#61 Göksenin Köksal

Hersene sil baştan yapınca, elde kalan en kıdemli adam Göksenin de kaptanın oldu.Abdurrahman çelebi deni bu duruma. Güzel yanı ise altyapında yetişmiş, mücadeleci oyunu ile var olabilen görece genç bir oyuncunun karşılığını kaptanlık payesi ile alması.

Hucumda yeteneklerinin kisitli olmasi bir tarafa yillardir ust duzeyde basketbol oynamasina ragmen bir turlu ustesinden gelemedigi cogu zaman panik boyutuna ulasan ciddi bir tedirginlik hali var.Sanki ruyasinda tuttugu takimin oyuncusu olarak sampiyonluk macina cikmis taraftar stresi var uzerinde buna bir sekilde cozum bulunmasi lazim.

Bu adam savunmacı diye lanse ediliyor ama iyi savunma da yapamıyor ki? Biraz yetenekli her oyuncu Göksenin'le dalga geçiyor crossover manyağı yapıyor. Bari şut çalış da Melih gibi olmaya çalış.

Hucumda yeteneklerinin kisitli olmasi bir tarafa yillardir ust duzeyde basketbol oynamasina ragmen bir turlu ustesinden gelemedigi cogu zaman panik boyutuna ulasan ciddi bir tedirginlik hali var.Sanki ruyasinda tuttugu takimin oyuncusu olarak sampiyonluk macina cikmis taraftar stresi var uzerinde buna bir sekilde cozum bulunmasi lazim.

Tedirginlik özgüven eksikliğinden ve yetenek kısıtlılığından direkt bence. 2 sene önceki Avrupa Şampiyonasındaki Melih'i hatırlayın. Ergin hoca Sinan ve Dixon'ın aynı anda olmadığı ya da birinin baskı gördüğü anlarda topu getirme görevini Melih'e veriyordu. O kadar komik hatalar yapıyordu ki Melih, zaten beklendiği üzere altyapılardan sadece ceza şutu atmak için yetiştirilmiş bir adam olduğunu sezebiliyordun. Ama Melih'in 2 yıldaki gelişimleri, Obradovic'in ona yüklediği misyonlar ve Avrupa kupalarındaki başarılardan sonra bu yılki takımın belki de en yürekli adamlarından biri Toparlak Melih'ti. Yeri geldi içeri drive da etti, top da sürdü, kendi şutunu da yarattı. Melih de öyle deli yetenek bir adam değil topla ama özgüven çok şeyi hallediyor işte. Göksenin günün sporcusunun sahip olmaması gereken ve bir mazeretten öte zaaf olarak görülen bir duygusallığa sahip. Fena bir şut stili olmamasına rağmen iki küfre Ülker Arena'da 4 serbest atış kaçırması da bu yüzden, bir tane attıktan sonra tribünlere dönüp el kol hareketi yapması da. Biraz kafasını rahatlatması lazım öncelikle. Bu anlamda bu sene kendisine verilen kaptanlık nasıl bir etki yapar bilemiyorum. İnşallah Fener'de Melih'e yaptığı etkiyi yapar.

Bir de günün oyununda Göksenin gibi adamın 3-4'ten başka bir şey oynaması oyuna ihanet artık. Belli ki şutu bir seviyenin üzerine çıkamayacak. Fiziği şu an için iyi, biraz vücudundaki yağdan düşüp kası arttırırsa kısa 5'lerde faydalı olur bence. Hem ciddi ters eşleşme yaratır, hem de Avrupa'daki çok kısa 4 numarayla iyi eşleşir. Göksenin kötü savunmacı değil ama zeki değil. Artık günün basketbolunda oyuncuya baskının bir olayının kalmadığını ve pas yolu ile açılarını kapatmanın daha kritik rol aldığını kavraması lazım. Bugün İspanya maçında oynadığı kısa 5'li dönemde çok etkiliydi mesela. Her ribaunda atak etti, uzunların topuna direkt baskı yaptı. Bu tabii ki Ufuk Sarıca'nın onu yönlendirdiği bir durum çünkü Göksenin genelde kendi oyuncusunun şutu elden çıktıktan sonra arkasına bile bakmazdı. Ancak bugün İspanya maçındaki gibi topa konsantre oynarsa Kunter takımında çok faydalı olur. Öbür türlü oynarsa benim bildiğim Erman Kunter hakikaten çok az süre verir. Galatasaray'da 2 yıldır oynadığı oyunun kimseye faydası yok zira.

