#16 Kristijan Nikolov

Konuyu nereye yazacağımı bilemedim ama doğruysa, söyleyecek pek de fazla bir şey yok gibi..

Devam etmekte olan Akdeniz Oyunları'nı izleyen arkadaşlar uyandırdı... Makedonya'da oynayan 1996 doğumlu Kristjan Nikolov konusunda...

Nikolov ailesi ile birlikte 2.5 yıl önce Türkiye'ye göç etmiş, Türk vatandaşlığına geçmiş... Babası İstanbul'da işe girmiş, kız kardeşi Eczacıbaşı alt yapısında voleybol oynuyormuş. Mükemmel Türkçe konuşuyor ve Doğa Koleji'nde eğitimini sürdürüyormuş. Akdeniz Oyunları'nda da yaşından çok büyük işler yapıyormuş...

Tabii insanın aklına şu soru geliyor: Eeeee, madem öyle Nikolov kardeşimiz neden Türkiye'de oynamıyor?

Galatasaray, Türkiye'ye geldiği günden bu yana alt yapıda antrenmanlara çıkan Nikolov için federasyona başvurup lisans istemiş. Federasyon vermemiş. Çocuk Türk vatandaşlığına geçmiş, yine lisansını alamamış. Bunun üzerine de Galatasaray Kulübü, Tahkim Kurulu'na başvurmuş.

basketfaul

Ünal Aysal'ın bunun üzerine gitmesi gerekir aslında konu Nikolov olayından çok Galatasaray'a uygulanan çifte standart. Gerçekten de alenen bir nefreti söz konusu TBF nin

Açıkçası yarın öbür gün Furkan'ın, Göksenin'in ,Sertaç'ın bilimum bizde oynayan ne kadar Türk oyuncu varsa hepsinin lisansını iptal ederse şaşırmayacağım TBF'nin. Ben bir basketbolsever olarak bu adamlara bir hakkım geçtiyse helal etmiyorum. Allah inşallah bu dünyada da öteki dünyada da bunlara cezasını verir diyorum.

Yas grubunun en iyisi diyorlar kendisi icin.FreeNiko tarzi bir kampanya baslatilabilr sesimizi duyurursak yonetimde daha ciddi calismalar yapar yoksa baska takimlarda izlerken cok ahlar vahlar cekeri

Daha önce bu konuyu sadece sağdan soldan duyuyorduk.Şuan ise gündeme gelmiş, böyle olması daha iyi oldu.En azından artık göz önünde

Nikolov -96lı- hususunda TBF'nin çifte standardını açıklarken Bandırma Kırmızı'dan Kosovalı Arber Berisha -97- Erris Nushi'ya -96- lisans verilme emsalini kullanmak daha doğru, yaşlardan ötürü. Lütfen bunu da dikkate alalım hak ararken.

TBF' nin lisans vermeme sebebi nedir? Ve Nikolov'un oyunculuğu hakkında detay bilgi verebilecek altyapı maçlarını takip eden arkadaşlar var mı? Ona göre yönetim bazında elimizden geleni yapalım bizde.

Saygılar.

[video=youtube;NkFw1B98J5I]http://www.youtube.com/watch?v=NkFw1B98J5I[/video]

Twitter da @Anil__D isimli arkadaşın paylaştığı bir video

Nikolov -96lı- hususunda TBF'nin çifte standardını açıklarken Bandırma Kırmızı'dan Kosovalı Arber Berisha -97- Erris Nushi'ya -96- lisans verilme emsalini kullanmak daha doğru, yaşlardan ötürü. Lütfen bunu da dikkate alalım hak ararken.

Tahammül edilemeyecek bir haksızlık bu Eren abi.

Nasıl bir GS nefreti var bu federasyonda, inanılır gibi değil.

Akdeniz Oyunları'nda Türkiye maçında seyretme şansı yakaladım gayet iyi bir oyun görüşü var yaşıtlarına göre. U16'da 25.9 sayı ortalaması ile sayı kralı olmuştu. Türkiye maçında seyrettiğim kadarıyla söyleyim çok cesur bir çocuk çekinmiyor penetre ederken de,şut atarken de.

Hadi TFF'nin bize olan nefretini anliyorum. Başkanı başka bir takimli. Ama TFF'nin bize olan nefretini anlayamiyorum. Turgay Demirel Galatasaray'da oynamişbir isim. Hatta yanlis bilmiyorsam kaptanlik yapmis bir isim. Bu nefretin bu kinin nedeni nedir anlamis degilim ? Yatacak yerin yok Mahşer'de Turgay Demirel !.

