2022-2023 Sezonu Kadro Yapılanması ve Transferler

Öyle değil tam olarak. Şampiyon olunan sene 10 milyon dolar civarındaydı. sonraki sezon 10 milyon dolar+ Arroyo olması lazım. Kaldı ki Ergin Ataman'ın olduğu 5 sezonun 5'inde de bütçe 4-5'ten oldukça fazlaydı. Oktay mahmuti döneminde de 6-6.5 milyon euro civarındaydı diye hatırlıyorum.

Sponsorluk bazında bakarsak medical parktan da liv hospital'dan da Odeabanktan da yıllık 4-5 milyon dolar almışızdır. Yine 4-5 milyon dolar koyacak sponsor bulunacak ve üstüne 3-4 milyon da kulüp koyacak çok zor bir şey olmamalı. Ayrıca cafe crown zamanında da 5 yıllık 35 milyon dolarlık sponsorluk anlaşması yapılmıştı. O da oldukça iyi sponsorluk anlaşmasıydı.

Tüm sponsorlar türk firmaları ve referans gösterdiğiniz dönemdeki kurlarla bugün arasına dağlar girdi. Gelirinin önemli bir bölümü TL olan bu sponsorların bugün benzer seviyelere çıkmasının finansal açıdan mantıklı bir açıklaması olmaz kendileri açısından.

Günümüz ekonomik şartları ile 10 yıl öncesi çok farklı gelecekte pek parlak görünmüyor dolar şu anda olması gerekenin altında örneğin. Nef in oluşturduğu bütçeye kulüp +1m dolar eklesin yeter diyoruz 4m dolara fena takım kurulmaz. Bu sezon tercihlerimiz yanlıştı biraz da şanssızdık.

Günümüz ekonomik şartları ile 10 yıl öncesi çok farklı gelecekte pek parlak görünmüyor dolar şu anda olması gerekenin altında örneğin. Nef in oluşturduğu bütçeye kulüp +1m dolar eklesin yeter diyoruz 4m dolara fena takım kurulmaz. Bu sezon tercihlerimiz yanlıştı biraz da şanssızdık.
ekonomik şartlar bir tek sana mı var? Efes ile Fenerbahçe başka ülkenin takımı mı?
ben de dolar kurunun farkındayım ama 7-8 milyon dolarlık takım kurulamamasını dolar kuruyla değil ilgisizlikle açıklarım.

ekonomik şartlar bir tek sana mı var? Efes ile Fenerbahçe başka ülkenin takımı mı?
ben de dolar kurunun farkındayım ama 7-8 milyon dolarlık takım kurulamamasını dolar kuruyla değil ilgisizlikle açıklarım.
abi geçtim 7-8 milyonu, geçen sezonki kadronun korunup kravish yerine pivot alınmış, fazladan eli yüzü düzgün ve korkmadan sahaya atabileceğin 2 yerli alınmış hali toplam ne kadara patlardi ki? 5 milyon mu? 6 milyon mu? scouting yapmaya erinen adamlara beleş hizmet, aynı oyuncuları tutup bir tane pivot alıp yerli çekecektin, kadro kurma derdinden kurtulacaktın. hani 8-10 arası falansa tamam ama geçen sene bütçemiz neydi ki bu bahsettiğim senaryoda ne kadar çıksın cebimizden, geçen yıl 3 milyon bile olmayan kadroyla Efes pilsen'e kafa tutup yerlisizlikten finale çıkamadın. Türkiye'de 5-6 milyona çok rahat yarışçı bir takım olursun, tribünlerin de tıklım tıklım dolar. kur'un yüksek olması bahanesini, şubeye 15-20 koyun diyen taraftara yedirirler ama 5-6 olsun diyen taraftara yediremezler. Erden Timur üzerinden gidelim; futbol konusunda kusursuz bir yöneticilik, kulübün arsalarını da değerlendirip kulübün borcunu bitirmeyi vaad ediyor hatta vaad etmekle kalmadan direk yapmadığı daireleri bile satabiliyor. Allah razı olsun kendisinden.
ama basketbol? şube şuan onun elinde değil mi? geçen yıl şubeyi alırken hedefimiz 3. senede Euroleague demedi mi? bcl'de şampiyonluk hedefimiz var diyordu gm, hadi o lafı GM söylemiş olsun Erden Bey'e yazmayalim bu söylemi. e bütçe artacak deniyordu, yazın bütçemiz geçen yıl ile aynıydı yanlış bilmiyorsam. seneye 3. yıl, 3. yılda Euroleague sözünü unuttuk bütçe 4-4.5 arası olacak diye sevinçten konvoya çıktık. e ben ne anladım bu isten, bunun adı ilgisizlikten, şubeye üvey evlat muamelesi çekmekten başka ne olabilir söyler misiniz? adam vaad verdi ama vaadini yerine getirmiyor diyince de nankör oluyoruz.

