Euroleague Fantasy Challenge 2013 - 2014

PF-C bölümü bence biraz fazla riskli olmuş.
Ayrıca; Guard bölümündeki Koszarek de beni pek heyecanlandırmasa da tercihine saygılıyım.

GSpurs benim takım adı da.Kadrosunu yazan ilk kişi de ben olayım,yorum da alabilirim.

Lukasz Koszarek Zielona Gora
Mantas Kalnietis Lokomotiv

Krunoslav Simon Lokomotiv
Kostas Sloukas Olympiacos
Renaldas Seibutis Lietuvos Rytas
Blake Schilb Crvena Zvezda

C.J. Wallace EA7 Milan
Kerem Gonlum Anadolu Efes
Alexis Ajinca Strasbourg
Furkan Aldemir Galatasaray

Arda abi önerilerin varsa yine paylaşırsan iyi olur.

Gerçi ben kafama göre kadromu kurdum değerlendirirsen sevinirim.

Melih Mahmutoğlu
Carlos Arroyo /Sergio Rodriguez
---------------------------------
Renaldas Seibutis
Bojan Bogdanovic
Blake Schillb
Scotty Hopson
John Bryant
Chevon Troutman / Boban Marjanovic
Giorgios Printezis / Ricardo Greer
Ersin Dağlı
------------------------------

Aslında hala kararsızlıklarım var son tercihleri ileride yapacağım.

Sergio Rodriguez - Mantas Kalnietis / Jaycee Caroll - Blake Schilb - Cenk Akyol - Anton Gavel / John Bryant - Georgios Printezis - Alexis Ajinca - Ersin Dağlı

1-2 değişiklik düşünüyorum ama şimdilik bu..

Öncelikle devekuşu misali kafayı toprağa gömüp GS' den oyuncu alma riskine girmemek lazım.
Carlos Arroyo' yu ben de severim ama bu kredisiyle pahalı. Kalnietis ya da Rodriguez den birini tercih etmen daha doğru olabiir.

Seibutis, Bogdanovic ve Schilb' e herhangi bir lafım yok ama Hopson bence henüz kapalı kutu. Daha sağlam bir oyuncu tercih edilebilir.
Pota altı oyuncularında ise bana kalırsa biraz fazla risk almışsın. Kadrodaki tüm PF-C ler istikrarsız isimler.

Arda abi önerilerin varsa yine paylaşırsan iyi olur.

Gerçi ben kafama göre kadromu kurdum değerlendirirsen sevinirim.

Melih Mahmutoğlu
Carlos Arroyo /Sergio Rodriguez
Renaldas Seibutis
Bojan Bogdanovic
Blake Schillb
Scotty Hopson
John Bryant
Chevon Troutman / Boban Marjanovic
Giorgios Printezis / Ricardo Greer
Ersin Dağlı
------------------------------

Aslında hala kararsızlıklarım var son tercihleri ileride yapacağım.

Sergio Rodriguez - Mantas Kalnietis / Jaycee Caroll - Blake Schilb - Cenk Akyol - Anton Gavel / John Bryant - Georgios Printezis - Alexis Ajinca - Ersin Dağlı

1-2 değişiklik düşünüyorum ama şimdilik bu..

Forvet mevkiisindeki Akyol, Caroll ve Gavel açıkçası beni pek etkilemiyor. Pota altına hiç girmiyorum, maalesef istikrarlı isimlerin kredileri fazla yüksek.

Öncelikle devekuşu misali kafayı toprağa gömüp GS' den oyuncu alma riskine girmemek lazım.
Carlos Arroyo' yu ben de severim ama bu kredisiyle pahalı. Kalnietis ya da Rodriguez den birini tercih etmen daha doğru olabiir.

Seibutis, Bogdanovic ve Schilb' e herhangi bir lafım yok ama Hopson bence henüz kapalı kutu. Daha sağlam bir oyuncu tercih edilebilir.
Pota altı oyuncularında ise bana kalırsa biraz fazla risk almışsın. Kadrodaki tüm PF-C ler istikrarsız isimler.

Önerilerini dikkate aldım teşekkürler söylediğin oyuncuları değiştirdim.En azından belirli istikrara sahip uzunları ekledim.