Öğrendiğim kadarıyla Nikolov geldiğinde başvurdu TBF'ye ancak kabul edilmedi ve o da Makedonya'yı tercih etmek zorunda kaldı, daha önce antrenmana bile çıkmamasına karşın ülkesinin milli takımıyla. Bandırmalı oyuncular -ikisi de Kosovalı- ise ondan sonra gelip başvurdu ve kabul edildi. Haliyle Türkiye'yi seçtiler ve oynadılar. Yaşları hemen hemen aynı zaten. Ortada bir art niyet olduğu kesin...

Nikolov'un Makedon Milli Takımında oynaması zaten mevzuatımız gereği Türk yapılmasını engelliyor. Alt yapıda 2 yaş kriteri var. 13 ve 15 yaş. Türkiye'ye 14 yaşında geldiği için ve eğer Türk Vatandaşlığını 15 yaşı dolana kadar elde etmemişse bu yaş sınırını da ihlal ettiğinden dolayı VERİLEN KARAR TBF MEVZUATLARINA GÖRE DOĞRU. TBF Mevzuatı uluslararası ilkelere aykırı, orası ayrı. Bu sebeple Türkiye'de yapılacak bir hak aramanın başarılı olması beklenemez. Benim merak ettiğim Kosovalı Berisha ve Erris (o da mı Kosovalı?) kaç yaşında bu lisansı aldılar. Ülkelerinin milli takımında oynadılar mı? Bu konuda bilgin var mı?

Çok fazla tahammül ettik. Artık masaya yumruğumuzu vurmanın zamanı geldi. Bu federasyon ya adam olacak ya da yok olacak!!!

Ben bu Nikolov konusu üzerinden çok merak ettiğim bir şeyi forumun geneline sormak istiyorum; Bu "devşirme sınırı" anayasaya aykırı değil mi? Öyle veya böyle, yıllar önce doğumda ya da üç gün önce mahkeme kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanlar arasında sınıflandırma yapıp kısıtlama koyma hakkıni Federasyon nereden buluyor? Vatandaş vatandaştır, o tip vatandaştan üç tane bu tip vatandaştan bir tane diye limitler koyulması hem anayasamıza hem de taraf olduğumuz pek çok uluslararası yasaya aykırıymış gibi duruyor. Umarım Nikolov için yapılan başvuru bu adaletsizliğin ortadan kalkmasına vesile olur.

Ben bu Nikolov konusu üzerinden çok merak ettiğim bir şeyi forumun geneline sormak istiyorum; Bu "devşirme sınırı" anayasaya aykırı değil mi? Öyle veya böyle, yıllar önce doğumda ya da üç gün önce mahkeme kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan insanlar arasında sınıflandırma yapıp kısıtlama koyma hakkıni Federasyon nereden buluyor? Vatandaş vatandaştır, o tip vatandaştan üç tane bu tip vatandaştan bir tane diye limitler koyulması hem anayasamıza hem de taraf olduğumuz pek çok uluslararası yasaya aykırıymış gibi duruyor. Umarım Nikolov için yapılan başvuru bu adaletsizliğin ortadan kalkmasına vesile olur.
kesinlikle haklısınız benim eşimde yabancıydı fakat 3 sene bekledik ve vatandaşlığa geçti, şu an her T.C vatandaşı hangi haklara sahipse eşimde sahip
bu olay mahkemelere taşınabilir ve bu tarz davalarda yüzde 90 dava eden yönünde karar çıkar

kesinlikle haklısınız benim eşimde yabancıydı fakat 3 sene bekledik ve vatandaşlığa geçti, şu an her T.C vatandaşı hangi haklara sahipse eşimde sahip
bu olay mahkemelere taşınabilir ve bu tarz davalarda yüzde 90 dava eden yönünde karar çıkar

olay zaten TC Vatandaşlığı değil, Nikolov'un TC Vatandaşlığı mevcut. Olay TC Vatandaşlığı olan bir oyuncuya Lisans verilmemesi

Mithat Bey, konu Kristijan Nikolov ve lisansının alınamaması.

Siz tutmuşunuz yeğeninizin videosunu koyup Özyer´in istemediği, beğenmediği basketbolcu diye konuyu farklı yöne kaydırıyorsunuz. Başlık altyapıdaki yanlış tutum ve davranışlar, Murat Özyer´in hataları vs. değil ki.