Bu arada şunu da söyleyeyim Erden Timur'u severim ve bu ülke için de fazla iyi bir insan profili çiziyor. Dolayısıyla ilerde başkan olmasına da oldukça sıcağım şu ana kadar yaptıkları sebebiyle. Fakat basketbolda koyduğu vizyonu ve verdiği sözleri de gerçekleştirmeli. Galatasaray sadece futbol takımı değildir. İddialı bütçeler için ne gerekiyorsa yapılmalı iyi sponsorsa iyi sponsor AŞ ise AŞ..

Zamanında Ünal Aysal basketbol şubesinin yönetimini bana verin 10 milyon dolar bütçeyle düzenli EL oynayacak yapı oluşturalım dedi. Galatasaray Lisesi ve üye yapısı sebebiyle bu bile kabul edilmedi. Yani bazı liseliler kafasına göre basketbol şubesinde takılacak ego tatmin edecek diye Galatasaray basketbolu küçük olsun yaklaşımını kabul etmiyorum.

1. Efes bir örnekmi? Efes sadece basketbol üzerine kurulmus bir yapi baska bir subede yaris etmiyorlar. Karsilastirma yanlis

2.Fenerbahceye gelince Fenerbahcede bilindigi üzere Ülker sponsorluktan cekildi ve Ali Koc kendi sirketi olan Bekoyu sponsor yapti.
Ve cogu bransta Ali Kocun kendi sirketleri sponsor ve dahasi sponsor olmadan el altindan sahsi kim bilir kac para veriyodur Ali Koc.

3.Ünal Aysal zamaninda Baskanken kendi sirketini sponsor yapsaydi ozaman ? Zaten kendi kontrolünde olcakti. Eger zengin Galatasaraylilar sponsor olursa o paralar bulunur yoksa bu zamanda o paralari hic bir marka vermez.

4. Daha öncede yazdim 7-8 milyon euro diyosun Türkiyede bu paralara büyük kulüpler Stad sponsoru ve Futbol gögüs sponsorlugu bile bulamiyorlar.

1. Efes bir örnekmi? Efes sadece basketbol üzerine kurulmus bir yapi baska bir subede yaris etmiyorlar. Karsilastirma yanlis

2.Fenerbahceye gelince Fenerbahcede bilindigi üzere Ülker sponsorluktan cekildi ve Ali Koc kendi sirketi olan Bekoyu sponsor yapti.
Ve cogu bransta Ali Kocun kendi sirketleri sponsor ve dahasi sponsor olmadan el altindan sahsi kim bilir kac para veriyodur Ali Koc.

3.Ünal Aysal zamaninda Baskanken kendi sirketini sponsor yapsaydi ozaman ? Zaten kendi kontrolünde olcakti. Eger zengin Galatasaraylilar sponsor olursa o paralar bulunur yoksa bu zamanda o paralari hic bir marka vermez.

4. Daha öncede yazdim 7-8 milyon euro diyosun Türkiyede bu paralara büyük kulüpler Stad sponsoru ve Futbol gögüs sponsorlugu bile bulamiyorlar.
1-Efes bir örnek ve iyi bir örnek. Efesin yapısını tabi ki biliyorum. Niyet önemli burada ne istediğin.. iddialı olmak istiyorsan bir şekilde olursun.

