La Liga

Simao Şaşırdı!
Chelsea'nin başına geçen Portekizli Luiz Felipe Scolari'nin Portekizli oyuncuları Stamford Bridge'e getirmek istediği belirtilirken, İspanya'da çıkan haberlerde, tecrübeli teknik adamın Atletico Madrid'in orta saha oyuncusu Simao'yu yakın takibe aldığı ifade edildi.

Buna rağmen 28 yaşındaki oyuncu Chelsea'nin kendisiyle ilgilendiğinden haberi olmadığını belirtirken, hakkında çıkan transfer söylentisi hakkında, "Benim için sürpriz oldu. Portekiz Milli Takımı'yla birlikteyken Scolari bana hiçbir şey demedi fakat bu söylenti gösteriyor ki Atletico Madrid'de iyi işler yapmışım" dedi

simao01.jpg

Silva kalıyor...
Euro 2008'de şampiyonluğa ulaşan İspanya'nın göze çarpan futbolcularından biri olan Silva; Barcelona, Real Madrid, Liverpool, Chelsea ve Inter gibi Avrupa'nın dev kulüplerinin dikkatini çekmişti.

Serie A takımlarından Roma'nın da, Valencia'ya Silva için 25 milyon euroluk bir teklif sunduğu belirtilmişti.

Transfer söylentileri hakkında açıklama yapan yıldız oyuncunun menajeri Julio Llorente, kendilerine herhangi bir teklif gelmediğini ve Silva'nın Valencia'da kalmak istediğini söyledi.

Llorente, "Silva Valencia'da kalmak istiyor. Neler olacağını hep beraber göreceğiz fakat Silva'nın ilk tercihi Valencia'da kalmak. Eğer fırsatlar artarsa, bunları analiz ederiz fakat şu anda Silva burada çok mutlu" dedi.

DavidSilva_arkadan01.jpg

Van der Vaart resmen Real'li!
Sadece real Madrid için Hamburg'dan ayrılabileceğini dile getiren Hollandalı süper yıldız Rafael Van der Vaart girdiği sağlık kontrolünün ardından kendisini 5 yıllığına Realli yapan kontrata imza attı.

İmza töreni sonrası Marca Gazetesi'ne konuşan 25 yaşındaki Hollandalı oyuncu "Öncelikli amacım burada forma bulmak. real Madrid'te birçok yıldız var, bu takımda yedek beklemek de çok anormal bir durum değil" dedi.

Real Madrid'te Robinho, Raul ve Guti gibi isimlerle forma savaşı verecek olan Van der Vaart, transferi gündemde olan Manchester Unitedlı Cristiano Ronaldo konusunda da "Kimin oynayacağı önemli değil, takımın güçlenmesi adına elbette gelmesini isterim" dedi.

vandervaart080508_ES.jpg

Barca'nın Silva aşkı!
EURO2008 finallerinde şampiyonluğa ulaşan İspanya Milli Takımı ve Valencia'nın en önemli oyuncuları arasında gösterilen David Silva'nın kulübü kendisini satmayı düşünmediklerini ve yeni sezon hazırlıkları için ABD'de olan takım İspanya'ya dönünce yeni bir kontrat yapacaklarını açıklamış olsa da, Barcelona süper yıldızın peşini bırakmıyor.

İspanya'da çıkan haberlere göre; Katalan ekibi 25 milyon Avroluk bir teklifle Valencia'nın kapısını çalmaya hazırlanıyor.

Yıldız oyuncunun menajeri Julio Llorente henüz yeni bir kontrat yapılmadığını ve duruma netlik kazandırılması gerektiğini dile getirdi. Valencia sportif direktörü Fernando Gómez ise en kısa zamanda bu transfer konusunda somut bir adım atacaklarını ve yıldız oyuncuyu kesinlikle takımda tutmak istediklerini belirtti.

DavidSilva_arkadan01.jpg

Sevilla'dan transfer!
İspanyol ekibi Sevilla, bir başka La Liga ekibi Racing Santander'in formasını giyen 29 yaşındaki orta saha oyuncusu Aldo Duscher'i transfer etti. Geçtiğimiz sezon 34 maçta Racing Santander forması giyen ve 5 gole imza atan Duscher Sevilla'ya 3 yıllık imza attı.

