2013 - 2014 Sezonu Futbol Formaları

Parçalı forma ile ilgili aklımda bir soru işareti var. İlk başta formanın tam parçalı olduğu söylendi. Hatta Süper kupa maçında Burak'ın üzerinde bu forma vardı:

Cevabı sahada vermeli - Fanatik.com.tr

Ama sahada giyilen parçalı formanın arkası parçalı değil:

Burak nereye bakıyor! - Fanatik.com.tr

Bu farklılığın sebebi nedir? Kimsenin fikri var mı?

Kural sanıyorum bu, formaların arkası düz olmak zorunda diye biliyorum.

Furkan'ın dediği gibi bu normalde bir kural, bildiğim kadarıyla Avrupa Kupalarında arka tarafta numaraların yazılacağı kısmın düz olması, numara ve isimlerin belirgin olması adına istedikleri bir şey. Bu sebeple de senelerden beri Avrupa ile Türkiye'de giydiğimiz parçalılar arasında farklar oluyor.

Ligde yanılmıyorsam net parçalı giyebiliyoruz, ama Süper Kupa maçında beyaz şortu Fenerbahçe giydiği için klasik parçalı kombinasyonunu yapamadık, kırmızı şort ile sahaya çıktık, belki de uyum açısından arkası düz olan parçalı tercih edilmiştir. Maçtan sonra da klasik parçalı formalar giyilmiş olabilir, çünkü sadece Burak'ta değil, diğer oyuncularımızın bazılarında da ben gördüm.

Parçalı forma ile ilgili aklımda bir soru işareti var. İlk başta formanın tam parçalı olduğu söylendi. Hatta Süper kupa maçında Burak'ın üzerinde bu forma vardı:

Cevabı sahada vermeli - Fanatik.com.tr

Ama sahada giyilen parçalı formanın arkası parçalı değil:

Burak nereye bakıyor! - Fanatik.com.tr

Bu farklılığın sebebi nedir? Kimsenin fikri var mı?
UEFA ve TFF kurallarına göre formaların numara yazılan bölümlerinin zeminleri düz renk olmak zorunda. Süper kupa maçında yedek kulübesindeki oyuncuların giydiği replika formaların sırtı parçalı idi. Sahadaki futbolcuların giydiği ise Authentic maç formaları ve sırtı düz renk.

Detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz:
GALATASARAY FORMALARI: AÇILIŞ

Ligde sırtı düz forma uygulaması geçen sene başladı. Daha öncesinde böyle bir kural yoktu. Yabancı liglerin de hepsinde bu kural yok. UEFA, yerel federasyonları bu konuda özgür bırakıyor. (Örnek: La Liga) Ancak YD yönetimi işgüzarlık edip UEFA standartlarını benimsemiş...

NOT: Bir takımın her iki rengi de koyu veya açık renk ise (font rengi zıt renk ve tonda olmak şartıyla) sırtı parçalı veya çubuklu olabiliyor. Barcelona, Basel gibi... Bizim gibi bir rengi açık, diğeri koyu olan takımların böyle bir şansı yok.