Aslantepe'ye Basketbol Salonu Projesi

Re: Aslantepe' ye arena projesi

Metin bey, bu konu o kadar dallı-budaklı ki emin olun ne kadar sağlam kaynaklardan teyid alırsanız alın hâlâ fotoğraf netleşmedi.

Sizin belirttiğiniz Maçka'da yapılması düşünülen Staples Center tarzı projeyi duymuştum, fakat bazı kişilerde Fenerbahçe'nin Ülker desteğiyle yapacağı salonun 2010 Dünya ŞAmpiyonası'nda kullanılacağı söylüyor. Hatta bizzat bu beyânâtı Aziz Yıldırım'dan duydum...

Telekom'un sponsorluk konusu ise stadın isim hakkıyla ilgili değildi sanıyorum. Zira, belirtilen rakamlar daha farklı reklam anlaşmalarında kullanılacak olmasına işaret ediyor.

Ahmed Salih' Alıntı:
Metin bey, bu konu o kadar dallı-budaklı ki emin olun ne kadar sağlam kaynaklardan teyid alırsanız alın hâlâ fotoğraf netleşmedi.

Sizin belirttiğiniz Maçka'da yapılması düşünülen Staples Center tarzı projeyi duymuştum, fakat bazı kişilerde Fenerbahçe'nin Ülker desteğiyle yapacağı salonun 2010 Dünya ŞAmpiyonası'nda kullanılacağı söylüyor. Hatta bizzat bu beyânâtı Aziz Yıldırım'dan duydum...

Telekom'un sponsorluk konusu ise stadın isim hakkıyla ilgili değildi sanıyorum. Zira, belirtilen rakamlar daha farklı reklam anlaşmalarında kullanılacak olmasına işaret ediyor.

Ahmed Salih Bey,

O konu çok eski. Aziz Yıldırım son olarak kendilerine ait salon yapacaklarını açıkladı. Sene sonunda temel atacaklar. Yani 2010 dünya şampiyonası için değil.

Ayrıca dediğim gibi benim kaynağım oldukça sağlam. 1.5 ay önce de NTV Spor' da Turgay Demirel bizzat açıkladı ve dedi ki Maçka için izin bekliyoruz.

Stad sponsorluğu meselesine gelince, Fanatik denilen gazetenin iddia ettiği şey yanlış bilgi. Zaten haberi veren Cüneyt Karakaya isimli şahıs şu an Fenerbahçe' nin Avusturya kampını izliyor. Gazete' de çıkan haberde kullanılan stad resmi dahi yanlış. Tamamen ortalığı karıştırma amacı ile yapılmış bir haber.

Fanatik'teki habere bakarak Telekom'la sponsorluk konusundaki sorunu belirtmiyorum. Bu konuda bazı sıkıntılar olduğunu, Telekom'un baskılardan çekindiğini daha evvel de duymuştum.

Biliyorsunuz, Aziz Yıldırım bu stad bitine kadar rahat bırakmayacak... Her türlü çomağı sokmaya meyilli! Dolayısıyla TBF'yi de istediği gibi yönlendirdiğini düşünürsek bu konu pek iç açıcı görünmüyor.

Sizin, 15 bin seyirci kapasitesi dolaylarında, localı salon projenize katılıyorum. Ancak verdiğiniz örneklerdeki maliyetlere bizim yaklaşamayacağımızı belirteyim. Aslatepe stadı projesi bile 130-150 milyon euro arası iken, bu meblalarda kapalı spor kompleksi yapmak mümkün değil gibi...

Şu aşamada yapacağımız salon 50-60 milyon euro'yu aşmaz sanıyorum. Ki bu meblâlara da 15 bin kapasiteli, localı bir salon yapabiliriz kanaatindeyim.

Ahmed Salih' Alıntı:
Fanatik'teki habere bakarak Telekom'la sponsorluk konusundaki sorunu belirtmiyorum. Bu konuda bazı sıkıntılar olduğunu, Telekom'un baskılardan çekindiğini daha evvel de duymuştum.

Biliyorsunuz, Aziz Yıldırım bu stad bitine kadar rahat bırakmayacak... Her türlü çomağı sokmaya meyilli! Dolayısıyla TBF'yi de istediği gibi yönlendirdiğini düşünürsek bu konu pek iç açıcı görünmüyor.

Sizin, 15 bin seyirci kapasitesi dolaylarında, localı salon projenize katılıyorum. Ancak verdiğiniz örneklerdeki maliyetlere bizim yaklaşamayacağımızı belirteyim. Aslatepe stadı projesi bile 130-150 milyon euro arası iken, bu meblalarda kapalı spor kompleksi yapmak mümkün değil gibi...

