Resmi Site ( www.galatasaray.org )

Birçoğunuzun bildiği ve tanıdığı üzere Galatasaray Spor Kulübü resmi internet sitesi haber editörü (basketbol ağırlıklı) ve Galatasaray Dergisi basketbol muhabiriyim.

Galatasaray basketbolunun gelişimi için her zaman değer verdiğim GSBasket oluşumunda yer alan arkadaşlarımızın resmi site ve dergiye dair görüşlerini almak isterim. Özellikle geçmişte yapılan uygulamalardan yola çıkarak önümüzdeki sezon bu platformlarda neler yapabiliriz, sizlerin övgü, eleştiri ve tavsiyeleri neler olabilir, paylaşırsanız sevinirim.

Neler yaptığımızı çok fazla anlatmaya gerek yok ancak bir hususa değinmek istiyorum, bu forumda da denk gelmemden ötürü. Bizlerin yazdığı "Maça Doğru" veya özel haberlerden yola çıkarak kendileri yapmış gibi kurum ve kuruluşlarında haberleri aktaranlar oluyor. Üzülerek görüyorum ki sizler sosyal medyayı iyi kullanan, bilinçli birer Galatasaray taraftarı olmanıza karşın basketdergisi, basketfaul gibi sitelerin linklerini veya metinlerini paylaşıyorsunuz. Oysa asıl kaynak resmi site, bireysel röportajlar dışında orjinal haberlerin ilk çıktığı yer orası. Murat Murathanoğlu'nun son Banvit maçı bitimi okuduğu metnin tamamı resmi sitemizden alınma. Kulübe dair basketbol rekorlarının hesabını bizzat ben yapıp haberleştiriyorum. Abdi İpekçi'de yenilgisiz, playofflarda üst üste maç kazanma rekoru, normal sezon galibiyet serisi vb. aklınıza gelen ve medyanın kullandığı hemen hemen tüm argümanlar resmi siteden çıkıyor, haber tarihlerinden veya maça doğrulardan bunları görebilirsiniz rahatlıkla. Galibiyet serisinin şampiyonluktaki payı küçümsenemez herhalde, böyle ciddi bir misyonumuz olduğunu da düşünüyorum, motivasyon yönünden. (Furkan 1000 sayı barajı haberinden sonraki maç 15 sayı yaptı, Cenk 1500 sayı barajı haberinden sonraki maç 22 sayı yaptı) Çok uzatmak yersiz, sanırım konu anlaşılmıştır.

GSBasket tayfasından ricam en azından sizlerin bu konuda hassasiyet göstermesi ve kaynak olarak resmi siteyi takip edip kullanmasıdır. Umarım dikkate alır ve emeğe saygı duymaya devam edersiniz.

Hepimizin çabasının adı Galatasaray.

Eren.

Basketbolcularımızın sözleşmeleri hakkında daha net bilgiler girilebilir. Mesela sözleşme 1+1 ise opsiyon şartları nasıl, basketbolcuların yıllık ücreti ne kadar vs vs. (Bunun dışında resmi sitemizdeki basketbol haberlerinin içeriği mükemmel)

Ayrıca şu fotoğrafın dev posterini dergiyle vermenizi çok isterim: B_6a15852cfcb9ea116539335553199181.jpg

Öncelikle dergiye aboneyim ve içerik olarak gayet güzel.Bilmiyorum ne kadar mümkün ama bir şampiyonluk almanağı olabilir derginin yanında(önceki senelerde futbolda oluyordu)

Dergimizin yeni sayısında başta Mehmet Şenol olmak üzere tüm emekçilerine büyük iş düşüyor. Elde futbolda elde edilen şampiyonluğun yanısıra Erkek Basketbol takımının yazdığı bir tarih var, keza Engelsiz Aslanlar´ın...