Tedirginlik özgüven eksikliğinden ve yetenek kısıtlılığından direkt bence. 2 sene önceki Avrupa Şampiyonasındaki Melih'i hatırlayın. Ergin hoca Sinan ve Dixon'ın aynı anda olmadığı ya da birinin baskı gördüğü anlarda topu getirme görevini Melih'e veriyordu. O kadar komik hatalar yapıyordu ki Melih, zaten beklendiği üzere altyapılardan sadece ceza şutu atmak için yetiştirilmiş bir adam olduğunu sezebiliyordun. Ama Melih'in 2 yıldaki gelişimleri, Obradovic'in ona yüklediği misyonlar ve Avrupa kupalarındaki başarılardan sonra bu yılki takımın belki de en yürekli adamlarından biri Toparlak Melih'ti. Yeri geldi içeri drive da etti, top da sürdü, kendi şutunu da yarattı. Melih de öyle deli yetenek bir adam değil topla ama özgüven çok şeyi hallediyor işte. Göksenin günün sporcusunun sahip olmaması gereken ve bir mazeretten öte zaaf olarak görülen bir duygusallığa sahip. Fena bir şut stili olmamasına rağmen iki küfre Ülker Arena'da 4 serbest atış kaçırması da bu yüzden, bir tane attıktan sonra tribünlere dönüp el kol hareketi yapması da. Biraz kafasını rahatlatması lazım öncelikle. Bu anlamda bu sene kendisine verilen kaptanlık nasıl bir etki yapar bilemiyorum. İnşallah Fener'de Melih'e yaptığı etkiyi yapar.

Bir de günün oyununda Göksenin gibi adamın 3-4'ten başka bir şey oynaması oyuna ihanet artık. Belli ki şutu bir seviyenin üzerine çıkamayacak. Fiziği şu an için iyi, biraz vücudundaki yağdan düşüp kası arttırırsa kısa 5'lerde faydalı olur bence. Hem ciddi ters eşleşme yaratır, hem de Avrupa'daki çok kısa 4 numarayla iyi eşleşir. Göksenin kötü savunmacı değil ama zeki değil. Artık günün basketbolunda oyuncuya baskının bir olayının kalmadığını ve pas yolu ile açılarını kapatmanın daha kritik rol aldığını kavraması lazım. Bugün İspanya maçında oynadığı kısa 5'li dönemde çok etkiliydi mesela. Her ribaunda atak etti, uzunların topuna direkt baskı yaptı. Bu tabii ki Ufuk Sarıca'nın onu yönlendirdiği bir durum çünkü Göksenin genelde kendi oyuncusunun şutu elden çıktıktan sonra arkasına bile bakmazdı. Ancak bugün İspanya maçındaki gibi topa konsantre oynarsa Kunter takımında çok faydalı olur. Öbür türlü oynarsa benim bildiğim Erman Kunter hakikaten çok az süre verir. Galatasaray'da 2 yıldır oynadığı oyunun kimseye faydası yok zira.

Böyle söyleyince "Göksenin bilinmez bir şekilde 2.02 mi oldu ? " diye düşündüm ama boyunda bir değişiklik yok.1.95'lik boyuyla 3 için bile kısa kaldığını söyleyebilirim.Göksenin'in net yeri şutör guard.İdeak bir şutör guarda göre top yönlendirmesi ve penetresi üst düzey değil ama kısa forvet için fiziği çok uygun değil.Ligdeki bütün yabancı kısa forvetlerin karşısında zaaf oluşturur.

Goksenin seviye atlamasi icin birden cok ozelligini gelistirmesi lazim.
iyi bir savunmacidan cok iyi bir markajci diyebiliriz. Bu ozelligi maclarin kisa surelerinde faydali oluyor, tamaminda degil.
sutu gelisti ama hala yeterli degil, riske edilen oyuncu bile olabiliyor hala.
top kontrolu ve penetreleri skorer gard oynmasi icin iyi degil. Forvet pozisyonu daha uygun.
Isin toplaminda hal bir destek ve rol oyuncusu..

Gökseninin son 2-3 yıldır özellikle vücudunun üst kısmı kalınlaştı. 18-19 yaşındaki çabukluğu artık yok ayaklar kalın gövdeyi çabuk hareket ettiremiyor yaş itibariyle normal.

Göksenin oktay hoca döneminde ön alanda baskı için kullanılırdı ama artık bunu yapması çok kolay değil eskiden ön alan oyuncusuydu artık savunma yönü baskın bir kanat oyuncusu bence.