Sergio Rodriguez
Melih Mahmutoğlu
-----------------------------
Renaldas Seibutis
Bojan Bogdanovic
Blake Schilb
Emir Preldzic
-------------------------------
Shawn James
Lamont Hamilton
Ersin Dağlı
Gasper Vidmar
-----------------------------

Aşırı Fenerbahçe'li oldu ama ilk hafta için makul olduğunu düşünüyorum.

Herkes kadrosunu yazmış.Bende yazayım yorumlarınızı fikirlerinizi ve tavsiyelerini bekliyorum.

Walter Hodge
Mantas Kalnietis

Blake Schilb
Nihad Djedovic
Bogdan Bogdanovic
Martynas Gecevicius

Alexis Ajinca
John Bryant
Erwin Dudley
Dejan müsli

Kadrom simdilik böyle ama her an değiştire bilirim.Görüşlerinizi bekliyorum.

Sizce ilk hafta 7 puan ile Melih Mahmutoğlu hamlesi yapsam nasıl olur.Tabi önümüzdeki haftaya da her ihtimale karşı 55 kredi bırakmış olacağım.Melih in kredisi daha düşmez herhalde.

Sizce ilk hafta 7 puan ile Melih Mahmutoğlu hamlesi yapsam nasıl olur.Tabi önümüzdeki haftaya da her ihtimale karşı 55 kredi bırakmış olacağım.Melih in kredisi daha düşmez herhalde.

Mustafa bana twitter da da yazmışsın ama ben biraz önce eve gelebildim ve umuyorum ki yarın gün içinde zaman bulup oyuncu havuzu paylaşımı yapacağım.

Senin buradaki soruna gelirsek; Melih Mahmutoğlu, Budivelik deplasmanında 2 RKG bile yapsa kredisi yükselecek. Buna karşın isterse bu maçta 25 RKG yapsın kredisi maximum 8,5 olacak :)

Herkes kadrosunu yazmış.Bende yazayım yorumlarınızı fikirlerinizi ve tavsiyelerini bekliyorum.

Walter Hodge
Mantas Kalnietis

Blake Schilb
Nihad Djedovic
Bogdan Bogdanovic
Martynas Gecevicius

Alexis Ajinca
John Bryant
Erwin Dudley
Dejan müsli

Kadrom simdilik böyle ama her an değiştire bilirim.Görüşlerinizi bekliyorum.

Guard pozisyonunda Kalnietis' e söylenecek herhangi birşey yok ama Hodge konusunda kararsızım, nedense bana pek güven vermiyor.

Forvetler içinde Schilb' i geçen seneden oldukça iyi hatırlıyoruz, patlamaya hazır bir bomba diyebiliriz :)
Olympiakos' da hayal kırıklığı yaratan sezonlar geçiren Gecevicius ise bu sezon kendini yeniden ispat etme kavgasına girecek, kendi ülkesinde eski formunu bulması ihtimaller içinde. Djedovic Almanya' yı sevdi ve bu sezon da Bayern formasıyla iyi işler yapacaktır. Bogdan Bogdanovic seçimi için pek olumlu düşüncelerim yok.

Pota altında Eurobasket' in yıldızlarından Ajinca, geçen sezon Partizan' la iyi işler yapan Musli ve Bayern' li Bryant' dan ümitliyim. Bizim çocuk Dudley ise yabancı sınırı olmayan Euroleague' de bana pek iyi bir seçimmiş gibi gelmiyor. Aldemir-Erceg-Macvan-Jawai rotasyonu ortadayken Dudley ne kadar süre bulabilir göreceğiz.

ahmetson:

Leo Westwerman
Mantas Kalnietis

Nemanja Bjelica
Blake Schilb
Kostas Sloukas
Zoran Dragic

Furkan Aldemir
Vladimir Stimac
Dejan Musli
Alexis Ajinca

Euroleague Fantasy Challenge ile ilgili oyuncu analizlerimi içeren köşe yazımı biraz önce bitirdim, umarım bir faydam olur.
Sabah saatlerinde köşe yazısı aktif olur.

Merhabalar;

Aşağıdaki yazıyı Köşe Yazısı formatında sitede paylaştım. Euroleague Fantasy Challenge 2013-2014 | GSbasket.Org
Ancak forumda da paylaşılıp okunması faydalı olacaktır. :)

Euroleague Fantasy Challenge 2013-2014

Yine bir Euroleague sezonu geldi çattı. Dünyadaki gerçek basketbolun en üst seviyesi olarak nitelendirdiğim Euroleague sahnesi bu sezon yine çok çekişmeli geçeceğe benziyor. Banvit’ in elemelerden çıkamamasının ardından Türkiye’ nin de Anadolu Efes, Galatasaray Liv Hospital ve Fenerbahce Ulker şeklinde 3 takımla temsil edildiği bu ligde rekabet üst seviyede ve bu rekabetin de basketbolseverler tarafından bir nebze de olsa yaşanması adına yaratılan Fantasy oyunu yıllardır büyük ilgi çekiyor.

