Burak Elmas

Haziran ayında Maurizio Buscaglia ve Jure Zdovc boştaydı. Hatta şu andaki performansı başarılı olmasa bile Aleksandar Djordjevic bile bizde heyecan uyandırırdı "Tecrübeli Euroleague koçu getirdik." derdik.

2 milyon dolara takım kurup maaşı kurulan takım kadar olan adamı mı getiricez :) Yani Buscaglia iyi hoş da safi yabancı olduğu için ekstra sempati yoksa fark yarattığı bi şey yok. Zdovc da keza ne çözer? Ne verir yani.

2 milyon dolara takım kurup maaşı kurulan takım kadar olan adamı mı getiricez :) Yani Buscaglia iyi hoş da safi yabancı olduğu için ekstra sempati yoksa fark yarattığı bi şey yok. Zdovc da keza ne çözer? Ne verir yani.
Yerli ya da yabancı bir koç bulunur eğer koç değişikliği noktasına gelirsek. Ekrem Memnun benim de sevdiğim bir isim ama fark yaratacak koç bulamayız Ekrem Hocayla devam edelim düşüncesi de bence çok doğru değil ve hep karşı çıktığım daha iyisini bulamayız Terim'le devam edelim düşüncesine benziyor. Ekrem Hocaya biraz daha zaman verilmesi taraftarıyım şu an için ama bana pek bu iş olabilecekmiş gibi gelmiyor şu ana kadar. Şubeyi yöneten kişi ben olsaydım biraz daha süre verir yine olmazsa aksiyon alırdım.

Aday konusuna gelince o noktaya gelirsek Filipovski iyi bir aday olabilir mesela. Sadece Filipovski de değil mutlaka başka iyi adaylar da bulunabilir.

Ekrem Memnun benim de sevdiğim bir isim ama fark yaratacak koç bulamayız Ekrem Hocayla devam edelim düşüncesi de bence çok doğru değil ve hep karşı çıktığım daha iyisini bulamayız Terim'le devam edelim düşüncesine benziyor.

Aradaki farkı anlamak lazım, birinde en çok para harcayıp en çok maaş ödeyen takımken diğerinde ligin en yüksek bütçeli 5-6. takımıyız. Yani başarı tanımımız ne ya da bizi başarıya götürecek hocadan ne bekliyoruz kısmı önemli. Yoksa dediğim gibi Ekrem Hoca da gidebilir gayet. Hoca olmasa bu kadro kurulur mu? Bence kurulur bu kısımda sorun yok.

Aradaki farkı anlamak lazım, birinde en çok para harcayıp en çok maaş ödeyen takımken diğerinde ligin en yüksek bütçeli 5-6. takımıyız. Yani başarı tanımımız ne ya da bizi başarıya götürecek hocadan ne bekliyoruz kısmı önemli. Yoksa dediğim gibi Ekrem Hoca da gidebilir gayet. Hoca olmasa bu kadro kurulur mu? Bence kurulur bu kısımda sorun yok.

Antrenör tercihlerindeki seçim farkı tam tersi futbol şubesinde daha makul bence . En çok maaşı verdiğimiz branşta lig tarihinin en çok şampiyonluk gören antrenörüyle devam etmek anlaşılabilir bir karar.

Basketbolda da 5. ya da 6. en yüksek bütçeli takımsak en azından ligi o sıralarda bitirmeye alışık bir antrenörle çalışmalıyız. E.Memnun erkek basketbolunda en son kiminle bu tarz dereceler elde etti?

Antrenör tercihlerindeki seçim farkı tam tersi futbol şubesinde daha makul bence . En çok maaşı verdiğimiz branşta lig tarihinin en çok şampiyonluk gören antrenörüyle devam etmek anlaşılabilir bir karar.

Basketbolda da 5. ya da 6. en yüksek bütçeli takımsak en azından ligi o sıralarda bitirmeye alışık bir antrenörle çalışmalıyız. E.Memnun erkek basketbolunda en son kiminle bu tarz dereceler elde etti?

Bir yanda sınırsız insan ve para kaynağı ile minimum başarı yeter diyoruz, olmazsa da canın sağolsun diyoruz. diğer yanda 3 kuruş kaynak ayırıp, senden daha büyük bütçeli takımlara karşı niye şampiyon yapmadın diyoruz. Bence burda bir adaletsizlik var. Hatta somut veri alacak kadar bile bir dönem geçmedi. Ha öngörüye saygı duyarım, bir plan varsa dediğim gibi hocanın kalması da gitmesi de sorun değil benim açımdan.

