Galatasaray Medical Park Yeni Sezon Yapılanması

• Konbuyu başlatan Necati
  • Başlangıç tarihi
N

Necati

Misafir
Galatasaray Medical Park Kadın Basketbol Takımı,Sylwia Fowles,Seimone Augustus gibi iki dünya starını kadrosuna kattıktan sonra Nihan Anaz,Candice Wiggins ve Doneeka Hodges gibi transferlere imza attı.Böylelikle kadromuzda 4 adet kıta dışı yabancı olmuş oldu.Şimdi siz basketbolseverlerin kafası karışabilir.Zira takımımız Euroleague'de yer alacak ve 2 adet kıta dışı oyuncu oynatma hakkı var.Peki amaçlanan ne?

Herkesin de anlayabileceği üzere Galatasaray Medical Park,Sylvia Fowles ve Seimone Augustus'u hem Türkiye hem de Avrupa'da kıta dışı oyuncu olarak kullancak ve bu oyuncular iki kulvarda da birinci tercihteki kıta dışı oyuncular olacaklar.Türkiye'de ise yabancı oyuncu sınırlaması söz konusu değil.Sadece aynı anda sahada 3 adet Türk pasaportu taşımayan oyuncu yer alabiliyor.2 oyuncu ise kenarda beklemek durumunda kalıyor.Bu durumda rotasyonda oyuncuları yedeklemek amaçlanıyor ve iki kulvarda da dinç bir takım ortaya çıkarmak hedefleniyor.

Ben şimdiden size bundan sonrası için atılacak adımlar için yaptığım çıkarımları ve olması yüksek muhtemel transferleri belirtiyim.Bu takıma,kesinlikle iki adet çok kaliteli biri pivot biri guard olmak üzere iki Avrupalı oyuncu daha katılacaktır.Ve bunlar da takımımızın hem Euroleague'de hem de Türkiye'deki hedeflerinin netleşmesinde belirleyici oyuncular olacaklardır,bundan kimsenin şüphesi olmasın.Bu durumda ortaya çıkan sonuç ise şu olacaktır,rotasyonu genişletmek,bol alternetifli bir kadro yaratmak ve asıl hedeflenen ise rakibe göre strateji belirlemek.Örneğin bir takım guard baskısını iyi yapıyorsa ve o takıma karşı tek bir guard ile mücadele ederseniz yenilmeye mahkumsunuzdur;keza pota altında iki oyuncu alternatifi ile sert pota altı olan bi takıma karşı direnemezsiniz.Bu strateji ile hedeflenen rakibe göre kadro çıkarmaktır.Bunların üzerine bir de Marie Campbell veya Sophia Young'dan birisi Türk yapılıp kadroda yer alabilirse tadından yenmez...

Takımdaki yeni oluşumun,Galatasaray'lı basketbolseverleri anlam verememezliğe düşürdüğü bu günlerde bu yazının herkesin kafasındaki soru işaretlerini bir nebze olsun azaltacağını düşünüyorum.

Tesekkürler genel olarak aydinlatici oldu benim icin. Ama bir soru isaret hala var kafamda, 4 kita disi oyuncu demissiniz ama Doneeka Hodges Avrupali deniyordu dogru degil mi o yoksa?

Avrupa'lı sayılabilmek için o ülkenin milli takımında forma gerekir diye biliyorum.Bakınız Diana Taurasi.Kendisi de İtalyan vatandaşı ama o ülkenin millli takımında oynamadığı için Avrupa'lı kontenjanından sayılamıyor.