Aslantepe'ye Basketbol Salonu Projesi

Re: Aslantepe' ye arena projesi

Cengiz Bozkurt' Alıntı:
80'li yılların başlarında Spor ve Sergi her zaman dolardı, zor girerdik. Basketbol kültürü bu ülkede yeni oluşuyor diyenlere katılmıyorum malesef.

Çok doğru bir tespit. O zamanki taraftar profilini yakalamak oldukça zor. Spor sergi zamanında basketbol maçlarına giden insanların yaş ortalaması oldukça yüksekti. Şu anda Galatasaray tribünü kovalayan insanların çoğunun yaş ortalaması 20-22 ki bunların oldukça büyük bir bölümü 8 sene önce gelen UEFA ve Süper kupayla yani başarıyla bu işe gönül vermeye başlayan futbol sempatizanları. Tekrar insanlara basketbolu sevdirebilmenin en önemli adımı Aslantepeye salon yapılmasıdır. Başka yerdeki salonları sahiplenmek çözüm değildir.

Eren Aydın' Alıntı:
Onur Abi doğru noktaya parmak basmışsın ama eğer futbol için 52.000 kişiyi göze alıyorsak 15.000 bin gerçekten çok büyük rakam değil.O zaman yeni stadında inşaasını durdurmak lazım çünkü görülen o ki 25 milyon Galatasaray taraftarının futbolla da çok ilgisi yok...
Burada zaten iddia edilen biz bu kadar yaptık bu kadar adam gelecek meselesi değil.Mesele bu salonun geliri ile yada yan organizasyonlarla GS basket şubesini beslemek buradan güçlü bir basket şubesi doğurmak.Hem basketbola ilginin hızla arttığı ülkemizde bu yılki kadronunda etkisiyle GS taraftarı arasında da basketbol ilgisi uyanmaktır bence.Ayrıca önceki sayfalarda konuştuğumuz gibi seyirciye ne verirsek onu alırız.Eğer kaliteli ve rahat ortam sunarsak eminim karşılığını alırız.
Şunu net söyleyebilirim Aslantepe'ye yapılacak hiç bir salon(boyutu ne olursa olsun) atıl kalmaz.
Eren, konuyu biraz dağıtmış olacağım ama bana göre Aslantepe´ye yapılan stadın kapasitesi de fazla. O stadı ancak önemli Avrupa maçlarında ve derbilerde dolu görebiliriz. Stada gelen önce basket maçına gider tezi doğru ancak sıradan maçlarda kaç kişi stada gelir ve bunun ne kadarı salona gider bunu iyi analiz etmeli yetkililer.

Kapasite konuşulmuş da yapmamız gereken salonun kapasitesi Euroleague standartlarında olmalıdır. Yoksa 5bin, 10bin önemli değildir benim için. Hedefimiz Euroleague oynamaksa salonumuzda oraya uygun ve doldurabileceğimiz kadar olmalıdır.

10.000 kişilik salon fazla diyen arkadaşlarıma bir soru.

Bundan 3-5 yıl önce basketbol maçları tv yayın hakları 15 milyon dolara satılacak deselerdi inanırmıydınız???

Aslantepe'ye minumum 10.000 kişilik salon yapılmalıdır.

Eyüp Bey yıllık gelir ortalama belli bir seviyeye ulaşmadan, Digiturk´un TBL´ye ilişkin yayın ve satış politikasını bilmeden bunu kanıt olarak sunmak bana göre yanlış. Belki Digiturk 2 sene sonra TBL´ye bu kadar yatırım yapmak hataymış diyerek piyasadan geri çekilecek ve naklen yayın ihalesinde konuşulan paralar eski seviyesine düşecek.

Mesele 10.000-20.000 kişilik salon yapmak değil ki, içini dolduramadıktan ya da sadece büyük maçlarda doldurduktan sonra neyleyim ben kapasiteyi.