Bu sezon 10. yılını kutlayan Euroleague Fantasy Challenge oyunu özellikle son senelerde Türkiye’ de de takip ediliyor ve bu takip neticesinde Türkiye’ den oyuna katılan birçok oyuncu hemen hemen her hafta Dünya sıralamasına giriyor.

10 seneden bu yana büyük bir keyifle iştirak ettiğimiz Euroleague Fantasy Challenge oyunu ile ilgili olarak GSbasket.Org’ un artık geleneksel hale gelen oyuncu analizleri yazısını sezonun başlamasına 1 hafta kala paylaşarak Euroleague Fantasy sevdalılarına faydalı olmak ve elimden geldiğince yardımcı olmayı umuyorum.

Öncelikle biraz değinmek gerekirse, oyunun kuralları belli; her sezon başında sistemin takım başına verdiği 500 kredi ile 2 Point Guards + 4 Shooting Guards/Small Forwards + 4 Power Forwards/Centers formatında toplam 10 oyuncu seçip lige başlanıyor. Bu oyuncular performanslarına göre ilerleyen haftalarda kredilerini yükseltebiliyorlar ya da azaltabiliyorlar.

Oyunun stratejik açıdan iki önemli paydası var. Bu paydalardan biri haftalık oyuncu seçimlerini doğru yapıp olabildiğince fazla EFF Puanı elde ederek haftayı/ayı/sezonu üst sıralarda bitirmek; diğeri ise bu puanlara ulaşabilmek adına kredilere ihtiyaç olunduğu için kredileri yükselmesi muhtemel oyunculardan kadroları oluşturmak. İlk haftalar kredi çok fazla sorun yaratmasa da ilerleyen haftalarda toplam kredi azlığı nedeniyle istenilen oyuncuları kadroya katamama problemleriyle karşılaşılabiliyor.

Sezona başlanmasının ardından normal sezon boyunca haftada 3 oyuncu değişimine izin veriliyor ve bu değişimleri çok iyi stratejik hareketlerle gerçekleştirmek oyundaki gidişatınız adına büyük önem teşkil ediyor.

Birçoğunuz biliyorsunuz ama yukarıda bahsettiğimiz Oyuncu EFF Puan hesaplamasını bilgi amaçlı detaylandırmak gerekirse:

[(Sayı + Asist + Ribaunt + Yaptığı Blok + Top Çalma + Kendisine Yapılan Faul) – (Kaçırdığı tüm şutlar + Yediği Blok + Top Kaybı + Yaptığı Faul)] x [% 10 Takım Maç Kazanma Bonusu] = EFF (Verimlilik) Puanı

Oyuncuları değerlendirirken bu puana etki eden tüm verileri düşünmek ve ona göre karar vermek gerekiyor. Çok basit bir örnek vermek gerekirse; hepimizin severek izlediği büyük oyuncu Barcelona’ lı Juan Carlos Navarro takımda çok top kullanır ve bu çok top kullanmanın dezavantajı olarak da genelde şut yüzdesi çok iyi değildir, ayrıca ister istemez top kayıplarını da beraberinde getirir. Bu aşamada 25 sayı kaydettiği bir maçta bile top kayıpları yapması ve kötü bir yüzdeyle oynaması ihtimalinde maç sonunda kazanabileceği EFF puanı 10’ un altında bile olabilir. Pek tabi ki Navarro tarzı oyuncuların ribaunt ve asist katkısının da genelde olmadığını düşünürsek kendisine EFF puanı kazanmak adına yardımcı olacak verileri SAYI ve KENDİSİNE YAPILAN FAUL olarak öngörebiliriz. Bu kısa örneğin sizlere oyuncu değerlendirmesi açısından yardımcı olabildiğini ümit ediyorum.