2- Ali Koç'un nasıl paralar harcadığını biliyorum. Erden Timur da harcayabilir Dursun Özbek de.. illa Ali Koç olmasına gerek yok. Kaldı ki Ali Koç kadar harcamalarını da beklemiyor kimse

3- Başkanken kendi şirketini sponsor yapması çok mantıklı değil. O dönem sponsorlar vardı ve takım bir şekilde iddialıydı

4- Farketmez. Basketbolda iyi bütçeli 10-15 tane avrupa kulübü var ve bunların hepsi sadece basketbol kulübü değil. Bir şekilde istenirse 7-8 milyon dolarlık bütçeler oluşturulur. Bu bütçeyi dahi oluşturamayan insanların başkan olmasına gerek yok. Galatasaray taraftarı senin gibi baktığı için basketbola para harcanmıyor.

Amatör spor yöneticilerinin Efes ve bankalar diyerek basketbol ve voleybolda yarışamayız demesi acizlik
Niye fb örneğini vermiyorlar ? Sen Beko Ülker gibi sponsor bulamazsın belki ama en azından 5-6 milyon dolarlık isim hakkı ve 10 milyon dolar bütçe oluşturmalısın yapamıyorsan başarısız ve yetersiz yöneticisin ve istifa etmelisin

G.Saray'ın üye yapısı belli 35 yıldır kulübü takip ederim Erden Timur gibi surekli ve ciddi katkı veren iş adamı pek olmadı. Futbol takımına bile ciddi sponsor bulamıyoruz.
Ünal Aysal'ı ciddiye almıyorum sözünde duran tutarlı biri değil. İyi de yonetmedi kulübü gelir gider bıraktığı borç yükü vs.
Fenerbahçe bizden çok farklı 1992-93 de adamların dernekleri erkek basketbola destek olmuş dream team i kurmuşlardı. İçinden gelen samimi olan organize olur bizde pek olmuyor tam tersi kulüp üstünden menfaat sağlayanlar bile gördük.
Yine de Telekom Bursa Bahçeşehir gibi underdog bütçe seviyesini bir miktar üstünde bütçe yaratmak çok zor değil.
Bu sezon 5m da olsa çöp ederdik o ayrı konu. Kesinlikle yönetici ve teknik ekipte revizyon yapılmalı.

abi aziz tüm iş adamlarına iki kuruş da sen at diyip nazını geçirip alıyordu o iki kurusu hatta daha da fazlasını. su dursun'u liseliler başkan yaptı, gördüğüm kadarıyla da liseliler baya tapıyor dursun'a. o felaket 2015-17 döneminde iki kere ibra olan adama teveccüh çoktur. o zaman dursun da nazını geçirsin, bu insanlardan iki kuruş alabilsin şu sube için. aziz gitti ne Ülker kaldı ne doğuş. hadi murat Ülker aziz varken bırakmıştı ki o da gider ayak salon ismini satın alıp gitmişti iyi de bir para bırakmıştı. Ferit Şahenk şuan aziz olsa şubeden çekilmezdi bence. Ali Koç'un nazı geçmiyor bu kadar basit. bence bütçe düşürme mevzuları da şubeye giden para kendi cebinden gidiyor ondan ötürü. ama Fenerbahçe taraftarı müsaade etmedi buna, o da el mecbur koyuyor cebinden. biz müsaade ettik zamanında en azindan hala yarışmacı bir takım olarak kalabilirdik, neyse bu başka bir mevzu.
demek istediğim şey şu, sen gönüllü beklersin gönüllü olmaya niyetlenen adam da bakayım yardım olursa bende yardım ederim der sonra diğeri de aynı düşünceye sahip olur ben enayi miyim başkası etsin bende ederim der bu böyle zincirleme, sonunda şube kendi kendine kulübün koyduğu yarım yamalak bütçeyle kalır ortada. sponsorun ayağına gideceksin bu kadar basit. şu şubeye senelerdir net bütçeler sağlayan bir sponsor bağlanmamasını sadece gönüllülükle falan açıklayamayız. bu çok net yönetici başarısızlığı. lütfen sizde böyle şeyler yazıp bu adamların ekmeğine yağ sürmeyin. Mustafa Cengiz bu konunun ekmeğini fazla fazla yedi, şubeye sponsor olmak isteyen yok diyip sıyrıldı. bir başkanın daha bu bahaneyle vaadinden siyrilmasina müsaade etmeyeceğiz. etmemeliyiz.