Racing Santander'e, Deportivo La Coruna'dan gelen Duscher, Deportivo'da ise 2000-2007 yılları arasında forma giymişti. Arjantinli futbolcu, 2002 yılında oynanan bir Şampiyonlar Ligi maçında David Beckham'la girdiği ikili mücadelede rakibinin bacağının kırılmasına neden olmuştu.

aldoduscher.jpg

Ersen attı, Huelva kazandı.
Recreativo Huelva forması giyen milli futbolcumuz Ersen Martin, Athletico Bilbao ile yapılan hazırlık maçında golle buluştu.

Karşılaşmaya ilk 11'de başlayan ve 8. dakikada sahneye çıkan Ersen, takımını 1-0 öne geçirirken, 23. dakikada Bilbao, Gurpegi'nin golüyle skora denge getirdi. İlk yarısı 1-1 tamamlanan mücadelenin 59. dakikasında Camunas, penlatıdan attığı golle Huelva'nın yeniden öne geçmesini sağladı. Kalan dakikalarda başka gol olmadı ve Recreativo Huelva, Ersen'in de gol attığı maçı 2-1 kazandı.

ersenmartin01.jpg

Ronnie yerine 3 aday!
Yaz başında göreve getirilen yeni teknik direktör Pep Guardiola'nın kadroda düşünmediği Ronaldinho'yu Milan'a satan Barcelona, Brezilyalı yıldızın pozisyonunda oynayabilecek bir oyuncu arıyor.

Katalan ekibinin ilk tercihi olan Zenit St Petersburglu Andrei Arshavin için yapılan ilk girişimler sonuçsuz kalmış olsa da, Rus ekibi son açıklamasında 27 yaşındaki oyuncusu için istediği bonservis bedelinde imdirime gitmeye karar verdiğini duyurdu.

Barcelona'nın listesindeki isimler arasında Arjantin'de Boca Juniors forması giyen Rodrigo Palacio da var. Ancak Palacio Katalan ekibinin tüm yöneticileri tarafından kabul gören bir oyuncu olmadığı için transferi zor gözüküyor.

Listedeki son isimse Sevillalı Diego Capel. 2007/08 Sezonu'nda sergilediği başarılı performansla gündeme gelen genç oyuncunun sözleşmesinde 15.6 milyon Avro karşılığında serbest kalmasını sağlayan bir madde bulunuyor. Katalan ekibiyse öncelikle oyuncuyu ikna etmek ve kulübüne baskı yaparak bu rakkamı aşağı çekmek istiyor.

diegocapel_sevilla_01.jpg

Kupa Real'in!
2007/08 Sezonu'nun İspanya Ligi (La Liga) şampiyonu Real Madrid ve İspanya Kral Kupası (Cope Del Rey) şampiyonu Valencia; İspanya Süper Kupası Rövanş Maçı'nda Santiago Bernabeu'da karşılaştılar. Zorlu mücadelede Eduardo Iturralde González düdük çaldı.

İki takım arasında Mestalla Stadı'nda oynanan ilk maçı ev sahibi Valencia; Juan Manual Mata, David Villa ve Vicente Rodríguez Guillén'in golleriyle 3-2 kazanmıştı. Real'in golleriniyse Hollandalı Ruud Van Nistelrooy kaydetmişti.

Real Madrid [4 - 2] Valencia
33' [0 - 1] David Silva
50' [1 - 1] Ruud Van Nistelrooy (penaltı)
75' [2 - 1] Sergio Ramos
87' [3 - 1] Ruben De la Red
89' [4 - 1] Gonzalo Higuain
90' [4 - 2] Fernando Morientes

2008/09 Sezonu'na 2003 yılından beri hasret olduğu Süper Kupa şampiyonluğuyla başlayabilmek için Valencia'yı yenmek zorunda olan Real Madrid karşılaşmanın 40. dakikasında Hollandalı yıldız orta saha oyuncusu, yeni transfer Rafael Van der Vaart kırmızı kart görünce sahada 10 kişi kaldı.

Real Madrid sahada eksik olmasına rağmen ikinci yarıda rakibi üzerinde büyük baskı kurdu; önce Ruud van Nistelrooy'un penaltısıyla beraberlik geldi, sonra ikinci sarı kartını gören "Uçan Hollandalı" takımını 9 kişi bıraktı, daha sonra da Mahamadou Diarra'nın kafa vuruşunda direkten dönen topu ağlara yollayan İspanyol savunmacı Sergio Ramos ev sahibini öne geçirdi.

