Euroleague 30. Hafta | Brose Baskets 79-84 Galatasaray

Galatasaray Odeabank Erkek Basketbol Takımımız, Turkish Airlines EuroLeague 30. ve son hafta maçında 6 Nisan Perşembe günü Brose Baskets Bamberg ile karşı karşıya gelecek. Brose Arena’daki mücadele saat 21:00’de başlayacak ve TRT Spor ile beIN Sports 3’ten naklen yayınlanacak.

Bu yıl son eurolig maçımız. Umarım bir galibiyetle veda ederiz. Bundan sonra kim bilir ne zaman geri gelebiliriz eurolige. Yine bir eurocup kazanıp gelmek nasip olur gibi geliyor. Tabi kazanabilirsek. Yoksa ne zaman geliriz tekrar Allah bilir.

Euroleague'yi galibiyetle kapadık. Belki de tarihimizin son EL galibiyeti olacak bu maç. Keşke sezon bitimindeki performansı ilk yarıda da gösterseydik belki şu an F8'de kimle eşleşeceğimizi konuşuyorduk.

Son periyotta iyi oyun ve müthiş bi skor vardı.
Sezonun geri kalanı için güzel bir gösterge maç oldu.
Emir ve Daye'yi işin içine çekmek gerekiyor.
Eric de geçen seneye dönerse şampiyonluk neden olmasın !
Çok geç kaldık çok...

Gönül isterdi bu galibiyetle EL ' de çeyrek final öncesi son maçımızı oynayalım ama olmadı . Sanırım bir daha El ' de kolay kolay yer alamayacağız .

Yalnız o Trinchierinin takımı neredeyse her maçta son topa kadar mücadele etti. Birkaç maçı hakemle kaybetti. Ben takımımın Brose Basket gibi her maç son topa kadar savaşmasını ve bir düzen içinde basketbol oynamasını tercih ederdim. Ha 1 sıra ha 2 sıra. Bambergten daha kaliteli kadromuz var zaten, çoğu maçta varlık göstermek bir tarafa hava atışında havlu attık. İddia bitti takım top oynamaya başladı. Bamberg ve Trinchieri bizden çok daha fazla saygıyı hakediyor

Yalnız o Trinchierinin takımı neredeyse her maçta son topa kadar mücadele etti. Birkaç maçı hakemle kaybetti. Ben takımımın Brose Basket gibi her maç son topa kadar savaşmasını ve bir düzen içinde basketbol oynamasını tercih ederdim. Ha 1 sıra ha 2 sıra. Bambergten daha kaliteli kadromuz var zaten, çoğu maçta varlık göstermek bir tarafa hava atışında havlu attık. İddia bitti takım top oynamaya başladı. Bamberg ve Trinchieri bizden çok daha fazla saygıyı hakediyor

Bamberg'in, kritik oyucularının sözleşmesini daha sezon bitmeden uzatan kurumsal yapısına ve kendi sahasında kötü oynadıkları maçlardan sonra kendi hocalarına küfretmeyen taraftarına da değinir misin?

Euroelague'de en kötü şartlarda çalışan hoca açık ara Atamandır. Yükünü azaltacak bir kişi bile yok kulüpte. Bir de taraftarla uğraşıyor şimdi. Ya şu taraftarın yaptığını Avrupa'da kim yapar?

Son düzenleme:
Bamberg'in, kritik oyucularının sözleşmesini daha sezon bitmeden uzatan kurumsal yapısına ve kendi sahasında kötü oynadıkları maçlardan sonra kendi hocalarına küfretmeyen taraftarına da değinir misin?

Euroelague'de en kötü şartlarda çalışan hoca açık ara Atamandır. Yükünü azaltacak bir kişi bile yok kulüpte. Bir de taraftarla uğraşıyor şimdi. Ya şu taraftarın yaptığını Avrupa'da kim yapar?
Katılıyorum çoğuna ama Ataman kendi işine yeterince saygı göstermedi ki sezon içinde. Çağlar Torun güzel bir twit atmış bence çok dikkat çekici. Ufuk Sarıca milli takıma koç olduktan sonra 7 maç kazanmışız kaybettiklerimizde de öncesine göre daha iyi basketbol oynadık. Galatasarayda bir basketbol aklı olsaydı bence Ataman kötü şartlarda çalışmayı bırakalım çok öncesinde görevden alınmıştı

Kendi taraftari bile Bamberge bu sezon icin tesekkür etti. Ve dikkatimi ceken sadece genc degil, yaslilar bile vardi. Adamlar keyif icin gidiyor zaten. Bizimkiler gibi acisini veya kahrini cikarmaya degilki!!!

