Euroleague 2013 - 2014

A Grubu : UMMC Ekaterinburg,Bourges Basket-Beretta Familla-Kayseri KASKI-Good Angels Kösice-Seat Györ

B Grubu : Fenerbahçe - Nadezhda - Imos Brno - Wisla Krakow - Rivas Ecopolis - Sopron - BLMA

C Grubu : Spartak Moskova - CB Avenida - Galatasaray - Novi Zagreb - Polkowice - USK Prague - Kibirkstis

Geçen seneki kuradan farklı olarak UMMC-Mondeville yerine Spartak-Kibirkstis gelmiş. Gruptan iyi bir dereceyle çıkıp 2. turu geçtikten sonra, F8'in Ülker Arena'da olacağını düşünürsek taraftar desteğiyle geçen seneye göre daha iyi bir sonuç elde edeceğimizi umuyorum.

gerçekten ülker arenadamı olucak f8 ?

Fenerbahçe 1. torbadan girdiği sürece hep liderlik için oynamaya ve kura avantajıyla bir yerlere gelmeye devam edecek. Yine lider olurlar muhtemelen.

Biz de grupta ikinciliğe oynarız yine. Tabi galibiyet sayısı da önemli. Sonrası F8 ama herkesin dediği gibi ilerisi biraz zor.

Avrupalı 1 ve 5 numara olmadan ilk 4e kalmak hayal olur. Şöyle bir rotasyon Avrupa'da bizi başarıya ulaştırır.

Işıl-Avrupalı
Begüm-Esra-Yasemen
Alba-Penny
Sancho-Bahar
Nevriye-Bone-Avrupalı

Tabi bütçe nedir onu bilmiyorum. Yabancılarımızdan Sancho-Alba ve Bone belli olanlar. 4.isim muhakkak Penny olmalı ki ligte ve Avrupa'da bir gücümüz olsun. Tolliver bize gerçek katkıyı sağlamaz. İstediğimizi alamayız. Allah utandırmasın inşaAllah..

Maç programız şu şekilde:

06.11.2013 Galatasaray-Perfumerias Avenida
13.11.2013 WBC Novi Zagreb-Galatasaray
20.11.2013 Galatasaray-Sparta&K MR Vidnoje
27.11.2013 ZVVZ USK Praha-Galatasaray
11.12.2013 Galatasaray-CCC Polkowice
18.12.2013 Kibirsktis Vici - Galatasaray
15.01.2014 Perfumerias Avenida - Galatasaray
22.01.2014 Galatasaray - Novi Zagreb
29.01.2014 Sparta&K MR Vidnoje - Galatasaray
05.02.2014 Galatasaray - ZVVZ USK Praha
19.02.2014 CCC Polkowice - Galatasaray
26.02.2014 Galatasaray - Kibirkstis Vici

1. Tur (normal sezon grup) maçları 6 Kasım 2013 - 26 Şubat 2014 tarihleri arasında oynanacak. 2. Tur (playofflar) eşleşmeleri ise 11-18 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Kadınlar Avrupa Ligi Final Eight organizasyonu 7-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek.

20 takımın bulunduğu normal sezonda yedişer takımdan oluşan iki grup ve altı takımdan oluşan bir grup kurayla belirlenecek. Her takım, grubundaki takımlarla bir kez evinde, bir kez de deplasmanda karşılaşacak.

Eğer ev sahibi takım grubunda ilk beşe girerse gruplarında ilk beş sırada yer alan takımlar playofflara yükselecek. Eğer ev sahibi takım grubunda ilk beşe giremezse gruplarında ilk dört sırayı alan takımlar ve en iyi iki beşinci takım playofflara yükselecek.