Şimdi; sezon öncesi analizlerim sonucunda çıkardığım oyuncu havuzundaki isimleri değerlendirmeye çalışacağım:

POINT GUARDS:

Zoran Planinic 77 Anadolu Efes
Anadolu Efes’ in bu sezonki yıldız transferi eski Khimki Moskova’ lı Planinic oldu. Geçen sezon Jordan Farmar’ dan alamadığı yeterli katkıyı bu sezon Farmar’ a nazaran çok daha fazla takım oyuncusu olan Planinic’ den alması kuvvetle muhtemel. Oktay Mahmuti’ nin çok güvendiği ve faul problemi yaşamadığı sürece pek kenara geleceğini düşünmediğim Planinic, Fantasy oyununda önem arz eden sayı + asist + ribaunt + kendisine yapılan faul konularında katkı verebilecek Euroleague’ in çok yönlü oyuncularından biri. Kredisi biraz yüksek olabilir ama oyun tarzı açısından Fantasy ligine çok uygun bir isim.

Carlos Arroyo 65 Galatasaray Liv Hospital
Galatasaray’ ın geçen sezonki şampiyonluğunda en büyük pay sahibi diyebileceğimiz bir oyuncu. Bu sezona da Türkiye Kupası maçlarıyla iyi başladı ve takımın orkestra şefi. Kredisi bence hakkından biraz yüksek ama düşünülebilir.

Marcelinho Huertas 65 Barcelona
Barcelona’ da Brad Oleson sakatlığı nedeniyle 2 ay sahalardan uzak kalacak. Juan Carlos Navarro’ nun da problemleri söz konusu ve dolayısıyla Barcelona maçlara çift PG ile çıkabilir. Pullen ve Sada’ yı 1 numarada kullanmaları sonucunda Huertas 2 numarada uzun süreler alabilir. Kredisi az sayılmaz ama Navarro ve Oleson’ ın olmadığı Barcelona’ da 2 numarada sadece genç Alex Abrines ile rotasyona girmesi muhtemel Huertas’ ı göz ardı etmemek lazım.

Marcus Williams 53 Lokomotiv Kuban
Geçen sezon Unicaja Malaga formasıyla başarılı performanslar sergileyen Williams bu sene Rusya’ ya transfer oldu. Geçen sene Earl Calloway ile yakaladıkları uyumu bu sene Lokomotiv Kuban’ da Mantas Kalnietis ile yakalamaları söz konusu. Düşünülebilir.

Sergio Rodriguez 52 Real Madrid
Gerçekten de çok formda. NBA’ den döndüğünden beridir hiç bu kadar iyi durumda olmamıştı. Eurobasket’ deki muhteşem performansını sürdüreceğine inandığım Rodriguez bu sezon Real Madrid’ de büyük işler yapacak. Fazla söze gerek yok.

Leo Westermann 48 Partizan
Genç Fransız geçen sezon geldiği Partizan’ da artık daha tecrübeli ve bu sezona damgasını vuracak gibi görünüyor. İlk maçının Barcelona deplasmanı olduğu düşünülünce insan kararsız kalıyor; ilk haftayı atlatıp ikinci hafta takıma katmak daha akıllıca olabilir. Buna karşın Barca deplasmanında iyi performans göstermesi kredisini 60 lara dayayabilir. Tom Cruise’ ın filmi gibi, Risky Business …

Mantas Kalnietis 47 Lokomotiv Kuban
Sergio Rodriguez gibi Eurobasket’ in yıldızlarından biri. Ülkesi Litvanya’ nın finale çıkmasında büyük pay sahibiydi ve bu formunu Euroleague’ de de sürdüreceğe benziyor. Geçen sezon Lokomotiv Kuban’ da Nick Calathes ile oluşturdukları ikiliyi bu sezon Marcus Williams ile sürdüreceklerdir.

Jacob Pullen 42 Barcelona
NCAA’ deki skorer oyununu Avrupa’ da İtalya ve İsrail’ de de sürdürüyor. İlk defa Barcelona gibi üst seviye bir takımda boy gösterecek ve Barca’ da takımın ilk opsiyonu da olmayacak ama Combo Guard gibi oynamayı seven Pullen özellikle Navarro ve Oleson’ ın yokluğunda düşünülebilir.

Thomas Huertel 38 Laboral
Özellikle geçen sezonun sonlarına doğru yükselttiği formuyla dikkat çekmişti. Eurobasket’ de beklendiği gibi Fransa Milli Takımı’ na seçildi ama Parker ve De Colo’ nun arkasında kaldı. (Şampiyon Fransa kadrosuna genç yıldız Partizan’ lı Westermann’ ın giremediğini de belirtmek isterim.) Laboral’ da geçen sene de önemli isimler vardı ama Huertel hepsinin arasından sıyrılıp formayı kapmıştı. Bu sezon da Walter Hodge’ u çokça kenarda bekleteceğine inanıyorum.