Efes Pilsen Eurolig maçlarını Ayhan Şahenk´te oynamayı düşünebiliyorsa bu lige katılacak takımın maçlarını oynayacağı salonun kapasitesinin değil diğer şartların önemli olduğunu tahmin ediyorum.

Ama Onur Abi ileriye korkuyla ve endişeyle bakarak nereye kadar büyüyebiliriz?Ya şöyle olursa ya böyle olursa diye.Hem F.ülker yakında temeli atıyor Beşiktaşın salonu zaten var birde biz yaparsak kaliteli salonlarla beraber basketbola ilgi artmaz mı?İlla insanlar gazeteden basketbol haberleri okuyup basketbolu öğrenecek değil görerek izleyerek de severler öğrenirler.Benim kanaatim riskli olsa da bu riski almak.İlerisi için kötü varsayımlar yapıyoruz mesela yatırım geri çekilir diye.O zaman bende şöle bir varsayım yapayım.
F.ülker yaptığı yeni salonu daha hizmete açalı 3 yıl olmuşken oradan sağladığı gelirle kurduğu takım ve arkasına aldığı 15.000 seyirci ile rakiplerini bir bir yeniyor.GS ise zamanında gereksiz görülüp yapılmayan sonra küçük bir ebatta yapılan salonu ile başı dertte.Sponsorların daha büyük salon diye diretmesi Gs'yi zor günlerin beklediğinin habercisi.Ayrıca salonun günümüz şartlarına göre yetersiz kalması da cabası...

10000 bin fazla diyen arkadaşlar kusura bakmayın ama çok sığ bir düşüncedir bu...Başkent Ankara yapım aşamasında kızılaya yapılan geniş yol'a getirilen eleştirilere benzetiyorum,bu bakış açınızı...Kaç araç varki topu topu ne gerek var bu kadar para harcayıp israf yapıp böle geniş bir cadde yapmaya vs vs...gibi... Eleştiri getirenler şu anda o caddenin darlığından şikayetçi,bilmem anlatabildimmi...5 yılda bir salon yapmıyoruz...Yapacağımız salon'u en az 20 yıl kullanacağız,bırakın 20 yılı bundan 5 yıl sonra basketbolun bu ülkede ne kadar popüler olabileceğini ve nereye geleceğini kim tahmin edebilirki...Ama benim düşüncem 10000-15000'ine çok diyenlerin 5 yıl sonra akıbetinin yola eleştiri getiren kişilere benzeyeceği...

10000 kişilik salon bence şimdilik fazla.Ama bu yıllarda kazanacağımız başarılar basketbol salonumuzun ne kadar olacağını bize göstericektir.Gerçi ne kadar ekmek o kadar köfte gibi bir söz vardır.Ne kadar iyi bir salon yapılırsa o kadar dolar.Ama şimdi bir salon yapılırsa 7000-8000 civarı olmasından yanayım.Ama başarılarımız artarsa hatta kupa alırsak 10000 kişilik salon yapılması hata olmaz bence.

Mehmet Yıldırım' Alıntı:
10000 kişilik salon bence şimdilik fazla.Ama bu yıllarda kazanacağımız başarılar basketbol salonumuzun ne kadar olacağını bize göstericektir.Gerçi ne kadar ekmek o kadar köfte gibi bir söz vardır.Ne kadar iyi bir salon yapılırsa o kadar dolar.Ama şimdi bir salon yapılırsa 7000-8000 civarı olmasından yanayım.Ama başarılarımız artarsa hatta kupa alırsak 10000 kişilik salon yapılması hata olmaz bence.
Mehmet kardeşim lego deil ki bu salon başarı kazandıkça koltuk ekleyelim yada kötü oldukça küçültelim.En güzelinden bir salon yapacaz ve buna destek olucaz.Buradaki faaliyetler ile de basketbol şubemiz gelişecek.Basket salonu yaptıklarımız için bir ödül değil aksine başarılarımızın kaynağı olacak...

