Euroleague Fantasy Challenge (2015-2016)

Öncelikle herkese merhabalar,

Her ne kadar bu sene Euroleague'de mücadele edemeyecek olsak da yıllardan beri forum içi süre gelen Euroleague Fantasy Challenge başlığımızı açalım. Gerçi bu sene oyuncu değerleri de enflasyondan etkilenmiş gibi hafiften uçuk ama yine de ilgili arkadaşlar oyuncu önerileri yaparsa benim gibi çok işe kafa yoramayanlara faydası olur. Geçen sene Arda Abi baya ayrıntılı tüyolar içeren bir yazı ile bizleri aydınlatmıştı.

Geçen senelerde yaptığımız uygulamaya devam edelim; yine bir üye maksimum 2 takım ile lige katılabilecek.

Ligimizin Adı: GSBasket
Parola: vladmicov

Oyuna girişimiz ve üyelik işlemleri için;
Euroleague Fantasy Challenge

Geçen senelerde oyuna dair açılan başlıklar ile yapılan açıklamalar mevcut;
http://gsbasket.org/forum/basketbol-dunyasi/101832-euroleague-fantasy-challenge-2014-15-a.html

Evet beyler son şampiyon " Cella Turcica " ve " Dr.House " isimli 2 takımıyla bu yıl da sahalara iniyor. Buradan Burak Uğur Yılmaz'a ve bu işin üstadlarından Arda Ezer abiye meydan okuyorum :)

Bu arada yıl sonunda ligimizi lider bitirene hediye verilecektir. !

Daha takım kurmadım yalnızca şöyle bir göz attım ; bu yıl oyun çok zor başlıyor oyuncu kredilerindeki anormal artış sebebiyle.

Ben sanki ilk haftayı takım kurmadan beklemek daha iyi gibi düşünüyorum. Geçen sene 20 kredilerde olan Semih ve Oğuz bu sene 47 olmuşlar..

Evet beyler son şampiyon " Cella Turcica " ve " Dr.House " isimli 2 takımıyla bu yıl da sahalara iniyor. Buradan Burak Uğur Yılmaz'a ve bu işin üstadlarından Arda Ezer abiye meydan okuyorum :)

Bu arada yıl sonunda ligimizi lider bitirene hediye verilecektir. !

Daha takım kurmadım yalnızca şöyle bir göz attım ; bu yıl oyun çok zor başlıyor oyuncu kredilerindeki anormal artış sebebiyle.

Oğuzhan Selam,

Bu ödül konusunda sen bireysel inisiyatif alıyorsan sorun yok ancak, forum olarak ödül verilecek deniyorsa daha önceki yıllardan ödül almaya hak kazanan kişiler ödüllendirilmelidir öncelikle. Mesela ben kazandım birkaç defa ama, kimse benimle irtibata geçmedi. Başka kazananlardan ödül alan oldu mu bilmiyorum...

Burada biz bizeyiz, ödülün lafı olmaz da maksat hak geçmesin...

Ödüllendirmeyi bizzat takip edip ilgileneceğim bu yıl ve önümüzdeki yıllarda. Geçen yıl ben de ödül almadım , eski kazananlara dair şu an birşey yapabilir miyim bilmiyorum , bu konuyu açarım. Ama dediğim gibi bu yıldan itibaren bu sayfada kazanan ilan edilip , gerekli iletişim sağlanacak.

Dediğim gibi, sen bireysel sorumluluk alıyorsan, bu işi 'Oğuzhan Günebakan' ismi olarak ben düzenliyorum diyorsan sorun yok. Ödül kazanan direkt seninle muhatap olur. Ancak GS Basket platform olarak ödül vereceğim diyorsa öncelikle eski hak sahiplerine ulaşmalıdır (geçen sene GS Basket olarak düzenlendiyse buna sen de dahil). Çünkü daha önceki yarışmalar GS Basket tüzel kişiliği ile organize ediliyordu hatırladığım kadarı ile... Aksi halde bu ödül meselesinin ciddiyeti ve hakkaniyeti kalmaz.