G.Saray'ın üye yapısı belli 35 yıldır kulübü takip ederim Erden Timur gibi surekli ve ciddi katkı veren iş adamı pek olmadı. Futbol takımına bile ciddi sponsor bulamıyoruz.
Ünal Aysal'ı ciddiye almıyorum sözünde duran tutarlı biri değil. İyi de yonetmedi kulübü gelir gider bıraktığı borç yükü vs.
Fenerbahçe bizden çok farklı 1992-93 de adamların dernekleri erkek basketbola destek olmuş dream team i kurmuşlardı. İçinden gelen samimi olan organize olur bizde pek olmuyor tam tersi kulüp üstünden menfaat sağlayanlar bile gördük.
Yine de Telekom Bursa Bahçeşehir gibi underdog bütçe seviyesini bir miktar üstünde bütçe yaratmak çok zor değil.
Bu sezon 5m da olsa çöp ederdik o ayrı konu. Kesinlikle yönetici ve teknik ekipte revizyon yapılmalı.
Galatasarayda kimseye yaranamıyorsun hakkaten:) Ünal Aysal'ın da hataları vardır elbette ama oldukça iyi bir başkandı.
Döneminde alınan kupalar yakalanan psikolojik üstünlük zaten ortada. Ünal Aysalı beğenmeyenlere zaten Mehmet Cengiz gibi başkanlar geliyor:))

Eğer Ünal Aysal başkan olmasaydı Erkek basketbol takımı bugün 33 yıldır hala şampiyon olamamıştı. Kadınlarda Euroleague kazanılmamıştı der mevzuyu kapatırım.

İddialı futbol takımı olup basketbola ciddi yatırım yapan kulüpler bir elin parmaklarını geçmiyor. Alman devi Bayern'in bile bütçesi futbol takımının ortaya koyduğu vizyona göre bir hayli düşük. Diğer Alman kulüpleri ortada yok zaten. İtalyan kulüplerinin birisini Armani sırtlıyor, diğerini banka. Juventus piyasada bile değil.

Real ve Barca sadece hem futbolda hem basketbolda hakkını veren iki kulüp. Onlar da her sene 20-30 milyon dolar zarar açıklayıp muzdarip olduklarını belirtiyorlar zaten tıpkı FB gibi.

Galatasarayda kimseye yaranamıyorsun hakkaten:) Ünal Aysal'ın da hataları vardır elbette ama oldukça iyi bir başkandı.
Döneminde alınan kupalar yakalanan psikolojik üstünlük zaten ortada. Ünal Aysalı beğenmeyenlere zaten Mehmet Cengiz gibi başkanlar geliyor:))

Eğer Ünal Aysal başkan olmasaydı Erkek basketbol takımı bugün 33 yıldır hala şampiyon olamamıştı. Kadınlarda Euroleague kazanılmamıştı der mevzuyu kapatırım.
Ünal Aysal'ın en büyük başarısı Faruk Süren 'in başımıza bela ettiği AIG belasında kulüp hisselerini korumasidir.
Kendi döneminde dünya kadar ekstra gelir sağlandı (kendi becerisiyle değil kulüp rantiyla) bu parayı futbol basketbol vb takımlara aktardı olay bu. Para bitince başkanlıktan ayrıldı zaten. Yoksa diğer sebepler hikaye. Ha Adnan Polat döneminde de kaynak girişi oldu Lincoln Elano Keita Meira neyle alındı illa her zaman para girisi kadar başarı gelecek diye bir şey yok. Ama Aysal Bey sıkışık anda başkan olsaydı da görseydik. Basket takımına sponsor olsaydı tutan yoktu.

Faruk Süren de finansal ve stratejik kararlar anlamında iyi başkan değildi Mehmet Cansun da iyi niyetli olmasına rağmen Ozhan Canaydın da.
Sapla saman karışıyor sürekli. Sportif başarının olması idari ve mali anlamda iyi yönetildiği anlamına gelmez. 2000 deki ekstra geliri bu kadar çarçur eden kulüp az bulunur.

Mustafa Cengiz hataları olsa da en iyi başkanlardan biridir.

Projelerden geri dönüş gelmeye başlayınca 2 yıl sonra bu yönetimde isterse 10m bütçe ayırır.

Kısaca Ünal Aysal dönemi konjonktür sonucu eline geçen kulüp kaynağını sürdürülebilir olmayan şekilde harcadı. Başarılı olduğu nokta harcadığı para sportif başarıya donusmesi oldu.