Bence tribünlerin sahaya yakınlığı da çok önemli.Abdi İpekçideki pota arkası tribünleri gibi olmasını istemem mesela.maximum yakınlıkta en az 6-7 bin olabilir heralde.Ayhan Şahenk i model alıp birkaç sıra daha tribün koyarsak hatta sanırım bayan takımımızın oynadığı Baretta nın salonuydu tribünler 2 katlıydı o tarz bir salon yaparsak hem tribünler sahaya yakın olur hem kapasite artmş olur

Onur Yavuz' Alıntı:
[quote="Eren Aydın":3g25ss02]Onur Abi doğru noktaya parmak basmışsın ama eğer futbol için 52.000 kişiyi göze alıyorsak 15.000 bin gerçekten çok büyük rakam değil.O zaman yeni stadında inşaasını durdurmak lazım çünkü görülen o ki 25 milyon Galatasaray taraftarının futbolla da çok ilgisi yok...
Burada zaten iddia edilen biz bu kadar yaptık bu kadar adam gelecek meselesi değil.Mesele bu salonun geliri ile yada yan organizasyonlarla GS basket şubesini beslemek buradan güçlü bir basket şubesi doğurmak.Hem basketbola ilginin hızla arttığı ülkemizde bu yılki kadronunda etkisiyle GS taraftarı arasında da basketbol ilgisi uyanmaktır bence.Ayrıca önceki sayfalarda konuştuğumuz gibi seyirciye ne verirsek onu alırız.Eğer kaliteli ve rahat ortam sunarsak eminim karşılığını alırız.
Şunu net söyleyebilirim Aslantepe'ye yapılacak hiç bir salon(boyutu ne olursa olsun) atıl kalmaz.
Eren, konuyu biraz dağıtmış olacağım ama bana göre Aslantepe´ye yapılan stadın kapasitesi de fazla. O stadı ancak önemli Avrupa maçlarında ve derbilerde dolu görebiliriz. Stada gelen önce basket maçına gider tezi doğru ancak sıradan maçlarda kaç kişi stada gelir ve bunun ne kadarı salona gider bunu iyi analiz etmeli yetkililer.[/quote:3g25ss02]

Stadın kapasitesi fazla demişsiniz. Peki bir stad ne kadar zamanda yenilenmesi gerekir? Mesela 3 sene üstüste Avrupa' da yarı final oynasak, ligde 3 sene şampiyon olsak full kombineler satılsa ne yapılacak? Stad yeniden inşaata mı alınacak? Bir kere buradan yaklaşırsak argümanınız zayıf.

Diğer yandan yaklaşalım. Hep sözkonusu edilen birşey var. Nedir bu? Galatasaray ASY' ni bile dolduramıyor ki? Neden dolmuyor sorusu sorulmuyor. Sadece şu yukarıdaki cümle söyleniyor.

Bugün kü stada gelmek isteyen seyirci 10 sene veya 20 sene öncenin seyircisi değil. Artık insanlar stada geldiklerinde satın aldıkları koltuklara oturmak istiyor. Tuvaletleri çalışan, stadtan rahat ayrılabilecekleri, 15 dk önce stada girebilecekleri ortam arıyor. Klasik yağmurda karda destekleriz diyen seyirci zaten ASY' ne gelen seyircidir.

Kulüp eğer bundan fazlasını stada çekmek istiyorsa yapacağı ilk iş evinde veya kahvede maç izleyen taraftarına o konforu vermektir. Peki bu mümkün mü? Evet mümkün.

Olimpiyat Stadında hasılat rekorları kim tarafından kırıldı? Galatasaray. Neden kırıldı ve nasıl kırıldı bunlar? O koca stad nasıl doldu? İnsanlara güvence verildi de ondan. Herkes evimde oturacağıma gider stadta aynı konforla izlerim dedi.

Şimdi yapılan stad bir kere Olimpiyat Stadının dahi önüne geçmiş durumda. Neden?