Ender Arslan 35 Galatasaray
Eurobasket 2013’ deki berbat Türk Milli Takımı’ nın ayak kalan bir iki isminden biriydi. 30 yaşına geldiği bu günlerde basketbolunun en verimli dönemini yaşadığını söyleyebiliriz. Carlos Arroyo’ nun arkasında kalıyor ama süre aldığı zaman iyi değerlendireceğini düşünüyorum.

Dogus Balbay 25 Anadolu Efes
Bu sezon Kerem Tunceri’ nin takımdan ayrılmasıyla Anadolu Efes’ de Zoran Planinic’ in arkasındaki yegâne PG olarak göze çarpıyor. Hırslı yapısıyla ve atletik özellikleriyle alacağı süreleri olumlu kullanabilir.

Sergey Bykov 22 Lokomotiv Kuban
30 yaşındaki guard yıllarca Dinamo Moskova’ da oynadıktan sonra Rusya’ nın amiral gemisi CSKA Moskova’ ya transfer olmuş ve sonrasında güçlü kadro arasında kaybolup gitmişti. İki sezon önce geldiği Kuban’ da ise kendisini yeniden bulabilme peşinde çalışıyor. Başarılı olduğu geçen sezon sonrasında bu seneye de iyi başlayan Bykov; takımda ilk 5 başlayıp özellikle Mantas Kalnietis’ in dakikalarından çalıyor. Bu krediyle denemeye değer diyorum…

Devon Van Oostrum 10 Laboral
Genç İngiliz Laboral’ da guard rotasyonuna dahil olmaya çalışacak. Real Madrid’ li Sergio Rodriguez tarzında basketbol oynayan Van Oostrum’ un her ne kadar Hodge ve Huertel’ in arkasında forma bulması zor görünse de, kredi sıkıntısı yaşayan arkadaşlar düşünebilir.

Melih Mahmutoglu 7 Fenerbahce Ülker
Aslen SG pozisyonunda oynuyor olsa da her nedense Euroleague Fantasy listesinde PG olarak görünüyor ve Ömer Onan’ ın yokluğunda takımdaki tek saf 2 numara diyebiliriz. Çeşitli rotasyonlarla Bo McCalebb ve Bojan Bogdanovic SG pozisyonunda kullanılacaklardır ancak bu çok düşük kredisiyle Melih Mahmutoğlu’ nu düşünmemek imkansız.

SHOOTING GUARDS & SMALL FORWARDS:

Andres Nocioni 70 Laboral
Arjantin’ li en iyi zamanlarında olmasa da Avrupa’ da gerçekten de fark yaratan bir oyuncu. 3,5 numara pozisyonunda fark yaratan ve epeyce de top kullanan bir isim. Kredisi az değil ama Laboral maç kazanmak istiyorsa Nocioni iyi oynamak zorunda.

Bostjan Nachbar 70 Barcelona
Geçen sezon Almanya’ da başarılı bir sezon geçirmesinin ardından Eurobasket’ de de iyi performanslar gösterdi ve artık Barcelona’ da. Pek tabi Barcelona’ da kendisine çok fazla top kullandırmayacaklardır ama Maciej Lampe’ nin henüz kendisini bulamadığı bir ortamda iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca Kostas Papanikolau’ nun maç içinde olası 2 numaraya kaydırılmasıyla kendisine 3 numarada da yer bulabilir.

Keith Langford 68 Armani Milano
Savunmada yumuşak Milano’ nun en önemli hücum kozlarından biri. Kredisi yüksek ama Milano’ da onun eline değmeyecek hücum seti olacağını zannetmiyorum.

Daniel Hackett 62 Montepaschi Siena
Geçen sezon Bobby Brown’ ın yanında sessiz sedasız katkılar vermişti ve bu formuyla İtalya Milli Takımı’ nda yer almaması dolayısıyla türlü spekülasyonlar oldu. Açıkçası basketbol stili olarak çok beğendiğim bir oyuncu değil ama takıma verimlilik puanı açısından katkısı yadsınamaz.