Real Madrid 9 kişi kalmış ve skor avantajını yakalamış olmasına rağmen durmadı; 2007/08 Sezonu'nu Getafe'de kiralık geçirdikten sonra takımına dönen Ruben De la Red 87. dakikada mükemmel bir aşırtmayla farkı ikiye çıkardı.

Real Madrid coşmuştu bir kere, 9 kişi kalmış olmanın dezavantajını yaşamıyorlardı; genç Arjantinli Gonzalo Higuain 90. dakikada takımının dördüncü golünü attı. Duraklama anları oynanırken eski Real Madridli Fernando Morientes farkı yeniden ikiye indirerek maça heyecan getirdi. Artık Valencia'nın uzatma için değil, kupa için bir gole ihtiyacı vardı.

Kalan süre başka gole sahne olmadı ve uzun yıllar unutulmayacak maçı 4-2 kazanan Real Madrid İspanya Süper Kupası'nı 2003 yılından beri ilk kez, toplamda sekizinci kez müzesine götürdü.

real_super_kupa.jpg

Alıntı: Ajansspor

''İspanya Milli Takımı'nda oynayacağım...''
İspanyol basınında yapılan, ''Bojan, milli takım seçiminde Sırbistan'ı mı yoksa İspanya'yı mı seçecek?'' tartışmalarından dolayı bugün basın toplantısı yapmak zorunda kalan Bojan, İspanya Milli Takımı'nda oyanayacağını açıkladı.

Özel maçlarda İspanya Milli Takımı'nın kadrosuna alınmasına karşın hiçbir resmi maçta oynamayan ve bu nedenle Sırbistan'da oynama opsiyonu da bulunan Krkiç, Sırbistan Milli Takım Teknik Direktörü Radomir Andiç'in, ''Bojan'ın babası yakın arkadaşım ve kendisiyle Bojan'ın bizimle oynaması konusunda konuştum. Bizim için büyük onur olur'' şeklindeki sözleri üzerine polemik konusu olmuştu.

Genç futbolcu, ''Danimarka ile oynanan özel maçta kadrodaydım ve Avrupa şampiyonları ile birlikte yedek kulübesinde oturmak benim için büyük önceliği olan bir şeydi. Ben öğrenmeye ve çalışmaya devam edeceğim. Eğer bir gün milli takım ile oynama şansı bulursam, en iyisi olur'' değerlendirmesini yaptı.

2010 Dünya Kupası elemelerinde Bosna Hersek ve Ermenistan ile 6 ve 10 Eylül'de karşılaşacak olan İspanya'da teknik direktör Vicente Del Bosque, Bojan'ı kadroya çağırmadı.

BojanKrcic.jpg

''Real kimseyi alamadığı için...''
İngiltere'nin Chelsea takımına gitmek isteyen Robinho, Real Madrid'in buna izin vermemesinden dolayı İspanyol kulübüyle büyük tartışmaya girdi. Açıklamalarından dolayı kadro dışında bırakılan Robinho bugün basın toplantısı düzenleyerek, "Schuster (teknik direktör) ve Pedja'ya (futbol şube sorumlusu) Chelsea'ye gitmek istediğimi söyledim. Basın karşısında da kaç kez söyledim, ama teknik direktör hala benim burada kalıp düzelebileceğimi zannediyor, ancak benim aklım Chelsea'de" şeklinde konuştu. Sezon sonunda Real Madrid'de sözleşmesinin uzatılıp iyileştirilmesi için menajerin birçok kez kulübü yetkilileri ile görüştüğünü, ancak Real Madrid'in ilgilenmediğini söyleyen Brezilyalı genç futbolcu, "Kulüp, kimseyi almayı başaramadığı için şimdi benim kalmamı istiyor" dedi.

Schuster'in yaşanan sorunu "baba-oğul arasında yaşanan bir olay" olarak yorumlamasına da karşılık veren Robinho, "Schuster benim babam değil sadece teknik direktörüm" şeklinde konuştu.

Sezon başından bu yana sadece Manchester United'ta oynayan Portekizli Cristiano Ronaldo'yu almak için uğraşan ancak İngiliz kulübünün izin vermemesiyle transferi gerçekleştiremeyen Real Madrid sadece Hamburg'dan Van der Vaart'ı kadrosuna dahil etti.

