2018/2019 EuroLeague

Efes Maccabi deplasmanından kritik bir galibiyet çıkarttı. Yarın FB evinde Barça'yı yenerse, Efes ve Barça arasındaki galibiyet farkı ikiye çıkacak. Kalan 4 hafta için Efes lehine büyük avantaj ama Efes'in hala zor maçları var. Ayrıca Barça son 4 maçın 3'ünü evinde oynayacak.

Efes'in kalan maçları:
Cska
Buducnost (D)
Baskonia (D)
Milan

Barça'nın kalan maçları:
Canaria
Münih (D)
Buducnost
Khimki

Efes’in bence asıl hedef maçı buydu. Yani en azından Barça maçı kadar önemliydi. Maccabi vites arttırdı ve Bayern’i Almanya’da çok iyi oyunla yaklaştırmadan yendi. İsrail deplasmanından galibiyetle çıkmak, hele de böyle hayati dönemde rakibin de formdayken çok önemliydi.
Fikstürleri karşılaştırsak Barça’ya kafadan 3 galibiyet yazabiliriz. Hatta 4/4 bile yapabilirler. Tabi o saçma Barcelona nülsetmezse.
Efes’in en kolay maçı Buducnost gözüküyor ama o da kolay maç olmayacak içerde CSKA’yı Barça’yı falan yendiler. Yanılmıyorsam Madrid’i de yenmişlerdi.
Milano da çok istiyor onlar da vites arttırdı. Efes içerde de olsa zorlanacaktır onlara karşı. Olympiakos iyice kabak tadı vermeye başladı. Umarım son8 e kalamazlar.

Ergin hocam helal olsun Efese. O son çeyrekte nasıl bir oyun konsantrasyonu vardı Efeste. Büyük iş başardı Efes, o deplasmandan çıkmak kolay değil. Hala Fikstür barca lehine ama sadece iki galibiyetle işi garantiler Efes. F4 olursa da herhalde fenerler karşılaşacak yarı finalde, her şey olabilir.

Real MAdrid önümüzdeki sezon için Micic transferine çok yakınmış. Efes için önemli bir kayıp. Güzel oturmuştu takıma ve her sezon daha iyiye gidiyordu.

Efes son topta kaybetti, çok yazık oldu. İkinci çeyrek hariç gayet iyi mücadele ettiler ama higgins bugün çok günündeydi kritik atışları hep soktu. Onu durduramayınca maç topunda tek basketle kaybettiler. Larkin’den daha etkili olmasını beklerdim bi ara maçın havasına girdi ama o son haftalardaki performansı yoktu, o olmayınca Efes’in cska, real, fener seviyesine gelmesi çok zor. Olsun zaten beklenebilecek bir yenilgiydi bu yine avantajını koruyacaksa Ergin hocam deplasmanda yine maç almak zorunda yoksa barcanın fikstürü çok kolay artık.

Arkadaslar varin cahil deyin ama sormazsam orta yerimden catlayacam,

Bir yildan fazla ingilterede kalmama ragmen utanmadan sorayim, Turnover'in basketboldaki karsiligi nedir ?
Ve ikinci olarak en cok merak ettigim konu basketbolun yazili olmayan bir kuralimi var acaba son 3-5 saniye yari sahadan baslar gibi ? Zira Cska son 5 saniyeyi orta sahadan basladi. Neden neden neden ?

Catliyorum bilgisizlikten :)

Arkadaslar varin cahil deyin ama sormazsam orta yerimden catlayacam,

Bir yildan fazla ingilterede kalmama ragmen utanmadan sorayim, Turnover'in basketboldaki karsiligi nedir ?
Ve ikinci olarak en cok merak ettigim konu basketbolun yazili olmayan bir kuralimi var acaba son 3-5 saniye yari sahadan baslar gibi ? Zira Cska son 5 saniyeyi orta sahadan basladi. Neden neden neden ?

Catliyorum bilgisizlikten :)
İyi akşamlar Mehmet bey, turnover: top kaybı anlamında kullanılıyor. Son 2 dkda euroleaugede topu yarı sahaya isterlerse takımlar taşıyabiliyor. Bu nedenle ilk yarı son sn hücumları tam sahadan başlarlarken maç sonları çoğunluk yarı sahadan oluyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Benimki biraz özele indirgemek veya kısıtlı izah olacak ama ben Efes için şunu düşünüyorum: Anderson hiç katkı veremediği için büyük handikap oluşturuyor. Ne sayı ne savunma katkısı... Sezon başından beri ne yaptığını anlayamadığım tek basketbolcu belki de. Onun yerine daha sert bir Avrupalı, savunmacı ve hücumda 7-8 sayı atabilecek biri olsa çok daha farklı olurdu.
Bir de Larkin yerine Teo olsaydı mesela adı konuşuluyor, takım büyük maçları koparabilirdi. Larkin’in istikrar problemi var. En azından Mike James gibi macı sahiplenip karakter koyması gerekiyor kritik anlarda. Tabi biraz da günlük oyuncu performanslarıyla alakalı. Belki sonraki maç herkes iyi oynar silip geçerler..