Engelsiz Aslanlar Dünya Şampiyonluğuna uzanırken derginin kapağı çok acı vericiydi ve bu durumu eleştiren bir e-posta göndermiştim dergimize. Dergi verdiği yanıtta tiraj kaygısına dem vurmuş ve yapılan uygulamanın normal olduğunu ifade etmişti. İlk sayıdan itibaren tüm sayılarını biriktirdiğim -hatta özel ciltlettiğim- dergimizin sayılarını elden çıkarıp biriktirmekten vazgeçtim. Çünkü dergimiz tarihe ışık tutacak kapaklar yerine günü kurtaran kapakları tercih ediyor, okuyup elden çıkarmak en iyisi dedim.

Lütfen elden çıkarmaya kıyamayacağımız bir sayı ile karşılaşalım ağustos ayında.

Eren abinin değindiği önemli kısımlar var, 3. paragrafta özellikle. Kendimi de içine katarak hepimiz twitter'daki timeline'a düşen basketbol sitelerini takip ediyoruz. Transfer özelinde kısmen doğru, sonuçta dedikodular bu tip internet sitelerinden yayınlanıyor. Ama takımla ilgili ufak nüanslar, rekorlar ve bilmediğimiz çok şeyi Eren abi her maç önü&maç sonu bize güzel bir şekilde özetliyor. Orayı kullanıp, bilgi hırsızlarına ekmek vermemek lazım.

Üstte bütçe konusunu gündeme getirmiş Semih. Kulübün bu kadar şeffaf olması ne kadar doğru bilemiyorum. Çünkü bazı oyuncuların aldıkları miktar gözler önüne serilirse eğer; "2 şut sokamadan milyonlar alıyor bu adam" şeklinde serzenişlere yol açabilir.

Onur abiye katılıyorum, sonuçta bu derginin belli okuyucu kitlesi var ve her ne olursa olsun o dergiye bir şekilde ulaşılıyor. Şık olmamış yaşadığı olay.

Gelecek sene özelinde site&dergiden beklentilerimizi yazıp resmi site editörlerinin ona göre hazırlanmasını sağlamak, hem taraftarın isteklerinin dikkate alındığını gösterir, hem de zaten kullanışlı olan siteyi kusursuz hale getirir.

Kulübümüzün futbol şubesi borsada işlem gören bir şirket olduğundan (Sportif AŞ) sporcu sözleşme detaylarının KAP ve şirket sayfasından duyurulması bir zorunluluk halini aldı.

Basketbol şubesi ise derneğe bağlı olarak devam ediyor, herhangi bir özerk yapı da yok. Bu yüzden ücret açıklamasına dair bir dayatma da bulunmuyor. Ancak kulüp isterse şeffaflık adına bu bilgileri resmi sitesinden geçebilir, tercih etmiyor şimdilik. Bir gün basketbol için de bu uygulama yapılacaksa muhtemelen bunun ilk adresi Galatasaray olur kanaatindeyim. Belki daha erken. Ama bunun kararını biz editörler vermiyoruz, yönetici ve şube idarecileri bu tür hassas konularda esas merci.

Poster konusuna gelince, 1990'daki şampiyonluktan Milliyet arşiv ve hava alanı dönüş dışında herhangi bir fotoğraf olmayınca şube çalışanlarının içinde bu konu uhde kalmış. Zafer sonrası ilk işlerden biri poster çekimi oldu. Futbol ve basketbol içerikli bir Almanak çıkarmayı düşünüyoruz, onay aşamasında şu an, kabul görürse toplu takım fotoğrafı yer alacak. Bahsedilen kare için genel yayın yönetmenimize tavsiyede bulunabilirim ama benim de oyum diğerinden yana.