1) Metrosu hazır. 3500 araçlık otoparkı var. Ayrıca metroya 3000 araçlık daha otopark eklendi. Yolları yapılıyor bitmek üzere. Yani ulaşım problemi yok.

2) Tribünler sahaya çok yakın ve koltuklar çimden başlıyor. Yani İngiltere' deki gibi bir ortam olacak

3) Stadın üstü tamamen kapatılabiliyor, dolayısı ile hava şartlarından ne futbolcu ne de taraftar hiç etkilenmeyecek

4) Olimpiyat Stadı gibi şehir dışında değil bizzat göbeğinde.

5) Etrafında gökdelenler, rezidanslar, AVM' leri inşa ediliyor.

Şimdi bütün bunlardan sonra o stad büyük? Öyle mi gerçekten?

------------------------------------------------------

Gelelim salona. 52 bin taraftarın 38 bini kombineli olacak Aslantepe' de. Bu 38 bin kombineliden 10000' ni VIP. Siz bunların 5000' ine özel kombine olarak satsanız zaten salon için seyircinin 3' te 1' ini karşılamış olursunuz. Ki öyle bir arenanın yardımıyla kurulacak ve heyecan yaratacak takımı kim neden desteklemesin? Neden o salon boş kalsın? Arena bizim olduktan sonra insanları ikna etmenize dahi gerek yok. Orası zaten bir eğlence merkezi olarak işleyecektir. 17-18 yaşında genç kardeşlerimiz hafta sonlarını Aslantepe Spor Kompleksinde cafelerde, sinemalarda, restaurantlarda, arenemızda ve stadımızda geçirmek isteyeceklerdir.

Artık orası ailelerin gelebileceği bir mekan olacaktır.

Bugün ASY' ne kaç tane aile geliyor?

Büyük düşünmek zorundayız...

Metin Bey Olimpiyat Stadına gittiğimiz dönemi koşullarıyla birlikte değerlendirmekte fayda var. Evet biz o sezonun açılış karşılaşması olan Olimpiyakos maçında stada sığmadık ama bunda Terim´in dönüşünün yadsınamaz bir payı vardı. Ayrıca 500-1000 kişiye oynanan maçlar da oldu orada.

Basketbolun son yıllarda büyük ilgi çekmesinin altında yatan nedeni hepimiz biliyoruz. Sonuçta burası Türkiye ve bir sonraki iktidarın ne yapacağı, hangi kanunları çıkaracağı belli değil. Sponsorluk yasası ile ilgili bir kanun çıkartılarak, destekçi kuruluşların amatör branşlardan elini eteğini çekmesine neden olunursa ne olacak?

Siz olumlu yönden en uç noktayı örnek verdiğiniz, ben olumsuz yönden en uç noktayı örnek verdim. Ama burada uç noktalar değil orta nokta düşünülerek karar verilmelidir.

Che´nin dediği gibi "imkansızı isteyelim ama gerçekçi olalım."

Onur bey selam!

CHE'nin meşhur sözü öyle değil, sizi teessüf ederim :)

'GERÇEKÇİ OL İMKANSIZI İSTE'

Benim bu sözden anladığım, imkansız diye bir şey yoktur, çok mücadele edersen başarırsın.

Yani Aslantepe'ye 12.000+ salon isteyin diyor :)

Eyüp Bey, sözün orjinalini biliyorum ama yanıt verdiğim kişi benden büyük ve saygı duyduğum bir isim olduğu için emir kipinde yazmak istemedim.

Önemli olan 15.000 kişilik salonu yapmak mı, o salonu doldurabilmek mi? Bu düşünce bana Olimpiyat Komitesi´nin Olimpiyat Stadını yapalım nasıl olsa bir gün oyunlar bize verilir mantığını çağrıştırıyor?

bence 10.000 kişilik salon yeterli olacaktır.Eğer taraftar ulaşım sorunu çekmezse ve salonda gerekli konfor sağlanırsa(mesela polsiler olmazsa)eminim o salon büyük maç küçük maç demeden her maç dolar