Galatasaray Odeabank’ın takım kaptanı Göksenin Köksal, Galatasaray Televizyonu’ndan Esma Toker’in hazırlayıp sunduğu “Time Out” programına konuk oldu ve çok özel açıklamalarda bulundu.
Göksenin’in, cevaplarından öne çıkanlar şöyle:
‘GALATASARAY’DA KAPTANLIK BU SENE NASİP OLDU’
“Küçüklükten beri Galatasaray’ın kaptanı olmak istediğimi söylüyordum; bu da bu sene nasip oldu. Benim için çok inanılmaz bir duygu. Sonuçta Galatasaray altyapısından çıktım. Bu kulübün bir parçası olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Bana verdikleri destekten dolayı Galatasaray taraftarına çok teşekkür ediyorum. Altyapıdan ilk çıktığım zamanlarda çok fazla süre almıyordum; o dönemlerde taraftarımız bana ‘Galatasaray’ın çocuğu’ diyerek hep yardımcı oldu. Oynamadığım maçlarda desteklerini hiç esirgemediler. Her zaman daha fazla destek verdiler.
Galatasaray taraftarının önünde ligde ve Avrupa’da birçok maç oynadım. Ben de onlardan birisi olduğum için sayı atmak, savunma yapmak, o azimle onları maça sokabilmek çok önemli bir şey. Ben de bunu başarabildiğimi düşünüyorum. Türkiye’de basketbol, futbol gibi ön planda olan bir spor değil ancak herhangi bir Galatasaraylıya bizim maçlara geldiği zaman ‘Göksenin’ diye birini sorsanız ‘Saha içinde bizimle beraber savaşıyor’ diyeceğini düşünüyorum. Bu çok önemli. Ama bu tabii ki içten gelen bir şey. Bu, gerçekten Galatasaraylılığı hissetmekle alakalı bir şey.”
‘EUROCUP’I KAZANMAK KENDİ ELİMİZDE’
“Abdi İpekçi’de çok büyük zaferlerimiz var; oranın yeri apayrı. 10-15 sene sonra oradaki geçmiş maçları izlediğimiz zaman belki de hüzünleneceğiz. Ama futbolda da Ali Sami Yen Stadyumu yıkıldığı zaman yeni stadımıza geldik. İnşallah biz de kendi salonumuzda oynarız. Geçici bir süre Sinan Erdem Spor Salonu’nu kullanacağız. Orada daha önce de oynadım. Abdi İpekçi’de yaşadığımız zaferleri Sinan Erdem’de taraftarımıza hediye etmemiz lazım. İpekçi’de Eurocup şampiyonu olduk. Bu sene yeniden oradayız. Bunu başarmak bizim elimizde.”
‘SAVUNMAYLA BESLENEN BİR OYUNCUYUM’
“Geçen sezon Ergin Ağabey ile beraber bireysel olarak güzel bir sezon geçirdim. Ancak sporda dün diye bir şey yok. Bununla yetinmemeniz lazım. Her sezon daha iyi olmam gerektiğini biliyorum. Şampiyon olduğumuz Eurocup’taki sezonumuzda skorer kimliğimi öne çıkarabildiğim birçok maç oldu. Ancak yabancı sayısı çok fazla olduğu için her maç çok sayı atamayabiliyorsunuz.
Galatasaray’da senelerce savunmacı kimliğimle ön plandaydım. Hiçbir şekilde bundan ödün verme gibi bir düşüncem de yok. Erman Hoca’nın bana verdiği görevi en iyi şekilde yapmam lazım. Ben zaten savunmayla beslenen bir oyuncuyum. Skorer kimliğimi ondan sonra ön plana çıkartıyorum. Bu sene de inşallah kaptanlığın verdiği özgüvenle, camianın bana vermiş olduğu güvenle skorer yönümü de yeniden gösterebilme şansı bulabileceğim. Şu anda yeni bir takımız. Birçok yeni oyuncu geldi. Sayı atmaktan çok, takım olabilmek önemli. Bugün de takımla birlikte çalışmalara başlayacağım. Zaten yaz boyunca Florya’da takım kondisyonerimiz Semih Eroğlu ile birlikte bireysel idmanlarımı sürdürüyordum.”
‘BAFETIMBI GOMIS İLE KARŞILIKLI OYNAMAK İSTERİM’
“Elimden geldiğince futbol takımımızı takip ediyorum. Şampiyonluğun en büyük adayıyız. Bu sene açık ara Galatasaray’ın şampiyon olacağını düşünüyorum. Yapılan transferlerle birlikte çok iyi bir takım kuruldu. Mümkün olduğunca da futbol maçlarımızı stadyumdan izliyorum.
Futbol takımımızda Bafetimbi Gomis’i çok beğenerek izliyorum. Benim gibi o da çok hırslı... Attığı gollerden sonra yaptığı sevinçleriyle taraftarı işin içine katabiliyor. Bir gün onunla karşılıklı oynamak isterim. Ben de iyi futbol oynarım. Küçükken forvet oynuyordum. Futbolcu olsam forvet oynamak isterdim ama muhtemelen beni defansa koyarlardı.”
GÖKSENİN İLE KISA KISA
– Dövmelerinin anlamı ne?
“Sol kolumdaki dövmem ailemle ilgili. ‘Godfather’ filminde şöyle bir replik var: ‘Aile dünyadaki her şeyden daha önemlidir. Paradan ve kudretten önde gelir’. Bu, benim için çok anlamlı. Açıkçası bütün dövmelerimi sildirmeyi düşünüyorum. Bunun nedeni de babam; dövmeye karşı bir adam. Bu yüzden ben de yanına dövmeyle çok gidemiyorum. İnanın, leke kalmayacak şekilde bunun bir tekniği çıksa hepsini sildiririm.”
– Basketbolda en çok kiminle, hangi takımda oynamak isterdin?
“Bunu hiç düşünmedim. Mesela Michael Jordan ile çok oynamak istersin ama bunun hayalini kurmadım hiçbir zaman. Zaten hayranlıkla izlediğim birçok oyuncuyla da birlikte oynadım.”
– En sevdiğin film?
“Godfather, bugüne kadar izlediğim en güzel film... Ondan sonra da Scarface derim. Titanic de mesela çok güzel bir aşk filmi. Onu da çok seviyorum.”
– “Hangi üç isimle aynı masada yemek yemek isterdin?”
“Annemin amcası olan Hasan Cevahiroğlu. Lakabı ‘Oflu Hasan’. Ben daha doğmadan önce vefat etmiş. Onu tanımayı, onunla birlikte zaman geçirmeyi çok isterdim. Allah rahmet eylesin. Büyük lider Atatürk ile tanışmayı da çok isterdim. Onun makamında bulunmak, onu tanımak, onunla birlikte sohbet edebilmek… Böyle düşünüldüğü zaman birçok insan vardır ama bir isim daha veremedim.”
– NBA’de play-off oynamak mı yoksa Euroleague şampiyonu mu olmak isterdin?
“NBA’de play-off oynamak isterdim. Biz zaten Avrupa şampiyonu olduk. İnşallah bir gün de Euroleague şampiyonu oluruz.”
– Hücum mu, savunma mı?
“Hücum.”
– Üç sayılık atış mı yoksa smaç mı?
“Üç sayılık atış. Ben zaten çok atletik bir oyuncu değilim. Smaç vurabiliyorum ama öyle uçup kaçamıyorum.”
– Sıradaki en büyük hayalin?
“Galatasaray ile şampiyonluklar yaşadım. Bu sene de kaptan oldum. Bunlar çok önemli başarılar. Galatasaray ile tekrar Euroleague’e katılıp Euroleague şampiyonu olmayı çok isterim ama kolay bir şey değil. Kaptanlığın ardından öncelikli hedefim yıllarca takımıma hizmet etmek. Bir gün Barcelona’da oynamayı isterim ama bunun için çok çalışmam gerekiyor. Milli takım kaptanı olmak istiyorum. İstediğim çok şey var. Bunlar için çalışmam lazım.”
KAPTAN İLK İDMANINA ÇIKTI
Öte yandan Göksenin Köksal bugün yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Galatasaray Odeabank ile ilk idmanına çıktı. Göksenin, sabah idmanı sonrası yaptığı açıklamada “Kendim birkaç gündür kondisyonerimiz Semih Ağabey ile beraber Florya’da çalışıyordum. Milli Takım bittikten sonra birkaç gün dinlenebildim. Bugün itibarıyla da takımla beraber ilk idmanıma çıktım. Kaptan olmak çok güzel bir duygu. Küçüklüğümden beri hayal ettiğim hedeflediğim bir şeydi. Galatasaray gibi büyük bir camianın kaptanı olarak ilk idmanımı yaptım. Allah bunu bana nasip etti. Artık sezon yaklaşıyor. Hazırlık maçlarımız var. Ben de en iyi şekilde takıma adapte olmaya çalışacağım. Takımdaki hava çok iyi. Yabancılarımız çok kaliteli oyuncular. Keza Türkler de öyle. İnşallah hazırlık dönemini en iyi şekilde sakatlıksız, kazasız belasız atlatıp yeni sezona başlayacağız” ifadelerini kullandı.