Öncelikle dergiye aboneyim ve içerik olarak gayet güzel.Bilmiyorum ne kadar mümkün ama bir şampiyonluk almanağı olabilir derginin yanında(önceki senelerde futbolda oluyordu)

Basketbolcularımızın sözleşmeleri hakkında daha net bilgiler girilebilir. Mesela sözleşme 1+1 ise opsiyon şartları nasıl, basketbolcuların yıllık ücreti ne kadar vs vs. (Bunun dışında resmi sitemizdeki basketbol haberlerinin içeriği mükemmel)

Ayrıca şu fotoğrafın dev posterini dergiyle vermenizi çok isterim: Ekli dosyayı görüntüle 309

Sevgili Onur,

Galatasaray Dergisi futbol ağırlıklı bir yapıya sahip, bunda elbette kulübün ve taraftarın branşlarımıza bakışı da etkin rol oynuyor. Daha önce Engelsiz Aslanlar'ın kapakta yer aldığı sayılar oldu. Onlar her seferinde bizi gururlandırıp tekrar tekrar şampiyon oluyorlar ancak ne yazık ki Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımızı bütün şampiyonluklarında kapak sayfasına taşıyamıyoruz. Ama emin ol ki içerik olarak büyük bir destek veriyoruz, özellikle resmi sitede. TSB basketbolu için galatasaray.org ve Noyan'ın yazıları dışında üçüncü bir kaynak gösterilemez herhalde. Yeni yeni çıkan engelsizbasket.com sitesi var, bir de.

Bazı zamanlar endüstriyel düzene yenik düştüğümüz hususunda mutlaka hak veririm ama Sneijder veya bir başka futbolcunun kapak sayfasında olduğu bir derginin herhangi bir basketbol oyuncusunun kapak sayfasında olduğu sayıdan daha büyük bir kitleye ulaşacağı realitesi de var, bunu inkar edemez hiçbir yayımcı da.

Basketbola azami önem vermeye çalışıyoruz, özellikle resmi sitede, fark ediliyor diye düşünüyorum. Diğer kulüplerden fersah fersah öndeyiz kanımca bu açıdan. Cumhurbaşkanlığı Kupası alındığında erkek basketbolda 16 yıl sonra bir kupa kazanılmıştı ve üstelik tarihimizde ilk kez Euroleague normal sezon gruplar aşamasına kalmıştık, Oktay Mahmuti kapak olmuştu. 23 yıl sonra bizi lig şampiyonluğuna taşıyan Ergin Ataman'ın ve bu ölümsüz kadronun da onurlandırılacağından şüphen olmasın.

Dergimizin yeni sayısında başta Mehmet Şenol olmak üzere tüm emekçilerine büyük iş düşüyor. Elde futbolda elde edilen şampiyonluğun yanısıra Erkek Basketbol takımının yazdığı bir tarih var, keza Engelsiz Aslanlar´ın...

Engelsiz Aslanlar Dünya Şampiyonluğuna uzanırken derginin kapağı çok acı vericiydi ve bu durumu eleştiren bir e-posta göndermiştim dergimize. Dergi verdiği yanıtta tiraj kaygısına dem vurmuş ve yapılan uygulamanın normal olduğunu ifade etmişti. İlk sayıdan itibaren tüm sayılarını biriktirdiğim -hatta özel ciltlettiğim- dergimizin sayılarını elden çıkarıp biriktirmekten vazgeçtim. Çünkü dergimiz tarihe ışık tutacak kapaklar yerine günü kurtaran kapakları tercih ediyor, okuyup elden çıkarmak en iyisi dedim.

Lütfen elden çıkarmaya kıyamayacağımız bir sayı ile karşılaşalım ağustos ayında.

İç saha maçları için bu önerme geçerlidir, deplasmanlarda neredeyse maç biter bitmez giriyorum.

Tarabya'da oturuyorum ve bireysel imkanlarımla salondan evime dönmek zorunda kaldığım için -kulüp herhangi bir araç tahsis etmiyor- gecikmeler yaşanıyor. Çok geç saatlere kalmama adına basın toplantısı bitiminde de salondan ayrılmayı tercih ediyorum. Bu konuda affınıza sığınalım, çünkü rasyonel bir çözüm üretemedik.

Maçtan sonra oyuncularımızın sayı-ribaund vs. istatistiklerini çok geç veriyorsunuz. 3-4 saati bulduğunu bilirim.