İspanyol basını, mevcut durumda Robinho'yu tutmanın çok zor olacağını savunup, Real Madrid'in gözünü Valencia ile sözleşmesini 2014 yılına kadar uzatan David Villa'ya çevirdiğini ve 48 milyon Avro bonservis bedeli ödemeye hazır olduğunu iddia etti.

robinho_kutlama_basparmak.jpg

Robinho'nun sözleşmesi feshedilebilir.
Real Madrid'de kadro dışında bırakılan Robinho'nun bugün basın toplantısı düzenleyerek kulübü suçlaması ve İngiliz Chelsea'ye gitmek istediğini söylemesinin ardından hemen futbolcuya karşılık veren İspanyol kulübü, Robinho'nun tek taraflı olarak sözleşmesini feshetmek istemesi halinde bunu kabul edeceklerini duyurdu.

Sezona yeni başlayan La Liga'da deplasmanda oynanacak Deportivo-Real Madrid maçından önce Robinho'nun basın toplantısı düzenlemesini doğru bulmayan Real Madrid kulübü, ayrıca futbolcusunun peşini bırakmamasından dolayı Chelsea kulübünü de eleştirdi.

Henüz transferle ilgili hiçbir şey gerçekleşmeden Chelsea'nin resmi internet sitesinde Robinho forması sattığını hatırlatan Real Madrid, "Futbolcumuzu satmadığımızı mükemmel bir şekilde bilmelerine rağmen Chelseali yöneticilerin tavırlarından derin üzüntü duyuyoruz" açıklamasında bulundu.

Haber: Şenhan Bolelli / AA

Robinho_Real_uzgun08_01.jpg

Barcelona atletico madridi 6-1 yenmiş şok oldum ortaya bu kadar farklı bir skor çıkmasını beklemiyordum atletico çok iyi gidiyordu. Barcelonada nihayet toparlanmaya başladı.

Bende bu skoru beklemiyordum. Hatta Madrid'den bir galibiyet bekliyordum. Ama maç çok erken kopmuş. 8. dakikada Barca 3 yapmış... İlk yarı 5-1 bitmiş...

Bunların yanında Sevilla evinde A.Bilabo'yu 4-0 yendi. Golleri Kanoute, Renato, Correira, Chevanton attı.
Villareal evinde Betis'i 2-1 yendi. Villareal'in gollerini Rodriguez ve Llorente atarken, Betis'in golünü Damia attı. Betis'te Aurelio ilk 11'de oynadı. Nihat ise sakatlığı nedeni ile oynamadı.
Geçen sene kötü günler geçiren, bu yaz maddi açıdan darda olduğundan üst paralar harcamayan Valencia çıkışını sürdürüyor. Liderliğini devam ettiriyor. Valencia deplasmanda Vallodolid'i Fernandes'in golü ile 1-0 yendi.
Son iki sezonun şampiyonu Real ise Espanyol ile 2-2 berabere kaldı. Real'in gollerini Raul atarken Espanyol'un gollerini Tamudo ve Garcia attı...

barcelona çok yanıltıcı bir galibiyet aldı...maçı izleseydiniz maçın hakkının 6-1 olmadığını düşünürdünüz benim gibi...zaten barca golleri tamamen atletico defansının asistleriyle geldi yani barca çatır çatır oynamadı

Dün Akşamki maç neydi öyle ya Kabus gibiydi resmen. çok üzüldüm Atletico'ya yazık 9 yıldır yenemiyorlardı belki şans bu defa güler diye bekledim ama olmadı. :(

dünün önemli maçlarından Villareal - Espanyol maçıda 0-0 bitmiş
(Raul Tamudo Penaltı kaçırmış)

MEHMET ÇİFTÇİ / Milliyet

Real Betis Teknik Direktörü Chaparro, Mehmet Aurelio?yu övdü, Fenerbahçe?ye göndermede bulundu.

Onursal Başkan Luis Lopera?ya giderek Mehmet için bizzat teşekkür ettiğini söyleyen Chaparro, ?Kendisine Mehmet ile Betis?in altın bir yıl yaşayacağını anlattım. Taraftarın gözünde Mehmet bir idol olmaya başladı. Betis bundan sonra bırakın küme düşme korkusunu, ilk dörde oynayacak bir takım oldu dedim? diye konuştu.

Fenerbahçe?nin böyle çok yönlü bir oyuncuyu nasıl bıraktığını halen anlayamadığını vurgulayan İspanyol hoca, ?Avrupa Şampiyonası?nda onu takip etmiştik ama transfer edeceğimize hiç ihtimal vermiyordum. Çünkü Fenerbahçe?nin büyük bir kulüp olmasından dolayı Mehmet?i bırakacağını zannetmemiştim? ifadelerini kullandı.