Kostas Vasileiadis 57 Anadolu Efes
Oktay Mahmuti, Sasha Vujacic’ den alamadığı katkıyı kendisinden bekliyor. Geçen sezon istikrarsız bir görüntü çizen Vujacic dahi Euroleague’ de zaman zaman çok üst düzey maçlar çıkarmıştı. Bu sezon sık sık Vasileaidis’ e çizilen setler göreceğiz ve yüzdeli oynadığı maçlarda Anadolu Efes’ in yükselen yıldızı olmaya aday.

Blake Schilb 56 Crvena Zvezda
Geçen sezon Elan Chalon’ da hepimizi mest eden performanslar sergilemişti ve artık Sırbistan’ da forma giyecek. Feci bir şutör ve bileği tuttuğu zaman kendisini durdurabilmek neredeyse imkansız. Topla oynamayı çok seviyor ve bu sevgi neticesinde top kayıpları da yaşayabiliyor. Patlamaya hazır bomba J

Alessandro Gentile 55 Armani Milano
Eurobasket’ in parlayan yıldızlarından biri. Sert ve hırslı oyunuyla birçoğumuzun keyifle izlediği genç yetenek artık bir üst seviyeye çıkmaya hazırlanıyor. Bu sezon kendisinden beklenen patlamayı yapıp sınıf atlayabilir. Sırtı dönük oynamayı da seven Gentile, pozisyonundaki diğer isimlerden farklı olarak ribaunt katkısı da verecektir.

Renaldas Seibutis 55 Lietuvos Rytas
Eski Olin Edirne oyuncusu her geçen sene daha da iyi oynuyor. Rimantas Kaukenas’ ın yokluğunda Marty Pocius’ a rağmen Litvanya Milli Takımı’ nda ilk 5 çıkan ve beklenen performansları sergileyen Seibutis bu sezon Rytas için çok önemli bir oyuncu.

Jonas Maciulis 54 Panathinaikos
Panathinaikos’ da geçen sezon üstlendiği rolüne devam etmeye çalışacak. Roko Ukic’ in sakatlığında rotasyonda daha fazla süre alabilir. Sayı, asist ve ribaunt katkıları verebilecek iyi bir fantasy oyuncusu.

Tarence Kinsey 54 Partizan
Eski Fenerbahce Ülker ve Anadolu Efes oyuncusu Sırbistan’ da boy gösterecek. Westermann’ ın yapılandıracağı Partizan’ ın hızlı oyun tarzına çok uygun bir isim ve iyi katkılar verebilir.

Jaka Blazic 51 Crvena Zvezda
Geçen sezon Union Olimpija formasıyla hemen hepimizin Fantasy oyununda kadromuza aldığımız bir oyuncuydu. Bu performansının karşılığı olarak Eurobasket’ de kendisine Slovenya Milli Takımı’ nda da yer buldu. Partizan için Kinsey neyse Crvena Zvezda için de Blazic o. Igor Rakocevic’ in de ayrılmasıyla takımın olmazsa olmazı.

Nihad Djedovic 50 Bayern Munich
Djedovic Almanya’ yı çok sevdi. Virtus Roma sezonlarından sonra kısmen başarısız geçen Galatasaray günleri sonucunda geldiği Almanya’ da başarılı performanslar gösteriyor. Eurobasket’ de Bosna Hersek Milli Takımı’ na hatırı sayılır katkılar veren Djedovic bu sezon da Bayern için büyük önem teşkil edecek.

Krunoslav Simon 48 Lokomotiv Kuban
Zagreb’ deki başarıları sonucunda geçen sezon Unicaja Malaga’ da da katkılar veren Simon takım arkadaşı Marcus Williams ile beraber Lokomotiv Kuban’ ın başarısı için ter dökecek. Kuban 3 numarada kendisinden çok önemli işler bekliyor.

Matt Lojeski 46 Olympiakos
Olympiakos’ da Vassilis Spanoulis’ in yokluğunda düşünülebilecek bir oyuncu. Kredisi çok düşük sayılmaz ama Spanoulis takıma katılana kadar seçenekler içinde görülebilir.

