NFL finali (SUPERBOWL) 2010 - XLIV

"Emre ile adim adim Amerikan Futbolu" adli bi dvd in varmis sanirim Emre beyin ayrica ingilizce yazdigi Saintsin zaferini taa sezon basindan anlatan "2010 a Superbowl Odyssey" adli kitabi da su an seckin kitapcilarda

edit.... ayrica kendisi TSYD uyesi (Turkiye Snooker Yazarlari Dernegi)

bknz.. her shiti bilen adam

Murat İNAL' Alıntı:
Burak,

İddia ediyorum Türkiyede kuralları tamamen bilen bir kişi bile yoktur. :)
Varsa soracağın sorabilirsin.

1-Kaleler ne işe yaramaktadır : ) Öyle penaltı gibi atılan şeyin amacı nedir ?

2-Puanlama sistemi nedir bazen 9 bazen 1 veriliyor sanırım ?

3-Herhangi bir faul durumu var mı ?

4-Maçların süresi ?

5-Mola durumları ?

Öncelikle Emre Doğan ı da başlatıyoruz bu spora. İlgilenmek isteyen varsa ulaşsın yeter.

1- Kaleler iki işe yarıyor. Bir Touchdown sonrası extra atış için. Touchdown sonrası yapılan atış başarılı olursa 1 puan kazanılır.
Diğer işlevi ise Field Goal dediğimiz uzak atışlar için. Touchdown yapmadan atış kullanarak direkler arasından topu geçirirsen 3 puan kazanılır.

2- Yukarda ki puanlar dışında touchdown yani topla beraber son çizgiyi geçmek 6 puan. Touchdown sonrası atış kullanmak 1 puan demin belirttiğim gibi. Ya da 1 yarddan yeniden çizgiyi geçmeye çalışıyorsun. Başarılı olursan 2 puan kazanıyorsun. Field Goal u açıklamıştım zaten.
Bir de safety durumu var. Hücum takımını kendi red zone ları içinde ( Kendi çizgilerinin gerisinde ) düşürürsen safety olur. (daha ayrıntılı kurallar var ama ayrıntı.)

3- Faulden bol birşey yok aslında. Penalty dediğimiz olaylar o kadar çok ki .
Bir tek örnek vereyim "Illegal use of hands" denen bir olay var mesala :) Herşey serbest mantığı yok kısacası. Mesala toplu adam dışında kimseye sırtından vuramazsınız. Ya da offence line karşısındaki adamı tutamaz. Holding e girer ve cezası sağlamdır.

4- Maçlar uzun sürüyor diyim gözünüzü korkutmiyim :)

http://www.nfltr.com/tr/index.php?optio ... Itemid=181

Buradan nedir in altından başlıklara bakabilirsiniz.

Murat İNAL' Alıntı:
Öncelikle Emre Doğan ı da başlatıyoruz bu spora. İlgilenmek isteyen varsa ulaşsın yeter.

1- Kaleler iki işe yarıyor. Bir Touchdown sonrası extra atış için. Touchdown sonrası yapılan atış başarılı olursa 1 puan kazanılır.
Diğer işlevi ise Field Goal dediğimiz uzak atışlar için. Touchdown yapmadan atış kullanarak direkler arasından topu geçirirsen 3 puan kazanılır.

2- Yukarda ki puanlar dışında touchdown yani topla beraber son çizgiyi geçmek 6 puan. Touchdown sonrası atış kullanmak 1 puan demin belirttiğim gibi. Ya da 1 yarddan yeniden çizgiyi geçmeye çalışıyorsun. Başarılı olursan 2 puan kazanıyorsun. Field Goal u açıklamıştım zaten.
Bir de safety durumu var. Hücum takımını kendi red zone ları içinde ( Kendi çizgilerinin gerisinde ) düşürürsen safety olur. (daha ayrıntılı kurallar var ama ayrıntı.)

3- Faulden bol birşey yok aslında. Penalty dediğimiz olaylar o kadar çok ki .
Bir tek örnek vereyim "Illegal use of hands" denen bir olay var mesala :) Herşey serbest mantığı yok kısacası. Mesala toplu adam dışında kimseye sırtından vuramazsınız. Ya da offence line karşısındaki adamı tutamaz. Holding e girer ve cezası sağlamdır.

4- Maçlar uzun sürüyor diyim gözünüzü korkutmiyim :)

http://www.nfltr.com/tr/index.php?optio ... Itemid=181

Buradan nedir in altından başlıklara bakabilirsiniz.

Ayrıca en büyük Sultans başka büyük yok. :p

Benim de sorum, bizim ligde neden fazla Field Goal olmadığı. Bu vuran adam yokluğu mu, yoksa uygun pozisyonu yaratma zorluğundan mı kaynaklanıyor.

Ayrıca, bu yıl Uçaksavar'da maç yok galiba Murat Abi, öyle mi?

Çalışan yok ve kale yok. Gazi nin efsane bir kickeri var bildiğim. Maç kazandırdı hatta 45 yarddan filan fg ile.
Bizim takımda çalışıyordu ama pek kale yok işte vurulabilecek. Bir de ciddi sıkıntı o pozisyon. Ben line olarak girmemeye çalışıyordum fg atışlarına :) 5 metre kareye 20 kişi giriyorsun sonuçta.

amerikan futbolu öyle uzaktan görüldüğü gibi vurmanın, kırmanın serbest olduğu, buz hokeyi gibi milletin birbirine daldığı bir spor asla değil.. hatta fazla bile kurallı.. hakemler 2 pozisyonun birinde ceplerinden sarı mendili çıkarıp sahaya atıyor zaten.. bu bir ihlalin var olduğu anlamına gelir..

murat'ın da dediği gibi elinde top olmayan adamı öyle çekmek, tutmak yok.. mesela bir receiver'a uzun pas atıldı.. topa dokunabilirsin, hatta havadayken tutarsan kaymak olur ama adamı tutamazsın topu almadan. topu almasını engelleyemezsin.. elinde top olmayan adamı yere indiremezsin.. tabii elinde top olmayan adamı yere indirmek deyince akla hemen QB ler geliyor ( oyun kurucuları ).. Asıl amaç top, onun elinden çıkmamasını sağlamak. Onu indirmek önemli..

ayrıca en çok görülen ihlallerden biri maske ihlalidir.. bir maçta 4-5 kere görüyorum ben.. rakibi maskesinden tutmak, çekmek yasaktır..

bu ihlallerin cezası genelde 5 yard veya 10 yard olarak veriliyor.. top sendeyse 5 veya 10 yard geri gidersin, rakipteyse o senin kalene yaklaşır..

Sultans'ı mağlup eden Cavs'i ve Murat Abi'yi tebrik ederim. Maçları da koymuşlar Rumelikavağına, eskiden izlemeye gidilebiliyordu ne güzel. Olsun sezon bitmedi daha. :p

22-0

+18 diyoruz başka bir şey demiyoruz. Savunma aşmış durumda takımda. Hücum çok formda olmasada QB sağolsun 2 td i kendi koşarak aldı. Diğerini uzun pasla aldık.

Bu sene yüzük gelmeli artık :)