2019-2020 Transferler ve Kadro Yapılanması

Gelecek sezon yapılanmasına dair daha derli toplu olması adına oyuncu önerilerini yeni bir başlıkta değerlendiriyoruz. Forumda kadın basketbolu çok yakından takip eden ve yerli/yabancı oyuncu piyasasına epey hakim olan yazarlarımız var.

Kadın basketbola yeni çıkış yolları üretelim, buyrun.

Derin Yaya ve Göksen Fitik en az birini takımda görmek isterim.

Akdeniz üniversitesindeki Biatrice Moseley de dikkat çeken oyunculardan biri. 37 sayı ortalaması ile oynuyor.

Sheylani Peddy - TT Riga
100 bin dolara uçarak gelir.
Ben de tam bunu yazacaktım erken davranmışsınız :) Fb maçını tek başına aldı valla. İstatistikleri fena değil. 5.5 asist ortalaması var. Ucuza kapabileceğimizi düşünüyorum.

İkinci önerim ise; Marine Johannes. Kendisini EuroBasket 2017 turnuvasından beri takip ediyorum. O turnuvada Zandalasini ile birlikte parlayan oyuncu olmuştu. Bu sene Bourges'te takımın en çok sayı atan oyuncusu. Çok iyi bir bileği var. Takır takır atıyor üçlükleri. Aynı zamanda 4.8 asist ortalamasıyla takımımın en çok asist yapan oyuncusu. Aynı zamanda çok güzel bir hanımefendi, tribünlerin doluluk sayısını artıracaktır :)

Diğer önerim Teja Oblak. Kendisini birkaç senedir istiyorum ancak gelmesi nasip olmadı. Çok iyi bir oyun kurucu. Ucuza getirebileceğimizi düşünüyorum.

Nayo Raincock Ekunwe'nin de birkaç maçını izledim. Gayet atletik bir oyuncu. Çok fazla extra işlere bulaşmıyor ancak tam bir takım oyuncusu Linnes gibi. 3,5 numara için kendisi yeterli bir tercih olacağını düşünüyorum.

Peddy olmazsa Yvonne Turner'i isterim. Sopron'u ayakta tutan isimlerden. Çok iyi bir skorer.

Oblak olmazsa Silvia Dominguez gelebilir. Gerçek manada bir point guard.

Valeriane Ayayi, Alyssa Thomas, Riquna Williams ve Bjk'deki Kelsey Mitchell gibi oyuncular da işimizi fazlasıyla görecektir.

Pivot olarak Brionna Jones, Amanda Zahui ve Mavunga olabilir. Özellikle Mavunga'nın Mersin maçını izlemiştim hiç kaçırmadan 30 sayı, 25 ribaund gibi bir istatistikle oynamıştı aklımda oradan kalmış.

Ve son olarak Çukurova'dan Chelsea Gray (Kaski'den beri beğendiğim bir topçu), Alina Iagupova kesinlikle listede yer alması gereken oyunculardan.

Ne kadar bilmiyorum ama en fazla 1,5 m'dir şu kadro;

PG: Sheylani Peddy (Alina Iagupova, Teja Oblak), Asena Yalçın
SG: Marine Johannes, Alperi Onar, Gökşen Fitik
SF: Valeriane Ayayi (Ekunwe), Cansu Köksal
PF: Alyssa Thomas, Meltem Yıldızhan
C: Mavunga, İlayda Güner

Tilbe Şenyürek alınabilir Fenerde çok süre almıyor.

En büyük sorunumuz pota altı için Nadezda'dan Brionna Jones ilaç olur.
Sistemi olan bir takım için de hoca adayım Cem Akdağ. Keşke Ekrem Memnun gelse ama.

Bir kere denk geldim acayip bir oyuncu. Alt ligde olduğu için de ucuza alabiliriz mutlaka üstünde durulmalı.
Alt liglerden oyuncu alınmasına pek taraftar değilim. Çünkü arada çok büyük bir seviye farkı var. 1. ligde kral olup Süper Lig'de de fark yaratan bir oyuncu daha görmedim. Böyle risklere girmektense Riga, Prag, Bourges gibi takımlarda oynayan az çok kendini ispatlamış oyunculara yönelmek gerek. Bilhassa bizim gibi takımların kumar oynama şansı yok çünkü çöp olduğu ortaya çıkarsa sezon sonuna kadar aynı oyuncuyla devam etme problemimiz var.

Alt liglerden oyuncu alınmasına pek taraftar değilim. Çünkü arada çok büyük bir seviye farkı var. 1. ligde kral olup Süper Lig'de de fark yaratan bir oyuncu daha görmedim. Böyle risklere girmektense Riga, Prag, Bourges gibi takımlarda oynayan az çok kendini ispatlamış oyunculara yönelmek gerek. Bilhassa bizim gibi takımların kumar oynama şansı yok çünkü çöp olduğu ortaya çıkarsa sezon sonuna kadar aynı oyuncuyla devam etme problemimiz var.

Ben de tam tersi ucuza çaylak oyuncular tercih etmeliyiz diyorum.

Gökşen yazmış bir kaç kişi de geçen sezon başı söyledik ama Ömer Yalçınkaya beyimiz ondan oyuncu olmaz bize doğru düzgün oyuncular lazım diye buyurmuştu. Ondan daha iyi bilecek haliniz yok değil mi?

Bütçenin önemli kısmını alacak bile olsa direkt Iagupova'yı kovalamak lazım, sahada herkesten farklı bir seviyede olduğunu sürekli gösteriyor, tek başına takımı şampiyonluk potasına sokar.
Yerlilerden en merak ettiğim Üniversite'den İlayda'nın durumunun ne olacağı. Kadın basketbolunda seneye hangi takımlar devam edecek netlik olmadığından, bir takıma küme düştü de diyemiyoruz. İlayda, İnci'den neredeyse 1 yaş daha küçük, çok daha hareketli, fundamentali de çok çok önünde. Bu yıl çok önemli süreler aldı ve şutundaki gelişim ilerisi için ümit vaad ediyor.

Bütçenin önemli kısmını alacak bile olsa direkt Iagupova'yı kovalamak lazım, sahada herkesten farklı bir seviyede olduğunu sürekli gösteriyor, tek başına takımı şampiyonluk potasına sokar.

Kız arkadaşının da (Naumenko) aynı takıma gelmesini ve oynamasını şart koşuyor. İstediği kadar iyi olsun ben şahsen istemem böyle bir oyuncu.

Işıl, Vicky, Alperi ve ucretinde ciddi bir indirimle Moriah'ın kalmasını isterim.