Emir Preldzic 45 Fenerbahce Ülker
Geçen sezonki kötü performansının ardında bu sene Dimitris Diamantidis’ e benzer oyun tarzıyla Obradovic’ in prenslerinden biri olacağına inanıyorum. Kredisi gayet makul ve Fenerbahce Ulker’ de Diamantidis’ in üstlendiği role soyundurulmak istenebilir. Dikkat diyorum …

Sergi Gladyr 44 Nanterre
Ukrayna’ lı kendisine çok uygun bir takımda Euroleague’ de boy gösterecek. Geçen sezon Blake Schilb’ in Elan Chalon’ da gösterdiği performansa yakın bir katkı verebilir. Aslında kredisinin daha düşük olacağını öngörüyordum ama Euroleague Fantasy scout ları en azından bu oyuncuda fazla iyi çalışmış.J Oyunda bu pozisyonda çokça seçenek var ama seçenekler arasında olmalı.

Zoran Dragic 43 Unicaja Malaga
Dragic kardeşlerden geri planda kalanı Zoran 2011-2012 sezonundaki muhteşem Eurocup performansının ardından geçen seneyi Unicaja Malaga’ da geçirdi. Genelde Krunoslav Simon’ ın arkasında bekleyen Dragic, bu sene Simon’ ın ayrılmasıyla takımda çok daha fazla sorumluluk alacaktır.

Yogev Ohayon 42 Maccabi Tel Aviv
İyi bir Fantasy oyuncusu. Guard pozisyonunda oynamasına karşın ribaunt katkısı çok fazla. Özellikle Maccabi’ nin iyi oynadığı maçlarda sayı+asist+ribaunt konularında Ohayon ön plana çıkıyor.

Kostas Sloukas 38 Olympiakos
Olympiakos’ da Spanoulis’ in yetiştirdiği değerlerden. Eurobasket’ de de boy gösteren Sloukas özellikle Spanoulis’ siz geçen hazırlık evresini çok iyi geçirdi ve takımın olmazsa olmazlarından biri. Spanoulis takıma katılana kadar liderlik görevini de üstlenecek Sloukas’ ın kredisi takıma vereceklerine göre çok düşük kalıyor.

Vladimir Micov 35 CSKA Moskova
Bu sezon hazırlık maçlarında gayet iyi katkılar verdi. 3 numarada Weems’ in arkasında kalmasına karşın yeterli süreler bulabiliyor. Bu kredisiyle seçenekler arasına alınabilir.

Nikos Pappas 25 Panathinaikos
Panathinaikos’ un yeni transferi ve geçen sezonun Yunan Ligi sayı kralı. Roko Ukic’ in sakatlığında hatırı sayılır süreler bulabilir ve formayı kaparsa tekrar verir mi bilinmez. Sezonun bombası olmaya aday.

Alex Abrines 20 Barcelona
Barcelona’ da Navarro ve Oleson’ ın yokluğunda süre bulması muhtemel. Kredisi çok düşük ve risk taşısa da fark yaratmak isteyen arkadaşlar için biçilmiş kaftan.

Sylven Landesberg 20 Maccabi Tel Aviv
Geçen sezon büyük hayal kırıklığı yaratmasına karşın kumaşının olduğunu düşündüğüm bir isim. Kredisi çok düşük ve bu kredisiyle kumaşının aynı seviyede olmadığını düşünüyorum. Düşünülmeli.

Cedi Osman 8 Anadolu Efes
Bu sezon ışın kılıcını çekebilir mi göreceğiz. Mahmuti hazırlık maçlarında kendisinden çokça faydalandı ama Euroleague sahnesinde süre alabilir mi hep beraber izleyeceğiz.

POWER FORWARDS & CENTERS:

Ante Tomic 87 Barcelona
Aslında benim fantasy mantığıma göre kredisi çok yüksek ama Hırvat pivot gerçekten de büyük fark yaratan bir uzun. Ne diyelim kredi sorunu olmayan arkadaşlara ithaf edelim.

Shawn James 75 Maccabi Tel Aviv
Bu sezon Sofoklis ve Tyus’ un da rotasyonda yer aldığı Maccabi pota altında en istikrarlı isim. Maç başına ortalama 25 dakika süre alacağını öngörüyorum ve Maccabi’ nin en önemli kozu.

Linas Kleiza 71 Fenerbahce Ülker
Litvanya’ lı NBA’ den döndü ve Eurobasket 2013’ de de gördük ki Euroleague’ e de hazır. Geçmiş senelerde Olympiakos’ a verdiği katkıyı Fenerbahce Ulker’ e vereceğini düşünürsek kredisi gayet makul kalıyor.

