İnci Güçlü

Çok büyük süpriz oldu açıkçası. İnci'nin artık kaderine razı, geldiği noktada duracak bir oyuncu olduğunu kabul etmeye başladığım dönemde gerçekten büyük bir süpriz oldu. Kendisi için çok çok olumlu bir transfer. Hem kendisi hem menejerlik şirketi büyük iş yaptı gerçekten...

İnci'yi 14-15 yaşından beri konuşuyoruz. Ancak İnci'ye dair yapılan şey ne oldu? Haftaiçi okul-antreman, cumartesi çık altyapıda 30-40 santim kısa oyunculardan 25 ribaund topla şov yap, pazar git A takım maçına benchte koltuk ısıt... Yaşı geçene kadar İnci'ye dayatılan ve onun da razı geldiği program bu oldu. Tam zamanlı olarak A takıma çıkalı sanırım 1 sezon oldu henüz. Biz dışardan boyu uzun ya oynar diye bakıyoruz ama aslında öyle olmuyor işte, zaten onda da olmadı...

Türkiye ligi İnci gibi kademe atlamak isteyen oyuncular için zor bir lig. Tüm takımların kadro kurarken temel odağı pota altını karartmak ve en zayıf kadroda bile neredeyse yıldız seviyesinde bir uzun oyuncu oluyor. Yıllarca altyapıda 30-40 santim avantajla oynadıktan sonra o seviyede tutunabilmek kolay değil. Hatta tercih edilmek bile kolay değil. Hele ki Galatasaray ki son 3-4 yıldır pota altı zaafiyeti yaşayan kadrolar kuruyor. Hatta genel anlamda ucu ucuna yetecek kadrolar kuruyor. İnci'ye sabır gösterilmesi falan mümkün değil...

İnci'nin daha alt seviyede ama A takım düzeyinde, düzenli forma giyebileceği, eleştirinin odağında fazla olmayacağı, kadro arasında cv olarak öne çıkıp ilk hedef olmayacağı bir takıma gitmeye çok çok ihtiyacı vardı. Benim "İstanbul'da yuvarlanıp gitme" fikrine alıştığını düşündüğüm dönemde, üstelik bu korona olayları ve belirsizlik hat safhadayken bunu yaptı. Hem de Polonya falan gibi yerlerde değil Barcelona gibi mükemmel bir şehirde bunu yapma şansı buldu. O bakımdan mükemmel bir olay oldu onun için...

Beklediğimizden, umduğumuzdan farklı bir gelişim yaşayabilir bu transfer sonrası. Çünkü İnci'nin doya doya hata yapabilmeye, saha içinde oyun anlamında saygı görmeye, tercih edilmeye vs. ihtiyacı var. Bunu yapabilmek için de uygun liglerden birine gidiyor. Fiziken elinden geleni yaptığını biliyorum, özel antremanlar diyetisyenler vs. Belki orda o anlamda da daha fayda görebileceği kişilerle çalışır.

Ama hayal satmanın da alemi yok. Gigantizm sınırında bir fiziği var malum. Şimdi bile koşuşu bir garip görünüyor. Bazen ribaund almaya çalışırken farklı hareketler ortaya çıkarabiliyor. 21 yaş bunları düzeltmek için geç olur mu, bilgim yok. Ama İnci bugüne kadar alt yapıda sadece kolunu uzatıp topu aldı. A takımda alabildiği sürelerde bu yüzden afalladı hep. Şimdi sıçrayıp almayı, belki omuz koyarak pozisyon almayı öğrenecek. Bunu öğrenmek için denemek gerekiyor ve deneyebileceği bir yere gidiyor...

Hem kendisi hem Türk kadın basketbolu için tren kaçmak üzere artık... Oturduğu yerden kalkıp bir adım attı yavaş yavaş giden trene doğru bu transferle. Umarım peron bitmeden trene yetişip atlayabilir...

Gerçekten çok şaşırtıcı bir transfer. Kızın bırakın basketbol oynamasını; yürümesi, koşması bile sıkıntılı. Temel sağlık problemleri var diye düşünüyorum onu sahada gördüğüm zaman bazen. Bu profilde biri türkiye ikinci ligine bile transfer olsa şaşırım, yani herhangi bir talibi çıkmasına şaşırdım esas.

İnşallah hayırlısı olur İnci için. Kendini geliştirip yine bu formaya hizmet eder.

Duyanda Barselona futbol takımına transfer oldu sanacak :)
Bu kafayla devam ederse ispanya ikinci liginden türkiye ikinci ligine transfer olur kısa süre sonra.

İspanya ikinci liginde Barcelona gibi bir şehirde bile tutunamamış ve İzmit'e gelmiş. Kafası hala basketbolda değil demek ki.

Hala kendisinden 30 cm kısa oyuncular yanından ribaund çekiyor.Bugün bir pozisyonda pota altında bomboş kaldı,etrafında kimse yoktu ve turnikeyi kaçırdı.Savunmada bütün rakip oyuncular yanından sıyrılıp basketi atıyor.İnsan kendisini 1 tık geliştiremez mi ? Bir oyuncunun basketbola hiçbir ilgisi yoksa boyunun uzun olmasının bir avantajı olmuyor.

Türkiye liglerinde hiçbir takımda oynamamalı.

2016 yilinda u20 avrupa sampiyonasini izledigimde kendisi gibi one cikan 4-5 tane uzun vardi. Kyara lisnkens, vadeeva ve ismini hatirlamadigim yunan pivot. Bu oyuncular simdi kendi milli takimlarini sirtliyor.

İnci ise hala u16 seviyesinden hallica bir goruntude. Fizigini guclendirip pozisyon almasini da ogrenseydi simdiye kadar en kotu bernadett hatar seviyesinde oyuncu olurdu. Esra ural bilenen azindan savunmada ve ribaundlarda fayda sagliyor. Kendisi su an esranin 2 gomlek altinda bir oyuncu

Olumlu anlamda yapabildiği ne var ? Bir basketbolcu yıllardır hiç mi basit şeyleri yapabilecek kadar bile kendisini geliştiremez ? Perdeleme yapamıyorsun,hücumda bitiriciliğinin 0 olduğunun herkes farkında olduğundan sana mümkün olduğunca topu bile vermemeye çalışıyor oyuncular.Savunmada pozisyon almayı bilmiyorsun,yanından gelip geçen Alperi'ye bile caydırıcı olamıyorsun.