Şebnem Kimyacıoğlu

Şebnem'e bundan sonraki hayatında başarılar dilerim. Kalbimizde her zaman yeri olacak. Euroleague şampiyonluğunu getiren üçlüklerini de hiç unutmaycağız.

Çok klasik bir söz ama daha iyisi gelmedi aklıma; "iz bırakanlar unutulmaz."

Hep hafızalarda kalacak; EL finalinde attığı üçlükler, Ekrem Hocamın onu anlatırken duygulanması, keza Şebnem´in...

Galatasaray kadın basketbol takımını özel yapan taşlardan biriydi. Güzel insan, profesyonel sporcu. Her şey için teşekkürler yolu açık olsun.

Madem basketbola dönecekti bu Galatasaray ile olmalıydı. Çok üzüldüm Şebnem´ i başka takımda görünce ve çok şaşırdım. Yine de gönlümüzdeki yeri başkadır Şebo´nun.

Galatasaray'ın 2013-2014 sezonunda Euroleague Kadınlar Basketbol şampiyonluğunu elde etmesinde büyük katkısı olan Kimyacıoğlu, jübile yaptıktan sonra doğup büyüdüğü ABD'ye döndü ve avukatlık yapmaya başladı.

Basketbol hayatına Amerika'da başlayan Kimyacıoğlu, Türkiye Basketbol Ligi'nde 2005-2007 sezonlarında Beşiktaş Basketbol Takımı'nda, 2007-2008 sezonunda Galatasaray'da forma giydi. Daha sonra basketbola ara verdi, Amerika'ya dönüp dört yıl hukuk eğitimi aldı. Eğitiminin ardından yeniden basketbola dönme fırsatı yakaladı, Türkiye'ye geldi ve tekrar Galatasaray'da forma giydi. Galatasaray'ın 2013- 2014 sezonunda Euroleague Kadınlar'da şampiyon olmasına büyük katkı sağladı. Türkiye Milli Takımı'yla olimpiyatlarda ter döktü. Spor hayatında büyük başarılara imza atan yıldız oyuncu, "İkinci kez Türkiye'ye gelişimde çok büyük başarılara ulaşabileceğimizi biliyordum. İkinci yılımızda da Euroleague şampiyonu olduk. Bu kadar çabuk olacağını açıkçası düşünmemiştim. Ama hayatımın en güzel hatıralarından biri. Gurur duyduğum bir başka şey ise Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etmekti. O hayatımın en büyük başarısı" dedi.

SÖYLESELER İNANMAZDIM
Hayatını 'mucizelerle dolu' diye tarif ediyor Kimyacıoğlu ve hayatının dönüm noktalarını şöyle anlatıyor: "Tabii ki her istediğime ulaşamadım ama kovaladığım her hedefi hırslı ve inanç dolu bir şekilde takip ettim. Ancak 10 yıl önce bana, 'Basketbolu dört yıllığına bırakıp tekrar döndükten sonra Euroleague'i kazanacaksın, olimpiyatlarda oynayacak ve bir süre sonra da Hollywood'ta avukat olacaksın' deseydiniz benim cevabım; 'Çok güzel bir flim yazmışsınız' olurdu."

SPORU HİÇ BIRAKMADIM
"Avukat olsa da sporun, hayatının bir parçası olduğunu söyleyen Kimyacıoğlu sporla olan ilişkisini şöyle anlatıyor: "Profesyonel sporcu olarak bıraktım. Artık avukat olarak çalışıyorum. Ama sporu hiç bırakmam. İş günlerim geç saatlere kadar devam ediyor. Onun için sabahları 05.30'ta kalkıp egzersiz yapıyorum. Bazı hafta sonları arkadaşlar arası basket maçı oynuyoruz. Aktif bir yaşam her zaman hayatimin bir parçası olacak."

TÜRK YEMEKLERİ YAPIYORUM
"Amerika'da bir Türk gibi yaşantısını sürdürdüğünü, Türkiye'ye sürekli özlem duyduğunu söylüyor eski basketbolcu: "Yemek konularında tam bir Türküm. Evde Türk yemekleri pişiriyorum. İş yerimde demli çay olmaması beni nasıl üzüyor, bilemezsiniz. Her poşet çay içtiğimde kendimi Boğaz'ın kenarında bir simit ile çay içerken hayal ediyorum. Ama iki ülkenin de kolay ve güzel tarafları var. Onun için Amerika'dayken Türkiye'yi özlüyorum; Türkiye'deyken Amerika'yı özlüyorum."

ŞAMPİYONLUK SAYILARINI ATTI
Galatasaray Odeabank, 2014'te Ekaterinburg'da büyük bir sürpriz yaparak şampiyon olurken, maçın en önemli oyuncularından biri Şebnem Kimyacıoğlu idi. Finalde Fenerbahçe ile karşılaşan Galatasaray'ın en zor anlarında, maçın sıkıştığı dakikalarda Kimyacıoğlu'nun attığı iki üçlük Galatasaray Odeabank'ın zafere ulaşıp şampiyon olmasını sağlamıştı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİNDEN...
Şebnem Kimyacıoğlu, The Walt Disney Company şirketlerinden Marvel Entertainment Group'ta avukatlık yapıyor. Dünyanın en önemli çizgi roman yaratıcısı firmalarından biri olan Marvel; Spider Man, Captain Marvel, Hulk, Iron Man, Thor, Captan America, Wolverine, Avengers, X-Men gibi çok sayıda karaktere hayat verdi.

Haber: Furkan KARA / SABAH