Recep Şen, Emir Alkaş ve Tolga Başer ile Söyleşi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Arkadaşlar!

Sezon başlarında geleneksel hale getirdiğimiz röportaj serisine, teknik ekibimizin önemli parçaları Recep Şen, Emir Alkaş ve Tolga Başer ile röportaj yaparak başlıyoruz.

Söyleşimizi Cuma günü gerçekleştireceğiz soru ve düşüncelerinzi bu topik üzerinden değerli hocalarımıza iletebilirsiniz.

Ben özellikle şunu merak ediyorum; Geçen sene biraz hedeflerimizin ötesine geçmiştik, peki bu sene takımımızın hedefi nedir yani hangi hedefle yola çıkıyoruz?
Ayrıca bu sene de yine son topa kadar mücadele edecek bir takım göreceğimizden son derece eminim ancak biraz farklı bir kadro yapımız olduğu açık. Yani bu sene nasıl bir basketbol oynayacağız? Bir de Oktay Hoca bir röportajında açıkça biz pivot bulamadık o yüzden Songaila'ya yöneldik diyor. Hatta röportajı yapan kişiye soruyor söylesene kaç tane pivot var piyaasada diye. Bu da benim biz sanki Oktay Hoca bu sistemi oynamak istediği için değil de pivot bulamadığımız için bu sistemle oynayacakmışız gibi düşünmeme sebep oldu ve biraz bende tedirginlik yarattı. Onlara göre bu pota altı rotasyonuyla zorlanır mıyız ?

Benim mümkünse sormak istediğim soru gençlerimiz ile alakalı.

*Geçen sene Sertaç, Melih gibi genç oyuncular transfer ettik. Melih, fazla forma şansı bulamadı ve bu sene Antalya'ya kiralandı. Sertaç, daha çok forma şansı bulan oyuncuydu. Acaba bu oyuncular geçen seneyi onların gözlerinde nasıl geçirdi, bekledikleri neydi, nasıl bir gelişim gösterdiler? Galatasaray gibi artık şampiyonluk hedefleyen bir takımın seviyesine gelebileceklerine, bu gelişim süreci içinde olduklarını düşünüyorlar mı?

*Bunun yanında geçen sene aldığımız İlkan'ı, önce Tofaş'ta kalmasına izin verdik, bu sene de Karşıyaka'ya kiraladık. İlkan ile ilgili izlenimleri nelerdir, eğer Furkan transferi olmasaydı, bu seneki planlama içinde İlkan'ın rolü ne düzeyde olurdu? Bundan sonraki dönemlerde İlkan ile ilgili düşünce ve planlar genel olarak nedir?

*Furkan gerçekten bu senenin en önemli, en kritik transferlerinden biri. Müthiş bir potansiyel, Furkan'ın takım içindeki rolü, sorumlulukları ne düzeyde olacak? Daha ilk senesinden bu takımın kilit oyuncusu olacak seviyeye geleceğini düşünüyorlar mı? Benzer şekilde bu sene içinde Göksenin'in planlar içindeki rolü ne düzeyde, alacağı dakikalar ne düzeyde olacak? Pertevniyal'den transfer ettiğimiz Can ile ilgili yorumlarını alabilir miyiz?

*Takım karakteri olarak geçen seneden ne gibi farklılar, ne gibi değişim ve gelişimler olacağını umuyorlar? Yapılan transferler sonunda takımın artık hücum anlamında da üst seviyelere yaklaştığını görüyoruz. Bu takımın kimliğinin savunmadan, hücuma kaymasını tetikler mi, böyle bir düşünce var mı? Yoksa biz hala net bir savunma takımıyız, mı demeliyiz?

*Yabancı transferlerinde istenilen hedefler tutturulabildi mi? Arzulanan oyuncular alınabildi mi? Lakovic planlar dahilinde baştan beri var mıydı, yoksa daha sonra ortaya çıkan bir durum muydu?

Şimdiden teşekkürler...

Önce Oktay Mahmutiyi sormak isterim,onu nasıl tanımlayacaklar merak ediyorum.
Taktik boardumuz yeni kurallara göre değil,değişmeme sebebi bir uğur getirdiği yüzünden mi?
Her maç rakiplerle ilgili büyük dosyalarla görüyoruz Emir Alkaşı,sorun olmayacaksa biraz içine girebilirmiyiz?
Antremanları Ayhan Şahenkte,maçları Abdi İpekçide yapmak sorun oluyor mu?(Ayhan Şahenk potalarını biliyoruz)
Kendilerini diğer takımların teknik ekipleriyle karşılaştırdıkların da kaçıncı sırada görüyorlar?Onların da çekindikleri isimler var mı ?
Oktay Hocaya Avrupadan bir teklif geldiğini duyduk,onlara da gelen bir teklif var mı?Böyle bir idealleri var mı yoksa Işıl Alben gibi Avrupanın en büyük takımında olduklarını mı düşünüyorlar ? :)
Final oynayan takımdan sadece Sertaç'ın milli takıma seçilmesini nasıl buldular?Tutku ve Caner'in milli takıma seçilmemesiyle ilgili ne düşünüyorlar?
Genç koçlara önerilerileri neler ?
Şimdilik aklıma bu kadar soru geldi..