<twitterwidget class="twitter-tweet twitter-tweet-rendered" id="twitter-widget-0" style="position: static; visibility: visible; display: block; transform: rotate(0deg); max-width: 100%; width: 500px; min-width: 220px; margin-top: 10px; margin-bottom: 10px;" data-tweet-id="976521350025306115"></twitterwidget><script async="" src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script><blockquote class="twitter-tweet" data-lang="tr"><p lang="tr" dir="ltr">Göksenin Köksal'dan genel bir <a href="https://twitter.com/hashtag/Galatasaray?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#Galatasaray</a> değerlendirmesi... <a href="https://twitter.com/hashtag/timeout?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#timeout</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/beinsportshaber?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#beinsportshaber</a> <a href="https://t.co/JsdqNK09pa">pic.twitter.com/JsdqNK09pa</a></p>— beIN SPORTS Türkiye (@beINSPORTS_TR) <a href="https://twitter.com/beINSPORTS_TR/status/976521350025306115?ref_src=twsrc%5Etfw">21 Mart 2018</a></blockquote>
<script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Takımımızın Kaptanı Göksenin Köksal'dan güzel açıklamalar.<iframe scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" src="https://platform.twitter.com/widgets/widget_iframe.f47a2e0b4471326b6fa0f163bda46011.html?origin=https%3A%2F%2Fgsbasket.org" style="display: none;"></iframe><iframe id="rufous-sandbox" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" allowfullscreen="true" style="position: absolute; visibility: hidden; display: none; width: 0px; height: 0px; padding: 0px; border: none;" title="Twitter analytics iframe"></iframe><iframe scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" src="https://platform.twitter.com/widgets/widget_iframe.f47a2e0b4471326b6fa0f163bda46011.html?origin=https%3A%2F%2Fgsbasket.org" style="display: none;"></iframe><iframe id="rufous-sandbox" scrolling="no" frameborder="0" allowtransparency="true" allowfullscreen="true" style="position: absolute; visibility: hidden; display: none; width: 0px; height: 0px; padding: 0px; border: none;" title="Twitter analytics iframe"></iframe>