Arda Ezer ve Oğuzhan Günebakan gibi üstadlar bir değerlendirme yaparlar umarım. Kadro kurma noktasında bu sene daha çok yardım gerekecek. Ligin kalitesi de artmış olur.

Arda abi hafta sonu yazı kaleme alacak sanırım EFC ile ilgili. Önümüzdeki hafta başında site anasayfasından yayınlarız bir aksilik çıkmazsa. Klasikleşen Arda Ezer yazısı yolda yani :) Ben daha detaylı bakamadım bir haftaya biraz irdelerim diye düşünüyorum. Bu arada şu anki takım sayısı geçmiş yıllara göre az. Daha 13 gün var ama yine de şimdiden " hep birlikte EFC" diyelim.

Aaron Jackson - Stefan Markovic

Matt Lojeski - Melih Mahmutoğlu - Kuzminskas - Cedi Osman

Kyle Hines - Patric Young - Jan Vesely - Ömer Yurtseven

Edit:Kadronun son şeklini verdim: Heurtel yerine Granger'ı, Jamar Smith yerine Hackett'ı aldım
Granger, Ragland
Kuzminskas, Hackett, Broekhoff, Sloukas
Udoh, Raduljica, Claver, Robbie Hummel

Merhabalar;

Öncelikle hemen herkes Arda Ezer' den analiz yazısı bekliyor; herhalde kendisi de bu beklentileri karşılayacaktır.x-x
Bu sene oyuncu kredileri bir hayli yüksek görünüyor. İlk bakışta listelerde birkaç tane "value" denilebilecek oyuncu görünüyor gibi ama tabi oyuncuların takımlarında alacakları süreleri şimdiden kestirebilmek pek mümkün değil.

Avrupa' da çeşitli ülkelerin local ligleri bu hafta başlıyor; birkaç gündür de Super Cup karşılaşmalarını takip etme imkanı bulabildik. Takip ettiğim kadarıyla son şampiyon Real Madrid' in bu sezon biraz zayıfladığını düşünüyorum; pek tabi ki bu doğrultuda oyuncuların getirilerinin de düşmesi kuvvetle muhtemel. Adriyatik Ligi takımları Kızılyıldız ve Cedevita' nın geçene sezona göre güç bakımından yer değiştirdiğini söylemek de yanlış olmaz. Kızılyıldız özellikle Boban Marjanovic sonrası sıradan bir takıma dönüşürken, Cedevita ise yaptığı transferlerle yukarıları hedefler duruma geldi. Geçen sene alternatifsiz olarak iyi performanslar sergileyen Miro Bilan' ın önüne Luka Zoric' in gelmesi ise Cedevita pota altından oyuncu almayı zorlaştıracak.

Fransız takımları Limoges ve Strasbourg' un en kötü sezonlarını yaşayacaklarını düşünüyorum. Zaten senelerdir genel anlamda ilk grupları geçmeleri büyük sürpriz olan bu takımlar bu sezonki kadro yapılarıyla her maç büyük farklarla yenilecek gibi duruyorlar. Kadrolarında elle tutulur oyuncu bulup da Fantasy oyununda yararlanmak da güç görünüyor. Fransız Milli Takımı' nda Huertel' in önünde yedek PG olarak kadroda yer bulan büyük fiyasko Leo Westermann' ın bile 46 krediyle oyuna başlaması inanılır gibi değil.

Türk takımlarındaki rollerin tam olarak belli olması oyun için büyük fayda sağlayacaktır. Birçok yıldız ve yıldız adayını barındıran 4 takımımız bu sezon Fantasy Ligi' nde bizlere çokça yardımcı olacaklardır. Daçka' da Emir Preldzic' in rolünün belirlenmesi ve Oktay Mahmudi' nin kendisini ne şekilde kullanacağını göstermesi oyun için elzem teşkil ediyor. Keza yine aynı takımdan eski Galatasaray' lı Ender Arslan' ın PG pozisyonunda alacağı süreler oyun için çok önemli. Beklenmedik EFF puanlarıyla karşılaşabiliriz.