Yoksa Mancini dönemi bir dolu fiyasko transfer yapıldı tembel Ataman'ın başarısı kadar bir dolu pahalı hatalı transferi oldu. Para bitti harç bitti yapi paydos Terim de Aysal da bırakıp gittiler.

Ünal Aysal'ın en büyük başarısı Faruk Süren 'in başımıza bela ettiği AIG belasında kulüp hisselerini korumasidir.
Kendi döneminde dünya kadar ekstra gelir sağlandı (kendi becerisiyle değil kulüp rantiyla) bu parayı futbol basketbol vb takımlara aktardı olay bu. Para bitince başkanlıktan ayrıldı zaten. Yoksa diğer sebepler hikaye. Ha Adnan Polat döneminde de kaynak girişi oldu Lincoln Elano Keita Meira neyle alındı illa her zaman para girisi kadar başarı gelecek diye bir şey yok. Ama Aysal Bey sıkışık anda başkan olsaydı da görseydik. Basket takımına sponsor olsaydı tutan yoktu.

Faruk Süren de finansal ve stratejik kararlar anlamında iyi başkan değildi Mehmet Cansun da iyi niyetli olmasına rağmen Ozhan Canaydın da.
Sapla saman karışıyor sürekli. Sportif başarının olması idari ve mali anlamda iyi yönetildiği anlamına gelmez. 2000 deki ekstra geliri bu kadar çarçur eden kulüp az bulunur.

Mustafa Cengiz hataları olsa da en iyi başkanlardan biridir.

Projelerden geri dönüş gelmeye başlayınca 2 yıl sonra bu yönetimde isterse 10m bütçe ayırır.

Kısaca Ünal Aysal dönemi konjonktür sonucu eline geçen kulüp kaynağını sürdürülebilir olmayan şekilde harcadı. Başarılı olduğu nokta harcadığı para sportif başarıya donusmesi oldu.

Yoksa Mancini dönemi bir dolu fiyasko transfer yapıldı tembel Ataman'ın başarısı kadar bir dolu pahalı hatalı transferi oldu. Para bitti harç bitti yapi paydos Terim de Aysal da bırakıp gittiler.
Aysal dönemi gelen paralar diğer dönemlerde niye gelmedi? Aysal kendi yarattığı gelirleri harcadı. Mali idari yönden çok başarılıdır diye bir iddiam olmadı zaten ama burası spor kulübüyse birinci başarı kıstası sportif başarıdır. Burası kar etmek üzerine kurulmuş holding değil. O zaman Mustafa Cengiz yönetimi gibi kulübü küçültürsün giderleri azaltırsın olay biter. Sportif başarı da olursa olur, olmazsa olmaz dersin o mantıkla olmaz bu işler. Dursun Özbek 1. dönem, Mustafa cengiz yönetimleri ve Burak elmas yönetimi baya baya kötü yönetimlerdi kimse kusura bakmasın.

Önemli olan iyi bir maddi idari yapıyla sportif başarı dengesini kurarak ve vizyoner bir şekilde kulüp yönetmektir. Giderleri azalt amatör şubeleri neredeyse kapatacak duruma gel. Sadece futbola odaklan, orda da zerre kadar para sokama, sadece küçült. Böyle kulüp yönetimi olmaz. Rahmetli başkana bazı konularda haksızlık yapıldığını düşünüyorum o ayrı ama en iyi başkanlardan biriydi demek oldukça ütopik.

Aysal dönemi gelen paralar diğer dönemlerde niye gelmedi? Aysal kendi yarattığı gelirleri harcadı. Mali idari yönden çok başarılıdır diye bir iddiam olmadı zaten ama burası spor kulübüyse birinci başarı kıstası sportif başarıdır. Burası kar etmek üzerine kurulmuş holding değil. O zaman Mustafa Cengiz yönetimi gibi kulübü küçültürsün giderleri azaltırsın olay biter. Sportif başarı da olursa olur, olmazsa olmaz dersin o mantıkla olmaz bu işler. Dursun Özbek 1. dönem, Mustafa cengiz yönetimleri ve Burak elmas yönetimi baya baya kötü yönetimlerdi kimse kusura bakmasın.