Lig tarihinde en çok şampiyonluk görmüş antrenörünün uzun süredir teknik direktörlükle alâkası yoksa, kovarsın. Bu kadar basit. Hayır kurumu değil burası. Geçmişte de yaşamıyoruz.

Minimum başarıya yeter, canın sağ olsun denmesi bir sonuçtur. Ben ise tercih sebeplerinden bahsediyorum. Terim'in futbol takımının başına hoca olarak seçilirken ki kariyeri ve Memnun'un basketbol takımını başına seçilirken ki kariyerleri göz önüne alındığında hangisi daha makul seçimlerdir diye soruyorum.

Bu arada kimsenin Memnun'dan şampiyonluk beklediğini sanmıyorum.

Bir yanda sınırsız insan ve para kaynağı ile minimum başarı yeter diyoruz, olmazsa da canın sağolsun diyoruz. diğer yanda 3 kuruş kaynak ayırıp, senden daha büyük bütçeli takımlara karşı niye şampiyon yapmadın diyoruz. Bence burda bir adaletsizlik var. Hatta somut veri alacak kadar bile bir dönem geçmedi. Ha öngörüye saygı duyarım, bir plan varsa dediğim gibi hocanın kalması da gitmesi de sorun değil benim açımdan.

Minimum başarıya yeter, canın sağ olsun denmesi bir sonuçtur. Ben ise tercih sebeplerinden bahsediyorum. Terim'in futbol takımının başına hoca olarak seçilirken ki kariyeri ve Memnun'un basketbol takımını başına seçilirken ki kariyerleri göz önüne alındığında hangisi daha makul seçimlerdir diye soruyorum.

İkisi de makul, tek sorun geçmişleri bir kenara ne kadar faydalı olabildikleri. Birincisi sınırsız imkana rağmen, katkısı göreceli. İkincisi düşük imkanlara rağmen, katkısı göreceli. Bana derseniz ki çözüm nedir diğer taraf bir kenara, ortada gerçekler var. EL vizyonu diye gelip 2 milyon euro bütçeli takım kurduğumuz gün bu yönetimin vizyonunun yalan olduğunu gördük. biz demiyoruz ki 10 milyonluk kurun ama bağıran eksiğe bu kadar kulak kapatmak doğru değil.

İkisi de makul, tek sorun geçmişleri bir kenara ne kadar faydalı olabildikleri. Birincisi sınırsız imkana rağmen, katkısı göreceli. İkincisi düşük imkanlara rağmen, katkısı göreceli. Bana derseniz ki çözüm nedir diğer taraf bir kenara, ortada gerçekler var. EL vizyonu diye gelip 2 milyon euro bütçeli takım kurduğumuz gün bu yönetimin vizyonunun yalan olduğunu gördük. biz demiyoruz ki 10 milyonluk kurun ama bağıran eksiğe bu kadar kulak kapatmak doğru değil.

Ben, yıllarca bayan basketbolda takım çalıştırmış, erkek basketbolda kariyeri boyunca en son 13 sene önce Darüşşafaka ile baş antrenörlük deneyimi olan birisnin ilk 5 hedefi olan bir erkek basketbol takımına yalnızca duygusal sebeplerle getirildiği düşüncesindeyim ve bunu da makul karşılamam.

Bu arada konu kadın basketbolu olsaydı ve elime görece iyi bir bütçe verilseydi gideceğim ilk adam Memnun olurdu.

Terim'e gelince Türkiye'de şampiyonluk hedefi olan bir takımın antrenör seçerken aklına Terim gelmesi kadar doğal bir şey olamaz. Haa takımı çalıştırırken ki performansıyla devam edilmeli mi edilmemeli mi o da ayrı bir tartışma konusu olur. Dediğim gibi ben antrenörlerin şuan ki katkılarını değil, tercih edilme sebeplerini kıyaslıyorum

Yönetime gelince bu sene özelinde 1 milyon dolar civarı ek kaynak konulmaması benim için de hayal kırıklığı oldu. (Masrafların tamamını NEF karşılıyorsa)

Ben, yıllarca bayan basketbolda takım çalıştırmış, erkek basketbolda kariyeri boyunca en son 13 sene önce Darüşşafaka ile baş antrenörlük deneyimi olan birisinin ilk 5 hedefi olan bir erkek basketbol takımına yalnızca duygusal sebeplerle getirildiği düşüncesindeyim ve bunu da makul karşılamam.