Neyse gerisini Arda Ezer' in Analiz Yazısına bırakalım :)

Merhabalar;

Öncelikle hemen herkes Arda Ezer' den analiz yazısı bekliyor; herhalde kendisi de bu beklentileri karşılayacaktır.x-x
Bu sene oyuncu kredileri bir hayli yüksek görünüyor. İlk bakışta listelerde birkaç tane "value" denilebilecek oyuncu görünüyor gibi ama tabi oyuncuların takımlarında alacakları süreleri şimdiden kestirebilmek pek mümkün değil.

Avrupa' da çeşitli ülkelerin local ligleri bu hafta başlıyor; birkaç gündür de Super Cup karşılaşmalarını takip etme imkanı bulabildik. Takip ettiğim kadarıyla son şampiyon Real Madrid' in bu sezon biraz zayıfladığını düşünüyorum; pek tabi ki bu doğrultuda oyuncuların getirilerinin de düşmesi kuvvetle muhtemel. Adriyatik Ligi takımları Kızılyıldız ve Cedevita' nın geçene sezona göre güç bakımından yer değiştirdiğini söylemek de yanlış olmaz. Kızılyıldız özellikle Boban Marjanovic sonrası sıradan bir takıma dönüşürken, Cedevita ise yaptığı transferlerle yukarıları hedefler duruma geldi. Geçen sene alternatifsiz olarak iyi performanslar sergileyen Miro Bilan' ın önüne Luka Zoric' in gelmesi ise Cedevita pota altından oyuncu almayı zorlaştıracak.

Fransız takımları Limoges ve Strasbourg' un en kötü sezonlarını yaşayacaklarını düşünüyorum. Zaten senelerdir genel anlamda ilk grupları geçmeleri büyük sürpriz olan bu takımlar bu sezonki kadro yapılarıyla her maç büyük farklarla yenilecek gibi duruyorlar. Kadrolarında elle tutulur oyuncu bulup da Fantasy oyununda yararlanmak da güç görünüyor. Fransız Milli Takımı' nda Huertel' in önünde yedek PG olarak kadroda yer bulan büyük fiyasko Leo Westermann' ın bile 46 krediyle oyuna başlaması inanılır gibi değil.

Türk takımlarındaki rollerin tam olarak belli olması oyun için büyük fayda sağlayacaktır. Birçok yıldız ve yıldız adayını barındıran 4 takımımız bu sezon Fantasy Ligi' nde bizlere çokça yardımcı olacaklardır. Daçka' da Emir Preldzic' in rolünün belirlenmesi ve Oktay Mahmudi' nin kendisini ne şekilde kullanacağını göstermesi oyun için elzem teşkil ediyor. Keza yine aynı takımdan eski Galatasaray' lı Ender Arslan' ın PG pozisyonunda alacağı süreler oyun için çok önemli. Beklenmedik EFF puanlarıyla karşılaşabiliriz.

Neyse gerisini Arda Ezer' in Analiz Yazısına bırakalım :)

Aryacım senden de 2 takım bekliyoruz. Geçen seneki gibi 10-15. sıralarda dolaşma bu yıl :) Hemen hemen katılıyorum yalnız Real Madrid husunda birkaç itirazım var. Kötü bir giriş yapacaklarını en azından bekleneni veremeyerek adım atacakları konusunda hemfikirim. Ancak bu kötü gidişe rağmen oradan sanki birkaç oyuncu fazla sivrilecekmiş gibi geliyor bana. Llull-Rodriguez tam katkı yapamayarak girecekler zaten kredileri de çok yüksek. Şimdi Madrid'in yenilse dahi belirli bir skora çıkacağını düşünürsek burada doğru tahmin yürüterek 1-2 oyuncudan üç beş hafta sağlam katkı alabiliriz.