Chaparro, Aurelio?nun ara transferde gitmemesi için ellerinden geleni yapacaklarına dikkat çekerek, ?Betis olarak elimizde altın yumurtlayan bir oyuncu var. Onu bıraktık mı taraftara hesap vermek zorunda kalırız. Böyle bir yanlışa düşmeyeceğiz. Zaten kendisi de burada çok mutlu olduğunu söyledi. Takıma da çabuk uyum sağladı. Ayrıca değerini de bir hayli artırdı. Ancak Aurelio bu performansını devam ettirdiği sürece kapımızı çalan çok olur? dedi.
Mehmet Çiftçi'nin Aurelio ile ilgili yazısı. Sanki biraz abartılıyor gibi geldi bana. Aurelio iyi bir oyuncu. Ama bu kadar iyi olduğunu biz çözememişiz demek ki...

NTVSPOR ve Ajanslar
Güncelleme: 12:58 TSİ 1 Kasım 2008 Cumartesi

İspanya'da geçen perşembe günü Real Union ile Real Madrid takımları arasında oynanan Kral Kupası maçı sırasında birden bire yere yığılarak baygınlık geçiren ve şuurunu kaybeden Real Madridli futbolcu Ruben de la Red'in yapılan ilk testlerinde sağlık durumu iyi çıksa da futbol kariyerinin bitme riskinin olduğu iddia edildi.

Maçın ilk yarısında yaşanan olayda, yere düşerek şuurunu kısa bir süre kaybeden De la Red, sahada doktor müdahalesiyle kendine getirildikten sonra hastaneye kaldırılmıştı. Geceyi hastanede geçiren ve yapılan tüm testler sonrasında herhangi bir sağlık problemi olmadığı açıklanan De la Red, hiçbir şey hatırlamadığını söylediği olaydan sonra cuma günü Madrid'e dönerek evinde dinlenmeye çekildi. Real Madrid'in resmi internet sitesinden, ''İyiyim. Benimle ilgilenen herkese teşekkür ederim'' diye mesaj yollayan 23 yaşındaki futbolcunun, riske atılmamak için bu hafta sonunu evinde dinlenerek geçireceği, takımla antrenmanlara çıkmayacağı bildirildi. Real Madrid kulübü, genç orta saha oyuncusunun başına gelenlerin nedeninin tam olarak öğrenilmesine kadar, De la Red'in dinlendirilmesinden yana olduğunu açıkladı.

İspanya'da Sevilla takımında oynayan 22 yaşındaki Antonio Puerta, geçen yıl maç içinde benzer bir şekilde baygınlık geçirmiş ve hayatını kaybetmişti.

Puerta'nın ölümü beni çok etkilemişti böyle birşeyin bir daha hiç yaşanmamasını diliyorum.
De la red en kısa zamanda iyileşir ve sahala döner İnşaAllah.

Valencia genç yıldızı aldı!
Kulübün resmi İnternet sitesinden yapılan açıklamada Carleto'yla 2014 yılı Haziran ayına kadar anlaşmaya varıldığı ifade edildi. Transferin maddi boyutuna ilişkin bir bilgi verilmezken, İspanyol AS Gazetesi transferin Valencia'ya 2 milyon euroya mal olduğunu iddia etti.

Valencia, Emilio Moretti'nin düşük performansı nedeniyle uzun süredir sol kanatta sıkıntı yaşıyordu.

Sol ayağıyla attığı şutlar nedeniyle Fenerbahçe'nin Brezilyalı oyuncusu Roberto Carlos'a benzetilen 19 yaşındaki oyuncu Carleto da AP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ''Teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Yeteneklerimin farkındayım ve kendimi geliştirmek istiyorum. Burası da isteklerimi gerçekleştirmem için uygun bir kulüp'' dedi.

Valencia CF ile antrenmanlara hemen başlayacağı belirtilen Carleto'nun, Ocak ayına kadar maçlara çıkmayacağı bildirildi.

thiagocarleto_santos.jpg

Getafe : 3 - 1 : Real Madrid

Valencia,Atletico Madrid,Villareal gibi takımların şampiyonluk konusunda tecrübesizliğini düşünürsek bu sene Barcelona ipi göğüsleyecek gibi duruyor.