Playofflarda ev sahibi dışında kalan 14 takım birbiriyle eşleşip "Son Sekiz" (Final Eight) için en çok üç maç üzerinden seri oynayacak ve iki galibiyet alıp tur atlayan yedi takım ev sahibi takımla birlikte Son Sekize adını yazdıracak. Sekizli Finalin çeyrek final aşamasında takımlar 1. Turdaki sıralamalarına göre dörder takımdan A ve B olmak üzere iki gruba ayrılacak. A Grubu 1, 4, 5 ve 8. sıradaki takımlardan oluşurken B Grubu 2, 3, 6 ve 7. sırada yer alan takımlardan kurulacak. Gruplarda birer kez karşılaşacak olan takımlardan gruplarını ilk iki sırada bitirenler yarı finalde çapraz eşleşecek. Tek maç üzerinden gerçekleşecek bu aşamanın ardından finale kalan iki takım belli olacak.

Grubumuzdaki Transfer Hareketleri..

Sparta&K Vidnoje
Gelenler: Nneka Ogwumike,Ksenia Tikhonenko,Alexander Vasin(coach)
Gidenler: Seimone Augustus,Candice Dupree,Isabella Yacoubou,Elisa Aguilar,Becky Hammon(sakat),Pokey Chatman(coach) Marina Kuzina (Belirsiz)

Perfumerias Avenida
Gelenler: Angelica Robinson,Krystal Thomas,Shay Murphy,Leonor Rodriguez,Mariono Ortiz
Gidenler: Nicole Powell,Monique Currie,Anna Montanana,Tamara Abalde,Lucila Pascua,Paola Ferrari

Novi Zagreb
Gelenler: İva Cigic,Kristina Benic,Krisztina Raksanyi,Tina Trebec,Lisa Karcic,Monika Bosilj,Lucila Pascua,Iva Ciglar
Gidenler: Latoya Williams,Mima Mazic,Sandra Mandir(sene ortası ayrıldı)

CCC Polkowice
Gelenler: Janel McCarville,Elisa Aguilar,Martyna Koc,Teja Oblak,Tina Trebec,Paulina Misiek
Gidenler: Nneka Ogwumike,Laia Palau,Chatilla Van Grinsven

ZVVZ USK Praha
Gelenler: Layshia Clarendon,Jana Vesela,Laia Palau,Milka Bjelica,Jelena Dubljevic
Gidenler: Aleksandra Tarasava,Anael Lardy,Rebekkah Brunson

Grubumuzdaki Transfer Hareketleri..

Sparta&K Vidnoje
Gelenler: Nneka Ogwumike,Ksenia Tikhonenko,Alexander Vasin(coach)
Gidenler: Seimone Augustus,Candice Dupree,Isabella Yacoubou,Elisa Aguilar,Becky Hammon(sakat),Pokey Chatman(coach) Marina Kuzina (Belirsiz)

Perfumerias Avenida
Gelenler: Angelica Robinson,Krystal Thomas,Shay Murphy,Leonor Rodriguez,Mariono Ortiz
Gidenler: Nicole Powell,Monique Currie,Anna Montanana,Tamara Abalde,Lucila Pascua,Paola Ferrari

Novi Zagreb
Gelenler: İva Cigic,Kristina Benic,Krisztina Raksanyi,Tina Trebec,Lisa Karcic,Monika Bosilj,Lucila Pascua,Iva Ciglar
Gidenler: Latoya Williams,Mima Mazic,Sandra Mandir(sene ortası ayrıldı)

CCC Polkowice
Gelenler: Janel McCarville,Elisa Aguilar,Martyna Koc,Teja Oblak,Tina Trebec,Paulina Misiek
Gidenler: Nneka Ogwumike,Laia Palau,Chatilla Van Grinsven

ZVVZ USK Praha
Gelenler: Layshia Clarendon,Jana Vesela,Laia Palau,Milka Bjelica,Jelena Dubljevic
Gidenler: Aleksandra Tarasava,Anael Lardy,Rebekkah Brunson

Spartak ve Avenida güç kaybettiler sanırım. Akıllı bir takımla grup birinciliği işten bile değildi. Yazık gerçekten...

Biz bu grubun favorisi durumundayız zaten kadromuz şu an bile grup liderliği için yeterli ve Yarı Final için iyi durumda.

Kağıt üzerinde Ummc ve Fenerbahçe'yi bir kenara koyarsak bizim küçülmeye giden kadromuz ayarında bir takım göremiyorum ben.

Küçülüyoruz lafları çok gözümüzü boyamış gibi sonuçta geçen yılda küçüldük.

