2023-2024 Kadın Voleybol Takımı (Galatasaray Daikin)

Bakın biz de bu takım namağlup Imoco'yu yensin, beş bin kişi önünde Fenerbahçe'den 3 maç alsın demiyoruz. Bu yılki yukarıdaki 4'lüye bırakın fark yaratmayı set de beklemiyoruz. Kuzeyboru karşında fark yaratmasını bekliyoruz bu bir yarı final serisi değil, final serisi değil, tek maç olan bir maç değil 5.'lik maçı ve kazanamadık. Ben koçta cevher gören oyuncuları Lazoviç dahil beğenen herkese saygı duyuyorum. Bize göre hiçbir yabancı bu takımda kalmayı hak etmiyor. Bu takımın miadı bu kadardı oynadılar ve doldu bitti.
Aslında aynı şeyi konuşuyoruz az çok bu sene ki kadro rezaletir ama tek ayrıştığımız konu bence bu kadronun 6. olması bile süpriz bence çünkü oyuncu kalitesini geçtim çok alakasız birleştirilmiş kadro şunu düşünüp kurulmuş denilen bir taraf bulamıyorum tamamen takım kimyası oluşturması zor bir kadro ama ikinci devre az çok bunu başardık.

Aslında aynı şeyi konuşuyoruz az çok bu sene ki kadro rezaletir ama tek ayrıştığımız konu bence bu kadronun 6. olması bile süpriz bence çünkü oyuncu kalitesini geçtim çok alakasız birleştirilmiş kadro şunu düşünüp kurulmuş denilen bir taraf bulamıyorum tamamen takım kimyası oluşturması zor bir kadro ama ikinci devre az çok bunu başardık.
Bence biraz boşuna uğraşıyorsunuz Halil bey. Yukarıda da belirttiğim gibi, galibiyetlerde sessiz kalanların, her mağlubiyet sonrası ortaya çıkarak, en hafif deyimle ahkam kesen ve hatta fikri sabit, daha da ötesi niyetlerinin ne olduğunu kestiremediğim kişilere laf anlatmak, boşa kürek çekmek gibi geliyor. Her mağlubiyette, aklına geleni söylemek ve yazmak suretiyle, bizden daha'mı çok üzüldüklerini, yada daha çok düşündüklerini'mi kanıtlamaya çalışıyorlar, anlayamadım.

Bu forumda, her maç sonu, yensek de yenilsek de, olumlu veya eleştirel yorumlar yapan, sizin gibi taraftarlara sonsuz saygım var. Her zaman her konuda, aynı düşünceye sahip olmak, hem insanın hem de forumun yapısına aykırı bir durum olur. Herkes farklı düşüncede olabilir ve bunlar çerçevesinde tartışabilir ve bu da çoğu zaman hoşuma gidiyor, ama her yenilgi sonrası sadece eleştirmek için ortaya çıkanlara da, bu saaten sonra da yanıt vermiyor ve dikkate almıyorum.

Mesele kadronun eleştirilmesi eleştirilmemesi, forum kullanıcılarının beni ciddiye alması almaması değil voleybol bilmediğimi de düşünebilirler. Türkiye Ligi'nde 4 takımı çıkarın hadi Kuzeyboru takımını da ayrı bir yere koyun hangi takım kora kor oynuyor da böyle büyük bir şeyler olarak görülüyor. Gaila, Sarah, Edina bunlar bilinmeyen oyuncular değil ligde üçüncü yılı olan takım bu kadroyu kuruyor da Galatasaray kuramıyor bunların da önemi yok zira lig bitti.
Ben sahada voleybolun doğrularını ve oyun görmek isterim servis kalitesi, manşet kalitesi pas kalitesi topa vurulan yerler, blok defans kurgusu biz sene boyunca bunları görmedik umulur ki seneye görelim zevk alalım.

Önümüzdeki yılın kadro planlamasında, imza atan İlkin dışında, takımımızda yer alması çok kuvvetle olası, A milli oyuncular;

1- Yasemin Güveli - Orta - Türkiye
2- Alexia Carutasu - Pasör Çaprazı - Türkiye
3- Katarina Lazoviç - Smaçör - Sırbistan
4- Ana Kalandadze - Smaçör - Gürcistan
5- Britt Bongaerts - Pasör - Hollanda
6- Eline Timmerman - Orta - Hollanda

Görüldüğü üzere, Libero mevkii hariç, tüm mevkiler için milli oyuncular tercih ediliyor. Libero için, Bihter'in sezon başındaki çok kötü performansı sonrası, son dönemdeki çıkışını çok beğendim. Şu an seçilenlerle arasında bir uçurum olmadığını düşünüyorum, ancak kendisini göstereli kısa zaman olmasının ve tam bir güven sağlayamaması, ayrıca yaşı nedeni ile tercih edilmediğini düşünüyorum.

Ayçin'in seçilememesinin de son derece normal olduğunu düşünüyorum. Geçen sezon sonuna doğru düşen performansının, sezon başında da beklenen düzeye ulaşamaması, ardından gelen sakatlık ve halen beklenen düzeyde olamaması, buna en büyük etkendir. Umarım, yeni sezonda beklenen düzeyi yakalar, aksi takdirde bundan sonrası için, milli takım kariyeri riske girecek.

Yukarıda adı geçen oyuncular ve bunlara ilaveten, kağıt üzerine adı geçen Yasemin Özel, Eylül Akarçeşme ve Aslıhan Kılıç imzaları atılırsa, başka nasıl transfer gelişmeleri yaşayacağız, merakla bekliyorum.