Katılıyorum çoğuna ama Ataman kendi işine yeterince saygı göstermedi ki sezon içinde. Çağlar Torun güzel bir twit atmış bence çok dikkat çekici. Ufuk Sarıca milli takıma koç olduktan sonra 7 maç kazanmışız kaybettiklerimizde de öncesine göre daha iyi basketbol oynadık. Galatasarayda bir basketbol aklı olsaydı bence Ataman kötü şartlarda çalışmayı bırakalım çok öncesinde görevden alınmıştı bence.

Ataman'ın sezon başı yeterli konsantrasyonda olmadığı konusuna ben de katılıyorum.

Bu arada bizde basketbol aklı olsa ne Ataman ne de biz bu durumda olmazdık. Sezon başı kadro kurulurken yapılabilecek 1-2 ufak dokunuşla başka yerde olurduk. Ancak biraz da şansızlık oldu. Adams, James ve E. Green ile yakından ilgilenmiştik. Birini kadroya katsak işin rengi başka olurdu.

"Eric McCollum konusunda; Errick'in sözleşmesini uzatma görüşmeleri sırasında Filipinler'deydim. Eğer bastırsaydık, Errick'i tutardık" cümlesinden sonra nasıl bir kurumsal yapıdan bahsedebiliriz ki? Biz sene başında söylüyorduk bu yıl Euroleague'deyiz her oyuncu konusunda ince çalışmamız lazım ama hocamız milli takımda bunun yanında staff'ı da nispeten zayıfladı bunu söylediğimizde bile tepki gördük ama nedense bizim başta söylediklerimizi Ataman şimdi söyleyince hatasını kabul etmiş oluyor. Tren geçerken istasyonda oturup, zaman geçtikten sonra treni kaçırmışım demenin kimseye faydası yok ki. Evet katılıyorum Ataman düzgün bir yapıda çalışmayı hakeden bir koç ama düzgün bir yapıda şu takımla sezonun yarısını göremezdi tıpkı Russ Smith gibi. Russ Smith'in nasıl alındığı, bir Euroleague takımının transfer mantalitesinin nasıl olmaması gerektiğinin kanıtıdır bana göre.

Brose'nin en iyi oyuncularından birisi olan Causeur ile Brose ağustos ayında sözleşme yaptı. Stefan Markovic Ağustos ayının 2.haftasında gitti. Larkin 10 Ağustos'ta Baskonia ile imzaladı. İyi oyuncu her zaman bulunur yeter ki aramasını bilmek lazım. Haziran ayında Krstic'le sözleşme yaptığımızda bu sezondan hiçbir şey olmayacağı belliydi. O zaman da hep yazdık bunları. Geçen yıl Eurocup'un kazanmasında en büyük pay sahibi Errick McCollum Eylül ayında geldi. Kulübe sokmam(?) dediği Arroyo'yu getirmeye çalıştı. Ataman hiçbir zaman B planı olan bir koç olmadı hep günlük yaşadı.

Milli Takım yüzünden GS'ye konsantre olamamak en güzel zamanlarını GS Basketbol Takımı için forumlarda yazan insanlara hakarettir bir defa. Ben bunu hakaret kabul ediyorum. Eğer bir kulüp başkanı salladığında senin federasyon başkanın seni korumak yerine diğerine hak veriyorsa ve sen hala oturup düşünmüyorsan kusura bakma ama milli takım sürecinde yaşadığın her şeyi hakettin demektir.

Hatalı transfer her zaman olur. Evet Bernard James'in alınması akabinde yaşanan sorunlar nedeniyle uzunsuz kaldık ama Mart Nisan ayında boşta, çember koruyabilen bir oyuncu arıyorum deseniz Bernard James ismi ilk 3'ten girerdi o listeye. Tutmuyor olması tamamen şanssızlık. Basketbolu bırakmış Chuck Davis'i basketbola döndürdük kupa kazandı. Baktığımız zaman bu da plansızlık ama neticesi Eurocup oldu. Transferde hata her zaman olur. Bir takım hem Darius Adams'ı hem Goudelock'u istiyorsa sıkıntı orda başlar.