Eren bey, oluşturmaya çalıştığınız bu diyalog ve çözüm arayışınız için öncelikle size teşekkür ederim. Umarım uzun vadede bu başlıktan güzel ve orijinal fikirler hayat bulur.

İlerleyen zamanlarda farklı isteklerimi de gündeme getiririm ancak şuan sizden tek isteğim basketbolda yıllar sonra gelen şampiyonluk için çok özel bir sayı(poster(ler) ve almanak ilaveli) çıkartmanız. Bu sayı Galatasaray basketboluna gönül verenlerin mutlaka koleksiyonunda bulunmasını isteyeceği türden bir materyal olmalı. İsteklerimi dikkate alıp bu hususta mümkün olan gayreti göstereceğinize dair beklentilerimle,

İyi çalışmalar...

Sevgili Eren, eleştiriyoruz sevdiğimizi ama bu bir gerçeği değiştirmiyor; -senin de bahsettiğin gibi- gerek dergicilik gerekse resmi siteden sağlanan bilgi birikimi konusunda en iyisi biziz.

Futbolda 16 dakikanın sonunda gelen şampiyonluğun anılarını okumuştuk. Öyle güzel mektuplar vardı ki orada... 23 sene sonra gelen şampiyonluğun mektupları farklı bir hava yaratabilir dergide. Belki de zaten vardır böyle bir düşünce.

Değişik önerilerin dergi yönetimince dikkate alınacağına gönülden inanıyorum. Gençler biraz kafa yormalı, 23 sene sonra gelen şampiyonlukta dergiyi zenginleştirmek biraz da bizim elimizde, hazır elçimiz de varken.

Merhaba Eren Bey,

İçtenlikle yazdığınız açıklama ve bilgileri zevkle okudum, öncelikle teşekkürleri iletmek isterim. Zor şartlar ve az destek ile çalıştığınızı ve bunun da sizler için zorluk yarattığını gördüm. Umarım hak ettiğiniz desteği ve/veya katkıları alabilirsiniz. Benim sizden ricam maç öncesi bilgilerde mümkün ise takımın kadrosonu, var ise oynamayacak oyuncular (sakatlık, ceza vb.) bildirmeniz. Bu şekilde kadro hakkında bilgi sahibi olarak maçlar konusunda daha bilgili yorum yapabiliriz.

Teşekkürler
Erhan Gür

Bir kaç sene öncesine kadar basketbol haberi bile okuyamazdık doğru düzgün. Çok iyi bir iş çıkarıyorsun Eren, teşekkür ederim kendi adıma.

Not: Seni gsbasket'e transfer etmek isteriz ama çok daha özel bir yerde çalışıyorsun :)

Önceki mesajlardan birinde yazdığım üzere almanak + poster konusunda bir çalışma var. Kupalı bir fotoğraf olacak elbette, eğer gerçekleşirse. Kesinlik olmadığından -onay aşaması- daha fazla detay veremiyorum ama bize yakışan bir iş olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Tek sorunumuz bütçemizin yetersiz gelmesinden ve kulüp -şube- tasarruflu davranmasından ötürü deplasman maçlarına gidemedik, görsel zaafiyeti olabilir, onu da kapatacağız bir şekilde.

Poster konusuna gelince, 1990'daki şampiyonluktan Milliyet arşiv ve hava alanı dönüş dışında herhangi bir fotoğraf olmayınca şube çalışanlarının içinde bu konu uhde kalmış. Zafer sonrası ilk işlerden biri poster çekimi oldu. Futbol ve basketbol içerikli bir Almanak çıkarmayı düşünüyoruz, onay aşamasında şu an, kabul görürse toplu takım fotoğrafı yer alacak.

Eren bey, oluşturmaya çalıştığınız bu diyalog ve çözüm arayışınız için öncelikle size teşekkür ederim. Umarım uzun vadede bu başlıktan güzel ve orijinal fikirler hayat bulur.