İyi akşamlar Mehmet bey, turnover: top kaybı anlamında kullanılıyor. Son 2 dkda euroleaugede topu yarı sahaya isterlerse takımlar taşıyabiliyor. Bu nedenle ilk yarı son sn hücumları tam sahadan başlarlarken maç sonları çoğunluk yarı sahadan oluyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Size de hayirli geceler olsun Cem Bey, cok tesekkurler gayet aciklayici olmus.

Benimki biraz özele indirgemek veya kısıtlı izah olacak ama ben Efes için şunu düşünüyorum: Anderson hiç katkı veremediği için büyük handikap oluşturuyor. Ne sayı ne savunma katkısı... Sezon başından beri ne yaptığını anlayamadığım tek basketbolcu belki de. Onun yerine daha sert bir Avrupalı, savunmacı ve hücumda 7-8 sayı atabilecek biri olsa çok daha farklı olurdu.
Bir de Larkin yerine Teo olsaydı mesela adı konuşuluyor, takım büyük maçları koparabilirdi. Larkin’in istikrar problemi var. En azından Mike James gibi macı sahiplenip karakter koyması gerekiyor kritik anlarda. Tabi biraz da günlük oyuncu performanslarıyla alakalı. Belki sonraki maç herkes iyi oynar silip geçerler..

Aynı zamanda bir Boston Celtics taraftarı olarak cevap vermek isterim. Larkin hem burdan NBA'e giderken iyi bir izlenim bıraktı. Hem de Boston'da zaman zaman aldığı süreleri iyi kullandı. Sezon başında Teodosic'in Clippers ile kontratı devam ediyordu Larkin gibi bir oyuncu da Avrupa'ya dönmeye karar vermişken herkes bir şekilde düşünür. NBA'den tekrar Avrupa'ya dönmeyi mental olarak kabul edebildiğini düşünmüyorum ben. Zaman zaman iyi katkılar veriyor, bence skorerliği kadar fena savunmacı da sayılmaz. O yüzden sezon bittiğinde Larkin nerde olursa olsun hatalı bir transfer olduğunu düşünmüyorum ben. James Anderson konusunda katılıyorum. Ciddi manada sahada yapabildiği bir şey yok adamın. Üstüne savunma 5'inde oyunda kaldı ve üzerinden sayı yediler tahmin edeceğimiz gibi.

Larkin konusunda ben de bire bir aynı şeyleri düşünüyorum zaten. Burdan çok iyi gitti oraya ve Efes’e gelişi de çok isabetliydi bence. Ama dediğin gibi bi türlü olaya dahil edemedi-etmedi kendini burada. Halbuki Avrupa’nın belki de en iyi guardı olabilecek yeteneklerde kendisi. Keşke büyük kaçlarda sahiplense takımı biraz. Teo olayını geçen ay adı geçti diye öne attım misal seneye olabilir tarzı.

Larkin burada muthis oynamamisti, iyi bir performansi vardi ama muthis de degildi. Bir anda guard havuzu daralinca fazla kiymete bindi. Zaten cogu oyuncu Baskonia performansini baska takimda gosteremiyor. Wanamaker'dan daha iyi EL performansi gostermemisti, ben fazla sasirmadim acikcasi bu haline.

Madrid bu yıl da kupayı alacak gibi duruyor Obradovic şapkadan tavşan çıkarmazsa. Her bölgede canavar gibi oyuncuları var ve kadro geniş, silah çok. Özellikle Tavares boyalı alanda haksız rekabet, rakibi yok. Gudaitis olsaydı belki Milano açısından bazı şeyler farklı olabilirdi.
Efes’in kalan maçlarda Milano’yu yenebilme ihtimali yarı yarıya gibi duruyor son haftaydı sanırım maçı onlarla.
Wilbekin’in maç sonunda komik hatalarıyla Maccabi yine kendine yakışanı yaptı.
Pana yine tutarsızlıklarıyla kendi kendine takılıp duruyor.

Real F4'da Cska ile eşleşirse eğer işi zor. Cska oyun stili olarak Real'e ters geliyor, forvet ve guardlarda atletizm avantajları var. Real'in her bölgede çok iyi olduğu görüşüne katılmıyorum. Lull eski performansından çok uzakken guard rotasyonu seviyesine göre zayıf. Şu anda avrupada komple eksiksiz müthiş bir takım yok.

Ergin hocam artık saha avantajı da tamam. Nolur hedef maç olarak sadece içeridekileri değil deplasmanları da kafana koy play-offta.

Anadolu Efes'in deplasmanda Buducnost galibiyeti üzerine Bayern Münih'te Kaponen'in son saniye basketiyle Barcelona'yı yenince Anadolu Efes normal sezonu 4.bitirip olay off'lar da saha avantajını almış oldu.
Rakip muhtemelen Barcelona olacak. Tabi Barcelona Anadolu Efes'ten kaçmak istemezse...