Bu sezon Kaptanlığa getirilen Göksenin'in şu ana kadar ki Kaptanlık performansı hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar?

Göksenin kaptan olduğu takımdan bişey olmaz demistin bi aralar yine aynı fikirdeyim kaptan olmadan faydası yoktu ki kaptan olunca bi etkisi olsun bu kadar zaman bu işin içinde insan biraz kendini geliştirir istikrarlı oynar

Göksenin kaptan olduğu takımdan bişey olmaz demistin bi aralar yine aynı fikirdeyim kaptan olmadan faydası yoktu ki kaptan olunca bi etkisi olsun bu kadar zaman bu işin içinde insan biraz kendini geliştirir istikrarlı oynar

Bugün kulüp televizyonumuzda ki Son Topa Kadar programında eski oyuncumuz Fatih Solak baya ağır eleştirilerde bulundu. Kenarda surat asarak, oyuna küserek, performans vermeden Kaptanlığın ağırlığını kaldıramazsın dedi Göksenin için...

Karar anlarında topun elinde olmaması gerek. Zaten az biraz yaptığı da dipten üçlük atmak onun dışında topla çok haşır neşir olmadığında daha çok mutlu ediyor.

Hedefleri olan hiçbir takımda süre almaması gereken, topun eline hiç yakışmadığı bir basketbolcu. Bizim takımın da bir hedefi olmadığına göre çok büyük bir problem değil...

Dominant ve disiplinli bir koçun elinde iyi sayılabilecek bir rotasyon oyuncusu ama koçlar biraz serbest bırakınca saçmalıyor. Geçtiğimiz yılın başından beridir arada Mahmuti yönetimindeki maçlardan 5-6 tanesi hariç Ron Artest'vari bir oyun oynuyor Göksenin. Bazen skor da yapıyor ama mutlaka takımı bozuyor. Ne yazık ki Erman Hoca döneminde başladı ve hala devam ediyor. Umarım bir an önce toparlar veya yazın her gün binlerce şut atıp şu an oynamaya çalıştığı oyuna yaraşır seviyeye gelir.