Şu aşamada yapacağımız salon 50-60 milyon euro'yu aşmaz sanıyorum. Ki bu meblâlara da 15 bin kapasiteli, localı bir salon yapabiliriz kanaatindeyim.

Salon maliyeti konusunda sizinle hem fikirim. Zaten belirttiğim maliyetler yurtdışındaki işçi maliyetlerinin yüksekliğinden kaynaklanıyor. Bir de o salonlarda bizimle alakası olmayan buz hokeyi gibi sporların müsabakaları da yapıldığı için salon maliyetleri inanılmaz ölçüde artıyor.

Örneğin bizim stadımızın maliyeti 200 milyon$' ken aynı stadı İngiltere' de yaklaşık 250 milyon pounda, Almanya' da ise 300 milyon?' lara yapabilirdik.

Benim derdim, Fenerbahçe saman altından su yürütürken, kendine Ataşehir gibi yerlerde haksızca imar hakları elde ederken ve yaptığı anlaşmalarla tesisleşirken geride kalmamamız ve aynı düzeyde atılgan olup bu projeleri kendi kulbümüze yönlendirme derdidir.

Misal vereyim. Bir süre önce Büyükçekmece Belediyesi bize arazi tahsis etti. Bu arazi sayesinde oraya antreman tesisleri taşınacak ve Florya çok iyi bir şekilde değerlendirilecek. Büyükçekmece 400 dönümlük bir spor köyü olurken Florya' da villalar ve işmerkezleri yapılacak. Biz müracaatı yaptığımız anda Fenerbahçe hemen harekete geçti ve onlarda kendilerine arazi tahsis ettiler.

Ayrıca Ankara' da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek' ten yine arazi aldılar ve geçtiğimiz günlerde oraya temel attılar. Yapılan tesis ise, Fenerbahçe' nin deplasmana gittiğinde kendi tesislerinde kalacak antremanını yapabilecek bir yapı olacak. Aynı teklif bize de sunuldu ancak yönetimden ses seda çıkmadı.

Biliyorum Adil Emecan çok güzel araziler kazandırdı bize ve projeleri de devam ediyor. Ancak böyle bedava tahsis edilen arazilerin elden kaçırılmaması kulübümüzün menfaatinedir.

Ben bu salon olayını da bu açıdan değerlendiriyorum. Yani birileri kendi kendine kimseye sormadan birilerine salon yapmaya kalkıyorsa ya da en azından teşebbüs ediyorsa, bizim de devreye girmemiz ve bu tip durumları kendi lehimize çevirmemiz gerekir.

Bence konuyu açan arkadaşın düşünceleri bizim açımızdan oldukça olumlu ama herşeyi kendi açımızdan düşünmekte biraz bencilce oluyor.Fulkerde diyebilir aynı şeyi salon bizim gösterdiğimiz yere yapılsın ondan sonra bize kalsın diye.Bence kendimiz daha ilginç daha ilgi çekici bi salon yapalım 2 yıl geç olsun ama ondan sonra kimsenin ağız kokusunu çekmeyelim

Bu arada bir fikrimi daha belirteyim 2010 yılındaki şampiyonayı bizden alırlar diye düşünüyorum çünkü daha ortada elle tutulur gözle görülür bişey yaptığımız yok

mesut başoğlu' Alıntı:
Bence konuyu açan arkadaşın düşünceleri bizim açımızdan oldukça olumlu ama herşeyi kendi açımızdan düşünmekte biraz bencilce oluyor.Fulkerde diyebilir aynı şeyi salon bizim gösterdiğimiz yere yapılsın ondan sonra bize kalsın diye.Bence kendimiz daha ilginç daha ilgi çekici bi salon yapalım 2 yıl geç olsun ama ondan sonra kimsenin ağız kokusunu çekmeyelim

Bu arada bir fikrimi daha belirteyim 2010 yılındaki şampiyonayı bizden alırlar diye düşünüyorum çünkü daha ortada elle tutulur gözle görülür bişey yaptığımız yok

F.Ülker zaten kendi arenasını yapıyor.

http://aycu15.webshots.com/image/36494/ ... 251_rs.jpg

http://aycu18.webshots.com/image/38097/ ... 453_rs.jpg

http://arsiv.sabah.com.tr/2008/08/17//h ... 80673.html

Metin Abiye katılmamak için deli olmak lazım.Herşeyi o kadar güzel özetlemiş söylenecek bir şey bırakmamış.Büyük hedefler büyük yatırımlar ile başlar.Bize 5000 kşi yeter 10.000 kişi dolmaz filan bunların artık kafamızdan silinmesi lazım.Oradan ve sponsordan gelecek para ile öyle bir takım kurulur ki bilet bulunamaz o maçlara kombineler yok satar.Yeterki biz bunun olacağına inanalım ve bu yolda ilerleyelim...