Öncelikle geride bıraktığımız 2010-2011 sezonu için teknik kadromuza teşekkür ediyorum.2002-2003'ün ardından ilk kez sezon boyunca belli bir çizgimiz oldu,Galatasaray ve sistemli basketbol bir araya geldi.İçerideki Cantu maçıyla başlayan keyif sezon sonuna dek sürdü.Bunun sonucunda unutulmaz maçlar yaşadık,hedeflere ulaştık ve geleceği kazandık.
-Ermal Kurtoğlu'nun takımdan ayrılışının insiyatifimiz dışında geliştiğine dair yaygın bir kanı var.Bu ayrılık önümüzdeki sezona yönelik planları bozdu mu?
-İlk soruyla bağlantılı olarak pota altındaki hücum aksiyonları için Darius Songaila'ya bağımlı hale gelmedik mi?Furkan Aldemir ve Luksa Andric hücum repertuarlarını zenginleştirmek adına teknik kadroyla koordineli çalışmalarda bulunuyorlar mı?
-Geçtiğimiz sezon Türkiye'deki ilk resmi maçta Beşiktaş'a karşı tel tel dökülmüştük.Önümüzdeki sezonun ilk üç resmi maçı sezonun kaderini tayin edecek.Bu maçların oynanacağı tarihin sezonun geri kalanına özellikle fizik ve kondisyon anlamında etkisi nasıl olur?Ön eleme maçlarını Avrupa Şampiyonası'nın bitiminden 10 gün sonra oynayacağız.Avrupa Şampiyonası'nda forma giyecek oyuncularımızın -ki ön elemede belirleyici olacaklar- bu kısa sürede takıma adaptasyonu ne derece mümkün?
-Evren Büker'den geçen sezonun özelinde ne bekleniyordu ne alındı?Sakatlığı performansını etkiledi mi,sakatığının seyri nasıl?

-Göksenin Köksal için ne düşünüyorlar? Bu sene gelişimini tamamlayıp Türkiyenin en önemli 2 numaralarından biri olacağını düşünüyorlar mı yoksa daha 2-3 senesi olduğunu mu düşünüyorlar?

-Evren Büker seneye %100'ünü verebilecek mi? Sakatlığı ne durumda acaba? Seneye geçen sezondaki Evren'i mi yoksa ilk senesindeki Evren'i mi izleyeceğiz? Şut yüzdesinin düşüklüğü hakkında ne düşünüyorlar Evren'in?

-Joshua Shipp seneye Türk yapılabilir mi? Bu sene Shipp'in rolü ne olacak, hücumda daha aktif bir Shipp görebilir miyiz?

-Pekovic'e teklif yapılırken sistem mi düşünüldü yoksa transferin amacı "yıldız alalım" mı oldu? Mobil uzunları seven ve sistemini buna göre yapan Oktay hocanın pek isteyeceği tip bir oyuncu değildi çünkü Pekovic.

-Milli oyuncular Avrupa şampiyonasından sonra direk takıma katılacak mı? -Euroleague elemeleri olacağı için katılacaklarını düşünerek- Tatil yapmadan sezona başlamaları onları endişelendiriyor mu? Ya da elemelerden sonra tatil yapma şansları olacak mı?

-Bu sene koyulan hedefler ne? Lig şampiyonluğu dışında Avrupa'da nerelere kadar gitmeyi planlıyor Oktay hoca? Euroleague şu an için "olmazsa olmaz" mı, yoksa "Euroleague olmazsa Eurocup'ta şampiyonluğu kovalarız görüşü" de kafalarda mı?

-Oktay hoca sene sonunda CEO olacak mı? Eğer olacaksa tam olarak CEO'nun görev tanımını yapabilirler mi?

Teşekkür ederim.

1-Takımdaki rol dağılımı değişecek mi geçen yıla göre Shumpert ve Shipp'i 3 numarada deniyorlar mı (kısa süreler oynuyorlardı geçen sene ama net cevap verecek süreler alamadılar bu pozisyonda) ayrıca ne kadar verimli olurlar beklenti nedir amaç ribauntçuluklarından mı faydalanmak yoksa sistemi böyle 2-3, 3-4 oynyabilen isimlerle değişken hale mi getirmek?
2-Takımın taraftarla yakaladığı sinerjiyi nasıl tarif ederler?
3-Antrenmanlarda öncelikli olarak ne çalışıyorlar? Takımdan beklenti olarak şunu iyi yaparız şunda zorlanabilirız dediği şeyler neler?
4-Guard pozisyonun şişirildiğini düşünüyorlar mı?
5-Bu yıl yönetim ve taraftardan beklentileri neler?

Ben hocalarimiza sukranlarimi sunuyorum, acik ve icten sıkılmadan verdikleri uzun uzun cevaplar icin. Roportaj'i duzenleme isinde usta olan Kerem Secer ile son bi toparlayip paylasacagiz, hocalarimiza tekrardan tesekkurler, Kondusyonerimiz Semih hoca da bizle beraberdi ona da ayrica tesekkur ediyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...