Son düzenleme:
Ergin Ataman'ın en kötü şartlarda çalışan koç olmasının sebeplerinden biri yine kendisi olabilir mi peki?

Aşağıya Obradovic'in eski bir röportajından kesit koyuyorum.

Her şey için zamana ihtiyacınız vardır. Mesela ben takıma çok geç katıldım. Temmuz ayının sonlarıydı... Geldiğimde gördüm ki, burada bazı değişiklikler yapmam gerek. Oturdum ve bir plan çıkarttım. Planımı yönetime sundum ve eş zamanlı olarak bize yardımı dokunabilecek bazı insanlarla görüşmeye başladım. Tabii kadronun güçlendirilmesi de bu plana dâhildi. Neyse işte, dediğim gibi temmuz ayının son bölümündeyiz. Takımların büyük bölümü kadrolarını tamamlamış. Transfer edilme ihtimali bulunan oyunculardan oluşturduğum listeyi yönetime sundum. 'Tamam bunlar olur, diğerleri olmaz koç' dediler. Mutabakata vardık. Ardından ben de yaz ligini izlemek için ABD'ye gittim.

Benim ABD seyahatim esnansında, basketbol şubesinde bazı değişiklikler oldu. Döndükten sonra yeni bir liste oluşturmam gerekti. Tekrar konuşmaya başladık. O yüzden Fenerbahçe'de ilk sezonumda, zaman zaman transfer edilme ihtimali bulunan oyuncularla ya da başka takım yöneticileriyle direkt iletişim kurmam icap etti. Ancak benim işim transfer görüşmesi yapmak olmamalıydı.

Gelir gelmez bunları yaşadıktan sonra, yönetime 'Gelecek dönemde 24 saat arayabileceğim, iletişim hâlinde olabileceğimbirine ihtiyaç duyuyorum. Taleplerim ve takımın iyiliği için...' dedim. Yönetim de zaten benimle aynı fikirdeydi ve altı ay dolmadan Maurizio Gherardini göreve başladı. Onunla, daha 90'larda tanıştığımız günden beri aynı çizgideyiz. Maurizio ne düşünüyorsa, ben de aynı paraleldeyim.

Hadi önceki seneleri geçiyorum. Bu sezonun başına dönelim. Koç Galatasaray'da 4 seneyi devirmiş, 1 lig, 1 de Eurocup şampiyonluğu kazanmış, camiada rüzgarı tamamen arkasına almış. Yaşanan maddi sorunlara rağmen 9 milyon euro bütçe isteği geri çevrilmemiş. Şu ortamda Gherardini benzeri birini istese karşı çıkabilecek bir mekanizma var mıydı? Basketbolda kurumsallaşmayı akıl etmesi gereken kişi Ergin Ataman mıdır diye tartışabiliriz. Ben de bunu yönetimlerin uygulamaya geçirmesi gerektiğini düşünüyorum ancak Fenerbahçe örneğinde olduğu gibi koç isteseydi bugün bizde de benzer bir yapılanma olabilirdi.

Diyeceğim o ki, bu tarz insanları iş hayatında da sıkça görebilirsiniz. Bir işin kendilerine bağımlı olmasının yegane sebebi yine kendileridir. Bir taraftan yoğunluktan, yetişememekten şikayet ederler; öteki taraftan da asla yanlarına yeni birini istemezler. Dışardan bakınca oldukça fedakar bir yaklaşım olmasına karşın, içi çalıştığı kurumu yakar.

Olympiakos Barcelona Brose deplasman galibiyetleri. Takımın kafa rahat olunca böyle oluyormuş demek ki.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Trinchieri'nin Brose'si aslanlar gibi savaşırken, biz şamar oğlanı oluyorduk. Basketbolda her şey sonuçtan ibaret değil. Keşke her maç savaşan, elinden geleni yapan, taraftarına zevk veren buna rağmen alt sırada bitiren taraf biz olsaydık.