Strasbourg da Beaubois şu an için iyi bir başlangıç yaptı , yine Kyle Weems de radarımdaki oyunculardan birisi.Ama o takımlardan oyuncu koymak ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

Diğer bir nokta olarak şunu ekleyeyim ; ben geçen sene Türkiye'de 10.oldum , Dünya genelinde de 150-200 arasıydı sanırım belki 120-130 tam hatırlamıyorum. Yaklaşık 7-8 hafta kadro kurmayı da unuttuğumu varsayarsak iyi bir sıralama almam şaşırtıcı gelebilir. Buradan şuna geliyorum geçen yılki stratejim tamemen ilk 5 hafta kredi kazanmak üzerine oldu ki zaten ilk 5 hafta bizim ligde 20.sıralarda falan geziniyordum , daha sonra atak yaptım. Bu yıl özellikle bu stratejinin çok değerli olduğunu ve kredi kazanmanın müthiş önemli olduğunu düşünyorum. Daha zorlu bir başlangıç bekliyor çünkü. Yine şunu atlamamak gerek ilk 5 hafta kredi kazanmak uğruna yarıştan kopmamak da altın kural olmalı. Benim hatam biraz bu oldu , daha fazla kredi uğruna ilk 5 hafta Dünya genelindeki İlk 20-30 sıradan uzak kaldım. Bu yıl ikisini birlikte dengeli biçimde götürmeyi hedefliyorum yani hem kredi hem puan. Ama bu gerçekten çok zor , şu an bakıyorum kadro kurmakta çok zorlanıyorum.

Ufak bir hatırlatma daha yapayım ; İtalya Ligindeki kısalar rezil eder uzunlar ise vezir eder :)

Aryacım senden de 2 takım bekliyoruz. Geçen seneki gibi 10-15. sıralarda dolaşma bu yıl :) Hemen hemen katılıyorum yalnız Real Madrid husunda birkaç itirazım var. Kötü bir giriş yapacaklarını en azından bekleneni veremeyerek adım atacakları konusunda hemfikirim. Ancak bu kötü gidişe rağmen oradan sanki birkaç oyuncu fazla sivrilecekmiş gibi geliyor bana. Llull-Rodriguez tam katkı yapamayarak girecekler zaten kredileri de çok yüksek. Şimdi Madrid'in yenilse dahi belirli bir skora çıkacağını düşünürsek burada doğru tahmin yürüterek 1-2 oyuncudan üç beş hafta sağlam katkı alabiliriz.

Strasbourg da Beaubois şu an için iyi bir başlangıç yaptı , yine Kyle Weems de radarımdaki oyunculardan birisi.Ama o takımlardan oyuncu koymak ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

Diğer bir nokta olarak şunu ekleyeyim ; ben geçen sene Türkiye'de 10.oldum , Dünya genelinde de 150-200 arasıydı sanırım belki 120-130 tam hatırlamıyorum. Yaklaşık 7-8 hafta kadro kurmayı da unuttuğumu varsayarsak iyi bir sıralama almam şaşırtıcı gelebilir. Buradan şuna geliyorum geçen yılki stratejim tamemen ilk 5 hafta kredi kazanmak üzerine oldu ki zaten ilk 5 hafta bizim ligde 20.sıralarda falan geziniyordum , daha sonra atak yaptım. Bu yıl özellikle bu stratejinin çok değerli olduğunu ve kredi kazanmanın müthiş önemli olduğunu düşünyorum. Daha zorlu bir başlangıç bekliyor çünkü. Yine şunu atlamamak gerek ilk 5 hafta kredi kazanmak uğruna yarıştan kopmamak da altın kural olmalı. Benim hatam biraz bu oldu , daha fazla kredi uğruna ilk 5 hafta Dünya genelindeki İlk 20-30 sıradan uzak kaldım. Bu yıl ikisini birlikte dengeli biçimde götürmeyi hedefliyorum yani hem kredi hem puan. Ama bu gerçekten çok zor , şu an bakıyorum kadro kurmakta çok zorlanıyorum.