Zagrep ile Litvanya temsilcisini zaten adam yerine koymuyorum da;

Avenida ve Moskova büyük kan kaybetti 1-2 sene önceki hallerinden eser yok ama sonuçta Euroleague'in abone takımlarından ve basketbol kültürleri olan takımlar öyle parkeye çıkıp elini kolunu sallaya sallaya maç kazanamazsın.

Bence grubun favorisi Prag; geçtiğimiz sezonun ortasında takıma getirilen Koç Hejkova, bu sezon takımı adam edecektir artık Euroleague'de başarı istiyorlar ve çok dengeli kadroları var. Zaten savunmayı iyi yapan bir takım hücuma da çözüm bulduklarında tutulması zor bir takım olacak.

Prag'a ayak bağı olabilecek iki takım var biz ve Polkowice; bizim durum zaten belli Polkowice de geçtiğimiz sezon takımın en önemli iki oyuncusu olan Nneka ve Palau'yu yollayıp benzer tipte Janel ve Aguilar'ı kattı ve aynı yoldan gitmeyi planlıyorlar.

Tabiki umrumda değil onların geleceği ama ben Fenerbahçe'nin yerinde olsak katılmazdım bu sene. Bu ne arkadaş başka şehir mi yok. Ya da esas oğlan UMMC de diğer takımlar onların oyuncağı mı ? Ben hayatımda bu kadar aptalca bir şey görmedim. Her sene maç finalistlerden birinin sahasında mı olur ? :)

Benim anladığım kadarıyla masraflara FIBA hiç karışmıyor, bu kadar masrafı da Ekaterinburg dışında kimse karşılamak istemiyor,Biz organizasyonu istediğimiz sezon almıştık,Fener de istese alırdı.

Benim anladığım kadarıyla masraflara FIBA hiç karışmıyor, bu kadar masrafı da Ekaterinburg dışında kimse karşılamak istemiyor,Biz organizasyonu istediğimiz sezon almıştık,Fener de istese alırdı.
çok mantıklı karşıyaka istese pek ala alabilirdi bu organizasyonu ama bu kararda tam bi saçmalık olmuş en azından bir kere final düzenleyen ertesi yıl düzenleyemez diye bi madde koymaları gerekir yoksa kim parayı bastı ona verelim mantığı saçma gerçekten

6.hafta

Maç Başına Attığımız Sayı : 75.2 - 2. Sıra (1. Ekaterinburg - 77.0)
Maç Başına Aldığımız Ribaund : 39.7 - 4. Sıra (1. Ekaterinburg - 43.0 / 2. Spartak Vidnoje - 42.2 / 3. Perfumerias Avenida 40.0)
Maç Başına Asist : 16.5 - 3. Sıra (1. Ekaterinburg - 18.8 / 2. Fenerbahçe 16.8)
Maç Başına Yediğimiz Sayı : 54.7 - 1.Sıra (2. Ekaterinburg 54.8)

Takım Sayı Lideri : Shavonte Zellous - 20.7 - 2. (1. Jantel Lavender 21.2)
Takım Ribaund Lideri : Kelsey Bone - 6.8 - 19. (1. Candace Parker 11.8)
Takım Asist Lideri : Işıl Alben - 5.7 - 4. (1. Laia Palau - 7.2)
Takım Top Çalma Lideri : Işıl Alben - 2.2 - 14. (1.Angel McCoughtry - 3.5)

Euroleague playoff turunda eşleşmeler belli oldu:

Fenerbahce (1) vs. CCC Polkowice (15)
ZVVZ USK Prague (3) vs. Rivas Ecopolis (14)
Sparta&K M.R. Vidnoje (4) vs. Uniqua Euroleasing Sopron (13)
Galatasaray Odeabank (5) vs. Perfumerias Avenida (12)
Tango Bourges (6) vs. Good Angels Kosice (11)
Nadezhda (7) vs. Wisla Can-Pack (10)
Kayseri kaski spor (8) vs. Beretta Famila Schio (9)

Ekaterinburg ev sahibi olduğu için direk katılıyor, genel sıralamada 2.oldular.