John Bryant 59 Bayern Munich
Açıkçası nedense kendisine epeyce güveniyorum. Alman takımları genelde kapalı kutu olurlar ve kendilerini küçümseyenlere kötü sürprizler yapmaya bayılırlar. İşte bu sürprizlerde ön planda yer alması muhtemel oyunculardan biri de savaşçı yapısıyla Bryant. Kredisi az değil ama Bayern’ de alacağı süreleri iyi değerlendirebilir.

Derrick Brown 58 Lokomotiv Kuban
Senelerce NBA’ de forma giyen Brown, geçen sene geldiği Kuban’ da biraz pozisyon sorunu yaşasa da başarılı işler yaptı. Takımda fiziksel devavantajı olmasına karşın 4 numara mevkisinde faydalanılmak istenen Brown kendisinden beklentileri fazlasıyla karşılayacağa benziyor. Bu krediyle seçenekler arasına almak gerekir.

Alexis Ajinca 54 Strasbourg
Eurobasket’ i kazanan Fransa Milli Takımı’ nda ön plana çıkan pivot oldu. NBA’ de tutunamayıp Avrupa’ ya dönen Ajinca bu sezon Euroleague’ in en önemli yıldız adaylarından biri. Takım olarak yetersiz görünseler de bireysel performanslara hazır olmak lazım.

Sasha Kaun 53 CSKA Moskova
Eurobasket’ de Rus Milli Takımı’ nda forma giymedi ve Rusya tarihinin en kötü şampiyonalarından birini geçirdi. CSKA Moskova’ da Nenad Krstic’ in arkasında kalıyor gibi görünse de bulduğu dakikalarda maksimum katkıyı veren değerli bir uzun. Direk potaya giderek smaçla bitirmeyi seven Kaun, bu sayede sık sık basket faul aldırıyor.

Semih Erden 52 Anadolu Efes
Çok istikrarsız olduğu herkesçe biliniyor ama onsuz da olmuyor. Kerem Gönlüm’ ün sakatlığı’ yla beraber tam mevkileri aynı olmasa da dakikaları çoğalacaktır. Riskli ama düşünmesek de olmuyor gerçekten …

Richard Hendrix 51 Lokomotiv Kuban
Bu sezon pota altında Lokomotiv Kuban’ da yer bulacak. Kuban’ da Kalnietis ve Williams’ ın beslemeleriyle katkı vermesi muhtemel bir isim.

Dejan Musli 47 Partizan
Geçen yıl istikrarlı bir çizgide giden ve Partizan’ ın gücüyle orantılı olarak başarılı maçlar çıkaran bir pota altı oyuncusuydu. Süre almakta problemleri var ama süreyi bulduğunda katkı vermekte hiç gecikmiyor. Leo Westermann’ ın asistlerini bitirebilmesi gerekiyor.

Boban Marjanovic 41 Crvena Zvezda
Eurobasket’ de Sırbistan Milli Takımı’ na alınmadığı için eleştiriler yapılan Marjanovic bu sene Euroleague de kendisini göstermeye çalışacak. Biraz Rasko Katic’ in gölgesinde kalıyor gibi görünse de Crvena Zvezda (bizim bildiğimiz Red Star yani Kızılyıldız takımı aslında) da fark yaratabilecek bir oyuncu.

Furkan Aldemir 38 Galatasaray Liv Hospital
Galatasaray genç yeteneğinin artık oyununu bir tık yükseltmesi bekleniyor. Nathan Jawai’ in arkasında yer alıyor ama kendisini göstermesine yetecek süreler bulacaktır. Geçen sene kredisi daha düşüktü, bu sezon Euroleague de ışığı görmüş olabilir.

Sürçü lisan ettiysek affola. Umarım analizlerimle az da olsa yardımcı olabilmişimdir. Bütün Euroleague Fantasy Challenge oyuncularına başarılar diliyorum.

09.10.2013
Arda EZER
arda@gsbasket.org

Bu arada benden yardımcı olmamı rica eden Onur Yavuz ve kadro oluşturmaya askerde pek vakit bulamayan Kerem Seçer 'in Euroleague Fantasy Challenge kadroları yapılandırılıp lige katılımları sağlanmıştır. :)

Beware of them :p

Zack Wright
Sergio Rodriguez

Emir Preldzic
Zoran Dragic
Blake Schilb
Vladimir Micov

Georgios Printezis
Derrick Brown
Sasha Kaun
Juan Palacios

Bu da benim kadrom. Bir iki tercih konusunda kararsız kaldım ama kadronun son şekli budur.