Ufak bir hatırlatma daha yapayım ; İtalya Ligindeki kısalar rezil eder uzunlar ise vezir eder :)

Geçen sezonu GSBASKET' de 9. olarak tamamlamıştım ama dediğin gibi hiç de öngördüğüm bir sıra değildi açıkçası. Kredi kazanma stratejisini zaten senelerdir uyguluyoruz ve geçen sezon -rekor olabilir- 800 üzerinde krediyle tamamlamıştım ancak tabi sadece kredi kazanmaya madalya vermiyorlar. Bu ince çizgiyi iyi dengelemek gerekiyor, bakalım bu sezon daha dikkatli olacağız. Yine iki takım ile lige katılmayı planlıyorum, neler olacak göreceğiz ...

İtalya Ligi kısalarında sıkıntılar elbette ki var ama uzunlara da güvenebileceğimizden emin değilim. Mesela geçen sezon Alba Berlin' de hatırı sayılır performanslar sergileyen Jamel McLean bu sezon Armani Milan' da boy gösterecek ancak o kadar çok atıcının olduğu takımda aynı performansları göstereceğini öngörmüyorum. Aksi gibi kredisi de epeyce yüksek. Dur bakalım biraz daha çalışalım ....

Bu arada ilk defa oynayacaklar veya kuralları tam bilmeyenler varsa Arda Abi'nin yazısını bekleyebilir. Hatta geçen seneki yazısında muazzam anlatıyordu. Ben oyunu geçen sene oynadım ilk defa diyebilirim, eskiden de oynamıştım 1 yıl ama max 3 hafta falan sürmüştü devam edememiştim. Zor bir olayı yok , oyuncu bilgisini diri tutmak , maçları izlerken " hadi lan artık iş yap " diye bağırmak , burada şaka yoluyla ufak takılmalar yapmak derken güzel bir ortam oluşabiliyor. "Tüm forum EFC'ye"

Bu sene katılmamayı düşünüyorum. Katılsam da zaman bulamayacağım için yarım kalacak. O yüzden hiç girmeme taraftarıyım. Yeni başlayanlar için ;
İlk turda gariban takımların yıldızlarına yüklenin . Gidip de yüksek fiyattan Spanoulis almayın . Çünkü ilk turda büyük takım yıldızlarına fazla iş düşmüyor ve bedavaya kredi kaybetmiş oluyorsunuz.
Bu bir kaliteli takım kurma oyunu değil istatistik oyunudur. Kalitesiz , blok kovalayan avanak bir Amerikalı uzun oyun için süper bir oyuncu olabilir. Kaliteye takılmayın.
Türk takımlarına çok yüklenmeyin. Hatta aynı takımdan çok oyuncu sömürmemeye bakın.
2 takımınız varsa farklı stratejiler izleyin.
Değişiklik haklarınızı kullanmak zorunda değilsiniz. Hatta takımı fazla mıncıklamak genelde kötü sonuçlar veriyor.
Sakatlık durumunu kontrol etmeye çalışın. Site genelde geç veriyor bilgileri . Dİğer kaynakları kullanın. Sonra '' aaa x oynamıyo laaan ! '' olmayın.
Doyuma ulaştığına inandığınız adamı satın. Oyuncularla duygusal bağ kurmayın. Sonra kredisi düşünce işler bozuluyor .
Takım kurarken bence fazla marjinal olmayın. Genel taleplere bakmak işinizi kolaylaştıracaktır. Ajinca'nın popüler olduğu sene Ajinca'yı almama hatası yapmıştım. Siz etmeyin :D
Ve son olarak da ; oyunu takip etmeyi unutmayın :)

Herkese merhaba, uzun zamandır foruma uğramıyordum, efc aklıma gelince bir bakıyım dedim, başlığı da açılmış zaten...
Geçen sene son 1-2 haftaya kadar oyunu düzenli takip edip oynuyordum ve ligde de ilk 20'deydim, ama sonunda daha gerilere düşmüş olabilirim, kendi adıma çok keyif aldım bu sene de katılmayı düşünüyorum, herkese başarılar...

Henüz konuya eğilme fırsatım olmadı, en kısa zamanda Analiz Yazımı paylaşacağım.
Umarım beklentilerinizi karşılayabilirim ;)