundan çıkarıyorsun yapma.fark 15 olmuş dinlendir oyuncularını.bırak fark o zamanlar kapansın.ama sen as oyuncularında ısrar edip farkı kapattırırsan maçın sonunda böyle olur,sıçarsın ! Tamamıyle coching hatası ! Maçın sonunu diri as oyuncularla oynasa dünkü maçı kaybetmeyecektik ! Neyse Allah bize sabır versin ne diyim !

Katılıyorum yorumunuza. Hoca her period 3-5 dakika; Göksenin, Orhan, Can ve Ege takviyesi yapsa ve bu oyuncuları aynı anda değil, akan oyunda 1 er 1 er koysa sahaya ve verim alsa, esas oyuncularıda 4.period sonuna diri kalacak şekilde rotasyona soksa, alırdık çoğu maçı. Özellikle 3. Period sonları ve 4. Period ortası çöküş başlıyor bizim takımda. Şut atacak ve ribaunt alacak ve hatta savunmada adam kovalayacak, el kaldıracak takat kalmıyor.

Son düzenleme:
bana göre maçı kaybetmemizdeki en büyük etken sinan dı. tam takım ritmini kaybetmeye başlıyorken, hücümdan boş dönüp sayı yedikten sonra gereksiz zorlamayı yapıp blok yedi. efesi havaya soktu. yanlış hatırlamıyorsam sonraki 2 veya 3 hücümda da aynı şeyi yapıp boş döndük. ivme tamamen efese döndü. ondan sonra da yetişmeye gücümüz yetmedi.

Yok artık daha neler? Bu Sinan mevzusu da iyice Sabri olayına dönmeye başladı yalnız forumda. Yahu adam oyun kuruyor, 15 sayı atıyor yetmiyor 8 ribaund alıyor, 3 yetmiyor 3 asist 3 top çalma ile oynuyor ve 39.5 dakika süre alıyor ve haftada üç maç 35 dakika üzeri oynuyor veteran bir oyuncu olarak ama maç içindeki 1 top kaybı ile blok yemesi bize maç kaybettiriyor öyle mi? Peki sizin bakış açınızdan düşünürsek maç 10-0a gelmişken ve Efes akın akın geliyorken Sinan neredeyse tek başına mücadele etti, hücumda varlık gösterdi ona ne demeli?

Cidden şu sezonda Sinan bence bizim takımda kızılacak en son kişi, kondisyonerin bile daha fazla suçu var.

Yok artık daha neler? Bu Sinan mevzusu da iyice Sabri olayına dönmeye başladı yalnız forumda. Yahu adam oyun kuruyor, 15 sayı atıyor yetmiyor 8 ribaund alıyor, 3 yetmiyor 3 asist 3 top çalma ile oynuyor ve 39.5 dakika süre alıyor ve haftada üç maç 35 dakika üzeri oynuyor veteran bir oyuncu olarak ama maç içindeki 1 top kaybı ile blok yemesi bize maç kaybettiriyor öyle mi? Peki sizin bakış açınızdan düşünürsek maç 10-0a gelmişken ve Efes akın akın geliyorken Sinan neredeyse tek başına mücadele etti, hücumda varlık gösterdi ona ne demeli?

Cidden şu sezonda Sinan bence bizim takımda kızılacak en son kişi, kondisyonerin bile daha fazla suçu var.

bu sizin görüşünüz. saygı duyarım. ama 2 sene önceki ender neyse sinan da onun yolunda ilerliyor. maç içerisinde malesef hocanın yanlış kararlarından dolayı oyun kurucu olarak oynamak zorunda kalıyor. biraz olumlu birşeyler yaptıktan sonrada resmen saçmalamaya başlıyor. blok yiyeceğini bile bile turnikeyi zorluyor. en atılmayacak yerlerden 3 lük deniyor. topu elinde fazla tutmaktan zevk alıyor. mücadelesine saygı duyarım ama mücadele etmek demek illede iyi oyuncu olacak demek değildir. özellikle bu sezon ki maçlarımızın tamamına yakınını izleme fırsatım oldu. ve hiç bir maç sinana sitem etmediğim olmadı. mutlaka bir kopma anında yanlış hareketi oluyor. savunmada bütün perdelere takılıyor. perde sonrası adamı mutlaka boş atışı buluyor. takımımızda olmasından memnunum. ama basketbolunu geliştirmeyi bırakmamalı. imkansızlıklar yüzünden oynayan her oyuncu gibi fazla süre alıyor. özellikle yorulduğu zaman topu paylaşacağına kahraman olmak istiyor ve iyice saçmalıyor. sizce sinan bizde olmayıp ta efes, daçka, veya ülkerde olsaydı kaç dakika süre alırdı?