Metin Kuruçay' Alıntı:
Berkay Bey çok güzel konuyu özetlemiş, kelimesi kelimesine katılıyorum ve ek olarak arenada basketbol harici örneğin futbol takımı deplasmana gittiğinde dev ekrandan futbol takımının maçları verilebilir.

Yani örnek verirsek; Öğlen basketbol maçına gelen taraftara akşam da örneğin Trabzon deplasmanına giden futbol takımını izlemek için [Trabzonspor-Galatasaray] dev ekranda maç izleme şansı verilebilir. Bu 2 bilette beraber kombine edilerek satılır. Ki böyle bir uygulama(yani arenada dev ekranda futbol maçı izleme) Euro2008 Futbol Şampiyonasında Almanya' da uygulandı mesela.

Konserler ek gelir sağlamakla beraber Galatasaray' ın marka değerini de yücelten şeyler. Bugün dünyaca ünlü bir sanatçı ülkemize gelip Aslantepe Spor Kompleksinde Galatasaray Arena' da konser verecek dense, bu tüm bu faaliyet içinde olan konser siteleri, organizasyon siteleri vasıtası ile dünyaya duyuruluyor.

Örneğin: Celine Dion - Ali Sami Yen Galatasaray Arena CET 21:00 gibi çıkıyor. Dahası bu tip arenaların kendi web siteleri oluyor ve o web sitesine tüm dünyadan ziyaretçi geliyor.

Eğer Real Madrid, Barcelona bugün dünyada tanınıyorsa bu tip faaliyetler yüzündendir.

Bunun getirisi şu olur. Her sene futboldan acaba ne kadar gelir gelecek, yöneticilerimiz bu sene para verecek mi?, Cafe Crown çekilirse kimle anlaşacağız dertlerinden sıyrılmış ve kendi yağımızla kavrulmuş oluruz, ayrıca buna ek olarak NBA' in belki en üst sınıf oyuncularını değil ama en azından en üst sınıfın bir altlarını Türkiye' de sarı-kırmızı forma altında dev arenada seyretme şansımız ortaya çıkar. Türkiye' de basketbola olan ilgiyi artırır. Yunanistan' da bu işler çok Dominic Wilkins ile başlamıştı. Büyük hamle yaptılar ve kazandılar.

Biz de büyük düşünmek zorundayız.
Tamamen katılıyorum Metin abi zaten 15.000 üstü bir arena yaparsak taraftarı oraya çekecek çok fazla aktiviteler de yaparız

Söyledikleriniz güzel fakat Maçka'ya böyle birşey düşünüyorsa yönetim 2 yıldır olan Adnan Polat değişimi kulübü gerçekten dünya devi yapıyor..

Maçka gibi bir yere 2010'da salon açılacaksa gerçekten mükemmel bir iş olur..

O zamana kadar Ayhan Şahenk'te yaparız maçları..SAYGILAR.

Hazır 2010'da Dünya Basketbol Şampiyonasını biz düzenleyecekken bu fırsattan yararlanıp salon işini daha rahat halledebiliriz. Bunun için girşimlerin hızlanması yerinde olur...

Arkadaşlar projeye düşüncelere dicem sözüm yok ama işin birde mantık yanı var.Türkiye'de basket kültürü inanın okadar gelişmiş durumda değil ülke olarak basketbol sevgisini Beyaz Gölge dizisiyle sevmeye başlayaan bir milletiz.Bunun için 10000-15000 kişilik salonları dolduramayız bunu garaanti ederim.Bi dururp düşünelim dünkü maçı tribünler bomboş,yada sezon içinde sıksık futbol maçlarında bile olması gerekenden çok daha az seyirciye oynuyoruz.Kompleksin bir spor köyü havasında olması çeşitli aktivitelerle aileleri salona çekilebileceğini düşünürsek bence 5000-8000 arası bir kapasite bence ülkemiz için çok daha uygun bir tercih olacaktır.
Evet büyük maçlarda belki arasıra yetmez bu kapasite ama sozonda 5 maçı full oynayıp gerisinde yarı kapaasitede oynicamıza tüm maçları arena full seviyesinde oynamak o atmosferi yakalamak çok daha mantıklı olur en azından ben onu tercih ederim

Aslantepeye salon olmasını başta Mert Uyguç ve diğer şubedeki herkes istiyordur elbette..