Önemli olan iyi bir maddi idari yapıyla sportif başarı dengesini kurarak ve vizyoner bir şekilde kulüp yönetmektir. Giderleri azalt amatör şubeleri neredeyse kapatacak duruma gel. Sadece futbola odaklan, orda da zerre kadar para sokama, sadece küçült. Böyle kulüp yönetimi olmaz. Rahmetli başkana bazı konularda haksızlık yapıldığını düşünüyorum o ayrı ama en iyi başkanlardan biriydi demek oldukça ütopik.

Aysal gelmeden önce basketbol şubesi zaten bütçe konusunda yükselişteydi, Aysal'dan sonraki başkanlar 2014-15 sezonunu temizleyene kadar zaten kur 10-15'leri gördü.

Sonradan ne oldu? Maaslar ödenmemeye basladi, FIBA da bir ton dosya birikti, transfer yasagi geldi, menajerler oyunculari vermek istemedi bize.

Sadece basketbolda degil sonra Futboldada FFP cezasi aldik ne cabuk unuttunuz bunlari.

Ali Koc dün kulüpler birligi toplantisindan sonra ne dedi büyük kulüplerin futbol gelirleri 12-13 milyon dolara düstü dedi.
Ali koc kendi cebinden neeredeyse 80 Milyon dolar verdi Fenere ama yetmiyor okadar para vermesine ragmen cikamiyor isin icinden.

Son dedigin paragrafa katiliyorum zaten su an Erden Timur önderliginde bu yönetim bu vizyonu koyuyor ama bu is bir senede biticek bir is degil.
Kemerburgaz yapilacak, Basketbol salonu yapilacak bunlarla birlikte hem mali hem idari hemde sportif ambargo koymaya baslariz.

Önemli olan iyi bir maddi idari yapıyla sportif başarı dengesini kurarak ve vizyoner bir şekilde kulüp yönetmektir aynen katılıyorum.
Yeni stad gelirinin bir kısmını Adnan Polat kullandı ha keza Dursun Özbek 'in ilk dönemi ve Aysal dönemi de hep finansal genişleme stad riva vs kaynak girişi oldu. Mustafa Cengiz'in böyle bir imkanı olmadı.
Ali Tanrıyar Alp Yalman Faruk Süren Mehmet Cansun Ozhan Canaydın Adnan Polat Ünal Aysal Dursun Özbek 1.donemi Mustafa Cengiz ve Burak Elmas'i donemlerini hatırlıyorum yaş olarak. Ali Tanriyar ve Alp Yalman'in ilk donemleri çok farklıydı şartlar dünya. Gelir ve gelir araçları oldukça kisitliydi bu yüzden ayrı tutmak lazım. Şahıs olarak ya da salt sportif başarı değil plan ekonomi takım kulüp oluşumu vs hepsine bakıldığında en başarılı yönetimi bana göre Mustafa Cengiz. Başarısı kendisinden çok diğer başkanların kötü ya da daha kötü yönetmesi nedeniyledir. Suren ve sonrasi nerdeyse her başkanın fahiş skandal hataları vardır.

Erden Timur ve Dursun Ozbek'ten 4-5m dolar bütçe beklemek hakkımız. Ama bu kur ve koşullarda 8-9m beklemek mantıklı sürdürülebilir değil

Sozlesmesi bitecek yerli oyuncular :

1 Numara : Ismail Cem Ulusoy,Kartal Ozmizrak,Nikolov,Tayfun Erulku,Eray Aydogan,Can Korkmaz,Ismet Akpinar,Omer Utku Al,Can Ugur Ogut,Kenan Sipahi,Ridvan Oncel,Arca Tuluoglu

2-3 Numara : Dorukhan Engindeniz,Muhammed Baygul,Yigit Arslan,Can Maxim Mutaf,Tarik Biberovic,Enes Berkay Taskiran,Okben Ulubay,Canberk Kus,Birkan Batuk,Erdi Gulaslan

4 Numara : Berkay Candan,Nusret Yildirim,Metin Turen

5 Numara : Ege Arar,Egemen Guven,Troy Selim Sav,Muhsin Yasar,Samet Geyik,Deniz Kilicli,Dogan Senli,Semih Erden

Uplayalım, hatta sabitlense falan olur bu post :)

3numarasiz basketbol takımı yakıtı olmayan araba gibi gitmiyor.

İki senedir 3 numarasizliğım acısını cekiyoruz