İlerleyen zamanlarda farklı isteklerimi de gündeme getiririm ancak şuan sizden tek isteğim basketbolda yıllar sonra gelen şampiyonluk için çok özel bir sayı(poster(ler) ve almanak ilaveli) çıkartmanız. Bu sayı Galatasaray basketboluna gönül verenlerin mutlaka koleksiyonunda bulunmasını isteyeceği türden bir materyal olmalı. İsteklerimi dikkate alıp bu hususta mümkün olan gayreti göstereceğinize dair beklentilerimle,

İyi çalışmalar...

Eren abi, sonuçta "kupalı" bir basketbol takım posterimiz olacak diyebilir miyiz?

Duvara asacağım, sabırsızlıkla bekliyorum :)

Mektup yazmak isteyen olursa belirli bir sayıyı geçmemek üzere -alan problemi yaşamayalım- değerlendirmeye alabiliriz, bence çok güzel bir düşünce, duygusal havayı yansıtmak ve aidiyet sunmak adına etkili olur. Sizlerin katılımı değerli.

Site ve dergi için her türlü öneriye açığız. Tartışabiliriz burada.

Sevgili Eren, eleştiriyoruz sevdiğimizi ama bu bir gerçeği değiştirmiyor; -senin de bahsettiğin gibi- gerek dergicilik gerekse resmi siteden sağlanan bilgi birikimi konusunda en iyisi biziz.

Futbolda 16 dakikanın sonunda gelen şampiyonluğun anılarını okumuştuk. Öyle güzel mektuplar vardı ki orada... 23 sene sonra gelen şampiyonluğun mektupları farklı bir hava yaratabilir dergide. Belki de zaten vardır böyle bir düşünce.

Değişik önerilerin dergi yönetimince dikkate alınacağına gönülden inanıyorum. Gençler biraz kafa yormalı, 23 sene sonra gelen şampiyonlukta dergiyi zenginleştirmek biraz da bizim elimizde, hazır elçimiz de varken.

Sevgili Erhan,

maç öncesi bilgileri bir dönem yazmak istemiştim ancak koç ve idarecilerin bu konuda şeffaf davranması pek mümkün olmuyor. Takım menfaati için bazen bir sakatlığın gizlenmesi gerekebilir o anda veya gerekmeyebilir, bunun kararını ben veremem, kadro yazılmasının sakıncaları olabiliyor haliyle. Cezalı oyuncuları -nadiren oluyor- belirtiyoruz ama kesinlik -MP raporu veya şube açıklaması gibi- yoksa sakatlık kısmını es geçiyoruz maalesef.

12 kişilik maç kadrosu geçilebilir, dışarıda kalanlara değinmeden. Bunu dikkate alabiliriz. Sanırım TBF de veriyor canlı yayın sayfasında.

Merhaba Eren Bey,

İçtenlikle yazdığınız açıklama ve bilgileri zevkle okudum, öncelikle teşekkürleri iletmek isterim. Zor şartlar ve az destek ile çalıştığınızı ve bunun da sizler için zorluk yarattığını gördüm. Umarım hak ettiğiniz desteği ve/veya katkıları alabilirsiniz. Benim sizden ricam maç öncesi bilgilerde mümkün ise takımın kadrosonu, var ise oynamayacak oyuncular (sakatlık, ceza vb.) bildirmeniz. Bu şekilde kadro hakkında bilgi sahibi olarak maçlar konusunda daha bilgili yorum yapabiliriz.

Teşekkürler
Erhan Gür

Çağlar ve Önder,

çok teşekkürler, sizlerden güzel sözler duymak gurur verici. Umarım Galatasaray'a sahada, tribünde, bilgisayar başında, hangi platformda olursak olalım katkı vermeyi sürdürürüz.

Drogba'nın Metin Oktay pozu verdiği bir fotoğraf var, baya ünlü olmuştu bilirsiniz. Keşke sezon başında kadro güncellemeleri olurken tüm takımlarımızdaki oyuncular resmi siteye klasik parçalı formayla Metin Oktay pozu verse ve böyle bir geleneğimiz olsa. Çok hoş olur bence.