Fakat Mert Uyguç ile Yiğit Şardan arasındaki sohbetten şu sözler çıkmış dün Mert Abi belirtmişti ;

Dolmabahçe'nin oraya yeni bir salon yapılacak veya yapılıyor şu anda tam bilmiyorum durumunu ama elbette yapılacak orası 2010'daki şampiyona için.. Yiğit Abiylede görüşmüştük salon konusunda ve kendiside orayı almayı düşündüklerini belirtti. Hatta ufak tefek çalışmalara başlanmış o spor salonu için..Çok büyük olasılıklada orasını alıcaz.. Çünkü SPOR SERGİ'yi özleyen bir çok kişi var ve orası tam bir Spor Sergi olcak ve bizde daha çok taraftarı çekebilicez.

Doğan kardes eğer ülkemizde basketbol sevgisi yok dersen ardında da 5000 küsür kişilik yapalım dersen biz bu basketi sevmeyen insanlara nasıl ve nerede basketbolu sevdirecez Allah aşkına?Japonya Çin vb. gibi gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler sürekli basket sahaları futbol sahaları tenis sahaları yapıyorlar ama bunları bizim çok büyük basketbol geçmişimiz ve ya futbul veya tenis geçmişimiz var side yapmıyorlar...
Bilhakis bu sporları sevdirmek tanıtmak için.İnsanlar iki üç maç izlesinler bu sporu öğrensinler diye.Televizyon başından basket maçı izleyen mi daha çabuk ısınır yoksa sahadan izleyen mi?
Beşiktaş çok güzel atmosfer yakaldı diyoruz.Doğrudur ama o atmosfer yakalanırken kaç kişi dışarda kaldı stada giremedi.O zevkten mahrum kaldı.Anlatmaya çalıştığım şey bize şu yeter bu yeter değil şimdi yeter gibi görünse de 10 yıl, 25 yıl sonra 50 yıl sonra ne olacak kim bilebilir?Hazır elinde imkan varken küçük şeylerle avunmağı hangi mantıkla açıklarız?İşin mantıklı kısmı demişsin ama asıl mantık şudur:Traftara ne verirsen onu alırsın.Eğer eğlence konfor vb. şeyler verirsen karşılık olarak binlerce kombine ce dolu tribünler alırsın ama insanımız zaten basket bilmez bilen de 5000 kişi onlara yetecek kadar yapalım çok yanlıştır bence.
Ben en son denizli maçında eski açıktaydım ve yeni açık açık bomboştu kapalı alt keza öyle biz şimdi traftar gelmedi diye 52000 kişilik stad yapmayalım mı?25000 kişi nize yeter mi diyelim?Futbolda 52000 geleceğini umut ediyoruzda baskette 12.000-13.000 kişi mi gözümüzde büyüyor?Almanya'da da basket sevgisi görünürde yok ama şovlarla reklamla Uleb maçına bile 8-9 bin kişi nasıl geliyor?Demekki stadları sadece büyük maçların dışında doldurmanın yöntemleri de var.Biz neden yapmayalım bunu...
Lütfen artık, böyle küçük düşüncelerin modası geçti.Amacım seni kırmak değil Doğan kardes ama artık büyük düşünmenin zamanı çoktan geldi de geçiyor bile...

Büyük takım denilen Galatasaray Fenerbahçe Efes Pilsen Türk Telekom ve Beşiktaş bu takımlar kendi aralarında ynadığı maçlarda belirli bir taraftar kitlesine ulaşıyor. Aliağa Selçuk üniversitesi maçlarında boş koltuklar da cinler periler oturur.

Murat Baylan' Alıntı:
Büyük takım denilen Galatasaray Fenerbahçe Efes Pilsen Türk Telekom ve Beşiktaş bu takımlar kendi aralarında ynadığı maçlarda belirli bir taraftar kitlesine ulaşıyor. Aliağa Selçuk üniversitesi maçlarında boş koltuklar da cinler periler oturur.
Bizim dediğimizde zaten güzel organizasyonlarla bu maçlara da taraftar çekmek.Bizim apartmanın merdiveninden bile küçük bir merdivenle boşalan bir salona tabi ki seyirci çekmek zor olur.Ama insanların tüm gününü orda geçirip o güzel günün sonunda veya ortasında maç izleyemeye emin ol bir çok insan gelir.Sonuçta amaç güzel vakit geçirmek.Son olarak sanırım benim yazdığım en son yazının son kısımlarını okumamışsın.İnsanlara yani taraftarlara ne verirsen onu alırsın...

Aslantepe'ye salon yapılması bizim için daha iyi olur diye düşünüyorum, maçka şehrin göbeği olabilir ama aslantepede a.samiyenin göbeği oluyor:)

ayhan sahenk uzak deniliyo abdi ipekci soguk büyük su gecen sene bagcılarda 1 salon vardı onu niye düsünmüyoruz baskı kura bilecegimiz bir salon hemde ayhan sahenk tekı gibi on sıralara polisler oturmaz :)