Gamer (Bilgisayar oyunculuğu)

Merhabalar tüm foruma. Son yıllarda yaygınlaşmış ve önemli oranda para kazandıran bir ''meslek dersiniz yoksa yan meslek (ek iş) mi dersiniz'' artık ona siz karar verin ama bir uğraş olarak görülen durumdan bahsedeceğim. ''Gamerlık''. Türkçemize çevirirsek eğer Oyunculuk (sanal).

Türkiye'de de son yıllarda Counter-Strike, League Of Legens gibi oyunların maçları ''canlı yayın'' olarak veriliyor ve yüzbinlerce kişi bu maçları izliyor. Ve bu maçları yayınlayanlar ayda 1.5-2 milyar ücret kazanıyor sadece yayından. Bunu ise yapmak çok kolay. Önce Youtube'dan bir kanal açıp, oynadığınız oyunu kayıt ederek oraya yüklemek. Bu sadece ilk basamak.

07ZX9V.jpg

Ayrıca maçlarla ilgili klipler, animasyonlar vb. şeyler yapılıyor. Bunlar da gelir kaynağı oluyor kişi adına.

Dahası Counter-Strike'da silah kasaları satılıyor. Şimdi vereceğim rakama şaşıracaksınız !

Counter-Strike oyununda ''bir bıçak'' şaka değil oyundaki bir bıçak 23bin$ yani 60 bin lira küsür TL ile satıldı. Ve oyun içinde silah satma, takas yapma gibi işlerden de çok iyi para kazanılıyor.

Ayrıca gamer olacak kişinin steam hesabı alması gerekir. Steam hesabından da oyun satarak iyi paralar kazanabilirsiniz.

League of Legends
oynamadığım için bilemiyorum ancak oynayanlar yorumlarını yazabilirler. Orada da eşya ticareti varmış diye duydum. Hatta şuan en çok oynanan online oyunu ve en çok para kazanılan oyunuymuş.

Yıllık geliri 950 bin dolar olan şuan en çok kazanan gamer. Yani yaklaşık aylık 80bin dolara yakın para kazanıyor. Bu da listesi;

Bilgisayar Oyunu Oynayarak Milyonlar Kazanan 10 Profesyonel Oyuncu - onedio.com

Gamer oyuncuları ''e-Sport'' oyuncuları olarak adlandırılıyor. Yani internet sporu. Birtakım spor yapıyorsunuz sanaldan.

Oyun bilgi siteleri:

Merlin'in Kazanı
Bölüm Sonu Canavarı
TrG - TrGamer.com

Ve şimdi Türkiye'nin en ünlü Gamer Grubu'nun Youtube kanalını vereceğim. Bunların bazı videoları 1 hafta olmadan bazen 50 bin kez izleniyor.

Pinti Panda kanalı :

https://www.youtube.com/channel/UCuU0qYesQjAT_qXcQJqgV3w

Son olarak. Gamerlık herhangi bir oyunda dünyanın en iyi arasında oynayan demek değildir. Farklı türlerdeki her oyunu belli bir başarıda oynayabilmektir.

Tabi herhangi bir oyunu üst düzeyde oynarsanız dünya çapında düzenlenin e-Sport Liglerine katılır ve 250bin$ ve daha üzeri ödül verilen turnuvalarda kendinize şans arayabilirsiniz. Tabi bu gamerlığın son noktası.

kjDQov.jpg

Orta okuldan beri Counter-Strike'ın her türlüsünü oynamışımdır herhalde. Yeni yeni Global Offensive'e başladım. 1.6'dan sonra farklı geldi tabi hala alışma sürecindeyim ama 1.5 ve 1.6'da iddialıyımdır. League of Legends'da sezon başlangıcından önce kümem altın 5 idi ama hiç bir zaman beni çok saran bir oyun olmadı. Küfürleşmekten çoğu zaman oyun oynayamamak gibi bir sıkıntı mevcut Lol'de :). Başlayacaklara tavsiyem kesinlikle Türkiye serverında oynamayın. Oynuyorsanız da kıyın paranıza geçin West serverına. Türk serverında kafayı yemeye değmez.

Orta okuldan beri Counter-Strike'ın her türlüsünü oynamışımdır herhalde. Yeni yeni Global Offensive'e başladım. 1.6'dan sonra farklı geldi tabi hala alışma sürecindeyim ama 1.5 ve 1.6'da iddialıyımdır. League of Legends'da sezon başlangıcından önce kümem altın 5 idi ama hiç bir zaman beni çok saran bir oyun olmadı. Küfürleşmekten çoğu zaman oyun oynayamamak gibi bir sıkıntı mevcut Lol'de :). Başlayacaklara tavsiyem kesinlikle Türkiye serverında oynamayın. Oynuyorsanız da kıyın paranıza geçin West serverına. Türk serverında kafayı yemeye değmez.

Ben Steam'deki 216 kişilik CS GO grubunda birinciyim. Maçlarda da gayet iyiyim. Maçlarımı canlı yayına vermek istiyorum ancak çok iyi bir makine gerekli, ilerki zamanlarda planlarım arasında. Allah izin ederse.

Turnuva için ise, genelde yabancı takımlar oluyor oralarda onun için yabancı dili tam anlamda sökmem gerek. Ve de ''çok usta'' olmak gerek. Yoğun okul arasında inşallah orada da bir patlama gerçekleştiririm :)

LoL için hiç oynamadım, ancak yurtta oda arkadaşlarımız sabah 6-7 ye kadar oynuyor okula bile gitmiyorlar. Ancak ben birtürlü LoL, K.O, Silkroad vs. bu tarz oyunlara ısınamadım.

Doğru söylüyorsun online oyunlar Türkiye'de gelişmedi. Hem oyuncu kalitesi açısından hem de yapılan yorumlar açısından. Türk serverında 2-3 adamı bir el içinde kafadan vurunca bu adam wall, hile açmış şöyle yapmış deyip sinir bozuyorlar, yabancılarda ise pek böyle bir durum yok. Ayrıca yabancılarla oynamak zor.
Ben Rus ve İsveç serverlarında takılıyorum çoğunlukla. Tabi 1-2 Türk serveri de bayağı iddalı. İstersen beni steamden ekle beraber lobi kurar maçlara gireriz.