En büyük kuşkum Ana Kalandadze'dir. Eğer olursa, takımımızda nasıl bir performans sergileyeceğinden emin olamıyorum. Milli takımda galibiyete alışkın ve kritik maçları üst düzey oynayacak oyuncu olması öncelikli tercih olabiliirdi. Diğer oyunculara ilişkin, hiç bir kuşkum yok. İnşallah bir çuval incir'i berbat edecek hamleler yapılmaz.

4. orta hariç bütün transfeler bitti diyebiliriz sadece yabancı smaçör ve 4. orta kesin değil.Kalandadze transferide kesin olarak noktalandı benim nedense önümüzdeki sezon en umutlu olduğum oyunculardan.
Umarım ve dilerim ki sizin de bizim de yüzümüzü güldürür. Bu durumda Timmerman'ı da bağlarsak, 4. orta'ya bakmadan, çok iddialı bir takım olacağımız kesin.

İlk üç takımı geçme şansımız yok gibi bişey. Hala arada uçurum var.
Hatırlıyorum da, daha sezon başında takım kurulurken (yada iyi bir takım kurulamazken ve yaprak kımıldamazken), ve lig başlangıcında, burada ve hatta yabancı forumlarda bile, bu takım küme düşer deniliyordu. Aynı kişiler, sezon sonunda 5. olamadık diye sızlanıyorlar.

1- An itibarı ile transferler üzerinde yetili ve planları olan bir hoca varken, ve birçok transfer bitmiş görünür ve yerinde transferler yapılırken, sizi böyle düşünmeye iten neden nedir, gerçekten merak ederek soruyorum.
2- Diğer takımların boşalan kadrolarını nasıl takviye edecekleri konusunda, hangi bilgiye hakimsiniz ki, bu yorumu rahatça yapabiliyorsunuz.
3- Başkan Özbek bile, daha dün, bu alanda geri kaldığımızı kabullenir, özeleştirisini yapar ve adımıza yakışır ve kora kor bir mücadele için gerekli çalışma ve transferlerin yapılacağı müjdesini verirken, hangi veriye dayanarak böyle bir çıkarsama yapıyorsunuz?

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

Hatırlıyorum da, daha sezon başında takım kurulurken (yada iyi bir takım kurulamazken ve yaprak kımıldamazken), ve lig başlangıcında, burada ve hatta yabancı forumlarda bile, bu takım küme düşer deniliyordu. Aynı kişiler, sezon sonunda 5. olamadık diye sızlanıyorlar.

1- An itibarı ile transferler üzerinde yetili ve planları olan bir hoca varken, ve birçok transfer bitmiş görünür ve yerinde transferler yapılırken, sizi böyle düşünmeye iten neden nedir, gerçekten merak ederek soruyorum.
2- Diğer takımların boşalan kadrolarını nasıl takviye edecekleri konusunda, hangi bilgiye hakimsiniz ki, bu yorumu rahatça yapabiliyorsunuz.
3- Başkan Özbek bile, daha dün, bu alanda geri kaldığımızı kabullenir, özeleştirisini yapar ve adımıza yakışır ve kora kor bir mücadele için gerekli çalışma ve transferlerin yapılacağı müjdesini verirken, hangi veriye dayanarak böyle bir çıkarsama yapıyorsunuz?

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.
Bütçe!

Belki futbolda düşük bütçeli takımlar zaman zaman yüksek bütçeli takımlara üstünlük sağlayabiliyor ama bu basketbol. ve voleybolda çok nadir olur. Bu üç takımın sadece bir oyuncusunun aldığı ücrete takım kuruyoruz. O yüzden oralar şimdilik hayal.

Benim fikrimce riskli genç bir takım kurduk.Her oyuncu tek tek bu sene sıçrama yapıp seneye eczacı vakıf gibi büyük dediğimiz takımları peşine takacak seviyede. Ben bu takımın dediğim gibi ilk 3 e girmesini zor buluyorum ama ilk 3 ü bırakmaz kolay kolay oldukça o takımları zorlar hatta belki. 3-4 turunda süpriz yapıp üçüncülüğü kapabilir diye düşünüyorum.

Benim fikrimce riskli genç bir takım kurduk.Her oyuncu tek tek bu sene sıçrama yapıp seneye eczacı vakıf gibi büyük dediğimiz takımları peşine takacak seviyede. Ben bu takımın dediğim gibi ilk 3 e girmesini zor buluyorum ama ilk 3 ü bırakmaz kolay kolay oldukça o takımları zorlar hatta belki. 3-4 turunda süpriz yapıp üçüncülüğü kapabilir diye düşünüyorum.
Bence de genç ama riskli değil. Tam aksine çok akılcı buluyorum. Önemli olan bu genç kadro'nun takım uyumu ve ruhu ile mücadele etmesi. Olabilecek en kötü kadro dediğimiz kadro, takım ruhunu yakaladığında, az daha bizleri havalara uçuruyordu.

Cengiz Göllü bu işlerden biraz anlardı. Voleybolun ortadan bir file ile ayrılan bir alanda oynanan bir oyun olduğunu ve kaliteli kadronun kazanacağını düşünürdü.

Biz müneccim değiliz tabii takım sahaya çıkmadan bir şey söylemek de kolay değil geriye kalan bu takımın çıkıp oynaması takım oynarsa değişik ve iyi sonuçlar olması beklenebilir ve fakat kadro öyle uçar kaçar diyeceğimiz ne vereceği belli oyunculardan değil potansiyel taşıyan bir kadro zaten beklenen de bunu yapmaları. Ayrıca Eczacıbaşı, Vakıfbank, Imoco böyle alt alta sıralanan takımlar değil denk takımlar olarak sayılabilir.

Biz bu takımda ne vereceği belli Gabi, Boşkoviç gibi oyuncuları henüz bütçe gereği belki göremeyiz ama koç olarak bir İtalyan görmek isterdik, Marco Bonitta olabilirdi.