Bu arada konu kadın basketbolu olsaydı ve elime görece iyi bir bütçe verilseydi gideceğim ilk adam Memnun olurdu.

Yönetime gelince bu sene özelinde 1 milyon dolar civarı ek kaynak konulmaması benim için de hayal kırıklığı oldu. (Masrafların tamamını NEF karşılıyorsa)

Zaten ortada bir hedef olmadığı için, kimse ateşten gömleği giymediği için geldi hoca. Devam etmesi de işin "geçen sene bu kadar şey yaptın, 1 sene devam etsin bakalım" kısmı. Yoksa plan proje vizyon dahilinde pek tabi erkek basketbol koçluğu yapmış aktif hocalar üzerinden devam etmek lazım. Neticede Ekrem Hoca zamanında "Bu kadar şey yaptı, 1 sezon da o yönetsin" denecekken Cem Akdağ'ın yerine geldi, sonuçları gördük. 4-5 milyon bütçe olsa kaçımızın aklına ilk Ekrem Memnun gelir orası başka bir tartışma konusu.

Buralarda seveni çoktur, Oytun Bey'in kendi başına transfer ettiği oyunculardan sonra bu takımı hiçbir hoca kolay kolay kabul edip çalıştırmazdı, hoca da bir şekilde bir yerlerden destek alıp Crawford ve Jackson'u getirdi.

Kadın basketbol konusuna da katılıyorum ama Efe Güven'in üstüne bunca yük yükleyip, sonra kenara bırakmak da bana doğru gelmiyor. Bir plan dahilinde eline bir kadro verip, görmek lazım. Ben Ekrem Hoca'nın bu saatten sonra kadın takımı çalıştırmasına pek ihtimal vermiyorum. O yüzden oraya bir yapılanma yapar, Efe Güven'le şansımı zorlarım.

Yönetim oyuncu bütçesini NEF'ten, sezon içi giderleri de sezon içi gelirlerden karşılıyor. Yani ortaya koydukları bir para yok.

Maddi destek yönü hariç Ali Koç'un ilk zamanları gibi görüyorum Elmas başkanı.
Maddi destek yönü işin en önemli kısmı bence. O açıdan hiçbir başkan Ali Koç ile kıyaslanabilir gibi durmuyor. Kendisi ciddi maddi fedakarlıklar yapıyor. Hep söylüyorum Fenerbahçe ile ilgili yorumlarımda sportif başarı olarak henüz istenilen seviyede olmasa da Ali Koç ve yaptığı fedakarlıkların kıymetini bilmeli Fenerbahçe camiası.

Tabi ki arada ciddi bir fark var. Galatasaray futbolda her zaman bir marka ve iyi bir yönetimle birçok iyi hocanın da çalışmak isteyeceği bir camia ve tabi ki basketbola göre çok fazla opsiyon ve oldukça geniş bir havuz var ama basketbolda da bir şeyler yapılabilir. 2 milyon dolar-AŞ ve Yenilmez armada kavramları üzerinden eleştirilerimi defalarca yaptım ama koç seçiminin de şu açıdan bir önemi var. Ekrem Memnun'un varlığı ve yönetimin bu kafa yapısıyla sittin sene bu takımın bütçesi 2 milyon dolar olursa ben kendi adıma şaşırmam. Ekrem Hoca da şartlar dahilinde elinden geleni yapar ondan kuşkum yok ama bize daha talepkar bütçenin büyümesini zorlayacak ve 2-3 yıl içerisinde yeniden Eurolig'de olma hayalleri kuracak kurduracak bir koç ve yapılanma gerekiyor. Her şeyi bu yönetime bırakırsak onlar sittin sene 2 milyon dolara takım kurma bunu da tamamen NEF'e ödetme eğiliminde olacaklardır. Ekrem Hocam da camianın evladı olarak ne bütçe verilirse ona çalışacaktır. Bizim yolumuz bu olmamalı. Yoksa elbette Ekrem Hoca benim için de değerli.

Güçlü bir şekilde linçlenirdi. Şimdiki başkan taraftarın gözünde makbul bir adam dolayısıyla benzer tepkileri görmeyecektir.
Konuşmanın devamında şu ana kadarki başkanlık performansına 10 üzerinden 5 vermiş. Bu kısma katılıyorum gerçekçi bir tespit olmuş ama Galatasaray başkanı olacaksan 10 üzerinden 5'lik bir performans için başkan olmamalısın. 10 üzerinden 5'i rahmetli başkan da hatta Dursun Özbek de tutturmuştur üç aşağı beş yukarı.